afweerslag in het Oosten tke kerels melden zich nu voor Waffen-S.S. en de Landwacht Jaargang Vrijdag 13 Augustus 1943 No. 25573 DUITSCH EIMACHTBERICHT DE STEM DER S.S. BINNENLAND VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN pperbevel van de Duitsche cht maakte gisteren be- het Koebanbruggenhoofd, Mioes en aan den Mid- nets verliep de dag zonder ijke gevechtshandelingen, ebied van Bjelgorod duurt te afweerslag voort. Ten esten van Orel mislukten van verscheidene sov- ies. in het gevechtsgebied ten en ten Zuid-Westen van viel de vijand wederom rwijl in het Zuidelijke deel izen sector de gevechtshart- nog niet geëindigd zijn, de bolsjewisten aan de fronten met zware verlie- eslagen. De bolsjewisten gisteren 120 pantser- ïchtmacht greep wederom rwil van het ongunstige de brandpunten in de ên te land iri. Zij vernie- le laatste twee dagen 83 liegtuigen. n derden slag ten Zuiden t Ladogameer hebben de bevel van generaal-veld- halk Kuechler, general- .indemann en generaal der rie Woehler staande, Duit- oepen, gesteund door de bevel van generaal der Korten staande lucht- irmaties, in de periode van tot 6 Augustus den storm- n het 8ste en het 67ste Sovjetleger in heldhaftige ge vechten afgeslagen en daarmede de doorbraakplannen van den vijand verijdeld. Buiten de in het weermachtbe- richt reeds genoemde 1ste infan teriedivisie onderscheidden zich in dezen slag de 5de divisie berg- jagers en de Oost-Pruisische 11de infanteriedivisie bijzonder. In het hooge Noorden herhaal den de bolsjewisten hun tegen aanvallen op de veroverde stel lingen in den sector-Louhi, welke aanvallen reeds voor de hoofdge vechtslinie werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijd- krachten brachten in den nacht van 10 op 11 Augustus voor de Kaukasische kust een sovjetka nonneerboot en een torpedomo torboot tot zinken en beschadig den een tweede torpedomotorboot ernstig. Andere Duitsche vlootstrijd- krachten namen in denzelfden nacht in de nabijheid van de kust gelegen sovjetstellingen aan het Mioesfront met succes onder vuur. Op Sicilië verliepen de distan- cieeringsbewegingen naar een ver korte bruggenhoofdstelling vol gens de plannen. Den in den Noordelijken sector langs den kustweg opdringenden vijand werden in hardnekkige afweerge- vechten aanzienlijke verliezen toegebracht. Een vrij omvangrijke vijandelijke landingspoging ten Westen van Kaap Orlando werd in samenwerking met de lucht macht voor het grootste deel reeds vóór de kust afgeslagen. De gelande deelen van den vij and werden vernietigd. •re Vrijwilligers. Een der commandanten bezoekt onze jongens in hun pantserwagen in het Oosten SS PK Fritsch-O-H-P m SS-Ersatzkommando deelt Iedere gezonde Nederlan den leeftijd van 17-45 jaar, ïh vrijwillig bij de hieron- rmelde adressen vervoegen, •de gekeurd te worden voor ffen-SS of de Landwacht, as de keuringen worden dichtingen verstrekt met dng tot de verzorging van leden, duur der opleiding, levensmiddelen etc. nlligers, die om bepaalde n in Nederland moeten kunnen dienst nemen bij mdwacht of bij het SS- •ataillon in Amersfoort, lie tot de Germaansche SS •derland toetreden willen, u zich eveneens aanmelden, onen tusschen 18-30 jaar, ®meldingsplichtig zijn voor ubeidsinzet, kunnen zich op een der keurings- aanmelden en worden ge- 'e hun verbintenis van den ■juet vrijgesteld. 9-i4.oo uur Rotterdam, Kches Haus, Westzeedijk. 17 Aug.: 9-12.00 uur, Breda, Res taurant Modern, Markt. 17 Aug.: 15-18.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug.: 9-12.00 uur, Venlo.Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug.: 15-18.00 uur. Arnhem, Café Royal. 19 Aug.: 9-12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug.: 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug.: 9-12.00 uur, Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 20 Aug.: 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug.: 9-12.00 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug.: 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug.: 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis. Oudegracht 245. 24 Aug.: 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 25 Aug.: 9-14.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. In het kustgebied van het be zette gebied in het Westen en bij vrije jacht boven den Atlanti- schen Oceaan werden 5 vijande lijke vliegtuigen en een groote vliegboot neergeschoten. Een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht het gebied van de oorlogshaven Plymouth, als mede militaire doelen in Bourne mouth, met een groot aantal bri sant- en brandbommen aange vallen. Alle vliegtuigen keerden terug, Storingsaanvallen van afzon derlijke Britsche vliegtuigen ver oorzaakten in den afgeloopen nacht in West-Duitschland slechts geringe schade aan gebouwen." De worsteling van de technische wapens - De militaire correspon dent van het DJSLB. schrijft: het groote bolsjewistische zomeroffen- sief heeft zich tot dusver niet tot een beweging over een groot ge bied kunnen ontwikkelen. Het is veeleer - dit valt van dag tot dag duidelijker waar te nemen - een worsteling van de technische wa pens geworden. Vooral geldt dit voor de zwaartepunten van de bolsjewistische aanvalsoperaties, voor het gebied ten Zuiden van Bjelgorod en voor het gebied ten Zuiden van Wjasma. Evenals voorheen werpt de vijand juist in het gebied van Wjasma een ont zaglijke hoeveelheid technische strijdmiddelen in den strijd, be geleid door betrekkelijk zwakke infanteriestrijdkr achten. Uit de luchtverkenning is ech ter gebleken, dat dit feit niet be- teekent, dat de vijand definitief ervan heeft afgezien den druk, die door de infanterie wordt Uitge oefend, prijs te geven. Want in het achterwaartsche vijandelijke gebied staan formaties infanterie gereed om als reserves in den strijd geworpen te worden. Doch op het oogenblik blijft de strijd beperkt tot het pantserwapen, de artillerie en de luchtmacht. Hier is de Duitsche „tijger" den bols- jewistischen „T 34" niet alleen de baas, doch ook zijn superieure pantsering, zijn vuurkracht en snelheid schakelen den vijande- lijken staalkolos uit. Voor alles echter voldoet de z.g. „nevelwer per", die de massaal optredende Stalinorgels neutraliseert. In de lucht heerschen de Duit sche Messerschmitt en Focke Wulfvliegtuigen, waar tegenover de bolsjewisten niets gelijkwaar digs kunnen stellen. In alle sec toren blijkt de Duitsche kwaliteit superieur te zijn. Terwijl de ge vechten in het gebied van Bjel gorod gisteren in den loop van den dag in hevigheid zijn toege nomen. is de vijandelijke aanval in het gebied van Orel uiteen ge vallen. In ieder geval krijgt men dezen indruk, wanneer men een vergelijking maakt tusschen de kracht van den vijandelijken stormloop in de afgeloopen we ken. Men moet echter ook in dit gebied nog steeds met een her nieuwden grooten aanval van den vijand rekening houden. Verschil lende teekenen duiden hierop.. Luchtaanval op Bonn - In de ochtenduren van gisteren dron gen, naar het D.NJB. verneemt, Amerikaansche bommenwerpers voortdurend door eskaders Duit sche jagers bestreden, onder be scherming van het wolkendek, in West-Duitschland door. Zij lieten bommen vallen op verschillende plaatsen, vooral op de binnenstad van Bonn. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten 35 toe stellen neer. De strijd op Sicilië Ter aan vulling op het weermachtbericht wordt officieel bekend gemaakt, aldus het A.N.P.: De Anglo-Amerikaansche troe pen zijn sedert 12 dagen gewik keld in een verbitterden strijd tegen de posities van de Duitsche en Italiaansche troepen in den Noordoostelijken sector van Si cilië. In den centralen sector van het front, in de laagte tusschen de Etna en de Caronische bergen, tracht de vijand al verscheidene dagen onafgebroken den weer stand der verdedigers te breken en door te stooten naar Ran dazzo en verder naar Messina. De Luistert op Zondag 15 Augustus van 11.30 tot 1145 over den zender Hilversum I op golflengte 415 M. naar de Stem der S.S. over het onderwerp: „S.S. opleidings kamp Avegoor 1. Een vraagge sprek met den commandant". Italiaansche en de verbonden troepen strijden al bijna twee weken met hardnekkige taaiheid tegen de talrijke Engelsch-Ame- rikaansche divisies. Bij de plaats namen die door felle gevechten bekend zijn geworden, komen nieuwe. Vroegere stellingen wor den door nieuwe vervangen, die den opmarsch der binnendringers met succes tegenhouden. San Pra- tello, Bronte, Adrano, Acireale zijn, zooals reeds eerder Troina, Regalbuto, Centuribe en Catania met succes tegen den vereenigden aanval van vijandelijke strijd krachten op den grond en in de lucht verdedigd. Overal is het tot felle botsingen gekomen, in den loop waarvan de verdedigers hel denmoed hebben bewezen en den vijand bloedige verliezen hebben toegebracht. Randazzo, dat reeds eenige da gen onder het vuur van de vijan delijke artillerie ligt, biedt even als andere kleinere plaatsen nog steeds weerstand. De aanval op Terni - De eer gisteren door de vijandelijke luchtmacht ondernomen aanval op Terni was in het geheel niet gericht op de industriewijk, doch uitsluitend op het centrum van de stad, dat scherp gescheiden en ver verwijderd ligt van de fabrie ken. Eenige bommen zijn terecht gekomen op industrieele doelen, doch zonder schade aan te rich ten, terwijl hierbij slechts twee personen den dood vonden. Daar entegen zijn de woonwijken zwaar getroffen. Ook werden nog even buiten de stad vrouwen en kin deren. die een schuilplaats had den gezocht in de maïsvelden, met machinegeweren beschoten. Er zijn eenige kerken verwoest, waaronder de San Lorénzo, die dateert uit de 14de eeuw, alsmede twee ziekenhuizen, doch de zwaarste verwoestingen zijn aan gericht in de woonwijken van de stad. (Stefani) Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen zijn vannacht bij vluchten boven het rijksgebied tot Berlijn doorgedrongen. Er werden enkele bommen uitgewor pen, die slechts onaanzienlijke schade aanrichten. Churchill's reis - Churchill is uit Niagara Falls vertrokken naar een ongenoemde plaats in de Ver. Staten. Hij wordt vergezeld door zijn dochter Mary en een groot gevolg. Terwijl zoowel in Engeland en Amerika de pers ten zeerste de afwezigheid van Stalin betreurt, meldt de Britsche berichtendienst thans, dat het feit, dat Stalin niet aanwezig is bij de conferen tie van Churchill en Roosevelt, naar het schijnt niet zoo mag worden uitgelegd, dat hij niet deelneemt aan deze onderhande lingen. In militaire kringen in Washington laat men veeleer doorschemeren, dat een zeer ge detailleerd rapport over de hui dige militaire situatie aan het Oostelijk front benevens Stalins opvattingen over de toekomstige strategie in opdracht der sovjets door diplomatieke kringen in Washington is overhandigd. Men is van meening, dat Churchill en Roosevelt dit rapport zullen voorleggen aan de chefs der ge combineerde generale staven bij him aankomst ter conferentie. (D.N.B.) Schending van Zwitsersche neu traliteit - Britsche vliegtuigen hebben opnieuw de neutraliteit van het Zwitsersche rechtsgebied geschonden. Volgens een officieele mededeeling hebben vliegtuigen van „onbekende" nationaliteit in de nachtelijke uren van 11 Aug. in de buurt van de Sotto Ceneri door het Zwitsersche luchtruim gevlogen. In verschillende plaat sen van het kanton Tessino werd luchtalarm gemaakt. (D.N.B.). Goedkeuring vereischt voor druk- en stencilwerk - In de staatscourant van 12 Augustus is een beschikking van den secre taris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart afgekondigd, volgens welke de vervaardiging van elk uit te voeren druk- of stencilwerk, ook indien daarmede 2% kg. of minder papier of carton is ge moeid, slechts mag plaats vinden, indien daarvoor door of namens den directeur van het Bureau voor de Grafische Industrie een ver gunning is uitgereikt. Deze drukvergunningen dienen te worden aangevraagd bij de districtscontrolebureaux van het bureau voor de grafische industrie en wel voor Noord-Holland en Utrecht bij het districtscontrole bureau te Amsterdam, Keizers gracht 285; voor Zuid-Holland bij het bureau te Rotterdam, Beu- kelsweg 16; voor de overige pro vincies benoorden den Rijn bij het bureau te Zwolle, Melkmarkt 18a en voor die bezuiden den Rijn bij het bureau te Eindhoven, Begijnenhof 17. Een 101-jarige - Haarlems oudste inwoner vierde gisteren zijn lOlsten verjaardag. Het is de heer A. W. de Boer, die reeds vele jaren tot de bewoners van het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente behoort. Hij verheugt zich nog in een goede gezondheid. Er is op bescheiden wijze feest gevierd in het diaconiehuis. De directeur, de voorzitter der regen ten en de bewoners kwamen opa De Boer gelukwenschen. Glunde rend van pleizier nam de oude baas dit huldebetoon in ontvangst. ,.Het volgend jaar komen jullie maar weer", zei hij, „want ik denk, dat ik de 102 jaar ook nog wel zal halen". Notariaat Benoemd is tot no taris te Eibergen R. G. Postma, candidaat-notaris te Goes. van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan ging heden onder te 3.07 uur en komt op te 19.36 uur. Kind in tobbe kokend water ge vallen De 4-jarige Marijke O., wonende aan den Ouden Amers- foortsche weg te Hilversum, is bij het spelen in den tuin van een buurvrouw, in een tobbe kokend water gevallen. De kleine liep zoo ernstige kwetsuren op, dat zij en kele uren later in de R.K. Zieken verpleging is overleden. Schilderijendiefstal Te Am sterdam zijn dieven bij nacht een zaak in antiquiteiten, gevestigd op den Singel, binnengedrongen. Zij ontvreemdden 14 schilderijen, w.o. eenige waardevolle, twee theeserviezen, drie kandelabres, een waterketel en een ovaal blad, alle van zilver, ter gezamenlijke waarde van f24.000. Zweedsche duikboot vergaan Volgens een officieele mededeeling is de Zweedsche duikboot Illern bij den ingang in de noordelijke vaargeul naar Kalmarsund gis terochtend vroeg, varend aan do oppervlakte, verward geraakt in de ankerkettingen van een bag germolen. Het Zweedsche motor schip Birkaland, dat juist de hier ter plaatse zeer nauwe vaargeul binnenvoer, kon niet snel genoeg stoppen en ramde de duikboot. Deze maakte onmiddellijk water en werd door de Birkaland nog enkele honderden meters meege sleurd waarop de duikboot ken terde en zonk. De bemanning kon op één man na gered worden. Generaal Picard overleden Da vroegere chef van den generalen staf der Fransche luchtmacht, ge neraal Picard, is op 63-jarigen leeftijd gestorven. Picard bekleed de deze functie in de oorlogsjaren 1939—1940. fl#.N3.).«

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1