are strijd in het oosten LIMBURGSCHE VOLKSDAG TE MAASTRICHT nke kerels melden zich nu vooi Waffen-s.s. en de Landwacht Geallieerd convooï bij Gibraltar zwaar geteisterd e Jaargang Maandag 16 Augustus 1943 No. 25573 Duitsche jermachtberichten VERDUISTEREN: Rede van Mussert voor duizenden getrouwen van de N.S.B. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN irdag deelde het. Duitsche >evel mede: zwaartepunt van de ge- n aan het Oostelijke front k gisteren weer in het ge en Zuidwesten van Bjelgo- n den heen en weer gol- slag leden de Sovjets zeer zware bloedige verlie- lan het Koebanbruggen- viel de vijand slechts met wakke strijdkrachten aan. t gebied ten Westen van alsmede aan het front ten n en Zuidwesten van Wjas- ndernam de vijand talrijke lien, die in hevige gevech- erden afgeslagen. Onbedui- bressen werden gezuiverd :egrendeld. Ten Zuiden van ladogameer zette de vijand tanvallen voort, gesteund sterke artillerie, pantserwa- en slagvliegers. Ook deze llen storten onder zware ge verliezen voor den vijand Sovjets verloren weer 273 irwagens. De luchtmacht, ik gisteren vooral Sovjet-con ities, artilleriestellingen en lei-verbindingen bestookte, t 65 Sovjet-vliegtuigen neer. het Noordfinsche front nieuwe tegenaanvallen der ts in den sector van Louhi resultaat. Sicilië ontstonden geen ge- Ihandelingen van beteekenis vrijen jacht boven den At- ihen Oceaan werden een he bommenwerper en een riiegboot neergeschoten, delijke luchtstrijdkrach- ndernamen gisteren overdag anval op het Zuidoostelijke ebied. Door het werpen van en brandbommen ont- !en er in een plaats verlie- >an menschen en schade aan twen. Zondag: n den Zuidelijken sector het Oostelijke front worden plaatselijke gevechten ge- De groote worsteling in het ten Zuiden van Bjelgorod met onverminderde hevig- voort. ts Overal, waar de bolsjewisten stormliepen, werden zij bloedig af geslagen. Op enkele plaatsen gin gen onze troepen tot den tegen aanval over en sloegen, gesteund door sterke formaties der lucht macht, opgedrongen vijandelijke stootformaties uiteen. In het gevechtsgebied ten Westen van Orel en aan het front ten Zuiden en Zuidwesten van Wj as- ma mislukten eveneens talrijke aanvallen der bolsjewisten in zware gevechten en met zware verliezen voor den vijand. Ook ten Zuiden van het Ladogameer stortten gisteren alle aanvallen der bolsjewisten ineen. De bolsje wisten verloren gisteren 86 vlieg tuigen en 179 pantserwagens, waarvan alleen al 117 in den sec tor van een ten Noordwesten van Jarzewo opereerend legercorps. Op Sicilië leed de vijand bij vrij krachtige aanvalln in den noordelijken sector gevoelige ver liezen. Een Duitsche duikboot jager bracht in de Middellandsche Zee een vijandelijke duikboot tot zin ken. Boven Noord-Duitsch gebied verschenen in den afgeloopen nacht slechts enkele storings vliegtuigen. CHURCHILL'S REIS. Het Witte Huis maakt volgens den Engelschen nieuwsdienst be kend, dat Churchill aan president Roosevelt een driedaagsch bezoek heeft gebracht in Hydepark (New York). Daarna keerde hij te Quebec terug. Alvorens in den loop van deze week naar Quebec te reizen, keert (Roosevelt eerst naar Washington terug. „Alles wat ik over de houding van Stalin ten aanzien van de besprekingen kan zeggen, is, dat ik geloof dat Roosevelt en alle andere staatshoofden der geal lieerden elkaar over alle phases van hun houding wederzij dsch op de hoogte hebben gehouden." zoo verklaarde minister Huil op de persconferentie. (DN.B.) van hedenavond 21.00 uur tot morgenochtend 6.15 uur. De maan ging heden onder om 6.54 uur en komt weer op om 21.41 uur. Eenige duizenden getrouwen van de N.S.B. uit Limburg hebben zich gistermiddag te Maastricht naar den traditioneelen Limburgschen volksdag begeven waar voor hen spraken de Leider Mussert, Wou denberg, leider van het N.A.F. en Ruiter, dir.-generaal van den landbouw. Eenige extra treinen voerden reeds vroeg in den mor gen honderden en honderden na- tionaal-socialisten aan in de Lim- burgsche hoofdstad, die ter gele genheid van dezen volksdag fees telijk was versierd. De weg van het station tot aan het stadspark was omlijst met vlaggen van de beweging en in de stad zelf was het lang voor het aanvangsuur een drukte van. belang. In het stadspark was voor een boschrijk gedeelte een groot podium ge- Vrijwilliger*. De mannen dtel uit van de bemanningen ■Ti)get"-t«Bk* en maken den toeten slag van nabil mede k S3 PK Of JnrfUCMLP t SS-Ersatzkommando deelt Iedere gezonde Nederlan- den leeftijd van 17-45 jaar, zich vrijwillig bij de hieron- vermelde adressen vervoegen, linde gekeurd te worden voor (affen-SS of de Landwacht. Wens de keuringen worden inlichtingen verstrekt met pkmg tot de verzorging van neleden, duur der opleiding, i levensmiddelen etc. ijwiiiigers, die om bepaalde nen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon In Amersfoort. Zy. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kannen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Aug.: 9-12.00 uur, Breda, Res taurant Modern, Markt. 17 Aug.: 15-18.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug.: 9-12.00 uur, VehTo.Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug.: 15-18.00 uur. Arnhem, Café RoyaL 19 Aug.: 9-12.00 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug.: 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug.: 9-12.00 uur, Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 20 Aug.: 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug.: 9-12.00 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug.; 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug.: 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis. Oudegracht 245. 24 Aug.: 9-14.00 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 25 Aug.: 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. plaatst, versierd met roode bloe men en waarop de vlaggen van de verschillende formaties van de beweging gedragen door de diverse vaandeldragers amphitheatersge- wijze waren opgesteld. De gemachtigde van den Leider voor de provincie Limburg, graaf de Marchant et d'Ansembourgh riep als districtsleider van Lim burg de duizendkoppige menigte een hartelijk welkom toe. Speciale woorden van begroeting richtte spreker tot de talrijke Duitsche gasten o.w. de Beauftragte van Limburg, Kreisleiter Schmidt en de Ortskommandant van Maas tricht met name werden genoemd. Spreker gaf Mussert de verzeke ring van de onwrikbare trouw der Limburgsche nationaal-socialisten jegens Leider en beweging. Nadat op plechtige wijze de herdenking van de gevallenen aan het Oost front had plaats gehad, welke was voorafgegaan door de vaandel- opmarsch, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte, voerde de leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg, het woord. Juist in dezen tüd, aldus spn, moeten wij optimist zijn en wij kunnen dat in vol vertrouwen doen, omdat ons geloof in de over winning van Hitier voor ons vast staat. Ondanks het feit, dat wij niet alles kunnen bereiken wat wij zouden willen, zijn wij toch begon nen met den opbouw van den waarlijk socialen staat, die gedra gen wordt door de nationaal- socialistische gedachte. De directeur-generaal van den .landbouw, G. J. Ruiter, zeide dat de Nederlandsche boeren zich moeten bezinnen op hetgeen er in dezen tijd voor hen óp het spel staat. Er is alleen een eervolle boerenstand mogeiyk, indien Europa zijn aanvallers van zich kan afhouden. De vroegere landbouwpolitiek heeft gefaald. Er was geen toe komst meer voor den boer, den tuinder, voor den handel en de industrie, kortom voor ons volk was er geen uitzicht meer. De nationaal-socialistische landbouw politiek is erop gericht, dat er al leen een gezond volk kan komen bij een gezonden boerenstand. Daarom moet de boer loon naar werken hebben en niet te gronde gaan aan buitenlandse he afbraak- prijzen. En evenmin gedupeerd worden door conjunctuurschom melingen zooals men die gekend heeft in het joodsch-kapitalisti- sche tijdvak. Spr. wees er met nadruk op dat onze boeren te wei nig grond tot iiun beschikking hebben. Hier is inderdaad een ge brek aan levensruimte. In den nationaal-socialistischen staat zal da agrarische wetgeving worden doorgevoerd in den geest van de Duitsche erfhoeven-wet Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag in een extra bericht mede: In de avonduren van den 13den Augustus heeft een eskader Duit sche torpedovliegtuigen onder bevel van majoor Kliimper ten Oosten van Gibraltar een groot konvooi, dat de Middellandsche Zee binnen voer, bij verrassing aangevallen. In kloekmoedig ondernomen aanvallen plaatsten onze bemanningen luchttorpedotreffers op 32 schepen. Twee torpedojagers en vier groote, volgeladen koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zonken on middellijk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stilliggen. Door de invallende duisternis en den hevigen afweer van het lucht doelgeschut kon het lot van de overige getorpedeerde schepen aan vankelijk niet worden waargenomen. De voortdurend verrichtte ver kenningen hebben echter bevestigd, dat van dit konvooi tenminste 170.000 ton tot zinken gebracht of vernietigend getroffen is. Zeven eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Het convooi was, naar het D.N.B. verneemt, In den loop van den dag uit den Atlantischen Oceaan de Middellandsche Zee binnengeloo- pen. Het bestond uit ongeveer 70 volgeladen vrachtschepen, trans portvaartuigen en tankbooten en werd zwaar beveiligd door torpe dojagers en corvetten. Ongeveer 110 myien beoosten Gibraltar, in de nabijheid van het Spaansche eiland Alboran, begon nog voor het invallen der schemering de aanval. Ondanks den buitenge woon feilen afweer vielen de Duit sche vliegtuigen aan, alleereerst in scheervlucht de grootste vracht schepen en tankbooten, waarop de torpedo's werden gericht. In steeds nieuwe aanvallen zochten de Duitsche toestellen telkens nieuwe doelen voor hun torpedo's. Reeds kort na het begin van den aanval waren gevoelige bressen geslagen in het convooi. Talrijke schepen stonden in lichterlaaie. Intusschen was de schemering aangebroken, echter zonder dat de Duitsche vliegtuigen van hun aanval aflie ten. In het licht der brandende schepen zetten zij den strijd voort, die weer bemoeiiykt werd door de zware rookwalmen. Latere ver kenning wees uit, dat in totaal 32 vyandeiyke scheepseenheden met tezamen 170.000 brt tot zinken ge bracht of vernietigend getroffen waren. MUSICI VOOR DE WAFFEN-SS. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: ter aanvul ling van de bekende mili taire kapel van het SS- wachtbatal jon in Amers foort, worden eenige musi ci gevraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een mu,zikale opleiding wordt zorggedragen. Per soonlijke of schriftelijke aanmelding bij het SS-Er satzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. aangepast aan Nederlandsche verhoudingen. Sprekende over de kolonisatie in het Oosten zeide spr. dat daar voor een kwart millioen boeren uit ons land prachtige grond ter beschikking is. Voor. onzen boe renstand is dank zij deze koloni satie in de Oekraine, Oostzeelan den en de andere Oostelijke gebieden een wyder perspectief geopend. Men heeft daar den Germaanschen mensch en met name den Germaanschen boer, hard noodig en het is voor Ne derland een eereplicht aan deze kolonisatie mede te werken. Doch ook in Frankrijk, zoo vervolgde spr., liggen honderdduizenden hectaren grond braak te wachten op vakbekwame boeren. Zoo zien wij, dat door de kolonisatie naar het Oosten en het Zuiden het vraagstuk van de agrarische overbevolking voor ons land geen vraagstuk meer is. Onze boeren stand staat in de geheele wereld bekend als de beste. En straks als het nieuw-Europa voor den boer gereed is, lokt hem een schoone toekomst. Dan zal de boer niet worden vergeten zooals dat in 1918 is gebeurd. Mussert spreekt. Mussert zeide. dat er wel nie mand meer zal zyn, die zal ont kennen dat wy leven in een overgangstijd, in een tijd wélke voor de historie als een groote omwenteling zal worden geboek staafd. Wij nationaal-socialisten, aldus spreker, begrijpen waarom het gaat. Het is jammer dat vele honderdduizenden van ons volk nog niet tot het besef zijn geko men, dat deze omwenteling zelfs nog belangryker Is dan de Fran- sche revolutie. Dit tijdvak zal aan bijna alle dingen een nieuw aanzicht geven. Weet ons volk echter wel wat goed en wat kwaad is? Sprak men vroeger niet van de kansels dat het bols jewisme het grootste kwaad was? En wat hoort men nu van de preekstoelen? Niets meer over Rusland en zyn communisme. Het eenige wat de menschen die niet aan onze zijde staan weten op te merken, is, dat het natio- naal-socialiseme nog erger is dan het bolsjewisme. Vroeger bestond er over de vraag wat men van een sluip moord dacht geen geschilpunt. Men vond dat zoo iets laags, dat men daar niet verder over wenschte te spreken. Thans ech ter zegt men rustig: een sluip moord? Het hangt er van af op wie! En als in Drenthe 11 boe renhoeven in brand staan en men hoort dat dat hofsteden zy'n van nationaal-socialisten, dan vindt men dat plotseling niet meer erg. Waar zijn de stemmen van den kansel, die opkomen te gen de terreur uit de lucht, te gen de brandende phosphor en wat er zoo al meer op kostbare Duitsche steden wordt neerge worpen? We hooren ze niet. Kameraden, het is duidelyk: ons volk in zijn geheel kan niet zien waarom het gaat. Het kent alleen de bezwaren van dezen tijd. Wij zijn bezet gebied. Er zijn moeilijkheden met kleeding en dekking en ook de voedselvoor ziening baart de grootste zorgen. Wij willen dat niet ontkennen, want waarom zouden wij dat doen. Maar men moet ons dit niet als schuld aanrekenen. Want al zeggen honderdduizenden wel, dat de nationaal-socialisten de schuld dragen, de toestand waar in wij thans geraakt zijn is uit sluitend te wijten aan vroegere regeerders. En ik durf beweren, aldus Mussert, dat indien er geen nationaal-socialisme was geweest er nü al geen Europa meer zou zijn (applaus). Toen de oorlog uitbrak zei men dat het om Dantzig ging. doch thans denkt niemand daaraan. Militair gezien is de zaak volkomen duidelijk ge steld. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Europa vecht voor zijn leven en het moet zich met name aan zijn Oost grens wel zeer büzonder weren, want sinds 1917 hebben de Sovjets zich voorbereid om eerst Europa en daarna de wereld te verove ren. Die poging zou geslaagd zijn als God aan het oude Europa niet het nationaal-socialisme en het fascisme had gegeven. En het zijn Adolf Hitler en Benito Mus solini die hieraan gestalte heb ben gegeven, waarvoor wt) hea

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1