DNING BORIS VAN BULGARIJE OVERLEDEN Slag in het Oosten op zijn felst e Jaargang Maandag 30 Augustus 1943 No. 25587 "edsafleggïng op jen koning Simeon Duitsche Weermachtberichten Italiaansche W eermachtberichten Uit het weermachtbericht van 27 Augustus 1943: Uitzonderingstoestand in Denemarken. .EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ;erdagmiddag 16 uur 22 min. ming Boris III van Bulga- overleden in zijn paleis te lister-president Filoff gaf de nde proclamatie uit: de koning, Tsaar Boris III, ireeniger, is na een korte en ziekte, heden, op 28 Augus- im 16 uur 22 in den kring sijn gezin overleden. Onme- is de smart van Bulgarije m het Bulgaarsche volk. Wij hebben den heiligen plicht testament uit te voeren en litend en zonder af te dwa- den door hem aangegeven verder te bewandelen." aansluiting hierop is nog de nde proclamatie aan het jarsche volk uitgegeven: uigaren, heden, 28 Augustus heeft zijne koninklijke hoog- troonopvolger prins Simeon Tirnovo, de lieveling en de van Bulgarije, volgens para- )h 34 van de grondwet, den bestegen onder den naam on II van Bulgarije. Op i van paragraaph 151 der itutie zal de ministerraad ie regeling van de regent- >skwestie de leiding van Bul- op zich nemen. Op dit iblik roepen wij alle Bulga- ip zich nog hechter om den van den koning te scharen, fcde in het geloof aan een liige toekomst van Bulgarije vertrouwen op God den in- len weg verder te bewan- i De ministerraad." De doodsoorzaak, begrafenis van den overle- :oning Boris III zal den vijf- leptember geschieden, i Bulgaarsche telegraaf- schap heeft een uittreksel ekt uit een binnenkort in staatscourant verschijnende :atie van den minister van ie en een aanvulling daarop, it tegen verschillende ge en door buitenlandsche schappen verspreid, de overlijdensakte, door het larsche ministerie van justi- lar aanleiding van den dood koning Boris gepubliceerd, gezegd: dood werd veroorzaakt door )ose in den linker hartslag- (trombosis artaeriae corona- imistrae), door een dubbele atsteking (pneumonia bila- ms), door long- en hersen- <n (oedema pulmonum et :i) geruchten en berichten rctrekking tot de ziekte en lood van koning Boris, die n overeenstemming zijn met ovengenoemde gegevens uit 'erlijdensakte van het Bul- che ministerie van justitie, an eiken grond ontbloot en hen uit de lucht gegrepen. (D.N.B.) Levensloop van Boris III. ling Boris III is geboren op huari 1894 in Sofia. In 1906 de troonopvolger benoemd itenant van de Bulgaarsche lacht, in 1912 werd hij be rd tot kapitein en deed zijn o in de gelederen der weer- t. de Balkanoorlogen van in 1913 en aan den wereld- (1915/1918) heeft hij actief Momen aan alle fronten, veldmaarschalk Von Hin- ïg en generaal Ludendorf :r> in hun herinneringen op oest lovende wijze van de ag van den Bulgaarschen Prins tijdens die jaren. Voor erdiensten tijdens den veld- ia de Dobroedsja in 1916 de toenmalige kroonprins de pour le Mérite, a koning Ferdinand in het r van 1918 na de ineenstor- an het Bulgaarsche front M deed van den troon, volgde koning Boris III hem op 3 October 1918 onder zeer moei lijke omstandigheden op. Het verdrag van Neuilly beroofde Bul garije van vruchtbare gebieden, het in lange oorlogsjaren uitge putte land stond economisch voor een ineenstorting. Daarbij kwa men ernstige, door bolsjewisti sche agitatie ontstane ongere geldheden. Op den koning zelf werden twee aanslagen gepleegd, waarvan vooral de aanslag in de kathedraal van Sofia, die ruim 150 dooden en 200 gewonden eischte, den ernst van den toe stand kenmerkte. In 1930 trad koning Boris in het huwelijk met prinses Gio- vanna van Italië. In 1937 werd de troonopvolger Simeon, vorst van Tirnovo geboren. De staatkunde van den jongen monarch heeft de kroon door alle moeilijkheden en gevaren van de laatste 25 jaar heen geleid. Se dert 1936 leidde de koning onbe perkt de regeering, d.w.z. hij moet beschouwd worden als de bezieler en schepper van alle politieke denkbeelden in Bulgarije. Zijn regime, dat van zijn jeugd af be paald wordt door vriendschap voor Duitschland, heeft ook ge leid tot het toetreden van Bulga rije tot het Driemogendheden- pact. In 1940 gelukte het de door koning Boris geleide Bulgaarsche politiek langs vreedzamen weg de Zuidelijke Dobroedsja voor Bul garije terug te krijgen en het vol gende jaar gaf de positie van Bulgarije aan den kant van de landen van het Pact van Drie het land de oude gebieden van Thracië, Macedonië en Moravië terug, een succes, waardoor het onrecht van het verdrag van Neuilly definitief werd opgeheven. Nationale rouw. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het stoffelijk overschot van den tsaar in de hofkapel op gebaard. Het hof heeft een rouw- periode afgekondigd van 12 maan den, waarvan 6 maanden volle dige rouw. De door den minister raad bevolen nationale rouw zal 40 dagen duren. Alle inrichtingen van vermaak blijven dien tijd gesloten. De eer ste 7 dagen mogen er ook geen films of tooneelstukken vertoond of concerten gegeven worden. De heilige synode heeft beslo ten, dat er voorloopig in het ge- heele land geen bruiloften ge vierd mogen worden. De Bulgaar sche sportleiding heeft gelast, dat alle wedstrijden komen te ver vallen. Eedsaflegging op nieuwen koning. In alle garnizoenen van het Bul gaarsche leger, in oud-Bulgarije zoowel als in de door Bulgaar sche troepen bezette gebieden, vond gisteren de eedsaflegging plaats op den jongen koning Si meon II. In de militaire school te Sofia, waar tsaar Boris zoo vaak vertoefd heeft, vond de eedsaf legging plaats door den minister van oorlog zelf. Als eerste offi cier van het Bulgaarsche leger legde de broeder van den over leden koning prins Cyrill den eed af, vervolgens de overige officie ren, onderofficieren en man schappen. Rouw in Duitschland. Waar koning Boris een warm vriend van Duitschland was, wijdt de Duitsche pers hem warmge- stemde herdenkingsartikelen. De Führer heeft aan de ko ningin-weduwe het volgende te legram van rouwbeklag gezonden: „Het schokkende bericht van het afsterven van zijne majesteit koning Boris heeft mij uiterst smartelijk getroffen. Bulgarije verliest met koning Boris een vorst, die zijn volk met wonder baarlijken moed en beleidvol in zicht heeft geleid. Ik zelf verlies in hem een trouwen vriend en bondgenoot, wiens aandenken door mij en het Duitsche volk al tijd in hooge eere gehouden zal worden. Uwe majesteit gelieve de diepe en oprechte deelneming te aanvaarden van mij en het ge- heele Duitsche volk jegens het koninklijke huis en de Bulgaar sche natie." Aan den Bulgaarschen minister president heeft de Führer het vol gende telegram gezonden: „Aan uwe excellentie wensch ik wegens het overlijden van zijne majesteit koning Boris de innige deelne ming over te brengen van mij en van het Duitsche volk. Ik weet, dat U met Uw vorst in zijn his torische taak voor de toekomst van Bulgarije nauw verbonden waart als trouw raadgever. Met U gevoel ik het zware verlies, dat Bulgarije getroffen heeft. Ik ver zoek U, mijn deelneming ook te willen betuigen aan den konink lijken Bulgaarschen ministerraad' Ook maarschalk Göring en von Ribbentrop zonden telegrammen. (D.N.B.) Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel het volgende mede: Aan het Mioesfront, in het ge bied rondom Charkof en ten Zuid Westen van Orel voerden ook gis teren onze troepen een zwaren afweerstrijd tegen superieure bols jewistische infanterie- en pant serstrijdkrachten. De vijand leed wederom zware verliezen. 161 tanks werden stukgeschoten. Door energieke tegenaanvallen werden doorgebroken vijandelijke forma ties afgesneden en omsingeld. De luchtmacht viel aan het Mioes front, ten Westen van Charkof en in het gebied ten Zuid-Westen van Orel pantserformaties, infan terie- en ravitailleeringscolonnes van den vijand aan. Op 26 en 27 Augustus werden door formaties jagers 104 bolsjewistische vlieg tuigen neergeschoten. Bij de zware gevechten ten Z.- Westen van Wjasma heeft zich de Hamburgsche 20ste divisie pant sergrenadiers bijzonder onder scheiden. In den nacht van 26 op 27 Aug. vielen zware Duitsche gevechts vliegtuigen concentraties van schepen in het havengebied van Algiers aan en troffen een oor logsschip en 7 transportschepen ven Zuid-Italië schoten Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie 8 vijandelijke vliegtuigen neer. Een Duitsche duikboot heeft in de Middellandsche Zee een krach tig beschermden kruiser der Auroraklasse tot zinken gebracht, een andere duikboot beschadigde door torpedotreffers een anderen kruiser zwaar. Ten Westen van Kaap Finisterre werd van een vijandelijke vlootformatie een kruiser in brand gebombardeerd, terwijl een torpedojager na bom- treffers ontplofte en zonk. Bij aanvallen overdag van for maties Britsch-Amerikaansche vliegtuigen op het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een terreuraanval van sterke formaties Britsche bommenwer pers op de stad Neurenberg in den afgeloopen nacht veroorzaakte verliezen onder de bevolking, als mede zware verwoestingen in woonwijken aan kerken, zieken huizen en cultuur-historische waardevolle gebouwen. Volgens het tot dusver ingestelde onder zoek vernietigden strijdkrachten der luchtverdediging 60 der aan vallende bommenwerpers. En Zondag: In den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijke front duren de hevige gevechten, die met bommen van elk kaliber. Bo« vooral voor den vijand met groote ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Onze stormbooten hebben bij operaties langs de kust van Ca- labrië in de afgeloopen dagen 9 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Vlooteenheden vernietig den nog een vliegtuig. Vijandelijke formaties hebben Sulmona, Catanzero en enkele plaatsen in Campanie met bom men bestookt, waarbij in Salerno aanzienlijke schade werd aange richt. Italiaansche jagers hebben in hevige luchtgevechten 6 vlieg tuigen neergeschoten, terwijl Duit sche jagers 7 vliegtuigen neerscho ten. Drie andere vliegtuigen stort ten na treffers van de luchtdoel artillerie omlaag en sloegen te pletter. En Zondag: In de Tyrrheensche Zee werd de door de Engelsche admiraliteit als verloren gemelde duikboot Sa- racen op 14 Augustus na een felle achtervolging door het Italiaan sche korvet Minerva, dat onder bevel stond yan den luitenant ter zee Mario Baroglio uit Casal Mon- ferrato, buiten gevecht gesteld. Vijf officieren, onder wie de com mandant, alsmede 41 leden der be manning werden gevangen geno men. Duitsche vliegtuigen plaatsten in de haven van Augusta bomtref- fers op voor anker liggende sche pen. Drie schepen met tezamen 18.000 ton inhoud, alsmede een kruiser en een speciaal transport schip werden beschadigd. Tarente, Cosenza en Terni als mede eenige plaatsen in de pro vincies Napels en Cosenza werden door sterke formaties vliegtuigen aangevallen. De vijandelijke for maties. die terstond werden aan gevallen door jagers, die ter be scherming waren opgestegen, ver loren tijdens herhaalde hevige luchtgevechten 24 machines. 16 toestellen werden door Italiaan sche jagers en 8 door Duitsche jagers neergehaald. Het luchtdoel geschut haalde nog 5 toestellen omlaag. In het luchtruim boven Sardinië hebben Duitsche jagers 3 Ameri- kaansche jachtvliegtuigen neerge schoten. „Bij de zware gevechten in het gebied rondom Charkof heeft de SS-pantsergrenadierdivisie „Das Reich" In den aanval zoowel als bij den afweerslag bijzonderen roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke gevechtswagens stuk. Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waf- fen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg; Amsterdam, Dam 4. verliezen gepaard gaan, voort, terwijl zij in het bijzonder op de brandpunten door groot gebruik van pantserwagens en luchtstrijd krachten aan beide zijden tot de grootste hevigheid zijn opgevoerd. In de West-Siberische Zee scho ten Duitsche duikbooten uit kleine convooien drie schepen weg met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen plaatsten bij een aanval overdag op de haven van Augusta bomtreffers op vier schepen van middelbare grootte. In het strijdgebied van Napels, alsmede voor de zuidkust van Sardinië schoten Duitsche Jagers gisteren 11 vijandelijke vliegtui gen neer. Onze afweer van jagers en luchtdoelgeschut boven den MAATREGELEN VAN DEN BEVELHEBBER DER DUITSCHE TROEPEN. Door den bevelhebber der Duit sche troepen in Denemarken is de militaire uitzonderingstoestand voor heel Denemarken afgekon digd. De in de vroege ochtenduren van Zondag uitgegeven bekendma king van den bevelhebber der Duitsche troepen in Denemarken luidt ais volgt: De jongste gebeurtenissen heb ben aangetoond, dat de Deensche autoriteiten niet meer bij machte zijn, rust en orde in Denemarken»* te handhaven. De door vijandelijke agenten aangestichte onlusten zijn rechtstreeks gericht tegen de Duit sche weermacht. Ik kondig derhal ve in den zin van de artikelen 42 tot 56 der Haagsche conventie voor den landoorlog den militairen uit zonderingstoestand af voor heel Denemarken. Met onmiddelijke in werkingtreden decreteer ik: 1. De ambtenaren en het perso neel in overheidsdienst moeien hun taak loyaal voortzetten. Zij moeten de instructies uitvoeren van de daartoe aangewezen Duit sche controleerende personen. 2. Samenscholingen van meer dan vijf personen in het openbaar zijn verboden, eveneens zijn alle vergaderingen, ook de niet open bare, verboden. 3. Het sluitingsuur van café's e.d. wordt vastgesteld op het intreden van de duisternis. Van dat tijdstip af is ook elk verkeer op straat ver boden. 5. Elke staking is verboden. Op hitsing tot staking, ten nadeele van de Duitsche weermacht, is be gunstiging van den vijand en wordt in den regel met den dood gestraft. 6. Overtredingen van de hiervoor genoemde bepalingen worden door de Duitsche Standgerichten ge vonnist. 7. Tegen gebruik van geweld, sa menscholingen enz. wordt zonder pardon van de wapens gebruik ge maakt. 8. Aan eiken bewoner van Dene marken die zich schikt naar de op het volkenrecht berustende Kriegsanordung, wordt in het ka der der wetten veiligheid van per soon en bezit verzekerd. (D.NB.) Atlantischen Oceaan, boven de bezette Westelijke gebieden en aan de Noorsche kust haalde nog vier andere machines omlaag. Duitsche onderzeebooten brach ten in de Middellandsche Zee drie schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt. en beschadigden een groot troepen transportschip ernstig door torpedotreffers. Kapitein Rail, leider van een groep jachtvliegers, behaalde op. 28 Augustus zijn 200ste overwin ning in de lucht. Dank aan Duitsche mijnwerkers Rijksmaarschalk Hermann Gö ring heeft den Duitschen mijnwer kers in de steenkolenmijnen voor hun totdusver in dezen oorlog ge- presteerden arbeid in een bijzon dere bekendmaking zijn dank en waardeering betuigd. In de be kendmaking van den Rijksmaar schalk wordt o.a. het volgende ge zegd: „Met inspanning van al uw krachten hebt gij de steenkoolpro ductie in de afgeloopen jaren op gevoerd. Door uw vlijt en uwe moeite kon de toenemende behoef te aan steenkool, de belangrijkste grondstof van onze bewapenings industrie gedekt worden. Mijn bij zondere waardeering geldt den ar beidskameraden in het aan lucht aanvallen blootstaande Westen van het land, die ondanks de bru tale vijandelijke terreur hun plicht nauwgezet vervuld hebben en in hun productieijfer niet verflauw den. Voor de toekomst van ons volk en rijk hebt gij in gemeen schappelijke krachtsinspanningen prestaties volbracht, die aan die van onze dappere soldaten te land, ter zee en in de lucht gelijkwaar dig zijn", <IXN3.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1