Jaargang Donderdag 2 September 1943 No. 25590 BUITENLAND re afweer boven Berlijn. VERDUISTEREN: Oproep van den Paus. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. SPORT EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN van Duitsche militaire :r den jongsten luchtaan- Berlijn verluidt, heeft de helft van de in den worpen vijandelijke vlieg- het doel. de Rijkshoofd- reikt. elangwekkend wordt mei- maakt van het feit, dat het aantal in den strijd n Duitsche jagers bijzon- ot is geweest. Men zegt, aantal Duitsche jagers ijnlijk tweemaal zoo groot st als het aantal der bo- lijn verschenene vijande- egtuigen. Kir en eveneens door den geconcentreerden afweer grond af wordt de ver- ng van den aanval ver- zoodat den vijand een ge- :eerde actie onmogelijk maakt. toe zijn door de strijd- i van de Duitsche lucht ing op ondubbelzinnige neergeschoten vliegtuigen Aangenomen kan worden, aantal nog zal stijgen roldoening neemt de Bre- pers kennis van het groote neergeschoten vijandelijke ;en bij den jongsten En- terreuraanval op Berlijn, it er op. dat het aantal en, dat door de Britsche is omgekomen, gelukkig is en het aantal inzitten- Britsche vliegtuigen, die ke getroffen zijn, niet be- De Deutsche Allgemeine merkt op, dat, gezien de ter aanvallende formaties omvang der schade het neergeschoten vliegtuigen zoo onevenredig groot is, n met recht kan spreken volkomen militair echec :sche luchtmacht bij dezen 'D.N.B.l estand in Denemarken. et vastberaden optreden bevelhebber der Duitsche in Denemarken is een ele maanden met gebruik - van ontzaglijke bedragen opruiing door Britsche en hun handlangers in uren den kop ingedrukt, luitsche instanties waren ille bijzonderheden nauw- >p de hoogte van de acti- er agenten en hun hand- Zij werden zoo onopval- controleerd, dat zij steeds en onvoorzichtiger wer- heele met veel moeite op- ie en door Engeland ge- rde oganisatie vond in de iging van den staat van aar einde. De vijandelijke hun handlangers en fers werden onschadelijk terwijl de middelen, het inda- en sabotage-ma te- beslag werden genomen, iere maatregelen zijn uit- van preventieven aard leer zij de tot dusver zeer urig gerespecteerde auto- 'an de Deensche autoritei terken, dan is deze ont- ig uitsluitend te wijten t feit, dat de bijtijds en Iruk gewaarschuwde Deen- geering niet in staat was kuiperijen van den vijand de anti-Europeesche ele- een einde te maken en en orde te waarborgen, thans geschied. De Duit- Jtoriteiten hebben sedert t de bescherming van het ijke Europeesche gebied telijken intocht in April iere ook maar eenigszins ■e tegemoetkomendheid de volledige autonomic ïnemarken erkend en ln esties een ook van Deen se erkende grootmoedig- den dag gelegd, 'bge loyale samenwerking 'oor de kuiperijen van die „beïnvloed, die thans on- 8k gemaakt zijn. en streng optreden noodig hit door talrijke Deensche ?ten bevestigd, die hun hebben betuigd over het feit, dat aan de kuiperijen van die kringen een einde is ge maakt, die Denemarken tot een object van hun misdadige poli tiek probeerden te maken en in strijd met zijD levensbelangen, in een burgeroorlog trachtten te stor ten. Te voorzien was, dat de van het succes van hun kuiperijen beroofde Britsche opdrachtgevers de ontwikkeling der zaken in De nemarken met een vloed van leu- genberichten over onlusten en botsingen zouden beantwoorden. Daartegenover kan verklaard worden, dat de uitvoering van de door den bevelhebber der Duit sche troepen bevolen maatrege len zonder wrijving is verloopen en dat de toestand in het land volkomen kalm is. (Interinf) Rosenberg over de Oekraine Rijksminister Alfred Rosenberg heeft aan een vertegenwoordiger van „Fritt Folk' een onderhoud toegestaan, waarin hij de verhou dingen in de Oekraine besprak. Hij begon met te zeggen, dat meer dan een millioen arbeiders uit het rijkscommissariaat Oekraine thans in de Duitsche industrie en land bouw werkzaam zijn, Millioenen tonnen graan zijn ter beschikking gesteld van de Duitsche weer macht in verschillende deelen van Europa. Rosenberg wees er ver volgens op, dat er zich in de Oekraine reeds thans meer land onder den ploeg bevindt dan in den tijd der sovjets. Dit resultaat heeft men kunnen bereiken met medewerking van de Oekrainsche bevolking. Overigens verwacht men een goed resultaat van den oogst. Nadat de minister den aan leg van nieuwe spoorlijnen en de oprichting van conservenfabrie- ken in de Oekraine naar voren had gebracht ging hij in tegen de bewering van vijandelijke zijde, dat Duitschland in de Oekraine een „uitbuitingsobject" ziet. In tegendeel moet worden geconsta teerd. dat Duitschland reeds in de Oekraine groote kapitalen heeft belegd Vernielde electrici- teitsfabrieken zijn al weer in ge bruik. Met betrekking tot de sto ringspogingen van Sov.jet-Parti- sanen verklaarde Rosenberg, dat de geheele Zuidelijke en centrale Oekraine thans gepacificeerd is. De menschen in de Oostelijke ge bieden weten, dat Duitschland hun vrijheden van fundamenteele beteekenis heeft gebracht. Als ge volg van deze maatregelen is de bevolking teruggekeerd tot een menschelijken vorm van bestaan. Overigens gaat men niet overal naar hetzelfde schema te werk, doch houdt men rekening met de overlevenng en de schakeering der verschillende volksgroepen. (D.N.B.) De Italiaansche universiteiten Naar Stefan! meldt is een ko ninklijke commissie benoemd on der voorzitterschap van prof. Ruggiero, den nieuwen rector dei- universiteit te Rome, welke het onderwijs aan de universiteiten aan een herziening moet onder werpen. Engeland en Zwitserland - Of ficieel wordt medegedeeld: de En- gelsche regeering heeft haar leed wezen betuigd over de gebeurte nissen en de schade, die in Zwit serland in den nacht van 12 op 13 Juli door Engelsche vliegtuigen is aangericht. Zij heeft zich be reid verklaard schadevergoeding te betalen 'D.NB.). Churchill in Washington Churchill is met zijn vrouw in Washington aangekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Zij zullen tijdens hun verblijf in de federale hoofdstad, dat ver scheidene dagen zal duren, op het Witte Huis wonen. Churchill en Roosevelt zullen eenige punten van de oorlogsbe raadslagingen met welker bespre king zij in Quebec begonnen zijn. verder behandelen De aankomst van Churchill beteekent. niet het begin van een nieuw hoofdstuk, doch het slot van het in Canada begonnen hoofdstuk" 'D.N.B.) van hedenavond 30.30 tot morgenochtend "-45 uur De maan kwam heden op te 9.22 uur en gaat onder te 21.47 uur. TOT DE GEHEELE WERELD. Paus Pius XII heeft gisteren voor den Vaticaanschen zender ter gelegenheid van den aanvang van het vijfde oorlogsjaar een toe spraak tot de wereld gehouden. De Paus begon met op te mer ken, dat de wereld reeds gedu rende vier jaren geteisterd wordt door een vernietigenden oorlog. Hij herinnerde er daarna aan, hoe hij kort voor de vijandelijkheden begonnen tot alle staatshoofden en volkeren een warmen oproep gericht had teneinde een dergelijk onheil te vermijden. Het woord van den Paus werd echter niet gehoord. De geest van het geweld triomfeerde. Maar deze triomf werd een nederlaag. Dezelfde lief de jegens alle volkeren die toen den oproep van den Paus heeft bezield, bezielt thans het woord, dat de Paus in het belang van de geheele wereld uitspreekt. De oor log gaat zijn hoogtepunt tegemoet en zijn tragische realiteit doet zich overal gevoelen. In alle landen groeit de afkeer van de wreedheid der methoden van een totalitairen oorlog, die elk eerlijk begrip en eiken norm van goddelijk en men- schelijk recht te buiten gaat. Meer en meer worden de vol keren gekweld door twijfel, of de voortzetting van dezen oorlog nog in overeenstemming Is met de redelijke en gerechtvaardigde na tionale belangen tegenover het christelijke en menschelijke ge weten. De Paus merkt op, dat na zoo vele verscheurde verdragen en niet nagekomen beloften en na zoovele tegenstrijdige wijzigingen in de ge voelens en de handelingen, het vertrouwen tusschen de naties ver minderd Is. De Paus richt zich tot allen, wier taak het is een initiatief te nemen tot het aangaan van een vredesacoord en zegt hun dat een werkelijke macht niet moet vree zen grootmoedig te zijn, aangezien zij altijd de middelen bezit om zich te waarborgen tegen elke ver keerde interpretatie van haren wil tot vrede en tegen andere moge lijke terugslagen. Men moet het verlangen van alle volken naar vrede niet ver troebelen of kwetsen door hande lingen die den haat aanwakkeren en voedsel geven aan de denk beelden van tegenstand. Aan alle volken moet men de hoop geven op een waardigen vrede en voorts moet er overeenstemming aan den dag treden tusschen de beginselen en de besluiten, alsmede tusschen de bewering van een rechtvaardi gen vrede en de feiten. Alleen op die manier kunnen de volken, die minder door het oorlogslot be gunstigd zijn. gelooven in hun her leving, in de nieuwe gevoelens van rechtvaardigheid en gemeen schapszin tusschen de volken en daaruit grooter vertrouwen putten voor de toekomst. De Paus geeft zijn zegen aan allen, die zullen werken voor den vrede, aan allen, die ertoe zullen bijdragen om het thans bestaande doode punt tusschen oorlog en vrede te boven te komen, aan al len, die zullen luisteren naar de kreten der volken, die na zooveel smart en puinhoopen slechts vra gen om vrede, brood en arbeid. Daarentegen waarschuwt de Paus al degenen, die op dit verschrik kelijk oogenblik niet hun verant woordelijkheid inzien voor het lot der volken en die gevoelens van haat en de conflicten tusschen de naties blijven aanwakkeren. De Paus besloot zijn toespraak met zijn wensch uit te spreken, dat de leiders der volken door God mogen worden verlicht en door hun matiging eri wijsheid mogen worden geïnspireerd, opdat zij den volken de hoop kunnen geven, dat het loopende Jaar niet moge ein digen in het teeken van moord partijen en verwoestingen, maar integendeel het begin moge betee- kenen van een nieuwe eeuwige verzoening, samenwerking en op bouw. (D.N.B.). Belangrijke schade in Pisa De door den vijand ondernomen luchtaanval op de stad Pisa heeft vooral de woonwijken van de binnenstad getroffen, waar be langrijke schade is aangericht Pariani Italiaansch ambassadeur te Berlijn Naar Stefani meldt, is generaal Alberto Pariani be noemd tot Italiaansch ambassa deur te Berlijn. Generaal Pariani werd op 27 Dec. 1876 te Milaan geboren. In den eersten wereldoorlog was hij chef van den staf van het 6de Italiaansche leger en vervolgens lid van de Italiaansche wapen stilstandscommissie, die den Ita- liaansch-Oostenrijkschen wapen stilstand van 1918 sloot. In 1919 werd Pariani leider van de Ita liaansche militaire delegatie op de vredesconferentie te Parijs en van 1920-1924 was hij leider van de Italiaansche delegatie voor de af bakening van de grens tusschen Italië en Oostenrijk Van 1925-'27 was hij leider der afdeeling operaties bij den Itali- aanschen generalen staf, van 1927 -'33 militair attaché en later lei der van de militaire delegatie in Albanië. Van 1934-'36 was Pariani waarnemend chef van den gene ralen staf van het Italiaansche leger en vervolgens tot October 1939 onderstaatssecretaris aan het ministerie van oorlog en chef van den generalen staf van het leger. Sinds Maart 1943 was generaal Pariani stadh.-generaal in Albanië Duitsch spoorwegmateriaal voor Turkije Ter uitvoering van de onlangs gesloten handelsovereen komst heeft Duitschland aan Turkije een bepaald aantal loco motieven en honderd spoorweg wagons geleverd. De resultaten der Duitsche luchtmacht. De Voelkischer Beobachter houdt zich ln een uit voerig artikel bezig met de resul taten der Duitsche luchtmacht in het vierde oorlogsjaar. In een met cijfers gestaafden terugblik op de prestaties van de lucht macht weerlegt het blad de van geallieerde zijde gedane bewering, dat de Duitsche weermacht in een defensief in de lucht gedron gen is. Het aantal machines, al dus het blad vormt geen garantie voor de overwinning: wel -kan dat het grootere uithoudingsvermogen zijn. En dat Duitschland dit be zit. hebben niet alleen de Duitsche vliegers, maar ook het geheele volk reeds bewezen. Bonnen voor zeep - Tot en met 30 September a.s. geeft bon „al gemeen 654" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „ij een- heidszeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtge- vulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pCt., of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21%, of op het doen wasschen van vijf kilogram vuile wasch. Voorts, geeft bon „algemeen 655" van de bonkaart voor voedings middelen en bon „ij waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten t.m. 30 Sept. a.s. recht op het koopen van 250 gram wasch poeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 kilogram droge vuile wasch. Bon „ij toilet zeep" van de aan kinderen bene den den leeftijd van 2 jaar uit gereikte kaarten geeft tot en met meergenoemden datum recht' op het koopen van een stukje van 50 of - voor zoover voorradig - 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling;. Ten slotte geeft bon „textiel 1 één" van de geel gekleurde tex- tielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder tot en met 31 December a.s. recht op het koopen van een stukje scheerzeep van 45 gram of, voor zoover de winkelier deze nog voorradig heeft, van een tube of een pot scheercrême. „Een woord tot de vrouw" Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, ln de serie Brandende Kwesties, over het onderwerp: „Een woord tot de vrouw". Majoor van Dijk overleden Majoor A. J. M. van Dijk, corps commandant der gemeente-poli- tie te Nijmegen, op wien op 8 Juli j.l. een laffe moordaanslag is gepleegd, is eergisteravond aan de gevolgen van zijn verwondin gen overleden. Vrouw, die haar kind te von deling legde gearresteerd. De Eindhovensche politie heeft een 25-jarige vrouw, die haar kind te vondeling had gelegd, aangehou den en in arrest gesteld. Jongen na aanrijding overleden Te Oldenbroek stak een bijna 8-jarig zoontje van den landbou wer H. v. d. Riet nabij de ouder lijke woning plotseling den rijks straatweg over toen juist een vrachtauto passeerde. De chauf feur kon een aanrijding niet meer voorkomen. De kleine werd ern stig aan het hoofd gewond en overleed reeds na enkele minuten. Kindje aan brandwonden over leden. Te Oosterwolde bij Ol denbroek trok in een onbewaakt oogenblik het 2-jarig zoontje van den landbouwer G. Steert een teil met kokend waschwater omver. De kleine kreeg een deel van het water over het lichaampje en is na eenigen tijd aan de bekomen brandwonden overleden Jongen van een wagen gevallen - Toen de melkrijder De Corte van Helmond naar Bakel terug keerde, reden twee jongetjes met den wagen mee. Op zeker mo ment viel een der jongens, de 10- jarige De Jong uit Bakel door on verklaarbare oorzaak van den wagen. Een der achterwielen ging den knaap over het hoofd, als ge volg waarvan de dood onmiddel lijk intrad. Huis leeggeplunderd - Terwijl dé bewoners enkele dagen met vacantie waren, hebben dieven op zeer brutale wijze ingebroken in de woning van dr. D. Hulst aan den Middenweg te Hilversum. De daders hebben kans gezien het huis practisqh te plunderen, waar toe zij waarschijnlijk verschillende malen in de woning hebben ver toefd. Zij zijn binnengedrongen door het forceeren van de voor deur welke met behulp van een zwaar voorwerp is ingedrukt. Al les in huis werd overhoop gehaald, waarbij kasten en bureaux wer den opengebroken. Van den in ventaris werd alles van waarde gestolen, nl. alle aanwezige zilver en kostbaarheden, alle kleeding- stukken der inwonenden, het lin nengoed, alle levensmiddelen, si garen en een tweetal rijwielen. Ook een spaarbankboekje waarop omstreeks f. 10.000 werd ont vreemd. doch dit bedrag werd in middels geblokkeerd. De schade bedraagt vele duizenden guldens. VOETBAL Ned. Voetbalbond Voor Zondag zijn o.m. vastgesteld: Afd. I. 2e kl. A: HBCAlcm. Victrix en DWVVolendam: 2e kl. B: HilversumHVC. Af. n, 2e kl. B: Neptunu» Overmaas: ExcelsiorCoal. 3e kl. A: ASCLFC. CRICKET. Ned. Cricketbond Het pro gramma voor het a.s. weekeinde luidt als volgt: 2e klasse: Kam pong—Quick (4,Sept.); ACC II Kampong; 2de klasse Zuid: TCC HDVS n. Bulten de competitie: NCB XI Ned. Jeugd XI (terrein Haarlem te Bloemendaal) WIELRENNEN Arle van Vliet en Derksen ln Zwitserland Voor het eerst se dert eenigen tijd zijn Nederland- sche renners ln het buitenland aan den start verschenen. Het waren Arie van Vliet en zijn grdöte con current Jan Derksen. die ln Zürich-Oerlikon deelnamen aan wielerwedstrijden. In een sprint- wedstrild wist Van Vliet de eerste plaats te bezetten met 9 punten, voor den Zwitser Kaufmann en Derksen. Derksen werd daarente gen winnaar ln een puntenrlt over 5 K.M. Hii liet hier Wkg^Uli e» Van Vliet achter zich.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1