HEINTJES" MEISJE KAPSTERS MEISJE NET MEISJE KERK EN SCHOOL UIT DE OMSTREKEN ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT KUNST EN LETTEREN LAND- EN TUINBOUW De afweerslag voortgezet. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. OFFICIEELE MEDEDEELING Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Personeel aang. Diversen In tegenstelling met een on- otiveerde vrees aan den eenen, met de lichtzinnigheid en eloosheid aan den anderen is de regeering van meening, de oogst en intensieve arbeid, geregelde economische orde en geestelijke samenhang nood- lijk zijn. gebeurtenissen in Denemar- Over de jongste gebeurte- m in Denemarken, die geleid len tot de afkondiging van staat van beleg, geeft het B. nog de volgende bijzonder- :n: :t aantal gevallen van sabo- in Denemarken was in de ;te weken voor de afkondi- van den staat van beleg be- :elijk gestegen. Deensche en sche valschermspringers wa- naar Denemarken gezonden bij de organisatie van de sa ge behulpzaam te zijn. Tevens van Engeland uit een hevige aganda gevoerd. In de groo- steden van Denemarken zoo- Aalborg, Aarhus, Odensee en in Kopenhagen vonden sta- en plaats. Ofschoon het op- m van de Duitsche soldaten iedereen, zelfs van Deensche voorbeeldig werd genoemd, len dezen steeds meer door rantwoordelijke provocateurs g gevallen, waardoor zij zich lotte genoodzaakt zagen zich de wapens te verdedigen. Het staat vast, dat de Engelschen er deze golf van sabotage en pruiing van de Deensche be ing staan. et Londensche blad de Star er schreef in verband met het ukken van de actie, dat men onden veelal van meening is, de Deensche opstand mis- en te vroeg is gekomen. Niet het hoofd gezien mag worden, de Deensche regeering met Ikeuring van den koning po en in het werk heeft gesteld door overeenkomstige oproe- het Deensche volk tot inkeer rengen. Het resultaat van deze ngen van Deensche zijde is is onbevredigend uitgevallen, nrustzaaiers in het land tra- steeds driester op en de Duit instanties in Denemarken za- zich genoodzaakt om van de ische regeering het nemen van ende maatregelen te eischen, ds het verbod van vergadering, staking, het verbod op samen- ilingen, den inleveringsplicht vuurwapens, het instellen van perscensuur, van Deensche tbanken met korte procedures le invoering van de doodstraf sabotage en voor aanvallen ie Duitsche weermacht. De ische regeering verklaarde er niet in staat te zijn de Izakelijke maatregelen voor dhaving van orde en rust in emarken te nemen, zoodat de sche bevelhebber in Denemar- genoodzaakt was zelf de noo- maatregelen te nemen en op iugustus den militairen staat beleg voor geheel Denemarken e kondigen. De tekst van de jndmaking van den bevelheb- der Duitsche troepen werd zelfden dag gepubliceerd. De Deensche regeering trad daarop af. Wat den werkelijken toestand in Denemarken betreft, het restee- rende deel van het Deensche leger is ontbonden en ontwapend. Het verzet dat hier en daar geboden werd, werd gemakkelijk en met zeer geringe verliezen gebroken. De koning en de kroonprins bevinden zich op hun kasteelen. Intusschen is overal het werk hervat. In het geheele land heerscht rust. Rocco Italiaansch ambassadeur in Ankara. Tot Italiaansch ambassadeur in Ankara is volgens Stefani benoemd Guido Rocco. Rocco is geboren op- 26 Novem ber 1886 te Napels. Van 1936 af was hij directeur-generaal der buitenlandsche persafdeeling aan het ministerie van volksvoorlich ting te Rome. Op 26 Juli 1943 trad hij als minister van volksvoor lichting toe tot de regeering Ba- doglio en werd op 15 Augustus van zijn post ontheven om zich een taak te zien toegewezen in het buitenland. PREDIKBEURT. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe Rijn)Heden nam. 7,30 u.. ds. A. Verhagen van Lisse. NED HERV. KERK: Beroepen te Katwijk: aan den Rijn ds. J. P. Hon- nef te Vollenhove. Drietal te Vlaar- dingen ds. E. E. de Looze te Hil versum, ds. C. M. Langeveld te Nieuw Beijerland en dr. M. H. A. L. H. van der Valk te Wijngaarden. Aangenomen als hulpprediker naar Doorn cand. G. van der Meulen te de Bilt. die als zoodanig bedankte voor Barendrecht. GEREF. KERKEN: Tweetal te Delfzijl ds. Jac. Andree, geestelijk verzorger van Vogelenzang te Ben- nebroek en dr. H. B. Visser te Noordwijk-Blnnen. Beroepen te Oud Loosdrecht cand. W. W. J. van Oene. hulpprediker te Lutten aan de Dedemsvaart, te Tuindorp-Oost- zaan cand. T. B. van Houten, hulp prediker te Leiden, te Kootwüker- broek cand. D. K. Gerber. hulppre diker te Den Ham. REMONSTRANTSCHE BROEDER SCHAP: Benoemd tot hulpprediker te Haarlem, ds. H. J. de Wijs te Hoorn. VOORSCHOTEN. Installatie Hoofd O. L. Schooi In tegenwoordigheid van den In specteur van het Lager Onderwijs, het gemeentebestuur, hoofden der scholen en het onderwijzend perso neel der O. L. School, heeft in de raadzaal de installatie plaats ge had van het nieuw benoemde hoofd, den heer J. H. Krooshof uit Delft. Burgemeester M. F. Berk hout herinnerde er aan dat het voor den heer Krooshof, na een ge lukkige onderwijzersloopbaan, een bijzondere voldoening moet zijn als hoofd te Voorschoten te zijn be noemd. Na een korte uiteenzetting der geschiedenis van de school, sprak burgemeester Berkhout den wensch uit dat de goede naam van de school, gevestigd door de heeren Rutten en wijlen Romijn, bewaard zal worden en indien mogelijk ver beterd. Spr. feliciteerde den heer Krooshof met zijn benoeming en wenschte hem een gelukkigen Het Italiaansche opperbevel maakt het volgende bekend: Plaatsen in de provincie Napels zijn door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd. De schade ls van weinig belang Vijandelijke schepen hebben ge vuurd in de zone van Kaap Pel- laro (Calabriël. De kustbatteiijen beantwoordden het vuur terstond. Italiaansch Operaconcert Op Woensdag as. zal in de Stadsge hoorzaal een Italiaansch Opera concert gegeven worden. De vol gende solisten zullen hieraan hun medewerking verleenen: Gré Brou- wensteijn. sopraan. Corry Couvreur sopraan. Riek van Veen. alt. Ro bert Schlegel. tenor. Frans van de Ven. bariton en Henk Weimar, bas, terwijl de begeleiding in handen ls van den pianist Johan Ligteliin. Uitgevoerd zullen worden fragmen ten uit Opera's van Bellini. Rossini Verdi. Puccini, e.a. De 75ste verjaardag van mevr. A. NoordewierReddingius De zangeres mevr. NoordewierRed dinglus heeft gisteren ter gelegen heid van haar 75sten verjaardag van zeer vele zijden bewijzen van allerhartelijkste belangstelling ont vangen. Mevr. NoordewierRed dingius heeft haar verjaardag uit sluitend in den kring van familie leden en naaste vrienden willen vieren, maar dit heeft niet verhin derd dat een bijzonder groot aan tal bloemstukken en 'een stroom van brieven en telegrammen uit alle deelen van het land haar wo ning aan de Beethovenlaan te Hil versum bereikten en ervan getuig den, dat kunstlievend Nederland zijn groote zangeres niet vergeten heeft' VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hierbij stuur ik een blad van een van mijn appeldoornen. Plotseling ziln alle bladeren er zoo uit gaan zien. Wat dient hieraan gedaan te worden? J. C. te R. Antw.: De bladeren van Uw boom ziin aangetast door een z.g.n. sceletteenmotje. De larfjes be schadigen de bladeren. Bij veel voorkomen doodt U de dieren door het bespuiten van 30 gram aal- ciumarsenaat. gemengd in 10 liter water. Denk er om dat dit vergif niet terecht mag komen op vruch ten of groenten, welke binnen zes weken gegeten worden. Meestal ls de schade van deze rupsjes niet groot. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: ..Tuin bouw". werkkring toe, ook voor de ouders en de kinderen. De heer du Chateau, Inspecteur van het L. O. herinnerde aan het harde werken van wijlen den heer Romijn, een voorbeeld voor zijn personeel. Zelfs kort voor zijn dood schreef hij nog in het belang van zijn school en de kinderen. In zul ke omstandigheden is het niet ge makkelijk als opvolger op te treden Spr. raadde het nieuwe school hoofd aan zijn voetsporen te vol gen. Nadat de heer van Dongen, hoofd der R.K. Par. Jongensschool als collega den heer Krooshof had welkom geheeten, heeft het nieu we hoofd der school woorden van dank voor de ontvangst gesproken. Duitscb weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In de totdusver bestaande brandpunten van den afweerslag leverden onze troepen ook giste ren zware gevechten. Door vast beraden tegenaanvallen werden op enkele plaatsen doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten opge vangen en deels met zware ver liezen teruggeworpen. Geconcen treerde aanvallen van formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie richtten zich vooral op vijandelijke troepen ten Zuidwes ten van Wjasma. In het zeegebied van het Vis- schersschiereiland boorden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch kustvrachtschip en een bewakingsvaartuig in den grond. Gisteren overdag werden aan het Oostelijke front 120 tanks stukgeschoten. De luchtmacht vernietigde in de periode van 30 Augustus tot 1 September 127 bolsjewistische vliegtuigen. Eerste luitenant Nowotny, com mandant van een groep jacht- vliegers, heeft gisteren tien over winningen in de lucht behaald." VISCHKOEKEN. Verkoop vischkoeken a 5 cent per stuk Zaterdag 4 September van 8 3/412 uur in wachtlokaal schoolgebouw Lammermarkt voor ondersteunden Maatschappelijk Hulpbetoon en van 912 uur in het gebouw Levendaal 1 voor on dersteunden Socialen Dienst. Voor den verkoop geldt de be kende regeling. 1354 STEVENINCK. Burgemeester. VERKOOP VOORWAARDELIJK GOEDGEKEURD VLEESCH OPENBAAR SLACHTHUIS. Vrijdag, 3 September 910 uur, nos. 17216—17242 en 16658—16875 Maatschappelijk hulpbetoon. Uitsluitend op speciale door dien dienst verstrekte bonnen; ten hoogste 1 kg per bon. Legitimatie bewijzen, distributiebonnen, papier en gepast geld meebrengen. 1355 STEVENINÖK, Burgemeester. WIJZIGING MARKTUREN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belangheb benden, dat: a. de veemarkt en de poeliers warenmarkt in het tijdvak van 10 September 1943 t.m. 21 April 1944 met zonsopkomst zullen aan vangen en zullen eindigen te 15 uur en dat het tijdstip, na hetwelk geen vee meer ter markt kan worden toegelaten, wordt ge steld op 2 uren na zonsopkomst op die dagen waarop de markten nè. 8 uur aanvangen; b. de kaasmarkt zal aanvangen in de maanden October en No vember 1943 te 9.30 uur, in de maanden December 1943, Januari en Februari 1944, te 10 uur, in Maart 1944 te 9.30 uur en in April 1944 te 9 uur; c. de botermarkt en de alge- meene (Zaterdagsche) dagmarkt zullen aanvangen in November 1943 te 9.30 uur, in December 1943 en Januari 1944 te 10 uur en in Februari 1944 te 9.30 uur; d. de overige markten niet vóór zonsopkomst en niet nè, zonson dergang worden gehouden. Leiden, 2 September 1943. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN BRANDSTOFFEN VOOR BIJZONDERE DOELEINDEN. Ten behoeve van cafê's, winkels, werkplaatsen, waarin minder dan drie personen regelmatig werden, en particuliere kantoren, bestaan de uit minder dan 3 lokaliteiten, respectievelijk waarin minder dan drie personen werken, kunnen van 1 September a.s. af formulieren BrC 250 en Br.C. 251 worden af gehaald aan het distributiekan toor, ingang Langebrug en inge diend aan het distributiekantoor Steenschuur 21, loket 19. Formulieren voor kamerbewo ners, pensions etc. zijn nog niet verkrijgbaar. 1351 TEXTIELDISTRIBUTIE. Ingevulde aanvraagformulieren voor costuums, zomermantels, tweedjassen en mantels, demi-sai- sons en voor alle artikelen, welke worden aangevraagd wegens slij tage, huwelijksuitzetten, babyuit- zetten en eerste inrichting, kun nen worden ingeleverd aan het! distributiekantoor ingang Lange brug volgens onderstaand schema; Vrijdag 3 September wier ge slachtsnaam begint met I. J. K.;j Maandag 6 September idem L. M.;{ Dinsdag 7 September idem, N. O. P. Q.; Woensdag 8 September idem, R. U. V.; Donderdag 9 Sep tember idem, S. T.; Vrijdag 10 September idem, W. X. Y. Z.. Arbeiders buitenland en krijgs gevangenen kunnen iederen werk dag aanvragen. Aanvraagformu lieren voor werkkleeding, lakens en sloopen en voor instellingen kunnen niet worden ingeleverd. Onjuiste of onvolledig ingevuld® formulieren worden geweigerd. Per post en in de bus geworpen for mulieren worden niet behandeld. RECTIFICATIE MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJS GROENTEN EN FRUIT. De grossiers- en detailllstenprija van druiven 1 gros colmen. polden champion, muskaat. West Frlsla, Leopold bedragen respectievelijk f. 86.00 per 100 k.g. en f. 1,03 D. kg. 1350 Hoofdredacteur: B. W. Menb- norst. Lelden; plv. hoofdredacteur! K Been. Lelden. Redao lestai: B. W. Menkhorst» Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland a.i Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema. Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A Poortman raagd in klein gezin ir de morgenuren, ftijd 1418 jaar. vr. KLOOSTERMAN, enbaraeveltstraat 52. Gevraagd een 1ste kracht een tweede en vergev. Leerling. Goed loon. Maison v. d. VLIST, Botermarkt 3 - Leiden. Gevraagd meisje voor halve dagen, 's Vrijdags bot 5 uur. 's Zondags vrij. Mevrouw VAN DORSTEN, Nassaulaan 49, Oegstgeest Mevrouw HOFSTEDE, Melch. Treublaan 14, vraagt voor direct of WERKSTER. TE KOOP: 10 tons ijzeren Vlet, geschikt voor mestver- voer, prijs f.90-0. S. VAN DER WERFF, Van der Kooijstraat 12, Leeuwarden. Gevraagd een ouderwet- sche doorgewerkte OMSLAGDOEK voor goede prijs. Brieven Walsemann, Minrebroe- derstraat 25, Utrecht. Een twee-pers. bed toebeh. en c.a. 6 m. looper of stukken 4 A. v. d. Voorst, waard C 4. Koude- a/d. Rijn. Een zoo goed als We moderne kln- 'agen, oude kwal., t ln zeer goeden it zijn. Aanb. aan P. Run ter. Comman- fslaan 13. Katwük a. Uln. ien tafelkleed, liefst "e en een gangloo- A. v. d. Brink, Spl- Haan 15. Riinsburg. Kinderwagen (mo- 'l en ged. babyult- Aanbledlng Hofenk straat 1 a. Lelden. "Iejas of lederen Jas een paar gummi of ten laarzen, maat ■*5. Huys, Water- g 2. AUe soorten speel goederen, accordeons, meubelen, dames-, he ren- en kinderkleren, schoenen. ledikanten, enz. (alles tegen goede prijzen). F. Nleuwen- burg. Hooigracht 55 Te huur of te koop gevraagd een Duitsche piano. H. Rijkelijkhuizen Pieterskerkkoorsteeg 20. W(] ziln niet van gis teren.... Reeds Jaren lang repareeren wii alle merken naaimachines. Fa. Meerpoel. Breestraat 171. Lelden. Handelsrekenen Bon man de Kol en v. Vliet I en II f. 2.50, Speerstra Hoofdorg. en techniek f. 6. Knol Privaatrecht f. 3. G. Stammers, Ma- reditk 18. Een mooi stel vorken en lepels te koop voor f.40. Te bevr.: Kage- naar, Oegstgeesterweg 6 Rijnsburg. Een zoo goed als nieuwe Japon, maat 40/ 42, z. p., oude kwaliteit, prijs f. 30. Te bevr. bii v d. Neut. Voorstr 47. Zeiltje met fok, mast touwwerk enz., In goe den staat voor kano of roeiboot f. 75; wit iizeren dags tusschen 6 en 8 u. v. d. Boom, Rijnsburger- weg 103 Twee-pers. bcddentijk voor veeren f. 10. eiken houten secretaire t. 50, uitschulfb. drooghek f8 drie-pits petroleumstel f.5, een pr. overschoe nen f. 7. een bont (vos) f. 80, garibaldi hoed f. 6.50, hooge hoed f. 10 Webber zonneveldstr. 1 Slaapkamerameuble ment f.225. B. la Lau, Langegracht 133. Schommel, rekstok, ringen f. 15, fietsbankje f. 3.50, stelten f. 2.50. Smits, Wllngaardenlaan 27. Voorschoten. Gramofoonversterker f.45, eiken bureaustoel f.25.—. G. G. Brlejer, Hoefstraat 9 b/d. Doe- zastraat. Na 7 u. 'sav. Zeer mooie, solide orulnleren dameslaarzen maat 39 f.55. mooie grijze wintermantel f45 nieuwe Friese schaatsen met echt leerwerk f. 25. 2 scheermessen, scheer- rlem aanzetsteen f 12.50 Boersma, Riindllk 128, Voorschoten (bli Haag- sche Schouw). Zoo spoedig mogelijk een werkster gevr., 2 dagen per week bij J. D. Corts, boerderij Rijn- hoeve. Koudekerk. Costuumnaaien. Kun nen direct geplaatst wor den aankomende naai ster en leerlingen. Te vens net dagmeisje gevr. voor 's morgens. Aan melden: Rijn- en Schie- kade 71. Een werkster. A. Kret Gerrlt v. d. Laanstr. 4 (bij Leuvenstr.l. Gevr. net meisje of werkster. Roodenburger- straat 15. Werkster, 2 x p. week Mevr. de la Court. Kie vietslaan 21. Wassenaar. Nette werkster, voor 1 of 2 halve dagen per week. Cobetstraat 64. Nette werkster, voor alle voorkomende werk zaamheden. Br. Bur. v. d. Blad No. 8675 k. Verloren: Een zilve ren armband met aan hanger. gaande Hoog- madescheweg Leiderdorp Tegen belooning terug bezorging verzocht bil A. Rijnsburger. Linden- laan 12. Leiderdorp. Verloren tijdens Jeugd dienst 28 Aug. zaal voor Piot. bel. Katwijk a. Zee, portemonnale, waarin Lips hulssleutel. Tegen belooning terug te be zorgen mevr. wed. Burg- graaff. Badstr. Katwijk aan Zee. Goede belooning. Dins dag ln de tram Katwijk- Den Haag van 17 uur 35 m„ een paar lage zwarte beerenschoenen. Voor ge dupeerde een groot ver lies. daar deze niet van mij zijn. Tegen beloo ning terug te bezorgen Parkstraat 20A. Ter ruiling: 3 ons witte babywol. oude kw. voor 3 ons donkerblau we koordwol en zwarte wollen slipover mt. 44, handw. voor donker blauw of wllnrood. G. Corpel. Nleuwsteeg 10 a. Lelden. Vriendin. Net een voudig meisje, 24 Jaar, P.G. zoekt dito vrien din. om gezellig met el kander om te gaan. Br. Bur. v. d. BI. No. 8672 k Wie wil rullen keu rig modern crème wan delwagentje voor dito kinderwagen. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8715k Rullen. Een pr. mels- jesschoenen, z. g. a. n., maat 29 voor maat 31. J. van Ril. Morschweg 7 a. Lelden. Wie ruilt z. g. a. n. gascomfoor en prachtig dameshorloge klein mo del. loopt op steentjes, tegen een gasfornuis m. oven. Moet ln goeden staat zijn. Br Bur. v. d. Blad No. 8767 k Openlijk dank aan O. L. Vr. van Altijddu rende Bilstand voor ver kregen gunst na her haald gehouden Novene Verloren. De vorige week een nieuwe kin derkruiwagen. tegen be looning terug te bezor gen bil Jac. Glasbergen, de Waal Malefiltstr. 106 Katwilk aan Zee. Aangeb. een 1 paar. lage heerenschoenen m. 39 z. g. a. n. voor een paar schoenen mt. 43 en een Vliegende Hol lander voor een auto- step met luchtbanden. Brandt. Oranjestraat 1 d. Wie wU rullen 1 pr. goed gez. en gehakte kinderschoentjes mt. 24 voor een pr. ld. mt. 22. H, O. v. Meurs Jr.. Oranjegracht 23 A.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3