XXX ZWITSAL J ROME OPEN STAD VERKLAARD DE NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN niet telefoneeren het gaat om mensc henlevens Italiaansche Weer m ach tb er ich ten VERRASSEND SUCCES VOOR DE ROBBEN. P AGENDA zmÊÊmMm Ijuehtgevaar Belangrijk bericht voor jonge moeders Zwltsalbalsem is thans spe ciaal voor de babyverzor ging verkrijgbaar. - Vraagt Uw Apotheker of Drogist. niet dankbaar genoeg kunnen zijn. En worden wij aan den eenen kant bedreigd door sovjet-Rus land, aan de andere zijde wil Amerika het Britsche imperialis me vernietigen om daarna toe te slaan op Europa. Wij zijn met of tegen onzen wil in den strijd van Europa tegen zijn belagers betrok ken. Wij zijn in dit proces inge schakeld omdat Nederland nu eenmaal een stukje van Europa was. En over het lot van dit Europa wordt in deze dagen be slist. Vele menschen in Neder land staan tegen zichzelve ge keerd maar zij weten het niet. Zij denken dat ook indien de Sovjet Unie Duitschland zal verslaan, het bolsjewisme buiten Nederland zou blijven. Dan zal Engeland in de Nederlanden heerschen, Ame rika voor ons de koloniën ver overen en alles zou weer precies zoo worden als het was. Er zijn kleine kinderen die in St. Nico- laas gelooven en volwassen kinde ren die aan Engeland gelooven. Wij doen er niet aan mee (ap plaus) Wanneer het Oostfront het niet houdt, dan zal het bolsjewisme over Europa losbreken en vroeger of later zal de grens van sovjet- Rusland aan de Noordzee zijn. Mussert sprak als zijn overtuiging uit dat het den Führer en zijn soldaten wèl zal gelukken het bolsjewistische monster tegen te houden en sprak namens allen zijn erkentelijkheid uit over de Duitsche weermacht voor haar topprestaties (applaus). Het is onze trots aldus spr. dat aan het Oostfront ook dui zenden van ons meehelpen de kwade macht uit Europa te weren. Het gaat er om slaaf of soldaat te zijn en velen van ons begrepen dat zij inderdaad soldaat moesten worden. Na dezen oorlog zullen zich continenten vormen en wij zullen tot het Europeesche conti nent behooren. Nimmer zal men dan gecommandeerd kunnen wor den vanuit Moskou of Washington Europa verliest thans niet al leen veel bloed maar ook ontel bare cultuurgoederen, die evenmin te vervangen zijn. Docft wij natio- naal-socialisten moeten ondanks de ellende van dezen tijd blijmoe dig onze offers kunnen geven om dat het gaat voor onze toekomst. Een groote opbouw staat ons te wachten. In het nieuwe Europa zal geen klasse-strijd meer zijn en ook geen uitbuiting van den een door den ander. Wat ons volk be treft, zelde Mussert, dat wij sa mengebundeld moeten worden en dat wij allen onzen plicht moeten doen om aan de overwinning mede te helpen. Wij begrijpen daarbij dat wij lotsverbonden moeten staan met alle Germaan- sche volken en vooral met het Duitsche volk. Twaalf jaar lang heeft de Beweging sterk en trouw achter mij gestaan en het is geen geheim dat de laatste drie jaren daarvan de moeilijkste waren. Behouden wy echter, zoo besloot Mussert zijn rede, het geloof in onze bronnen, het Godsvertrou wen, de liefde voor volk en vader land en den eerbied voor den Gezien de herhaling van de luchtaanvallen op Rome, het cen trum van de katholieke wereld, heeft de Italiaansche regeering het besluit genomen om zonder langer te dralen formeel en open lijk de verklaring af te leggen, dat Rome een open stad is en dat zy bezig is de noodzakelijke maat regelen te nemen in overeenstem ming met het internationale recht Stefani deelde mede: De Ita liaansche regeering had reeds op 31 Juli door bemiddeling van den H. Stoel haar besluit medegedeeld om Rome tot open stad te ver klaren en was in afwachting van de voorwaarden waarop deze ver klaring kon worden aanvaard. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Aan het Siciliaansche front be lemmeren de Italiaansche en Duitsche strijdkrachten de bewe gingen van den vijand in leven dige defensieve gevechten. Ten Westen van Sicilië hebben onze torpedovliegtuigen een schip van middelbare tonnage en een torpe dojager getroffen en deze vaar tuigen zoo ernstig beschadigd, dat men er zeker van kan zijn, dat zij later gezonken zijn. Voor de reede van Syracuse wer den voor anker liggende schepen met goed resultaat gebombar deerd. De gisteren ondernomen aanval op Rome door formaties viermoto rige Amerikaansche bommenwer pers heeft zware schade aange richt, vooral aan huizen van de volkswijken. Drie viermotorige en drie tweemotorige machines der vijandelijke formaties wer den neergeschoten door onze ja gers, drie andere toestellen wer den neergehaald door het afweer geschut. Eskaders veelmotorige vijandelijke machines, die een plaats in Latium probeerden aan te vallen, verloren tijdens lucht gevechten met Italiaansche jagers twee toestellen. Ter aanvulling wordt nog ge zegd: De verliezen die tot dusvgr zijn geteld onder de burgerbevol king van Rome bedragen: 218 dooden en 560 gewonden. Het aantal slachtoffers in Terni be draagt 304 dooden en 503 gewon den. En Zondag: In de nieuwe stellingen aan het Siciliaansche front bieden de Italiaansch-Duitsche troepen hardnekkig weerstand aan den vijandelijken aanval. Bij gevech ten met een numeriek sterkere vijandelijke groep boven het slag veld schoten onze jagers zes Spit- fires neer, vijf andere vliegtuigen werden door Duitsche jagers ver nietigd. Formaties Italiaansche torpe dovliegtuigen troffen in de Golf van Palermo een koopvaarder van middelbare tonnage en voor Bizerta een petroleumtankschip van meer dan 10.000 ton, dat, rechtstreeks getroffen, explo deerde. Vijandelijke vliegtuigen wier pen in den afgelöopen nacht bom men op Milaan, waardoor talrijke huizen instortten en verscheide ne branden uitbraken. Drie bom menwerpers werden neergescho ten door luchtdoelbatterijen, één door nachtjagers. Bij aanvallen met brandbommen op plaatsen in de provincie Catanzaro verloor de vijand een vliegtuig. Twee vliegtuigen zyn niet terugge keerd van de operaties der laat ste twee dagen. In de afgeloopen week hebben onze vlooteenheden en onze motorvlotten in de Straat van Messina elf vliegtui gen van verschillende types ver nietigd In een aanvulling op dit weer- machtsbericht wordt gezegd, dat het torpedovliegtuig, dat het in het weermachtsbericht genoemde tankschip tot zinken bracht, werd bestuurd door kapitein Faggioni Carlo uit Carrara en door luite nant Ruggeri Leopoldo uit Schio in Vicenza. Over de aanval op Milaan meldt Stefani nog: Zwaar getroffen werd de wijk tusschen het centrum en de Por ta Ticinese, de Porta Genova. de Porta Magenta en de Porta Sem- pione. De rechtervleugel van het koninklijke paleis werd een prooi der vlammen. Voorts werden de geheele Via Torino, de Corso Genova, de Piazzo Cordusio en de Largo Cairoli verwoest. Onder de getroffen ziekenhuizen en .an der humanitaire instellingen noemt Stefani het instituut voor oorlogsinvaliden aan de Piazza Giovanni delle Bandenere. Merkesteyn door De Geest onttroond. In vele, dikwijls opwindende, gevechten zijn Zaterdag en giste ren in de zweminrichting „De Zijl" alhier de nationale zwemkam- pioensohappen verzwommenl Er was een zeer omvangrijk program ma dat wat de voorwedstrijden op Zaterdag betreft door het toepassen van een zekere selectie (naar het voorbeeld van den Ten- nisbond en de Verb. Ned. Water sportverenigingen!) stellig aan interesse zou hebben gewonnen, maar de regeling was in ieder ge val voortreffelijk terwijl de uitge breide staf van bekwame mede werkers van den N.Z. en R.B. de afwerking als het ware op de mi nuut bijhield. En wat de Zater dag aan spanning tekort kwam, schonk de Zondag in verdubbelde mate. Wat al sensationeele gebeur tenissen brachten bet uitverkochte huis, dat zoo kwistig met vlaggen was versierd, toen tot een herhaald daverend meeleven, wat al onver wachte resultaten vielen er te no- teeren, ondanks het feit dat de omstandigheden bepaald goede tij den welhaast niet mogelijk maakten Opmerkelijk was daarbij het succes voor „De Robben" uit Hil versum, dat op de 200 M. school- arbeid. Uiteindelijk toch zal het goede het winnen. Aan ons de taak om dit volk te voeren naar een betere toekomst. Eens zullen wij dan zeggen: ons geloof heeft gezegevierd, (langdurig applaus). Nadat graaf de Marchant et d'Ansembourgh met een kort woord dezen landdag had besloten en een driewerf houzee op den Leider haai uitgebracht, zongen de duizenden Limburgsche natio- naal-socialisten staande het zes de couplet van het Wilhelmus. slag voor dames de eerste drie plaatsen door Robben-leden ver overen zag! Jo Waalberg, Wil Ha verlag (de nationale kampioene) en Tony Byland waren de favorie ten, maar Jo Waalberg moest wegens een verzwikten enkel ver stek laten gaan, terwiil Wil Haver- lag op de laatste 50 Meter van den kop werd verdrongen door de 17- jarige Nel van Vliet, die in een zeer lange en felle spurt centime ter na centimeter inliep en onder uitbundig gejuich deze belangwek kende race won vóór haar clubge- noote Wil Haverlag en vóór H. van der Straten, die Tony Byland klop te en zoowaar ook al lid van De Robben Is. Bep van Schalk nam twee titels voor haar rekening, belde op naam van Rie van Veen (thans mevr. Thuis) staande. Het kampioen schap 100 m. borstcrawl won zij onbedreigd, dat op de 400 m borstcrawl werd door T. Burggraaf (Y) zóó vinnig bestreden dat geen der toeschouwers wist wie er ge wonnen had! Waarschijnlijk zou mej. Burggraaf ook op de 100 m borstcrawl een rol van beteekenis hebben gespeeld Indien zij Zater dag in de serie (welke zij in zeer fraaien stijl won) niet wegens te vroeg starten was gediskwalifi ceerd. Op de 100 m. rugslag was Iet van Feggelen (sinds kort mevr Koster) zonder concurrentie, even als mej. Muytjens bij het schoon sprlngen. Twee jeugdige meisjes gaven haar echter uitstekend par tij: in de eerste plaats mej. van Dongen, uit Nijmegen, die verleden ia ar 3e en nu 2e werd ondanks de zware handicap van een venijnige steenpuist aan haar been, en in de tweede plaats de pas 13-jarlge A.D.Z.-zwemster C. Floor, die een zeer bijzonderen aanleg toonde en een volgend jaar wel niet meer met de vierde plaats genoegen zal nemen Joop Merkesteyn, titelhouder 100 en 400 m. borstcrawl .heeren, wist zich op de 100 m. in een boelend duel met Moolenaar te handhaven (zij 't met miniem verschil) doch werd op de 400 m. glansrijk door de Heemstedenaar Frits de Geest en den Hagenaar Frlts Rulmschq- tel overvleugeld. Te verwonderen viel dat niet. Merkesteyn zwom zichtbaar moeilijker dan Zaterdag, terwijl de belde J'ritsen" prachtig op dreef waren en ook verder hun capaciteiten hebben bewezen. De Geest Immers, was verreweg de snelste op de 100 m. rugslag (waar Metman ontbrak) en Rulmschotel nam op de 1500 m. vrije slag het kampioenschap (ook al op naam van Merkesteyn) voor zijn reke ning met een tijd van 22 m. 42.4 s. Een attractie was het zwemmen van Herman Smitsliuyzen op de 200 M. schoolslag. Als Nederlandsen kampioen 1942 en recordhouder (2 m. 42.9 sec.) heeft hij momen teel in ons land op dit nummer, zijn gelijke niet. Maar al was er dan geen spanning omtrent de eerste plaats, het was de moeite waard Smltshuyzen te zien zwem men. „Vlinderend" op de eerste 50 m., daarna vooruit schietend volgens de oude beproefde metho de, lag hij de helft van den tijd onder water en als op aethergolven verspreid vond de bijnaam „de duikboot" z'n weg onder het en thousiaste publiek Bij het schoonsprlngen werd de titelhouder N. v. d. Voort (H.P.C.) met klein verschil onttroond door den Amsterdammer De Góede, die Zaterdag een half punt en giste ren na 3 van de 5 vrije sprongen 1 y2 punt achter stond, maar ten slotte toch juist de zege in de wacht wist te sleepen. De estafette-kampioenschappen waren voor Het Y, bij de heeren, en voor de Meeuwen (met Iet van Feggelen en Bep van Schaik) bij de dames. Lichtelijk verbijsterend was de strijd der heeren op de 4 x 200 m. borstcrawl. Zeshonderd meter achtereen lagen de zwem mers van Het Y en van Zian hoofd aan hoofd. Toen kwam de wisse ling van 2en en 4en man.... en ineens was Zian nergens meer. Het Y liep uit, Merkesteyn en De Geest kwamen voor Haarlem en H.P.C. te water en zóóveel sineller gingen zij dan de Hagenaar, dat zij nog ver voor hem de finish bereikten. Men zal waarschijnlijk tot de periode van de zweminrichting ..Rhijnhof" terug moeten grijpen om een jaar te vinden waarin te Leiden de nationale zwemkam- pioenschappen werden gehouden. En een woord van grooten lof voor haar initiatief zoowel als voor haar uitstekende voorbereidende rege ling mag de zwemvereeniging „De Zijl", die met deze organisatie ber gen werk op haar schouders had geladen, dan ook niet worden ont houden. Voor de Nederlandsche, maar in het bijzonder voor de Leidsche zwemsport. waren het mooie dagen! De wedstrijden wer den o.m. bijgewoond door „Moe der Triebeis", die, zooals de heer De Vries In zijn openingswoord meedeelde, in de afgeloopen veertig jaren geen enkel kampioenstour nooi heeft gemist. De Zian-beker. voor de vereeni- ging, die bij de kampioenswedstrij den het beste resultaat boekt, en die verleden jaar voor het eerst werd gewonnen door de .R.D.Z., kwam thans in het bezit van A.D.Z. (A'dam) met 29 p.; 2. De Meeuwen (A'dam) 28 p.; 3. H.P.C. (Heemstede). 27 p.; 4. Het Y (Am sterdam) 26 p.; 5. Haarlem, 21 p.; 6. De Robben (Hilversum) 20 JJ. De uitslagen. De resultaten der finales zijn: 100 m. borstcrawl heeren: 1. J. P. Merkesteyn, Haarlem, 1 m. 3.6 sec.; 2. S. T. Moolenaar. Het Y, Amsteram, 1 m. 3.8 sec.; 3. A. F. Rulmschotel, H.Z. en P.C., Den Haag, 1 m. 6 sec. Idem, dames: 1. B. van Schalk, De Meeuwen. Amsterdam. 1 m. 10 sec.; 2. Th. Snoeks, AD.Z.. Am sterdam, 1 m. 13.2 sec.; 3. L. M. Vaessen, Z.O.N.. Heerlen, 1 min. 14,1 sec. 100 m. rugslag, heeren: 1. F. de Geest, H.P.C., Heemstede. 1 m. 16 sec.; 2. F. C. Maus, Haarlem, 1 m. 17 sec.; 3. E. Slegtenhorst, Zian, Den Haag, 1 m. 18 sec. Idem, dames: 1. I. Kostervan Feggelen, Meeuwen. 1 m. 19 sec.; 2. G. Galliard, A.D.Z., 1 m. 20.8 HEDEN. Hooglandsche Kerk: Orgelcoi Feike Asma. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Janvossetu Samenkomst njn. 7.30 uur, Dinsdag Óegstgeest, Willem de Zw kerk: Conferentie n.m. 3 en 1 Jeruel, ie Groenesteeg 16; belbespreklng n.m. 7.30 u. sec.; 3. T. de Haan, Zian, l s sec. 200 m. schoolslag heeren: Smltshuyzen, A.Z. '70, Amstc 2 m. 53.2 sec.; 2. W. 'Seton, 3 m. 1.4 sec.; 3. H. Verhoef, X Nijmegen, 3 m. 3.4 sec. Idem dames: 1. N. van Vliei Robben, Hilversum, 3 m. 5.8 2. W. Haverlag, idem, 3 m. 6.2 3. H. v. d. Straten, idem, 3 m. 400 m. borstcrawl heeren: de Geest, H.P.C., 5 m. 25 set A. F. Rulmschotel, H.Z. en Den Haag, 5 m. 34.6 sec.; 3. Merkesteyn, Haarlem. 5 m. 42. Idem dames: 1. B. v. Sc; Meeuwen, 5 m. 51.9 sec.; Burggraaf, Het Y. 5 m. 52 3. A. Veldhuyzen, De Robbe min. 16 sec. Schoonsprlngen heeren: 1. Goede. A.Z. '70, 107.13 p.; v. d. Voort, H.P.C., 105.18 j W. v. d. Ban, Aegir. Eindt 95.79 p. Idem dames: 1. M. Muyl A.D.Z., 98.30 p.; 2. T. van Do N.Z.C., 89.30 p.; 3. J. van Eng H.D.Z., Amsterdam, 85.75 p. Estafette 4 x 200 m. borstc heeren: 1. Het Y, 10 min. 42 2. H.P.C. I, 10 m. 48.8 s.; 3. 1 lem, 10 m. 50 sec. Estaftette 4 x 100 m. borstt dames: 1. Meeuwen, 5 m. 10 2. A.D.Z.. 5 m. 13.5 sec.; 3. R 5 m. 18.2 sec. Waterpolo: JeugdelftalX nale Comb. 74 (rust 22. VOETBAL. Om den Zilveren Bal De slagen van de wedstrijden om Zilveren Bal zijn als volgt: QuickRF.C. 1—4; Neptui S.V.V. 22 (Neptunus wint strafschoppen): 't Gooi—S 31; FeijenoordWillem 2 B.V.V.Sparta 10; Xerxes- racles 11 (Xerxes wint met! schoppen). Volgende week m de wedstrijden voortgezet. L.F.C.Roodenburg 30. - heeft het seizoen geopend t5, goede overwinning op Rood; Aanvankelijk wegen de goed tegen elkaar op met iets gevaarlijker. Bil een all nen aanval kopt de linksb! den bal tegen de lat. Even moet Duffels handelend opH en redt hii ten koste van een ner. Kort voor de rust zet U hoog voor het doel waarna schitterend inkopt. 10. Ni rust is L.F.C. steeds aan het? doch Roodenburg houdt stand, dat Hereur na een half uw stand met een goed schot op brengt. V/eer komt L.F.C. ten het is de linksbuiten die op s terende wijze den keeper wei passeeren (30waarmede einde komt. Zuid le klasse Voor de petitie Zuidelijke le klasse sp Roermond gelijk (11) Spekholzerhelde. ATHLETIEK d Haarlem verovert den P.H1 Na een spannenden strijd ke eerst op de laatste nuo beslist werd heeft de ploe; Haarlem te Hilversum kans f het clubkampioenschap van B land te winnen en daarmede een Jaar beslag te leggen op Prins Hendrik-beker. Osei nam op de 100 meter revand Zwaan, Blok won de 400 m. ii sec. en Bouman de 800 m min. 3.4 sec. Op de 1500 l werd de kampioen Van Olff®1 0.7 xsec. geslagen door De B van -Haarlem. De 5000 metet bij afwezigheid van Wim Sljjj voor den goed loopenden Giu van A.A.V. Haarlem dank-' eindoverwinning in hoofdzaal de sterke prestaties op de te sche nummers, waardoor het tenaantal steeg tot een totaal 78. De tweede plaats was A.A.C. met 73>/2 punt, terwijl vogels met 50V2 punt als- onder de verwachting bleef. Damesclubkampioenschap - Rotterdam hebben wedst- plaatsgevonden om het c clubkampioenschap van Neda Er zijn geen bijzondere pre» geleverd. De totale uitslag vi puntentelling luidt: 1. Sagló pnt.; 2. Zeeburg, 44 pnt.; 3. leta, 20 pnt. HONKBAL. A.S.C.Neptunus Na dj] delijke onderbreking van Grootscheepsche bediening. De lidmaatschapsbewijzen der nieuwe abonné's van den Haagschen dieren tuin werdeD per olifant rondgebracht. Dat een en aoder veel belangstelling trok, laat zich begrijpen CNF-Schlmmelpenningh-Fax m week Zondag tegen de Sparta, werd Jl. Zaterdag de A* honkbal-overwinningsreeks gezet. Ditmaal moest Nep" (R'dam) met niet minder dat' 4 in het zand bijten. Het fraaie wedstrijd van het W'J negental, dat zoowel wat de werpprestatie als aan slag® wegend sterker was. De 01

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2