notn-oü Fijne Cake I met 1 ROER-OM J Vervalschen van Levensmiddelenkaarten KERK EN SCHOOL AGENDA Uitvaart mr. H. Reydon. SPORT STADSNIEUW UIT DE RIJNST1 GEMENGD NIEt W"""""wufflfl# Zware straffen. Wegens de poging om misdaden te plegen tegen het economische leven in oorlogstijd (vervalschen van levensmiddelenkaarten) heeft Frederik Cornelis Hundersmarck terecht gestaan voor het Duitsche Obergericht'. Hy heeft levensmid delenkaarten gedrukt, doch werd nog intijds gegrepen voordat hij in staat was deze vervalschte kaarten in omloop te brengen. Met het oog op den ernst van het misdrijf werd hij tot 5 jaar tucht huisstraf veroordeeld. In een soortgelijk geval heeft het Obergericht vonnis geveld te gen den schoenmaker Johann Bonnen en den boterhandelaar Andries van Ballegooyen. Van Ballegooyen had 650 kg. boter doen verdwijnen en stond op het punt nog 350 kg. clandestien te ver- koopen. Om de verdonkeremaande hoeveelheid boter te dekken, dooo hij Bonnen voor het verschaffen van een toewijzing f. 1000. Deze vervaardigde daarop een toewij zing en gaf deze aan Van Balle gooyen. Bonnen werd veroordeeld tot 4 jaar tuchthuisstraf en een geldboete van 250 gulden. Van Ballegooyen tot een totale straf van 4 jaar tuchthuis en f. 1000 boete. Drie medeverdachten, die alleen gepoogd hadden 350 k.g. tegen verhoogde prijzen te ver- koopen, werden wegens mede plichtigheid veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 9 en 6 maan den. alsmede tot geldboeten. De Economische rechter straft. -Voor eigen gebruik had L. C. van Vliet te Hazerswoude eenige kazen gemaakt, maar toen hij die tegen een behoorlijken prijs kon verkoopen, had hij dit gedaan. Dat was gebeurd zonder bon, waarvoor verdachte thans terecht stond. De officier vorderde f. 100 boete subs. 60 dagen hechtenis. Het vonnis werd f. 75 boete subs, een maand hechtenis. Het was de vraag of een dood kalf kon worden geslacht, welke vraag de verdediger van A. Ver boom te Bodegraven ontkennend beantwoordde. Het kalf dat dan clandestien was geslacht, was dood geboren. De officier meende dat toch het minimum van zes maan den gevangenisstraf moest worden opgelegd. Na de juridische bezwa ren van den verdediger, besloot de rechter over een week schriftelijk vonnis te wijzen. Haagsche Rechtbank. De ge gevens omtrent J. L. te Boekoop waren zoo weinig gunstig, dat de officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief tegen hem elschte. Verdachte had dief stal gepleegd van rijwielen. Ook P. A. V. uit Alphen had zich aan rijwieldiefstal schuldig ge maakt, voor welk feit de officier tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief eischte. De derde in rijwieldiefstal be trokkene, J. van L., uit Alphen. hoorde een Jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraken over veertien dagen. Nederlandsche Vrijwilligers bi] de Duitsche oorlogsmarine. .Sport de mooiste dienst". De sportmiddag be gint meestal met een terreinloop, die «Ie leden los maakt Een lichamelijk genot, dat niemand zich laat ontgaan, vooral wanneer dit geschiedt bil fraai 1 zomerweer Bildberlchter Andres/Stapf/Pax m predikbeurten. Voor Zondag 9 Augustus. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 i4 u. de "heer J. de Groot van Leiden. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Vm. 10y2 u., ds. v. d. Windt; nm. 7'/2 u. (jeugdienst), ds. Jörg van Nieuw-Vennep. Kat wijk-aan-ilen-Rijn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9.30 u„ ds. Pras van Katwijk-aan-Zee; nm. 5 u., ds. Flink van Voorhout Geref. Kerk: Vm. 9.30 en n.m. 5 u.. ds. J. G. Aalders. Katwijk-aan-Zee Nieuwe Kerk Vm. 9',2 u. ds. C. A. van Harten; vm. 11.15 u., ds. R. P. A. Rutgers; Nm. 6 u. ds. P. Pras Zaal v. Chr. Prot. Bel.: Vm. 9y2 u. ds. R. P. A. Rutgers; Nm. 6 u. ds. B. van Gin- kel (Jeugddienst) Geref. Kerk: Vm. 10 u. en nm. 5 u. ds. J. C. Gilhuis. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 6>/i u., ds. Koch Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 6>/2 u ds. Dijk Ver. van Vrijz. Herv.: Vm. 10y2 u., ds. Roeders. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Vm. 10.30 u., ds. S. F. van Veenen Geref. Kerk: Vm. 10.30 en nm. 3.30 u., ds. C. Gilhuis. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 3'/2 u., ds. Jörg Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u., ds. Smilde Chr. Geref. Kerk: Vm. 10V& en nm. 4 u., lees- dienst. Noordwijk-aan-Zee Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. Cutpedo; nm. 4y2 u., de heer J. M. Barendrecht van Oegstgeest. N'oordwljkerliout. Ned. Herv Kerk: Vm. 10 u., ds. van Gorcum van Groote-Lindt. Oegstgeest Groene Kerk: Vm. 10.15 u., dr. J. Brandenburg van Biggenkerke Pauluskerk: Vm. 10 u., ds. B. van Ginkel van Kat wijk-aan-Zee; nm. 5 u., dr. J. Brandenburg Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwijgerkerk)Vm 10% u., ds. R. H. Oldeman van Santpoort Geref. Kerk (Mau ritslaan): Vm. 10 u„ ds. J. C. Haartsen van Nieuwe-Pekela; nm. 5i/2 u., onbekend Geref. Kerk (Morschweg)Vm. 10 u., onbe kend; n.m. 5 u., ds. Haartsen. Rijnsaterwoude Ned. Herv. Kerk: Vm. 10.30 en nm. 7.30 u., cand. J. Boer van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 6 u., leesdlenst. Sassenlielm Ned. Herv. Kerk Vm. 10 en nm. 5 u., ds. Krijkamp Geref. Kerk: Vm. 9.30 en nm. 5 u.. ds. va Egmond van Ierseke Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u., ds. Visser Ned. Prot. Bond: Vm. 10.30 u., ds. de Koning van Eefde. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 7 u.. ds. Gerh. Huls Ger. Kerk: Vm. 10.30 en nm. 7 u., ds. N. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 6>/2 u„ ds. Jonge- boer. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. Flink. Voorschoten Ned. Herv. Gem. Vm. 10 en nm. 5 u., ds. H. P. Fortgens Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u., ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Leldscheweg 66) Nm. 5 u., leesdienst. Waddlnxveen - Ned Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. halfzeven, de heer Okkerse van Moordrecht Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. zes u., ds. Smldt Oud-Geref. Gem.: Vm. 10 u. en nm. halfzes, ds. van der Kraats Wet en Evangelie: Vm. halftlen ds. Baas van Hoogmade - Rem. Kerk; Nm. halfdrie en zeven uur, ds. de Rover van Vlaardingen. Warmond Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u„ ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: geen opgave Ned. Prot. Bond: Vm. 10% u., mej. dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u., cand. A. Keyser van Maas sluis Geref. Kerk Zuid: Vm. 10 u., ds. Timmer; nm. 5 u., ds. F. C. Meyster van Rotterdam. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Vm. halfelf, ds. J. D. de Stoppe laar ..De Hoef", Chr. School, n.m. half acht, ds. J. D. de Stop pelaar Geref. Kerk: Vm. half elf, ds. P. de Ruig; n.m. half 8, leesdienst. ned. herv. kerk Beroepen te Zandeweer en Eppenihuizen (toez.) cand. F. J. Dun, hulppre diker te Amstelveen. Aangenomen als hulpprediker naar Noordwijker- hout cand. A. Corbijn van Wil- lemswaard hulpprediker te Hilver sum. naar Someren (N.Br.) ds. J. Haring te Glessendam. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo (3e pred.pl.) ds. G. W. Rijksen te Nleuwerkerk aan den IJssel. Benoemd tot hulpprediker te Haulerwijk cand. A. Vos te Arn hem. GEREF. GEM. Bedankt voor Middelharnis ds. J. Fraanje te Barneveld. VRIJE EVANG. GEM. - Beroepen te 's-Gravenhage ds. J. Verhey te Heerde (2e maal). OUD-GEREF. GEM. Beroepen te Enkhulzen ds. J. van der Poel te Giessendam. Diamanten ambtsjubileum Op 3 September as. viert ds. K. Fernhout emeritus-predikant der Nauwelijks Is In den Wieringermeerpolder de oogst van het land, of men begint reeds weer met het inzaaien voor het volgend jaar. Terwijl een aardappelveld wordt omgeploegd, strooit de zaaimachine het koolzaad CNF/Kuiper/Pax m Zondag Schouwburg: Kinder: „Doornroosje". 2% uur 8ste gebod" te 7uur De avond-, nacht- er dienst der apotheken wordt van Zaterdagavon 20 uur tot Zaterdagmorg 8 uur waargenomen dooi Boekwijt, Breestraat 74. en de Havenapotheek, tel. 20085. Te Oegstgee Oegstgeestsche Apothee huispark 8 tel 26274 Plechtigheid in het Departementsgebouw. Met stijlvolle plechtigheid is he den het stoffelijk hulsel van mr. H. Reydon, secretaris-generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten en ge machtigde van den Leider voor de Volksvoorlichting, die op 9 Febr. 1943 door een sluipmoordenaar onherstelbaar werd getroffen, naar zijn laatste rustplaats uitge leid. In den namiddag van gisteren was ten departemente aan de Prinsessegracht een défilé gehou den door de ambtenaren en door belangstellenden uit de Nationaal- Socialistische Beweging. Hedenochtend te negen uur ving de afscheidsplechtigheid in ge noemde departementszaal aan, waarbij, met den Leider van het Nederlandsche volk, Mussert. aan wezig waren de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, de commissarissen-generaal Rauter en Rittterbusch, gezant Otto Bene, de plv.-leider Van Geelkerken, mevr. Couzy, leidster van de N.S.V.O.. de gemachtigden van den Leider, de secretarissen-ge neraal van enkele departementen, de Haagsche burgemeester, prof. dr. H. Westra en eenige ambtge- nooten van andere groote gemeen ten, de commandant van de W.A., mr. Zondervan en de voorman der S.S., Feldmeyer, een deputatie van den Ned. Landstand, vele hooge functionarissen van staat en Be weging, van de rechterlijke macht enz. Vier hoofdambtenaren van het departement van volksvoor lichting hielden de doodenwacht. Van den schat van kransen noemen we dien van den Rijks commissaris en voorts die van den Leider. Mussert, mn de Ned. Kultuurkamer, van den Land stand, van het Dep. van V. en K„ van den commandant der W.A., van den voorman der SB. in Ne derland, van den Nationalen Jeugdstorm. De orgelist Jac. Blij zette de plechtigheid in met het praelu- dium en fuga in g-mol van Joh. Seb. Bach. Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Volks voorlichting. hield een korte toe spraak. waarin hy deed uitkomen, dat mr. Reydon een trouwe, stille strijder was, die gekenmerkt werd door zijn bescheidenheid en be kwaamheid. Wij kunnen, zoo eindigde spr., mr. Reydon niet beter eeren dan door het volgen van den weg, dien hij heeft aangewezen. Toespraak van den Leider. De Leider, Mussert, sprak hier na ongeveer als volgt: Het oogenblik om afscheid te nemen van mr. Reydon is thans gekomen. Lang hebben we ge hoopt hem te kunnen behouden, doch dit heeft niet mogen zyn. Van het tijdstip af, toen Rey don tot de Beweging toetrad, be grepen we dat we op hem konden vertrouwen en dit vertrouwen is nimmer beschaamd gemaakt. Reydon is gevallen als een mar telaar, die eerst het leed moest ondergaan, dat zijn vrouw bij denzelfden aanslag, op 9 Februari, werd gedood en die daarna al die maanden zelf smartelijk heeft moeten lijden. Reydon stond al tijd klaar met zijn vaardige pen en met zijn gedachten, eerlijk en oprecht tot in het diepst van zijn ziel. Het grootste beginsel, dat Reydon in practijk heeft gebracht was, dat hij met alleen in het groote getrouw was, doch ook in het kleine. Hij gaf zich, zonder eigen persoonlijkheid geweld aan te doen, geheel. In de eerste ja ren verrichtte hij voor de Bewe ging de allereenvoudigste werk zaamheden en laatstelijk was hij hoofd van het departement, doch Reydon was precies dezelfde ge bleven. Hij was de onvergetelijke stille werker, die zichzelf op den achtergrond stelde, om de volks gemeenschap te kunnen dienen, waarvoor hij met hartstochtelijke overtuiging werkte. Zyn overgave was een lichtend voorbeeld. Nog steeds worden offers gevraagd, doch langzaam maar zeker wordt het hoogtepunt benaderd. De toe komst van Europa en die van ons volk hangen af van de vraag of wij bereid zijn het hoogste offer te brengen, waarover wij kunnen beschikken. Reydon's strijd voor het vader land is ten einde. Reydon wist, dat een moordenaarshand hem kon treffen. Was hij dan roeke loos? Neen, tenzij dan, dat hij de roekeloosheid der liefde toonde. Zyn liefde voor volk en vader land overheerschte en daarvoor gaf hij zich zonder voorbehoud. Zoo was hij een lichtend voor beeld voor allen, in het bijzonder voor de jeugd. Want hoewel hij zelf geen kinderen had, streed hij voor de jeugd, dus voor de toe komst. Reydon zoo eindigde spreker gy hebt het grootste offer gebracht, dat een mensch voor zijn vaderland kan brengen. Uit uw trouw zullen wij de kracht putten om, met Gods hulp, ver der te gaan. Tenslotte dankte Mussert den Rijkscommissaris voor diens aan wezigheid en voor diens blijk van medeleven. Daarna weerklonk het adagio uit de zevende symphonie van Brückner en bij den uittocht werd, terwijl allen den Germaan- schen groet brachten, de treur muziek gespeeld uit van Beetho ven's Eroica. Te tien uur schreed de rouw stoet plechtig naar het Staats spoorstation, vanwaar het stoffe lijk overschot per trein naar Lunteren ter bijzetting op de be graafplaats werd overgebracht. Gereformeerde kerken, wonende te Baarn, zijn 60-jarig ambtsjubileum Als Ned. Herv. predikant stond ds. Fernhout te Buitenpost en Tzuin ging in 1887 met de dolean tie mede en diende als Geref. pre dikant de gemeenten Zwartsluis, Dordrecht, Utrecht, Amsterdam en Vreeland. Sinds 1933 is hij emeri tus. Ds. Fernhout heeft een rijken staat van dienst en was o.a. prae- ses van de generale synode. Hij is een van de weinige nog overge bleven predikanten, die in 1886 en 1887 met de doleantie meegingen. BILJARTEN. De vyfkainp of Pentathlon De vijfkamp of pentathlon in bil jarten wordt op 4. 5, 11 en 12 September a.s. In Amsterdam ge speeld. Hieraan nemen deel Kobus, De Leeuw, Van de Pol en Sweerlng. Er wordt in de volgende speel- soorten gebiljart: vrij spel ter lengte van 200 punten, anker ka der 45/2 (150 p.), bandspel (50 p.) anker kader 71/2 (100 P.) en drie banden (20 p.). Ver. voor Fac. Lijkvf In een der bovenzalen rest. „In den verguld vond gisteravond een ie dering plaats van de V voor Facultatieve Lijkve onder voorzitterschap 1 Simon Thomas. Na lezii tulen werd de beschri. van het hoofdbestuur voor de algemeene ve welke op 4 September Haag wordt gehouden, de vorige vergadering 1 de gedragslijn aangaan; kiezingen vastgesteld. U slag van het hoofdbes het jaar 1942 bleek he over het geheele land te zijn gestegen, terwijl 1 crematies steeg van 106 Tot afgevaardigde va deeling Leiden naar de vergadering werd benoei cretaris-penningmeester, L. Gerverdinck, tot plas gend afgevaardigde de van Lith, waarna de v( werd gesloten. HANDELSREGISTER Wijziging: N.V. Handel- en Indust schappij „Rhenania" v. J. Schouten, Sassenhei monderdamscheweg 12. zijn gewijzigd. Nieuwe inschrijvingen Fa. W. Pet (B. P.), I No. 4, Rynsburg. Heerei bedrijf, Tabak- en Sigai Vennooten: W. Pet, Riji H. Wolthaus, Oegstgees C.V. Commanditaire schap P. J. van der Hi nen" (B. P.) voor export van der Hulst, 2e Hai straat 1, Lisse. Kwee bloembollen, landbouw] en aanverwante artikele handel daarvan in bil buitenland. Beh. Venni P. M. van der Hulst, H. H. van der Hulst, Li! tal vennooten by wijze schieting: één. De heer A. M. Nort logisch candidaat te de heeft het op hem uitgebi roep als hulpprediker Ned. Herv. Gemeente v hoven aangenomen. BOSKOOP Zondag a,s. zal de 1 doktoren worden waa door dr. T. de Jong, te! Onze oud-plaatsgen( Batelaan. Ned. Herv. pre Tholen, zal. zoodra dt kerkelijke formaliteiten vuld, worden beroepen t kant bij de Ned. Herv. 1 te Gouda (5e predikante Doodelijke val met fie 21-jarige wielrijdster A nende in de Miguels 's-Gravenhage, is met wiel op Het Spui, hoek 1 ten, geslipt. Zij is met hersenschudding naar hf huis aan het Westeinde alwaar zij eenigen tijd 1 de bekomen verwond overleden. Ernstig vliegtuigongelo maica. Uit Kingston l wordt melding gemaakt ernstig vliegtuigongeluk. Een Amerikaansch is daar tegen een sclw opgevlogen, waarby 8 gedood en 13 zwaar ge« den. (D.NJ3.) Bankloopers te Nice 01 Maandag werden W' loopers te Nice overvallen den de dagelijksche ontvs het station te Nice, M 755.000 frcs., afgehaald per taxi aan den ingan! bank aangekomen, toen twee bandieten overv# neergeslagen werden, dl' geldtasch op de vlucht sl

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2