Dr. Göbbels over den oorlog Flinke kerels melden zich nu voci de Waffen-S.S. en de Landwacht te Jaargang Zaterdag 14 Augustus 1943 No. 25574 Bommen op Milaan, Turijn en Rome. VERDUISTEREN: BINNENLAND LEIDSCH M DAGBLA] DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN een artikel in den „Völki- ler Beobachter", ,„Aan het ste einde van den hefboom", it rijksminister dr. Göbbels dat Duitschland. in weerwil alle vijandelijke agitatie, nog Ijd de panden voor de eind- Jrwinning in handen heeft, liet Duitschland moet, aldus de lister, door het verloop van de ïeroperaties in het Oosten eurgesteld zijn, zooals de vijand doen gelooven. maar enkel alleen de tegenpartij. Haar op een definitieven omme- tr in de oorlogsfortuin ligt raven onder de onoverzien- fe massa harer vernielde pant- ragens en vliegtuigen. Ook in Zuiden van het continent kan ft gesproken worden van een ie verandering van het femeene oorlogsbeeld, rij zitten dus aan het langste Ide van den hefboom, aldus de ter. Als men te Londen, Wa- ïgton en Moskou ons spottend frhoudt, dat wij in dezen zo- er geen vijandelijk gebied gewonnen hebben, dan kunnen daarop rustig antwoorden.dat ook geen nieuw terrein be- even te winnen om de over ruling te behalen. Daarvoor is volkomen toereikend, dat wij geen terrein van oorlogsbe- fcenis laten afnemen, want wij in het bezit van het vyande- ke gebied, dat voor den oorlog flissend is, niet de vijand, r. Göbbels spreekt vervolgens den luchtoorlog, waarbij hij bral betoogt, dat het algemeene |ld door den luchtoorlog geen sende verandering ondergaat dat Duitschlands kansen op volledige overwinning daar- r>r niet verkleind worden. Wij visten niet, dat de vijande- fe bomterreur ons vele extra- en en moeilijkheden veroor- rt, maar wij leggen er nog- lis den nadruk op, dat deze gen en moeilijkheden onder bn omstandigheden voor den flog beslissend zijn of zullen Wij beseffen volkomen, dat vijand hier geen enkele con- leratie gebruikt, zooals hij im- brs ook in den eersten wereld- dog de blokkade tegen Duit- le vrouwen en kiridere met alle nische meedoogenloosheid ten heeft gelegd, om ons volk honger op dé knieën te gen. Tegen den vijandelijken phtoorlog bezitten wij voorloo- het middel van militaire en iele verdediging, van een later 'stip af echter ook dat van massalen tegenaanval. Tot tijdstip zullen wij ons er door- en moeten slaan, en er is nie- and in Duitschland. die dat logelijk acht. [olkomen ijdel echter is de hoop Engelschen en Amerikanen, ft Duitschland zich door de An- -Amerikaansche luchtterreur een of ander oogenblik uit oorlog zal laten boksen, vanneer Duitschland er. thans slaagt met zijn oorlogsproduc- i den vijandelijken luchtterreur beds weer te ontwijken en de 'liezen aan menschen door ge ste maatregelen binnen een agelijken omvang te houden, Duitschland het tijdsbestek, ft het scheidt van „belangrijk rastischer tegenmaatregelen" te- fn den overmoedigen vijand kun- en overbruggen. [Voortgaande wijst dr. Göbbels T de vastberadenheid, waarmede ft Duitsche volk het hoofd biedt de door de vijandelijke lucht- reuT ontstane moeilijkheden, f t bn het meester worden van telkens opduikende critieke omenten van den oorlog door t>nr ?en van het Duitsche volk FPresteerd wordt, grenst waar in aan het ondenkbare. Deze gading is te verklaren door de Tu !n vastberadenheid van het 1!fhe volk aan het front en In 'Vaderland, om onder geen be- °,2l<th de overwinning nog ..,5? hand te laten rukken. De pand vergist zich zeer, wanneer d. gelooft, dat die vastberaden- "d slechts een zaak van de jtsche leiding is. Zij is de zaak iederen Duitscher afzonder lijk. De door den vijandelijken luchtoorlog nagestreefde terreur- doeleinden van den tegenstander zijn onmiskenbaar. Maar zij mis sen bij het Duitsche volk haar effect. Wanneer wij na den oor log de verwoeste steden weer op bouwen, zal iedere steen getuigen van de taaie en bij alle leed stom me verbetenheid van een bevol king, die zich in het verdragen van ongeluk en nood zelf heeft overtroffen. Maar gebogen wor den wij daardoor niet. Wanneer men ons vraagt, waar wij in -de huidige phase van den oorlog staan, kunnen wij ten antwoord geven: overal, waarheen wij kij ken, oneindig ver van onze gren zen met een weermacht, die zich opgewassen toont tegen iedere be- lastingproef, maar in het vader land gedekt door een volk, dat ook het ergste leed en de diepste smart dapper en verbeten op zich neemt, om daarmede de overwin ning te dienen.. Wij weten precies, dat het uur van onzen triomf langzaam maar zeker rijpt. (D.NJ3.) Een document van Dimitroff - Uit Londen wordt gemeld: Het Britsche tijdschrift „Tablet" pu bliceert een document, dat vol gens het blad dateert Van Mei j.l. en dat onderteekend is door Dimitroff. De „Tablet" verklaart, dat het document een communist is ontnomen. De inhoud luidt vol gens het blad als volgt: „Over enkele dagen heeft het presidium van de executieve com missie der internationale een be sluit van groote strategische be- teekenis te nemen. Ten aanzien van de algemeene practische be- teekenis van dit besluit, dat op grond van artikel 8 der resolutie van het vierde wereldcongres der Komintern is genomen, moeten onze kameraden begrijpen, dat deze beschikking ten doel heeft de propaganda-arbeid der leidin gen van alle communistische in- ternationales zeer te vergemak-, kelijken onder de arbeidersmas sa's van alle landen, die nog niet in overeenstemming zijn met de communistische denkbeelden. Dat Xtaliaansch Weermachtbericht. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren luidde ais volgt: „De vijandelijke aanval, voortge zet met een groot aantal pantser eenheden en gesteund door een massale luchtmacht in samenwer king met de vlootstrijdkrachten, dwong de Italiaansch-Duitsche troepen zich verder ten Oosten var. het Etnamassief terug te trekken. Milaan en Turijn werden in den afgeloopeu nacht door formaties Britsche vliegtuigen gebombar deerd. De schade is aanzienlijk, vooral in de centra van beide steden. Batterijen luchtafweerge schut schoten 4 vliegtuigen neer. Formaties bommenwerpers deden vandaag opnieuw een aanval op Rome en op de vliegvelden aan den rand van de stad. De schade wordt vastgesteld. Gisteren Wer den door Italiaansche en Duitsche jagers 9 vliegtuigen neergeschoten boven het eiland Ventotene en in de omgeving van Napels". De vernielingen te Milaan. Over den terreuraanval, die gisternacht door Britsche vlieg tuigen op Milaan is gedaan, meldt Stefani de volgende bijzonder heden: Het bombardement begon van heden- en morgenavond 21.15 uur tot morgen- en Maandagochtend 6.15 uur Maan: 14 Aug.: onder om 4.15 en op om 20.26 uur; 15 Aug.: on der om 5.32 en op om 21.07 uur (volle maan). ua j(apout uua uaa si alieen doctrine. De leer van Marx, Engels, Lenin en Stalin alleen kan voor een communist meetellen. Dat staat vast, dat moet men imperatief al onzen instanties on der de aandacht brengen, wan neer het besluit van de commu nistische internationale bekend wordt. (D.N.B.). redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 16 Aug.: 9-14.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 17 Aug.: 9-12.00 uur, Breda, Res taurant Modern, Markt. 17 Aug.: 15-18.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug.: 9-12.00 uur, Venlo,Deut sches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug.: 15-18.00 uur. Arnhem, Café Royal. 19 Aug.: 9-12.00 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug.: 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug.: 9-12.00 uur, Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 20 Aug.: 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug.: 9-12.00 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug.; 9-14.00 urn:, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug.: 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis. -Oudegracht 245. 24 Aug.: 9-14.00 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 25 Aug.: 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. BQ ooze Vrijwilligers. Een frlssche dronk tijdens een korte rost gedu rende den grooten pantserslag ln bet Ooiten SS PK ZschSckel-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der ln den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieron der vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde tegen 1 uur en eindigde te onge veer 2 uur. De vliegtuigen vlogen in opeenvolgende golven over de stad en lieten boven de wijken der binnenstad een groot aantal bom men vallen, die aanzienlijke scha de aanriohtten. De apsis van den dom werd zwaar beschadigd. Er vielen ook bommen op het paleis van den aartsbisschop, in de onmiddellijke nabijheid van den dom. De galerij Victor Em manuel en verschillende histori sche gebouwen, zooals het Palazzo Marino en het Palazzo Durini, en voorts het gymnasium en het con servatorium werden getroffen. De Principe Umbertostraat, de Da- nianistraat en de Largo san Sabile waar een der schoonste kerken van Milaan staat, zijn tot ruines geworden. Onder de kerken, die getroffen zijn, bevindt zich ook de kerk Santa Maria delle Grazie met het beroemde avondmaal van Leonardi da Vinei. Verder werden de kerken Santa Maria de san Pietro Celestino, Sant'Anna, San- tissimo Rosalio, Sant Antonio en het Jozef-klooster getroffen. In Zwitserland is een Amerl- kaansch vliegtuig gedaald. De be- mannng van 10 man is geïnter neerd. Te Rome. Over het bombardement van Rome meldt Stefani de volgende bijzonderheden: Precies- te elf uur werd alarm gemaakt en onmiddellijk kwam het afweergeschut in actie. In op eenvolgende golven, met een tus schen ruimte van ongeveer een half uur, vlogen vijandelijke vlieg tuigen op groote hoogte over de woonwijken der buitendistricten. Zij lieten talrijke bommen vallen op de woonwijk Tuscolano en óp den Tiburtino, die reeds bij den eersten luchtaanval verwoest was. De kerk Madonna dell'Orto werd zwaar beschadigd. De bommen vielen bijna alleen op woonhuizen. Boven den straatweg naar Croto- na daalden verschillende toestel len in duikvlucht om burgers met de boordwapenen aan te vallen. Eenige tijdbommen kwamen te recht op de Piazza Villa Fiorelli. De aanval duurde ongeveer an derhalf uur. De bevolking bleef rustig en toonde een bewonde renswaardige discipline. Voorts wordt nog bekend, dat op een spoorlijn bij Rome een vol le personentrein door verschillen de bommen Werd getroffen. Tal rijke personen werden gedood of gewond. In de wijk Lorenzo, die bij den vorigen aanval reeds ern stig getroffen werd zijn talrijke woonhuizen vernield. Eenige brandbommen kwamen terecht op de Via Quatiro Fontane, in het midden der stad in de onmiddel lijke nabijheid van het Quirinaal. De Vaticaandienst meldt: „de nieuwe bomaanval op Rome heeft in kringen van het Vaticaan nog diepere smart veroorzaakt dan de eerste. Met een zeker optimisme had men gehoopt, dat het den Paus zou gelukken Rome voor nieuwe bomaanvallen te behoeden. Klaarblijkelijk is de herhaalde in spanning van den Paus vergeefsch geweest, naar de Paus reeds in dertijd in het schrijven aan den kardinaal staatssecretaris Maglio- ne heeft geconstateerd. Hij heeft vandaag opnieuw kunnen ervaren, dat de ooren der menschheid ge sloten bljjven voor zijn woord. Het verloop van "den aanval is door het vaticaan met levendige bezorgd heid gevolgd Onder de loggia's van het plein van San Tamaso hebben prelaten, bewoners van het Vaticaan, diplomaten en bezoekers het verloop van den aanval ge volgd. Uit het venster van zijn woonvertrek aanschouwde de Paus de rookwolken, die steeds talrijker werden. Paus Pi us aanzag het schouwspel met groote bezorgd heid en was vol ongeduld den slachtoffers van de bommen zijn troost te kunnen schenken. Kort na het signaal „alles veilig" stap te de Paus in zijn auto en begaf zich, begeleid door den substituut van zjjn secretaris-generaal, mgr. Montini, en andere persoonlijkhe den naar het zwaar getroffen stadsdeel rondom de Porta Mag- giore. Aan beide kanten van den weg, waarlangs de Paus reed, sloe gen vlammen en rookwolken uit de ruïnes der getroffen woonhui zen. De Paus gaf de be,volking, die hem hartelijk toejuicht.e troost en zegen. Tezamen met de menigte bad de Paus het „De pro- fundis" voor de slachtoffers van den luchtaanval. Vervolgens richtte hij enkele woorden tot de menigte en zeide, dat, wanneer de wereld op dit oogenblik den vrede wenschte, men bidden en zich den vrede waardig toonen moest. Men moest God om vrede voor de le venden en dooden bidden. Na een nieuw gebed begaf de Paus zich door een dichte menigte naar de Lateraanbasiliek, op welker treden hij knielde en met een groote menschenmenigte bad. Hij richtte dezelfde woorden als tevoren tot de menigte. Even over 14 uur keerde de Paus naar het Vaticaan terug. Mr. dr. ir. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht t Donderdagavond is mr. dr. ir. W. A. J. M. van Water schoot van der Gracht, oud inspecteur-generaal der mijnen, te Roermond overleden. De heer Van Waterschoot van der Gracht werd op 15 Mei 1873 te Amsterdam geboren en stu deerde aan de Universiteit aldaar. In 1899 promoveerde hij cum laude tot doctor in de rechten, waarna hij zich verder bekwaamde aan de Bergakademie te Freiburg i.B. In 1903 werd hij mijninge nieur. Later, in 1924, benoemde de mijnschool in Colorado hem tot doctor hon. causa. In 1903 werd de overledene be noemd tot secretaris van den Mijnraad hier te lande en van 1905 tot 1917 was hij daarvan tevens lid. In diezelfde jaren was hij ingenieur-directeur van den Rijksopsporingsdienst van delf stoffen. Onder zijn leiding werd o.a. het Peel-kolenveld en het zout bij Winterswijk gevonden. In 1915' ging hij naar de Ver. Staten en van 1917 tot 1922 was hij pre sident van de Roxana Petroleum Comp. te St. Louis, waarna in 1922 zijn benoeming volgde tot vice-president van de Marland Oil Company in de Ver. Staten. De volgende twee jaar vervulde hij dezelfde functie in Mexico en van 1927 tot 1928 was hij in Canada president van de Maryland Oil Co. Tusschen deze posities in heeft hij verschillende particuliere op drachten vervuld in het buiten land en tevens in opdracht van de Ned. regeering bij de reorga nisatie van den Rijksopsporings dienst in Ned.-Indië. Van 1 Mei 1931 tot 1 Januari 1941 was de overledene als in specteur-generaal belast met het Staatstoezicht van de mijnen en voerde hij den titel van hoofdin genieur. De overledene was rid der in de Orde van den Nederl. Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, Kamerheer van den Paus en lid van de Aca demie van Wetenschappen en van verschillende buitenlandsche instituten. Tal van geologische publicaties verschenen van zijn hand. 102-jarige overleden - Te Har derwijk overleed de oudste inwoner van die gemeente Johannes Visch, die den leeftijd van ruim 102 jaar bereikt had. Nederlandsche meisjesleidsters by Axmann - Reichsjugendführer Axmann heeft Vlaamsche jeugd leiders ontvangen aan het einde van een studieleergang in Duitsch land. Nederlandsche meisjesleid sters, die opvoedingsinrichtingen der Hitierjugend hebben bezich tigd en de oorlogsbijdrage van d« Duitsche jeugd hebben leeren kennen, zijn Donderdag eveneené gast geweest van den Reichsju gendführer.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1