ste Jaargang Woensdag 1 September 1943 No. 25589 BUITENLAND Nieuwe Britsche reuraanval op Berlijn Mislukte landingspoging. VERDUISTEREN: Rede van Churchill. GEMENGD NIEUWS. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN edennacht is een nieuwe Brit- terreuraanval op Berlijn ernomen. e gereorganiseerde Duitsche itafweer heeft den aanvallers rst zware verliezen toege- dit. De formaties Britsche unenwerpers werden ver- oid en meerendeels genood- kt haar bommen lukraak uit verpen. Door den doeltreffen- afweer werd de gesloten aan- van de formaties Britsche unenwerpers verijdeld. Boven beneden de wolken ontwikkel- zich hevige luchtgevechten, welker verloop talrijke Brit bommenwerpers werden rgeschoten. et totale aantal der Britsche iezen bij dezen nieuwen ter- K -aanval op de rijkshoofdstad ;hans nog niet te overzien, t staat evenwel reeds, dat de tsche luchtverdedigingsstrijd- 0 :hten, afweergeschut zoowel nachtjagers, de Britsche lucht :ht uiterst zware verliezen jen toegebracht. Zonder dat dit oogenblik het gezamenlijke tal der Britsche verliezen kan den opgegeven, kan er op ge ïnd worden, dat een aanzien- aantal Britsche bombarde- itsvliegtuigen is neergeschoten (D.N.B.) ar van militaire zijde ver wordt. aldus het DJST3., li eergisteren een tamelijk ;e Engelsche groep van 400 ten Zuid-Oosten van Reggio labrië) een landingspoging aan aan de punt van de Ita- eifnsche laars. De tegenmaat- len hebben ertoe geleid, dat groep tot op 30 man, die in de bergen schuil houden afzonderlijk gevangen geno- worden, vernietigd werd. St is, naar men verklaart, on- rijfeld een poging om een elsch landingshoofd voor te •Elfiden. Dit blijkt duidelijk uit feit, dat men een omvangrijke Jeelheid radio-instrumenten 30< 't gevonden, die reeds gemon- l, fl waren. S, srlichting van voorschriften [le Denemarken - De directeur :e] politie te Kopenhagen heeft ■end gemaakt, dat rnet het oog de kalme houding van de ïeefnsche bevolking in de eerste :n van den militairen uitzon- mgstoestand, met onmiddel- inwerkingtreding een reeks ichtingen in de uitgevaar- a i be l en 2- fcite ori eik) 'e voorschriften zullen worden voerd. Zoo wordt het verbod zich op straat te bevinden 5011 is beperkt tot den tijd van 11 "da des avonds tot 5 uur des a3 tends. Het sluitingsuur van s, schouwburgen en biosco- dat was vastgesteld op 8 uur avonds, wordt uitgebreid tot lur. Het tram- en autobusver - 1 - wordt dienovereenkomstig Sbreid. igelfc mededeeling van deze ver- gi ting in de voorschriften, die ie stad door radiowagens van politie werd bekend gemaakt, i door de bevolking met >te voldoening aangehoord. (DN.B.) e 1 oodsvijanden van Europa. art< odsvijanden van Europa", te? is het opschrift, dat dr. ndler plaatst boven een arti- J in den Völkischen Beobachter Tin hij de rollen van Litwinof, ;"pl8#sevelt en Churchill beschrijft leefde voorbereiding van den oor- De Amerikanen, zoo schrijft kunnen aanspraak maken op roem de vernietiging van °pa het radicaalst ten uitvoer ruist leggen en daarvoor reeds te ben gepleit op een tijdstip, Lort i [n Engeland nog niet de Oli ste vonk politiek verstand was emP< wfd. Dat was in de dagen der t-icbt Pchensche besprekingen van ikb« Toen, aldus Mündler, hebben lstr' t mannen zich verslagen ge tit, Ida ot t vj iloo gen aat oo ril! lor >de« .5, f. 5. voeld. De eene was Litwinof-Fin- kelstein, te Genève, de andere Roosevelt in Washington. Beiden hebben gedaan wat zij konden om iedere vredesmogelijkheid te ver ijdelen en daarbij heeft niemand hen meer geholpen dan ChurchilL Mündler herinnert er vervol gens aan, dat dr. Hewlett John son, de deken van Canterbury, kortelings op een betooging der sovjetcommissie in Belfast ver klaarde, dat de sovjetambassa deur, Maisky, hem tijdens de cri sis van 1938 op de vraag: wat zoudt gij doen, wanneer gij En- gelschen man waart? geantwoord heeft, dat hij er voor zou zorgen, dat Churchill zitting kreeg in het kabinet. Churchill is in het kabi net gekomen, aldus Mündler, om dat Engeland toen reeds door de vereenigde joden van Moskou en Washington werd geregeerd. Thans blijkt uit de Engelsch- Amerikaansche onderhandelingen der laatste dagen opnieuw de be vestiging van het feit, dat Roo sevelt Europa aan het bolsje wisme heeft afgestaan en er niet in het minst aan denkt den sov jets den weg te versperren. Stalin wil de absolute alleenheerschappij de dictatuur van het bolsjewisme en den aanvang van de wereld revolutie en de meedóogenlooze verplettering der Europeesche cultuur en de Amerikanen den ken er zelfs in den droom niet aan zich tegen deze plannen te verzetten. Maar, aldus constateert Mündler ten slotte, niet Chur chill en zijn joodsche opdracht gevers bepalen het lot van Europa, maar de volken, die de cultuur van het avondland heb ben opgebouwd. Zij zullen de hoogste waarden van de mensch- heid redden en voor alle tijden beveiligen tegen de bestorming van de onderwereld. (D.N.B.) VöTkische Beobachter over vijan delijke berichtgeving. „Slecht gelogen slechter gelogen", schrijft de „Völkische Beobach ter" boven een commentaar op de berichtgeving van Britten en Amerikanen inzake verliezen tij dens de terreuraanvallen op Duitschland. Er valt duidelijk waar te nemen, aldus het blad, dat naarmate de Duitsche af weerkracht toeneemt, ook de ver liezen aan bommenwerpers van den vijand stijgen. Daarmede is de behoefte van de tegenpartij grooter geworden bij de bericht geving de harde werkelijkheid te wijzigen. De Yankees liegen daar bij bepaald kinderlijk. De Engel- schen liegen vergeleken met hen geraffineerd. De Yankees zenden zoo hoog mogelijke gefantaseerde getallen de wereld in, die zelfs de Engelschen niet gelooven en die men slechts kan voorzetten aan de Amerikanen, die de kunst van oordeelen volkomen hebben ver loren. De Engelschen daarentegen liegen zoo, dat zij ook in het bui tenland op een zekeren schijn van geloofwaardigheid kunnen speculeeren. Als voorbeelden noemt het blad, dat de Yankees den 17en Augus tus bij aanvallen overdag op twee Zuid-Duitsche steden van 300 toestellen 104 viermotorige bom menwerpers, dus meer dan een derde van de gebruikte vliegtui gen, hebben verloren. Echt Ame rika ansch hebben zij dit getal niet toegegeven, doch beweerd, dat zij bij die operaties 303 Duit sche jagers hebben neergeschoten zoodat dus elk Amerikaansch vliegtuig minstens een Duitschen jager ten val moet hebben ge bracht. De Engelschen daaren tegen hebben van de zooals in- tusschen is vastgesteld bij den laatsten aanval op Berlijn verlo ren 72 bommenwerpers er 58 toe gegeven, doch bazuinden de we reld in, dat er aan den aanval duizend toestellen hadden deel genomen, terwijl het in werkelijk heid slechts een fractie daar van was. Het blad verklaart, dat het Duitsche opperbevel slechts dat gene telt wat duidelijk zichtbaar in brokken op den grond ligt. Aan de Duitsche getallen valt niets te verdraaien of spitsvondig uit te leggen. De Britten en Amerikanen kunnen hun verliezen gemakke lijker vaststellen. Zij behoeven slechts het aantal teruggekeerde toestellen van het aantal der ge starte af te trekken om te weten hoeveel er verloren zijn gegaan, terwijl de Duitschers vaak meer dan een week moeten zoeken tot alle vijandelijke wrakstukken ge vonden zijn. De Engelschen en Amerikanen weten ook wel, wat zij verloren hebben, doch zij wil len het niet weten, zoo besluit het blad. (D.N.B.) De arrestatie van Gandhi. Naar Reuter meldt, heeft het federale gerechtshof in Britsch- Indië de geldigheid bevestigd van een den 28sten April door den onderkoning van Britsch-Indië uitgevaardigde verordening, die de beschikking tot in hechtenis neming van Gandhi en de andere congresleiders ook verder van kracht deed blijven. (DJM.B.) De laatste dagen van koning Boris - De Bulgaarsche minister president prof. Filoff heeft tegen over de hoofdredacteuren der bladen te Sofia een verklaring afgelegd, waarin hij bijzonder heden verstrekte over de laatste dagen van tsaar Boris III en over de ontwikkeling van zijn ziekte. Hij wees er daarbij op, dat hij hierdoor bepaalde in het bui tenland opgedoken geruchten wüde weerleggen, die zonder twijfel met kwade bedoelingen waren uitgestrooid. De tsaar was, naar Filoff uit eenzette op 17 Aug. in Tsjamku- ria aangekomen. Op 18 Aug. on dernam Boris een rit te paard naar de Mussalla. De afdaling deed hij gedeeltelijk te voet, ge deeltelijk te paard. De koning was in een buitengewoon goede stemming. Onderweg ontmoette hij vele toeristen, met wie hij zich vriendelijk onderhield. Des avonds keerde hij weer naar Tsjamkuria terug. Den volgenden dag bracht hij met eenigen zij ner naaste medewerkers te Tsjamkuria door, waar hij wan delingen maakte in de omgeving. Ook op 20 Aug. maakte hij wan delingen in de omgeving. Hij kwam in de buurt van Sokolez, waar vele menschen hem ont moetten, onder wie ook eenige vreemdelingen, als b.v. de zaak gelastigde van het Fransche ge zantschap, Roux, de zaakgelas tigde van het Argentijnsche ge zantschap, Caballero, e.a. Op den middag van dien dag ontving hij den Bulgaarschen gezant teBer- liin, prof. Sagoroff. Op Zaterdag 21 Aug. was de koning vroeg in den ochtend reeds op jacht en van hedenavond 20.30 uur tot morgenochtend 6.45 uur De maan kwam heden op te 8.15 uur en gaat onder te 21.25 uur. Naar de Britsche berichten dienst uit Quebec meldt heeft Churchill in de Citadelle zijn aangekondigde radiorede gehou den. Hij prees allereerst de ver diensten van Canada voor den steun aan het moederland. Ook Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid Afrika loofde Churchill voor dat gene, wat deze dominions tot nu toe hebben gepresteerd en wat zij „nog in de toekomst besloten zijn te presteeren". Overgaande tot den oorlog in de sovjet-unie zeide Churchill, dat hij „de sovjets niet kon la ken, dat zy vaak hun ontstem ming hebben geuit over de wer keloosheid van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten". Deel neming van Stalin aan de con ferentie te Quebec zou, zoo zeide Churchill „niet doelmatig" ge weest zijn. Ook heeft Stalin niet kunnen komen, omdat hij het opperbevel aan het Oostelijk front voert. Men hoopt echter, dat „binnen afzienbaren tijd een conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill tot stand zal komen". In het verder verloop van zijn rede sneed Churchül de kwestie van de vorming van een tweede front aan. „Ik geloof", zoo zeide hij, „dat de dag niet ver meer is, waarop de Britsche en Ameri- kaansche troepen over het Ka naal zullen steken en in Frank rijk tegen de Duitschers zullen vechten". „Een dergelijke onder neming", zoo voegde hij er echter aan toe. „zal men echter slechts toelaten, wanneer men van te voren overtuigd is van het suc ces". Nadat Churchill zich in prij zende bewoordingen had uitge laten over het optreden van Par- tisanen in enkele Balkanlanden, wees hij erop, dat de strijd in den Stillen Oceaan het voor naamste onderwerp van bespre kingen in Quebec had gevormd. Hij eindigde zijn rede met de waarschuwing den toestand niet al te optimistisch te beoordeelen. De passages uit de rede van Churchill over het tot stand ko men van een driemogendheden- conferentie luidt als volgt: „De president en ik zullen ook verder pogingen blijven aanwen den maarschalk Stalin te doen deelnemen en in den tusschentijd schijnt het uiterst noodzakelijk en dringend, dat er een confe rentie van de Britsche, Ameri- kaansche en Sovjet-Russische minister van buitenlandsche za ken en van de verantwoordelijke vertegenwoordigers der staten op een aanvaardbare plaats zal wor den gehouden. Deze conferentie moet gehouden worden met het doel, niet slechts de verschil lende belangrijke kwesties, die verband houden met de toekom stige maa.tregelen voor de veüig- heid der wereld, tot in de kleinste bijzonderheden te behandelen, doch ook om de onderhandelin gen te voeren tot een punt, waar op de hoofden der staten en re geeringen in staat zijn, in te grijpen. (DJSTiB.) De diplomatieke correspondent van het DÜB., dr. Siegfried Horn, schryft: Churchills jongste rede onderscheidt zich door een bepaald opvallende flikflooierij jegens de sovjets. De rede schijnt geïnspireerd te zijn door den wensch, de voorwaarden te schep pen voor een gemeenschappelijke conferentie, waarop Stalin verte genwoordigd zal zyn. Tot dit doel moet ook de door Churchill aan bevolen conferentie der betrokken ministers van buitenlandsche za ken dienen. Churchill, die tevens uit naam van Roosevelt spreekt, laat doorschemeren, dat Engeland (en Amerika bereid zijn tot ver gaande politieke concessies. Voor zoover die concessies Europa be treffen ligt de vraag voor de ihand. of de Angelsaksen thans openlijk het verraad willen be kennen, dat zij tot dusver hebben willen verdoezelen. Teneinde Sta lin het aanbod smakelijker te maken, stelt Churchill een tweede front in Europa in het vooruit zicht. De aankondiging eener in vasie in het Westen wordt te Berlijn genoteerd met de opmer king, dat de massagraven gereed staan en dat de Engelsch-Ameri- kaansche troepen de noodige dood kisten niet moeten vergeten. Churchills belofte. Frankrijk door deze invasie tot nieuwen bloei te helpen, zal door de Franschen wel met gemengde ge voelens worden1 ontvangen. Zij weten thans, dat hun land ge maakt moet worden tot het too- neel van een bloedig conflict, waarmee vergeleken de gevech ten en verwoestingen van 1940 slechts kinderspel zijn. Overigens brengt ook deze rede, waarin uiteraard de uitspraak in zake de terreur in de lucht niet kon ont breken, niets nieuws. In zooverre kan men ermede instemmen, dat zij waarschuwt voor al te groot optimisme bü de beoordeeling van den toestand. wel wederom te Tsjamkuria, waar hij ook 's Zondags bleef en waar toen ook de familieleden van den tsaar aankwamen. Zondagmiddag ontving Z. M. den minister van oorlog, die 2 uur by hem bleef. Maandagmiddag keerde de ko ning weer naar Sofia terug. Ook dien dag maakte hy het volkomen goed. Des middags werkte hij in de kanselary tot tegen den avond. Om halfacht onderhield hy zich met zyn kabi netschef en onderteekende ver- schülende beschikkingen. Pas na halfacht trad de ziekte aan het licht. Over den aard van deze ziekte, zoo deelde ministerpresi dent Filoff verder mede, bestond reeds van het begin af niet de geringste twijfel. De artsen con stateerden terstond, dat de tsaar leed aan verstopping van de lin ker hartader. Deze ziekte treedt gewoonlijk op als gevolg van een groote vermoeidheid van zenuw gestel en lichaam en heeft bijna altijd een noodlottigen afloop. Reeds denzelfden avond werden eenige specialisten uit het bui tenland ontboden, o.a. prof. dr. Seitz uit Berlijn, een der beste specialisten, die den koning reeds eenige malen behandeld had en die zijn gezondheidstoestand goed kende. Dr. Seitz kwam reeds den volgenden dag, 24 Aug .in Sofia aan. Als tweede buitenlandsche specialist werd prof. Eppinger uit Weenen ontboden, ook een me dicus van wereldnaam, die reeds eenige staatshoofden behandeld heeft. Later toen zich nog be paalde storingen in het zenuw gestel voordeden, werd nog een specialist in de neurologie, prof. dr. De Crines ontboden. Het spreekt vanzelf, dat Z. M. reeds van het begin af ook door de beste Bulgaarsche specialisten behandeld werd naast zijn lijf artsen. Den geheelen tijd van de ont wikkeling der ziekte heerschte bij alle behandelende geneesheer en dezelfde opvatting zoowel over het karakter van de ziekte als over de wijze, waarop die ziekte behandeld moest worden. Vrijdag ontstond er eenige verbetering in den geaohdheidstoestand van den tsaar, waarvan melding gemaakt werd in het medische bulletin en dat de hoop deed ontstaan, dat de ziekte een keer ten goede zou nemen. Doch reeds denzelfden dag traden er eenige complicaties in. die later ook den toestand verwekten, zooals geconstateerd is in de medische oorkonde van overlijden. Er ontstond een dub bele longontsteking en een op zwelling van de longen en de her senen. Tegen deze complicaties was Z.M. niet meer bestand en tengevolge daarvan is de dood ingetreden. Aan het slot van zijn uiteen zettingen verklaarde de minister president. het tot zijn plicht te rekenen, dit verloop van de ziekte des konings ter kennis te bren gen. Voorts deelde Filoff nog mede, dat er geen verklaring van den overleden koning aanwezig is over het regentschap en dat het diens meer dan eens geuite ver langen is, in het klooster Rila te worden bijgezet. (D.N3.1. Churchill naar Roosevelt. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Churchill gisteravond in gezelschap van zijn vrouw en eenige leden van zijn staf per extra trein uit Quebec vertrok ken om, zooals in het bericht ge zegd wordt, zijn besprekingen met Roosevelt voort te zetten. (D.N.B.) Motor in botsing met vracht auto. De 46-jarige zaadhande laar G. J. ter Haar, wonende te Dedemsvaart, reed, met zyn doch tertje achterop, op den motor, onder Zuidwolde, en kwam daar, in een scherpe bocht van den weg, in botsing met een vracht auto van zyn eigen bedrijf. De aanrijding was zoo hevig, dat ter H., in het ziekenhuis te Zwolle waarheen hy werd vervoerd, aan de gevolgen van het ongeval i4 overleden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1