lEIDSCH m DAGBLAD buitenland ORGANISATIE VAN HET VERZEKERINGSBEDRIJF bekendmaking binnenland Jaargang Donderdag 26 Augustus 1943 No. 25584 VERDUISTEREN: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN esprekingen te Quebec. - t afleggen van hun pro- a-verklaring over de con- van Quebec hebben Chur- Roosevelt de journalisten gen. Zij mochten geen vra- ellen. Churchill stelde er 3 den grootsten nadruk te op de nauwe verbonden- usschen de gewapende n van Engeland en de Ver. Daar de conferentie in de plaats de vraagstukken van Stillen Oceaan gold, zoo rij, hadden andere dan de Japan strijdende staten den wensch uitgesproken" nwoordigd te zijn. Voorts irde Churchill, dat Enge- n de Ver. Staten „inveree- met de machtige operaties ovjetweermacht" hun ge- gewicht in de weegschaal werpen. Hij zeide daarin este middel tot leniging van >od" te zien. Roosevelt zeide nog vele zware gevechten ht moesten worden en dat prekmgen te Quebec hebben n, dat deze oorlog ,.een isluitende operatie" is. (D.NJB.) se velt te Ottawa - Volgens ritschen berichtendienst is ent Roosevelt gisteren te :a aangekomen, waar hij zijn gemelde redevoering voor anadeesche parlement heeft den. Hij werd ontvangen len Canadeeschen minister lent Mackenzie King. Deze „Wij zijn er vast van over- dat de zekerste garantie le bevordering van de wel- 'jan de menschheid gelegen een verdere nauwe aaneen- >g tusschen het Britsche ge test en de Ver. Staten. ;ident Roosevelt, die voor het eesche parlement een rede gehouden, zeide volgens den hen berichtendienst onder dat te Quebec „op opbou- wijze" is gesproken over [emeenschappelijke doel der eerden in dezen oorlog, co is op de conferentie het besluit der Geallieerden, .,in ort mogelijken tijd de over- ng te bevechten", tot uiting ïen. Roosevelt uitte voorts rensch. dat de „groote mees- er intuïtie, Adolf Hitler, in :eest op de conferentie te"- wrdig ware geweest", president dqr Ver. Staten rde, dat de Geallieerden oorlog niet gezocht hebben, dat hij hun is opgedrongen, zetting van Sicilië door Brit- Canadeesche en Amerikaan troepen noemde hij een •terende overwinning".Voorts hij het te betreuren, te moe eggen, dat vele Amerikanen inadeezen. hoofdzakelijk om eke redenen, wenschen, dat fnerikaansche regeering zich len oorlog op den Atlanti- i Oceaan en in de Middel- che Zee terugtrekt en haar t gebruikt om de Japanners de Aleoeten weg te drijven, slotte verklaarde hij, dat op nferentie te Quebec „de ver- ige adviseurs" het streven 'er. Staten op den Atlanti- 1 Oceaan hebben gesteund, ds de krachtsinspanning in iuid-Oosten van den Stillen an. De gevechten in het N.- en van den Stillen Oceaan de hij een „betrekkelijk on- 'grijke veldtocht" ter verdrij- *an de Japanners van Attoe dska. Hij beweerde, dat de ting dezer beide eilanden de Japanners zelf „verge lijkt" was. (D.N.B.). n diplomatieke correspondent het D.N.B., dr. Siegfried P. schrijft: President der V. S. heeft .det Canadeesche parlement ■tee uitgesproken, die geken- ;t wordt door haar onbevan- aid, om niet te zeggen on- laamdheid in de behandeling de problemen als ook door gewild agressieven toon tegen Wat aan zijn opvatingen en hngen in den weg zou kun- staan. Dat geldt niet alleen voor de z.g. boo ze nazis" en hun accolyten, maar op gelijke wijze ook voor al die Amerikanen, die om bepaalde redenen de politiek van hun tegenwoordigen president niet meer begrijpen. Evenals voor de „bondgenooten" die in samenwerking met de Ver. Staten een kluit in de pap hebben gevonden. De rede van Roosevelt wordt vooral gekenmerkt door de tamelijk onverbloemd geprocla meerde aanspraken op de eenheid van Amerika, welke in dit bijzon dere geval verkondigd werd als een niet meer te loochenen be langen- en lotsgemeenschap met Canada. Wij gelooven gaarne, dat Roosevelt zich in dit Engelsche dominion evenzeer „thuis" voelt als overal, waar hij voor de spe ciale belangen der V.S. een kansje ziet. Interessant is verder, dat Roosevelt den oorlog voorstelt als „hem opgedrongen", een intus- schen allang ontmaskerde leugen, een poging om reeds thans een alibi op te stellen voor de toe komst. Italië vecht door. Onder het opschrift „De taak van het oogen- blik" wijst de Tribüna op den onafwijsbaren plicht en de ver antwoordelijkheid van het Ita- liaansche volk tot voortzetting van den oorlog met vollen inzet ter redding van Italië. Den vijand moet gezegd worden, dat met den val van het fascisme de oorlog geenszins ten einde is. Van den uitslag van den oorlog is de toekomst van het vaderland afhankelijk. Het zou een diepe dwaling zijn, dat de oorlog met het einde van het fascisme nood zakelijk geleid heeft ook tot het einde van den oorlog. De oorlog moet thans verder door het Ita- liaansche volk uitgevochten wor den. De oorlog beteekent een pro bleem, aan de oplossing waarvan alles met gelijke onwrikbaarheid en besluitvaardigheid moeten me dewerken. Een natie, die vastbe sloten haar eer en levensrecht verdedigt, vervult daarmede al leen haar plicht en mag derhalve geen oogenblik aarzelen. (D.N.B.) De katholieke jeugd in Italië. - Naar de centrale commissie voor de Italiaansche jeugd der katho lieke actie mededeelt, worden voorbereidingen getroffen voor de wederoprichting van de katho lieke padvinders. (D.N.B.) Na de luchtaanvallen op Milaan Naar het Zwitsersche tele- graafagentschap meldt, hebben journalsten van neutrale landen, onder wie ook vertegenwoordi gers van het Zwitsersche tele graaf agentschap, op uitnoodiging van de Italiaansche regeering een bezoek gebracht aan Milaan om zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen. Volgens het bericht laten zich de indrukken van de journalisten aldus samen vatten, dat er in Milaan geen en kel onbeschadigd woonhuis meer staat. Onder de cultuurgoederen, die tijdens luchtaanvallen op Mi laan vernield zijn, bevindt zich ook het gebouw van de welbe kende, oude muziekuitgeverij Ri- cordi. Meer dan 300.000 muziek werken, het resultaat van 135 jaar handwerk van lithografen en gra veurs, zijn totaal verdwenen. (D.N.B.) De oorlog in het Verre Oosten. De Engelsche vice-admiraal lord Louis Mountbatten, is be noemd tot opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten voor Zuid-Oost-Azië, zoo meldt de Britsche berichtendienst. In de hierover in Quebec uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat be sloten is een specialen opperbe velhebber voor Zuid-Oost-Azië te benoemen, die de operaties tegen Japan uit Indië en Ceylon zal lelden. (D.N.B.) van hedenavond 25.45 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op te 2.15 uur en gaat onder te 18.30 uur. De Staatscourant No. 164 van 25 Augustus bevat de beschikking van den Secretaris-Generaal voor Bijzondere Economische Zaken tot nadere wijziging van de beschik king der organisatie-commissie betreffende de organisatie van het verzekeringsbedrijf, waarin om. wordt bepaald: Artikel I. De beschikking van de organi satie-commissie betreffende de organisatie van het verzekerings bedrijf van 16 October 1941, ge wijzigd bij haar beschikking van 23 September 1942 wordt gelezen als volgt: Artikel 1. Als uitsluitende vertegenwoor digster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf wordt de hoofd groep „verzekering" ingesteld en onderverdeeld in de volgende be drijfsgroepen: 1. Bedrijfsgroep „schadeverzeke ring", onderverdeeld in de vak groepen: „brandverzekering" met ondervakgroepen „transportverzekering", met on dervakgroepen; „variaverzekering", met onder vakgroepen. 2. Bedrijfsgroep „levensverzeke ring". 3. Bedrijfsgroep „makelaars in assurantiën, assurantiebezorgers en assurantie-agenten", onderver deeld in de volgende vakgroepen vakgroep „makelaars in assuran tiën en asurantiebezorgers, pro vinciaal bedrijf"; vakgroep makelaars in assuran tiën en assurantiebezorgers,beurs- bedrijf, onderverdeeld in de vol gende plaatselijke afdeelingen: 1. afdeeling „Amsterdam"; 2. afdeeling „Rotterdam"; vakgroep „assurantie-agenten". Artikel 2. De hoofdgroep „Verzekering" omvat alle ondernemingen (na tuurlijke en rechtspersonen), welke behooren tot de bedrijfs groep „Schadeverzekering", tot de bedrijfsgroep „Levensverzekering" of tot de bedrijfsgroep „Makelaars in assurantiën, assurantie-bezor gers en assurantie-agenten". Het secretariaat van de hoofd groep „Verzekering" is gevestigd te 's-Gravenhage. Artikel 3. De bedrijfsgroep „Schadeverze kering" omvat alle ondernemin gen (natuurlijke en rechtsperso nen). bedoeld in de artikelen 4 tot en met 6. Het secretariaat van de be drijfsgroep „Schadeverzekering" is gevestigd te 's-Gravenhage. In de artikelen 4 tot en met 6' wordt medegedeeld wie verplicht zijn zich aan te melden bij de diverse vakgroepen. Artikel 7 bepaalt: De bedrijfsgroep „Levensverze kering" omvat en bij haar zijn verplicht zich aan te melden alle ondernemingen tot uitoefening van het levensverzekeringsbedrijf in den zin van de wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922 als mede de ondernemingen, welke nader met haar gelijk zullen worden gesteld. Het secretariaat van de bedrijfs groep „Levensverzekering" is ge vestigd te Utrecht, Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van het Levensverzekeringswezen. Volgens artikel 8 omvat de be drijfsgroep „Makelaars in assu rantiën, assurantiebezorgers en assurantie-agenten" alle in Ne derland gevestigde ondernemingen welke anders dan uitsluitend als gevolmachtigden ter beurze te Amsterdam of Rotterdam, haar bedrijf maken van het op naam en voor rekening van een ander sluiten van verzekering-overeen komsten en van het verleenen van bemiddeling bij het tot stand ko men van zoodanige overeenkom sten. Het secretariaat van de be drijfsgroep „Makelaars in assu rantiën. assurantie-bezorgers en assurantie-agenten" is gevestigd te Amsterdam. Artikel 9 bepaalt, dat bij de bedrijfsgroep „Makelaars in assu rantiën, assurantiebezorgers en assurantie-agenten" verplicht zijn zich aan te melden alle in artikel 8 genoemde ondernemingen. De voorzitter der bedrijfsgroep kan bepalen, dat ondernemingen, die niet een vast te stellen ge middeld jaarlijksch inkomen heb ben uit het verleenen van bemid deling bij of het bezorgen van schade- of levensverzekeringen, van het lidmaatschap of den aan meldingsplicht zijn vrijgesteld. In artikel 10 wordt o.m. be paald, dat de voorzitters van de bedrijfsgroepen „Schadeverzeke ring", „Levensverzekering" en „Makelaars in assurantiën, assu rantiebezorgers en assurantie agenten" aan bepaalde catego rieën van leden hunner bedrijfs groep tot nader order ontheffing kunnen verleenen van den aan meldingsplicht. Volgens artikel 11 worden na dere bepalingen omtrent den over gang van bestaande bedrijfsorga nisaties in het verzekeringsbedrijf naar de hoofdgroep „verzekering" met haar bedrijfs-, vak- en on dervakgroepen door de organisa tiecommissie vastgesteld. Artikel II. De rechten en verplichtingen van de vakgroep „Tusschenperso- nen" („Makelaars in assurantiën, assurantiebezorgers en assurantie agenten") gaan over op de be drijfsgroep „Makelaars in assu rantiën, assurantiebezorgers en assurantie-agenten". Krachtens een besluit van den Secretaris-Generaal voor Bijzon dere Economische Zaken kunnen de hoofdgroep „Verzekering" en de tot deze hoofdgroep behoo- rende bedrijfs-, vak- en ondervak groepen op het haar toegewezen gebied van het bedrijfsleven uit vakoogpunt verordeningen maken, welke de goedkeuring behoeven van den Secr.-Generaal voor Bij zondere Economische Zaken, in overeenstemming met den Secre taris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Voorts is de hoofdgroep „Verze kering" bevoegd: a. op het gebied van het verze keringswezen bedrijfsorganisaties in te stellen, deze als uitsluitende vertegenwoordiging van de be trokken takken van bedrijf te erkennen en te bepalen voor welk gebied van het bedrijfsleven zij bevoegd zijn: b. Op het gebied van het ver zekeringswezen als onderdeelen van de zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfs leven ingestelde of erkende be drijfsorganisaties op te heffen of te vereenigen: c. Voorschriften te geven om trent het beheer en het gebruik van het vermogen van overeen komstig het onder b bepaalde op geheven of vereenigde bedrijfs organisaties; d. Voor ondernemers en onder nemingen, de bedrijven van pu bliekrechtelijke lichamen daaron der begrepen, het lidmaatschap van door haar ingestelde of er kende bedrijfsorganisaties ver plicht te stellen; e. De zittingsperiode te regelen van de voor de eerste maal be noemde voorzitters en plaatsver vangende voorzitters en van de voor de eerste maal aangewezen leden van de raden van bijstand der door haar ingestelde of er kende bedrijfsorganisaties. De genomen besluiten behoeven de goedkeuring van den Secr.- Gen. voor Bijzondere Economi sche Zaken in overeenstemming met den Secr.-Gen. van het Dep. v. Handel, Nijverheid en Scheep vaart. van den wild. gewestelijk po- litiepresident voor de provin cies Zuid-Holland en Zeeland te Rotterdam betreffende het gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm. Ondanks herhaalde waarschu wingen van verschillende zijden laat het gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm nog steeds veel t? wenschen over. Bij voortduring moet worden vastgesteld dat velen bij luchtalarm niet op de voor geschreven wijze dekking zoeken, doch in de omgeving van schuil kelders en langs de huizen samen- groepen. Zelfs heeft zich het ge val voorgedaan, dat men in groo- ten getale niet alleen, met volko men veronachtzaming van alle veiligheidsvoorschriften, de schuil ruimten verliet ten einde getuige te zijn van een luchtgevecht, doch zich zelfs begaf naar de plaats waar omlaaggesprongen vliege niers vermoedelijk zouden neer komen, waarbij het tot wanorde lijkheden en demonstraties kwam. Voor de ernstige gevolgen, die uit dergelijke gedragingen kunnen voortvloeien, kan niet genoeg worden gewaarschuwd. Niet al leen stellen de betrokkenen zich zelf daarbij aan groote gevaren bloot, doch tevens kan hun han delwijze tot voor de geheele be volking ter plaatse geldende drastische maatregelen leiden. Ter beveiliging van het open bare leven en ter bescherming van de bevolking tegen eigen roe keloosheid heb ik de politie in mijn gewest, omvattende de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland, opgedragen met de meeste ge strengheid en met gebruikmaking van alle haar ten dienste staande middelen, zoonoodig met de vuur wapens, tegen de boven gesigna- I leerde gedragingen op te treden. In het belang van zichzelf en anderen neme ieder de voor het geval van luchtalarm voorge schreven gedragsregels in acht en onthoude zich van het te hoop loopen en demonstraties bij het aanhouden en wegvoeren van parachutisten. Men zij gewaar schuwd Rotterdam, 25 Aug. 1943. De wnd. gewestelijk politie- president de kolonel der staatspolitie, J. J. BOELSTRA. Bonnen voor turfcokes gasge neratoren - Van 1 September as. af zal de Rijksverkeersinspectie aan houders van personenauto's, welke van turfcokesgasgenerato- ren zijn voorzien, machtigingen voor turfcokes 20/60 mm. of 5/20 mm. afgeven. Deze machtigingen moeten bij de distributiediensten ingewisseld worden tegen bonnen, elk recht gevende op het betrek ken van 10 kg. turfcokes van de op de bonnen aangegeven afme ting. Op deze bonnen kan men bij de daartoe aangestelde weder- verkoopers van de vier groote benzinemaatschappijen de turf cokes betrekken. Houders van bovenbedoelde auto's moeten op de bonnen de turfcokes betrekken in de maand, welke op de machtigingen staat aangegeven. Bewaart men de bonnen tot een volgende maand, dan loopt men het risico, dat die bonnen ongeldig worden verklaard Prijsvoorschrift verzekerings- premiën. Door middel van een publicatie in de Staatscourant is een prijsvoorschrift va:i kracht geworden, dat bepalingen bevat aangaande de berekening van verzekeringspremiën. Volgens deze bepalingen is een schriftelijke toestemming van den gemachtigde voor de prijzen noo- dig voor alle premiën, bijdragen en kosten van verzekeringen, voorzoover zij volgens hoogere tarieven dan in 1942 worden be rekend. Dit geldt zoowel voor levens- en schadeverzekeringen als voor sociale vërzekeringen, ongeacht of zij op vaste premiebasis of op onderlingen grondslag zjjn afge sloten.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1