vjet-offensief neemt af in kracht nke kerels melden zich nu voor Waffen-S.S. en de Landwacht e Jaargang Maandag 23 Augustus 1943 No. 25581 Duitsche eermachtberichten Vliegtuigactie rond de Middellandsche Zee. BINNENLAND Opgelet: Afweergeschut in actie! VERDUISTEREN: RECHTZAKEN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN erdag deelde het Duitsche bevel mede: i den Mioes en in het ge- ten Zuiden en Zuidwesten Jjelgorod duren de krachtige illen der Sovjets voort. Zij ,en alle onder zware vijande- rerliezen Ineen, latieke tegenaanvallen van formaties van het leger en affen-SS drongen diep in ovjet-achterland door. in het gebied ten Zuidwes- van Wjasma, bij Staraja en ten Zuiden van het La- neer sloegen onze troepen jolsjewistische doorbraakpo- n af. Gisteren werden aan kostelijke front 154 Sovjet erwagens kapotgeschoten. De macht viel vooral aan den en In het strijdgebied van Drod vijandelijke concentra- )antserwagens, artilleriestel- en aanvoercolonnes aan. ïrnietigde gisteren alleen in Zuidelijken sector van het lijke front in luchtgevechten andelijke vliegtuigen. In het ebied van Napels schoten che Jagers 14 vliegtuigen ig van een zwakke vijande formatie. ien tijd van 11 tot 20 Augus- tiebben Duitsche zeestrijd en, het boordgeschut van aardijschepen en marine- loelgeschut 34 vijandelijke aigen neergeschoten. Zondag: ïbet Mioesfront zetten de ■wisten gisteren hun aanval- wrt met krachtige steun van egtuigen. Onze troepen n in verbitterde gevechten orten afstand den bolsjewis- en stormloop af, sloten een [ebroken groep van 21 vijan- ;e pantserwagens in en ver den haar. in het gevechtsgebied van tof duurt de druk van zeer sovjetstrijdkrachten op on- ellingen voort. Uitbraakpo- n van een ingesloten vijan- ;e gevechtsgroep mislukten. W. van Orel en ten Zuidwes- an Wjasma werden plaatse- aanvallen van den vijand af- gen. Duitsche pantsergrena- drongen diep door in een dstaande vijandelijke ge- sgroep en sloegen haar uit teren werden aan het Ooste front 266 pantserwagens ver- si aders gevechtsvliegtuigen, 's en slagvliegtuigen van de macht bestreden, vooral in den Zuidelijken en centralen sec tor van het Oostelijke front in fanterie- en pantserstrijdkrachten van den vijand en sloegen versch- aarfgevoerde reserves uiteen. In luchtgevechten en door het af weergeschut werden gisteren 85 sovjetvliegtuigen vernietigd. De Finsche luchtmacht heeft op 20 Aug. 15 sovjetvliegtuigen neerge schoten. Van een door Jachtvliegtuigen krachtig beschermde - formatie vijandelijke bommenwerpers wer den door Duitsche jagers boven Zuid-Italië 11 Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen neergeschoten. Boven het bezette gebied in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan werden voorts 2 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de zware gevechten in het gebied van Orel heeft zich de 12e divisie luchtdoelgeschut bijzonder onderscheiden. Het beeld van wisselende sta- tionnaire gevechtshandelingen karakteriseert .het geheele zomer - Sovjet-offensief van dit jaar, zoo constateert de militaire corres pondent van het D.N.B. ten aan zien van den toestand aan het Oostelijk front. In de thans 7 weken durende gevechten, zoo schrijft hij, is het den Sovjets niet gelukt, de Duitsche afweer- zone van Taganrog tot Leningrad op eenigerlei plek te doorbreken en gebieden te veroveren, die op de kaan te lezen zijn. Het ziet er naar uit, alsof het verlies van 15.000 pantserwagens en van 1250 batterijen de kracht der Sovjets in den zin van een groot algemeen offensief voor een aanzienlijk deel verzwakt heeft, hoewel de Duitsche instanties zich over de nog aanwezige strijdkrachten der Sovjets geen illusies maken. Integendeel, de Duitsche leiding rekent eer op nieuwe massale aanhoudende aanvallen op be paalde zwaartepunten van de groote gevechtslinie. Zijn de laatste dagen de Duit sche tegenmaatregelen reeds dui delijk aan het licht getreden, deze komende week verwacht men een verdere bevestiging van de hardheid van den Duitschen af- weermuur in het Oosten. Charkof opgenomen in elasti- schen afweerstrüd - Naar het D.NJ3. verneemt, is door de ten Westen van den boven-Donetz staande Duitsche troepen thans Charkof opgenomen in de elas tisch gevoerde afweergevechten. De voor de bolsjewieken met groote verliezen gepaard gaande strijd duurt met onverminderde hevigheid voort. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 Jaar, kan zich vrijwillig bij de hieron der vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24 Aug.: 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusder- weg. 25 Aug.: 9-14.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuldenhout 11-13. Ue Vrijwilligers. In zijn vrijen left een der mannen een traalen schen stok uitgesneden ter hert nering aan den strijd aldaar SS PK-Tur-O-H-P m De besprekingen te Quebec In verband met de omstandigheid dat achteraf de Britsche minister van propaganda Brendan Brac ken naar de conferentie te Quebec ontboden is, verluidt uit welinge lichte Engelsche bron, dat daar met het oog op het oorlogstooneel in het Verre Oosten besloten zou zijn tot een bespoediging der Europfeesche ontwikkeling met alle middelen en tot het opgeven van den eisch der „onvoorwaardelijke capitulatie". In sensationeelen vorm zou een dienovereenkomstig voorbereide verklaring worden verstrekt aan de met Duitschland verbonden staten, welke 3 eischen en 3 beloften zou behelzen. De eischen luiden als volgt: 1. Onverwijlde afval van Duitsch land; 2.'zich ter beschikking stel len om den oorlog der geallieer den tegen Duitschland voort te zetten; 3 vorming van een En- gelsch-Amerikaansch - Russische bözcttin® Hier s°taan drie beloften tegen over en wel: 1. Toezegging van de huidige gebiedssituatie met de beperking dat na den oorlog volksstemmingen zullen gehouden worden en daarop de nieuwe gren zen zullen worden gebaseerd: 2. toezegging eener deelneming aan de ontsluiting van Afrika ook voor die staten, die tot dusver nog geen eigen koloniaal bezit hadden: 3. stemgerechtigde deelneming aan een vredesconferentie, waarop een nieuwe Volkenbond op den grond slag der medezeggenschap van alle staten zal worden opge richt. Dit plan is ontworpen door Brendan Bracken en aan Chur chill naar Quebec meegegeven. Dat Brendan Bracken naar Que bec is ontboden wordt beschouwd als een teeken. dat zijn stellingen zijn aanvaard. Voor de geallieer den beloven zij dezelfde militaire voordeelen als een onvoorwaarde lijke capitulatie maar zij worden nuttig geacht om den vijand in zijn weerstandsvermogen te ver murwen. Daarbij wordt in'Engel sche kringen verklaard, dat nieuwe plannen noodig zijn ge worden, gezien de verkeerde psy chologische behandeling van Italië. Naar Stockholms Tidningenuit New-York meldt, heeft Brendan Bracken verklaard, dat Roose velt, Churchill en Mackenzie King te Quebec thans de laatste hand leggen aan de plannen om het Duitsche volk „te bombardeeren, te verbranden en op alle moge lijke manieren onverbiddelijk te vernietigen". Hfj zeide voorts, dat aan alle fronten een buitenge woon groote verscherping van den oorlog verwacht kan worden en waarschuwde tegen het geloo- ven aan een spoedig einde van den oorlog. De strijd zal „hard en langdurig" zijn. Men verwacht dat Roosevelt en Churchill vóór het einde der besprekingen eenige mededeelingen van algemeenen aard over de besluiten der confe rentie zullen doen. Waarschijnlijk zouden zij ook verklaren, dat de geallieerden het Fransche natio nale comité te Algiers hebben er kend. (D.N.B.). Nieuwe sovjet-ambassadeur in de Vereenigde Staten - Het tele- graafagentschap Tass meldt offi cieel. dat het presidium van den oppersten raad der sovjet-unie den plaatsvervangenden volks commissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof. heeft ontheven van de ambtsplichten van bui tengewoon en gevolmachtigd am bassadeur in de Vereenigde Sta ten. Ret presidium heeft in zijn plaats Gromyko benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Vereenigde Staten. (D.N.B.). Japanners ontruimden Kiska - Volgens Domei meldt het Japan- sche hoofdkwartier: De Japansche leger, en vloot- strijdkrachten die gestationneerd waren op het eiland Kiska, heb ben in de tweede helft van Juli de evacueering van al haar troe pen voltooid, zonder door den vijand gehinderd te worden. Deze troepen hebben reeds nieuwe stellingen betrokken. Italiaansche Weermachtberichten Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Voor de Oostkust van Sicilië heeft een onderzeeër onder bevel van luitenant Alberto Donato uit Spezia een vijandelijken torpedo jager tot zinken gebracht. Een groep vijandelijke viermo torige vliegtuigen onder escorte van talrijke vliegtuigen, heeft verschillende plaatsen in de pro vincies Napels en Avellino met bommen bestookt, alsmede ook de stad Benevento, waar aan- zinlijke verwoestingen zijn aan gericht. Het gebied van Paola (CoSenza) werd door eenige vij andelijke bommen getroffen, als mede door vijandelijke maxine- strijdkrachten beschoten.Italiaan- sche en Duitsche jagers hebben overal de vijandelijke formaties bestreden en 17 vliegtuigen in het gebied van Napels en Salerno en nog 4 machines in de omgeving van Avellino neergehaald. 4 an dere toestellen werden door de luchtdoelbatterijen vernietigd, één daarvan in de buurt van Misso- lungi (Griekenland). Vier onzer vliegtuigen zijn van de operaties der laatste twee dagen niet op hun bases teruggekeerd. Boven Nisida schoot een van onze ver kenningsvliegtuigen der marine, die door 6 tweemotorige vijande lijke machines werd aangevallen, een van deze toestellen omlaag. Aanvulling: het aantal der tot dusver bij den aanval op Bene vento geconstateerde slachtoffers bedraagt: 70 dooden en 203 ge wonden. En Zondag: Op de reede van Bizerta hebben onze bommenwerpers gisteren op doeltreffende wijze geopereerd tegen scheepsdoelen. Bij de kust van Tunis is een groot vracht schip tot zinken gebracht door een torpedovliegtuig, bestuurd door luitenant Bertuzzi Innerio Rimini. Formaties van vijandelijke vier motorige vliegtuigen, begeleid door jagers, herhaalden haar aanvallen op Napels en de pro vincie. Zij werden opgevangen door jagers "an het 3de regiment en de 22ste groep, die in her haalde hevige gevechten 12 vlieg tuigen neerschoten. Tien andere vliegtuigen werden neergeschoten door Duitsche jagers. Een vlieg tuig stortte, getroffen door het vuur van het afweergeschut, neer in de nabijheid van Torre del Greco. In Turijn werden door de An- glo-Amerikaansche terreuraanval- len 40 van de 63 parochiekerken, die de stad bezit, voorts nog 15 andere kerken en 30 religieuze instituten, zwaar beschadigd of vernietigd, w.o. het beroemde Cot- tolengo-ziekenhuis en het moe derhuis van de Salesianen. Naar Stefani meldt, is de graf kapel van Verdi bij den laatsten Anglo-Amerikaanschen luchtaan val op Milaan getroffen door een brandbom, die door den koepel der kapel sloeg en het altaar be schadigde. Ook het door Verdi gestichte tehuis voor oude musici werd getroffen. Tevens zijn bij den laatsten luchtaanval op Milaan drie fres co's van Tiepolo in het paleis Archinto vernield. Het paleis zelf, dat vele kunstwerken bergde, is door de bommen volkomen ver woest. De Australische verkiezingen - De Britsche berichtendienst meldt uit Melbourne, dat de Labour- partij bij de verkiezingen in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid van bijna twee tegen één heeft behaald. In den senaat veroverde zij alle 19 vacante ze tels. (D.N.B.). Het bureau van den Weer- michtbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Op 26 Augustus zal van 10 tot 17 uur door het afweergeschut in het gebied ten Noorden van Hoofddorp worden geschoten op doelen in de lucht. Het afweer geschut zal schieten op doelen te land op 27, 28, 30 en 31 Aug. van 9 tot 18 uur in het polderland tusschen Amstelveen en Uithoorn. Het gevaarlijke gebied wordt be grensd in het Noorden door den weg Amstelveen-Overoudekerk, in het Westen door den nieuwen Amstelpolder en in het Oosten door den Amstel. Op 30 Augustus wordt tusschen 9 en 11 uur door het afweerge schut geschoten op doelen te land in het gebied ten Noorden van Leeuwarden. Het gevaarlijke ge bied wordt begrensd in het Noor den door den weg Vrouwen parochieSt. Anna parochie, in het Westen door de lijn Middel- weg-Hamerenweg tusschen Vrou' wenparochie en Beetgumermolen, in het Zuiden door den Tjessinga- weg tusschen Beetgumermolen en SI. Haske, in het Oosten door de lijn Stienserdijk, Schilweg, Molen weg tusschen Vrouwenparochie en Jelsum. „Zenuwoorlog" - Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over „Zenuwoorlog". van hedenavond 20.45 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op om 0.19 uur en ging om 15.48 uur onder. „Onderduikers" geherbergd - „In oorlogstijd moeten de verordenin gen der bezettende macht on voorwaardelijk worden uitge voerd", aldus sprak de president van het Duitsche Landesgericht te Groningen bij het bekend ma ken der uitspraken in de zaken tegen hen, die onderduikers had den geherbergd en tewerkgesteld en daarvoor terecht stonden. Het waren allen landbouwers. Zij werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 4 tot 7 maan den, met geldboeten, varieerende van 100 tot 300 gulden. Bovendien werden zij veroordeeld in de kos ten van het proces. Haagsclie Rechtbank B. Z. was over een muurtje geklommen bij een woning aan de Sophiastraat te Leiden en zoo kwam hii in een wo ning, waar hii f. 1300, enkele gou den ringen, gouden horloge en een zaklantaarn buit maakte, terwijl wat levensmiddelen ook niet wer den versmaad. Voor deze inbraak had de officier tien maanden ge vangenisstraf tegen verdachte ge- eischt met aftrek van preventief. De rechtbank heeft tien maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. en drie maanden opschor ten voor gratie opgelegd. Hoewel L. J. M. G. uit Leiden, thans gedetineerd ln het Huis van Bewaring ontkende de inbraak te hebben gepleegd, vond de officier toch zooveel aanwijzingen tegen hem, dat hil een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief vorderde. Er was Ingebroken in de woning van L. waarbii een radio toestel. distributiebonnen en siga ren waren gestolen. Verdachte had sigaren aan familie en kennissen gegeven van hetzelfde merk als ge stolen was en een dagna een in braak. Bovendien werd ook zeep, die gestolen was aangetroffen. Ver dachte zei wel dat alles te hebben gekocht op de rennen op Duindlgt, doch de officier geloofde daar niet veel van. De rechtbank blijkbaar ook niet. want die heeft tien maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief opgelegd. Voor Kerstfeestviering met zijn meisje, had C. J. H. F. te Leiden deelgenomen aan een Inbraak voor welk feit de officier tien maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief had geëischt. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld to* tien maanden gevangenisstraf me* aftrek van preventief en drie maan» den gratie opschorten.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1