Göbbels over „Vier jaar Oorlog' Jaargang Vrijdag 3 September 1943 No. 25591 BUITENLAND Terreur aanval op civiele veerboot. BINNENLAND De nieuwe bonnen zullen strijden en erken tot de over winning ons is" De nieuwe Reichskarte für Urlauber. VERDUISTEREN: m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sovjet-offensief De ne- week van het Sovjet-offen- iat, naar de militaire corres- nt van het DJM.B. verklaart, teeken van de mobilisatie euwe strijdkrachten der bol- ten, die uit rustige sectoren et front en uit de achter- jche verbindingen alles weg- om opnieuw te probeeren jmeroffensief verder voort te door de kleine en door de e beperkte successen in geen iding staan tot den gewei- omvang van de in den stryd pen troepen en materiaal, na Staatsminister voor Bo- en Moravië De Führer den staatsminister SS-Ober- enführer Karl Hermann benoemd tot Duitsch minister voor Bohemen en rië met zetel te Praag en een ;h staatsministerie voor Bo- n en Moravië te Praag inge- De Duitsche staatsminister 3ohemen en Moravië leidt de die de behartiging van de elangen in het Protectoraat fen, terwijl de Rijksprotector ertegenwoordiger van den ir in diens hoedanigheid van ïoofd is. (D.N.B.). vernielingen te Milaan De ■corresp. te Berlijn meldt: gens de laatste berichten uit is het beroemde Heilig imaal van Leonardo da Vinei i de kruisgang van de Ma- i della Grazie te Milaan hing oor een speciaal gebouwde beschermd werd. niet ver- ;d, doch door een wonder be- in gebleven. Wel zijn de bi- leken van de Dominikanen, e Bramante en van het Re- um volkomen verwoest.Mon o's in 1595 geschilderde fres- ruiziging" werd beschadigd. 3aus heeft den rector van de lieke universiteit van Milaan. Ui, in particuliere audiëntie ngen en tegenover hem uit ing gegeven van zijn mede- 1 ten aanzien van de vernie- n, die in Milaan vooral in de llieke universiteit door vijan- e luchtaanvallen zijn veroor- Gemilli verklaarde naar van Vaticaansche zijde verluidt na de audiëntie, dat St. Ambrosius- basiliek en het aangebouwde deel der universiteit uit de 18de eeuw verwoest zijn. Ook het deel van het gebouw, waarin de uitgeverij Vitae Pensiero was ondergebracht, werd vernietigd. Na den dood van koning Boris - Delegaties uit de pas verworven Bulgaarsche gebieden Macedonië, Thracie, Dobroedsja en Moravië zullen aarde uit deze provincies en water uit de Zwarte Zee, de Donau, de Aegeische zee en het meer van Ochrida naar Sofia brengen om in te metselen in het graf van den overleden koning. Hedenochtend zal de rouwzitting van de Sobranje geopend worden. Zij zal gewijd zijn aan de nage dachtenis van tsaar Boris. Op 7 September komt de Sobranje op nieuw bijeen om alle problemen te behandelen, die na den dood van den koning zijn ontstaan. Ver scheidene parlementsafgevaardig- den zullen rapport uitbrengen over den tegenwoordigen toestand in Bulgarije., De regentschapskwestie zoowel als andere staatskwesties zullen behandeld en ver^hillende besluiten genomen worden. De bedevaart van het Bulgaar sche volk naar den dooden tsaar duurt nog steeds voort. Berekend is dat dagelijks ongeveer 80.000 mensehen langs de baar trekken. 300.000 Bulgaren hebben dus reeds afscheid genomen van hun ko ning. (D.N.B.). Berlijners onderscheiden In zijn functie van gouwleider van Berlijn heeft Rijksminister dr. Göbbels 58 Berlijnsche mannen en vrouwen voor hun dapper optre den gedurende den Britschen ter- reuraanval in den nacht van 23 op 24 Augustus onderscheiden met het kruis voor oorlogsverdienste le klass met de zwaarden. Bij de onderscheiden personen zijn alle kringen der bevolking vertegenwoordigd: politieke lei ders, gemeente-ambtenaren, arbei ders, ingenieurs, dokters. Roode- Kruiszusters, huisvrouwen, leid sters der vrouwenorganisatie, le den der politiebrandweer, leiders der Hitlerjeugd en Hitlerjongens. (D.NJ.1. Verscheidene Engelsch-Ameri- kaansche vliegtuigen hebben he den in de vroege ochtenduren in de provincie Zeeland in duik vlucht de voor het civiele verkeer dienende veerboot „Prins Hen drik" aangevallen en met boord- wapens beschoten. Het schip is gezonken. Aan boord bevonden zich 30 personen, van wie er 24 verdronken zijn. De slachtoffers zijn allen Neder landers. 18 hunner bevonden zich aan boord als passagiers, terwijl 6 tot de bemanning behoorden. Bovendien werden op andere plaatsen in het land 2 booten van de civiele scheepvaart met boord- wapens beschoten, waarbij drie Nederlanders den dood hebben ge vonden. Het bovenstaande tragische voor val werpt eens te meer een fel licht op het afschuwelijke karakter van dezen „totalen" oorlog: zeven en twintig Nederlandsche burgers en burgeressen, die niets uitstaande hadden met het actieve oorlogs gebeuren. worden plotseling weg gerukt, terwijl zij zich op weg bevonden naar de plaats hunner dagelijksche werkzaamheden. Het is welhaast onmogelijk ge zien den aard der „moderne" oorlogsvoering, speciaal wat den luchtoorlog betreft, dat de civiele bevolking gespaard blijft voor verliezen, doch in het onderhavige geval rijst toch in het brein van ieder de vraag „Wat mag wel hier het militaire doel zijn ge weest?" Britsche militairen uit Canada teruggekeerd Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn de on langs benoemde geallieerde opper bevelhebbers in Zuidoost-Azië, vice-admiraal lord Louis Mount- batten, de chef van den Britschen generalen staf, generaal sir Alan Brooke, en de chef van den staf der Britsche luchtstrijdkrachten, maarschalk sir Charles Portal, van Canada naar Londen terugge keerd. De Britsche minister van marine, sir Dudley Pound, is nog niet terug. (D.N.B.). Voor de komende periode van twee weken tot 18 September zijn de bonnen 37 en 38 aangewezen voor het koopen van brood, be schuit, vleesch (op de A-bonnen 1 rantsoen, op de B-bonnen 1/4 rantsoen), aardappelen (2 kg. per bon en 1 kg. op de toeslagbon), tabak (tabakswaren naar keuze op beide bonnen), melk en tapte melk. Voorts zijn voor dit tijdvak geldig verklaard de volgende bon nen: 646 en 647 voor bloem; 648 voor 125 gram havermout, 649 voor 125 gram gort; 650 voor 100 gram vermicelli; 651 voor 150 gram kaas; 652 voor 250 gram jam: 652 voor 500 gram suiker: 37a kindervoedsel voor 250 gram gort; 37b kindervoedsel voor 250 gram rijst of gort; 37 versnape ringen voor 100 gram chocolade er 38 versnaperingen voor 100 gram suikerwerken. Tenslotte is verkrijgbaar op bon 37a een half rantsoen boter op bon 37b een half rantsoen margarine, op bon 40a een half rantsoen boter, op bon 40b een half rantsoen margarine en als bijzonder rantsoen op de bonnen 2-55, 3-55 en 4-55 een half rantsoen margarine. Voor vermi celli en chocolade zal op 3 Oc tober een nieuwe bon worden aan gewezen en voor vervangingsmid delen en koffiesurrogaat op 19 September Vacantieregelingen. Blijkens de staatscourant van 2 September heeft de gemachtigde voor den arbeid op het gebied der vacantie regelingen een tweetal beschik kingen uitgevaardigd. Een daar van heeft ten doel te verzekeren, dat de vacantieregelingen, voor komende in de gedurende het jaar 1942 in werking getreden regelingen van loonen en andere arbeidsvoorwaarden, nog dit jaar volledig ten uitvoer zullen wor den gelegd. Dienaangaande was namelijk twijfel gerezen en om nu lederen twijfel ter zake weg te nemen heeft de gemachtigde uitgemaakt, dat voor hun toepas- Göbbels wijdt in „Das Reich" loofdartikel onder het op- Et „Het groote Drama' een louwing naar aanleiding van ifloopen van het vierde oor- lar. Wy meenen te mogen emen. zoo schrijft de mini- dat geen der vijandelijke slieden en geen van de ge- machten, die begin Sep- er dezen oorlog ontketenden, destijds een duidelijk beeld en gevormd van de rampza- gevolgen van hun noodlotti- aanslag. Zij handelden uit minderwaardigheidsgevoel eologische overdrevenheid en 'den beslist in hun kortzich- id, dat het door hun ver krachten gemakkelijk en en niet al te langen tijd ge en zou het Duitsche volk den elijken stoot toe te brengen, zij ondanks de ijverigste po en in Versailles verzuimd len. en kan nauwelyks beweren, er in de coalitie, die in Sep- er 1939 zich tegenover ons ste, ook maar een enkele sman met constructieve voor ngen te vinden was, die een erne wereldopvatting en vol- rde voorstond. Het was en het hen op alle gebied reactie iincultuur. Hun plan was het .temeer te slaan, omdat zich ja de levenshonger van de jevolkte jonge volken al te taan aandiende. Men wilde schland niet laten komen tot «>t ontwikkeling brengen van aiin hem door God gegeven Men. Vandaar de oorlog. Het Duitsche volk en zijn lei ding, zoo verklaart dr. Göbbels nog eens met klem, dragen geen schuld aan dezen oorlog. Die is hun opgedrongen. Onze bedoelin gen en plannen lagen uitsluitend op het gebied van den vrede bij ons vielen in tegenstelling tot onze vijanden geen interne zwak heden waar te nemen waaruit slechts door ooriog nog een uit weg te vinden was. Het Rijk was sterk, hecht aaneengesmeed en naar alle kanten geconsolideerd. De minister herinnert eraan noe ernstig de toestand van het Rijk bij het begin van den oorlog was: in het Westen maakten Groot- Brittannië en Frankrijk zich op tot den vernietigingsstrijd tegen het Duitsche volk, op het gebied van den oorlog ter zee was Enge land vastbesloten het Duitsche volk opnieuw door middel van de blokkade langzaam uit te honge- gen, in het Oosten ondernam het Poolsche leger de van grootheids waanzin getuigende poging door te dringen in het Duitsche gebied en daarachter stond het bolsje wisme op de loer, om elke gun stige kans, die zich bood te ge bruiken om het Rijk den dood steek toe te brengen. Het is den Führer gelukt door een souvereine superieure strategie den verstik- kingsring te verbreken, die ons bij het begin van den oorlog omvat hield. Niet één stad van het Ryk werd door den vijand bezet, doch land voor land en militaire macht na militaire macht, die ons be dreigden, of geheel terneer gesla gen of zoo ver in eigen land terug gedreven, dat er thans geen sprake meer kan zijn van een territoriale bedreiging van het Ryk. Het zwaard van de vyandeiyke blokkade ter zee bleek stomp te zijn. Wij kunnen thans noch wat voedsel, noch wat grondstoffen betreft, meer uitgehongerd wor den. Wat wy voor de overwinning noodig hebben bezitten wij. Wij moeten het slechts verdedigen. Wij zitten, zooals reeds vaker is gezegd, aan den langsten hefboom- arm, en wanneer de vijand ook maar eonige mogelijkheid zag ons de vuistpanden, die onze over winning garandeeren, te ontne men, dan zou hy dit liever van daag dan morgen doen. Hij ziet die niet vandaar dat hij de oor logvoering overbrengt op een ge bied. waarop hij zich nog steeds een waar meester heeft getoond: hy voert den oorlog evenals in den eersten wereldoorlog in plaats van tegen onze soldaten, tegen onze vrouwen en kinderen. Destijds trachtte hij de overwinning door honger, thans door phosphor te behalen. Destijds zijn wij hem het antwoord op zijn terreur tegen het vaderland schuldig gebleven, thans moeten wij het destijds ver zuimde herstellen. De minister wijst er op, dat Duitschland ook in tegenstelling tot zyn vijanden een helder vast omlijnd politiek doel heeft. De staatslieden van de vijandelijke coalitie willen de fouten van Ver sailles herhalen en zoo mogelijk nog overtreffen. Wij willen die vermijden en overwinnen. De vol ken van Europa moeten by de verdeeling van hun sympathieën voor de beide oorlogvoerende par tijen ook beslissen of de ellende van den naoorlogstijd van destijds op gigantische wijze vergroot, zich zal herhalen of dat Europa dit keer na den oorlog beter zal be ginnen. De minister noemt de vraag, hoe lang de oorlog nog zal duren, maar al te natuurlijk. Want de oorlog stelt aan alle volken eischen, waarby die van den vo- rigen oorlog verbleeken. Ook dit is een bewys, dat het om het geheel gaat. En daarom zal hij zoo lang duren, tot een duidelijke beslis sing valt. De minister wijst verder op de gereserveerde scepsis ten aanzien van het verdere verloop van den oorlog, dat de laatste weken meer en meer bij de Engelsche en Ame- rikaansche openbare meening valt waar te nemen. Men ziet lang zaam in Londen en Washington in dat de Anglo-Amerikaansche successen van den iongsten tijd geen overwinningen in den zin van oorlogsbeslissingen waren en dat men zelfs niet eenigermate in de nabijheid van het centrum van onze oorlogvoering is geko men. Dit inzicht is in overeen stemming met de feiten. Ook de hoop en verwachtingen door den vijand op de luchtterreur gesteld, zijn niet in vervulling gegaan. Daarenboven spreekt bij den vijand het slechte geweten, dat door ons zwijgen nog temeer wordt aangemoedigd, zich af te vragen, hoe te zijner tijd het Rijk zal antwoorden op de onmenschelijk- heden van de vijandelijke oorlog voering in de lucht. Men had ge hoopt de slachtoffers van de bom- terreur als bondgenooten te kun nen winnen. Het tegendeel is het geval. Zij vragen niet naar leu genachtige vijandelijke propa ganda, zij roepen om vergelding. De vijand heeft zich dus in alles, wat den oorlog en het Duitsche volk betreft, vergist. Hij onder schat niet slechts ons oorlogspo tentieel doch ook ons oorlogs- moreel. Wy hebben dezen oorlog niet gewild zoo herhaalt de minister ten slótte. Hij geeft ons derhalve geen vreugde, doch ls voor ons slechts een bittere plicht. Doch nooit mag de vyand eraan twij felen of wij dezen plicht getrouw tot de overwinning zullen vervul len. Daartoe zyn front en vader land op dezelfde wyze besloten. Recht op, met trotsche houding, stappen wy van het vierde ln het vijfde oorlogsjaar over. Wij zullen strijden en werken tot de over winning ons is. Met ingang van 3 September 1943 wordt de nieuwe Reichskarte für Urlauber in gebruik genomen, welke in de plaats komt van de destijds ongeldig verklaarde kaart. De nieuwe kaart is uitgevoerd in groene kleur. Op eiken bon daarvan komt een schildje voor, hetwelk de waarde van den bon aangeeft. Rondom dit schildje is de letter „U" gedrukt in geel-witte kleur. De bonnen van de nieuwe Reichs karte für Urlauber geven recht op het koopen van de daarop ver melde artikelen tot de daarbij ver melde hoeveelheden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bonnen uitsluitend geldig zijn, wanneer zij zich by aanbie ding in den winkel of het restau rant aan de kaart bevinden. De winkelier of restaurateur moet dus de bonnen van de kaart verwij deren. Bovendien moet de kaart voorzien zijn van naam en adres van den gerechtigde. Indien aan de genoemde vereischten niet wordt voldaan, zijn de bonnen niet geldig. De bonnen van de thans in omloop gebrachte Reichskarte für Urlauber zijn geldig tot 14 No vember a.s. hetgeen blijkt uit de ■daarop voorkomende woorden: „Gültig 14/11/43" De detaillisten kunnen dus bo venbedoelde bonnen, geplakt op opplakvellen No. 147/03 by de dis tributiediensten inleveren. Zy moeten daarbij een afzonderlijk ontvangstbewijs gebruiken. Detaillisten en instellingen die niet voldoende bonnen van de Reichskarte für Urlauber ont vangen om daarop een toewyzing te verkrijgen, kunnen deze bonnen by de distributiediensten ruilen tegen rantsoenbonnen. van hedenavond 20.30 uur tot morgenochtend 6.45 nur De maan kwam heden op te 10.29 uur en gaat onder te 22.07 uur. sing in 1943 de onderwerpelijke vacantiebepalingen geacht moe ten worden in werking te zijn ge treden op 1 December 1941. De tweede der evengenoemd e beschikkingen bepaalt, dat bij de uitbetaling van loon gedurende de vacantiedagen rekening moet worden gehouden met den ver lengden arbeidsduur. In vele rege lingen van arbeidsvoorwaarden komt namelijk de bepaling voor, dat de arbeiders gedurende hun vacantie een vergoeding ontvan gen van maximaal 48 maal het uurloon. Nu de arbeidstyd in tal van bedrijven is verlengd, wordt het billijk geacht, dat de arbei der, die krachtens een regeling van arbeidsvoorwaarden of een ln- dividueele arbeidsovereenkomst recht heeft op vacantie met be houd van loon, per vacantiedag aanspraak kan doen gelden op een gelijk bedrag, als hij ontvan gen zou hebben, indien hij op dien dag had gewerkt. Het vacantiegeld per dag wordt bepaald door het gemiddeld week- inkomen over de aan de vacantie voorafgaande 6 weken door 6 te deelen. By een korter dienstver band dan 6 weken wordt het ge middeld weekinkomen sedert den aanvang der dienstbetrekking als uitgangspunt der berekening ge nomen. Als weekinkomen geldt het weekloon in geld met inbegrip van alle bijslagen en zonder eeni- gen aftrek op grond van wette- lyke bepalingen, van welken aard deze ook mogen zijn. Afwykingen hierop zijn niet toegestaan, tenzy de berekeningswyze voordeeliger voor den arbeider is. Deze regeling treedt Maandag a.s. In werking. Aan arbeiders die hun vacantie dan reeds achter den rug hebben, moet alsnog bü de eerstvolgende loonbetaling na 6 September het verschil worden uitbetaald tusschen de ontvangen vacantie-vergoeding en het be drag, dat him zou zyn toegeko men, Indien de thans afgekon digde regeling reeds in werking ware geweest op het tijdstip hun ner vacantie.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1