L r B4ste laargang Dinsdag 10 Augustus 1943 No. 25570 SLIJTAGE SLAG IN HET OOSTEN De luchtaanvallen op Italië. 'linke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. en de Landwacht Hevige gevechten op Noord-Sicilië. BINNENLAND Extra-rantsoen voor bijzonderen arbeid. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In aansluiting op het Duitsche ïeermachtbericht verneemt het I.N.B., dat de bolsjewisten door zware gevechten in het gebied an Orel, die langer dan een ïaand duurden, zooveel van hun ffensieve kracht hebben verloren at zij de reeds lang voorbereide a volgens de plannen uitge- oerde distancieeringsbeweging er Duitsche troepen ten Westen an Orel slechts aarzelend kun- len volgen. Klaarblijkelijk moe- en zij eerst de resten van hun in ooge mate uiteengeslagen in- anterie-divisies en pantserbriga- les uit het front nemen en weer oor nieuwe vervangen, alvorens ij hun aanvalsactie kunnen her- atten. Nog altijd trachten zij ander succes van het gebied van Iromy uit een doorbraak te for ceren, om daardoor druk te lefenen op de Duitsche Zuid- lank ten Westen van Orel. In en sector ten Zuiden en ten ;uid-Westen van Bjelgorod ver- linderde de aanvalsactie der «lsjewisten ook Zondag niet. In ;evechten, die hier en daar zeer waar waren, verijdelden de Duit- che troepen de vijandelijke door- raakpogingen, terwijl zij 92 antserwagens kapot schoten len Sovjet-pantsergroep werd iteengeslagen, toen zij een rivier rachtte over te steken. Overigens "hebben zich twee lieuwe zwaartepunten der bolsje- 'istische ontlastingsaanvallen ge- 'ormd: het Koebanbruggehoofd in het gebied van Wjasma. Terwijl de Sovjettroepen aan de ioes, de Midden-Donetz en ten uiden van het Ladogameer dp evige aanvallen van den laatsten ijd voor het grootste deel moes- en staken ten gevolge van hun nitengewoon zware verliezen, etten zij met talrijke infanterie- livisies en pantserbrigades hun loorbraakpogingen op het Koe- anbruggehoofd, voort, terwijl zij K>k ten Zuid-Westen van Wjasma ran aanvallen versterkten. Hoe- fel zij in de vijf slagen, die tot usverre om het Koebanbrugge- ;oofd zijn geleverd, niet minder an 600 pantserwagens en min- tens 300.000 man aan dooden, ge- ronden en gevangenen hebben erloren, "hebben zij klaarblijke lijk toch de hoop nog niet opge geven, dit bruggehoofd te kunnen opruimen. Zooals aan alle andere fronten moeten de bolsjewisten ook hier hun uiteengeslagen for maties steeds weer geheel ver vangen door versche troepen, zoo dat het groote slijtage-proces, dat het Sovjet-zomeroffensief is ge worden, hier in even sterke mate voortgang heeft als aan de an dere brandpunten der gevechten in het Oosten. Hoe sterke strijdkrachten de bolsjewisten aan de Koeban ook ditmaal in het vuur brengen, blijkt uit het feit, dat Zondag aan het front van een enkele Duit sche divisie 742 aanvallende vij andelijke vliegtuigen geteld wer den. Ondanks het massale ge bruik van Sovjetstrijdkrachten bleef de hoofdlinie hecht in Duitsche handen. Operaties naderen Charkow De A-NP.-correspondent te Ber lijn meldt nog: Uit de richting der Sovjet-Russische aanvallen kan men opmaken, dat zij verschil lende tangbewegingen op het oog hebben. De operaties zijn weder gevaarlijk dicht tot Charkow ge naderd, doch van Duitsche zijde zijn inmiddels tegenmaatregelen ingeleid en over het verloop dei- gevechten in dit gebied is dan ook nog niets te zeggen. Van Duitsche militaire zijde wordt er nog eens op gewezen, dat aan het prijsgeven van terrein in het kader van de beweeglijke oorlog voering geen overdreven betee- kenis moet worden toegekend, daar zulks voor den afloop, van den oorlog niet beslissend is. Dit zou pas het geval kunnen zijn. wanneer de tegenstander er in slaagt door het front te breken en dit vervolgens op te rollen. De vijandelijke terreuraanval op Turijn in den nacht van 7 op 8 Augustus heeft groote schade in het centrum der stad veroor zaakt. Ernstige vernielingen zijn aan gericht op de Piazza San Carlo. Het Palazzo Garignano, waarin - Italiaansch Weermachtbericht. Het Italiaansche opperbevel deelde gisteren mede: „In het Noordelijke deel van Sicilië duren de hevige gevechten tegen de stelling der Italiaansche en Duitsche strijdkrachten voort. Enkele plaatsen achter de vijan delijke linies zijn door onze vlieg tuigen aangevallen. Voor de kust van het eiland hebben Duitsche vliegtuiven 2 torpedojagers zwaar beschadigd. Engelsch-Amerikaan- sche vloot- en vliegtuigformaties hebben gisteren enkele kust plaatsen op Sicilië en Calabrië aangevallen. De aangerichte schade is onbelangrijk." onu Vrijwilliger». De mannen |n net gezien bij de bevolking. uQcfattlingcn vertellen hoe de Sovjet» hta van alles hebben berooid SS PK Büscbel-O-H-P tn Het SS-Ersatzkommando deelt h®de; Iedere gezonde Nederlan- in den leeftijd van 17-45 jaar, zich vrijwillig bij de hieron- t vermelde adressen vervoegen, «h einde gekeurd te worden voor Waffen-SS of de Landwacht, f'jdens de keuringen worden 'He inlichtingen verstrekt met trekking tot de verzorging van Rbulieleden, duur der opleiding, ,xtra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingspiichtig. zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 16 Aug.: 9-14.00 uur Rotterdam', Deutsches Haus, Westzeedijk. 17 Aug.: 9-12.00 uur, Breda, Res taurant Modern, Markt. 17 Aug.: 15-18.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug.: 9-12.00 uur, Venlo, Deut sches -Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug.: 15-18.00 uur. Arnhem, Café Royal. 19 Aug.: 9-12.00 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug.: 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug.: 9-12.00 uur, Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 20 Aug.: 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug.: 9-12.00 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug.: 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug.: 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis Oudegracht 245. 24 Aug.: 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 25 Aug.: 9-14.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. koning Victor Emanuel II gebo ren is. is uitgebrand. Het Balbo- theater en de stadsbibliotheek met haar zeldzame, kostbare boe ken zijn volkomen vernield. De achterzijde van het stadhuis werd zwaar beschadigd. Zeer vele woonhuizen zijn verwoest of door brand onbewoonbaar geworden. Geen enkele straat in het cen trum is verschoond gebleven. Verscheidene kerken hebben scha de geleden, b.v. de Barbarakerk, de Carmelièterkerk en de Oro- cettakerk, welker klokketoren voor de helft vernield is. Het hospitium van Cottolengo, dat onlangs ook al ernstig getroffen is. is thans vrijwel geheel ver nield. Een ander hospitium voor zieken onderging hetzelfde lot. Te Genua zijn vooral kerken, historische paleizen en kunst werken verwoest en talrijke woon huizen door brisant- en brand bommen getroffen. De kerk van Santo Stefano werd geheel verwoest. De Conzo- lazionekerk brandde volkomen uit. De vroegere kathedraal van San Siro is nog slechts een puin hoop. Voorts zijn geheel vernield de kerken van San Luca, San Tiommaso, San Marcellino, San Marco, Carignano en het sanc tuarium Jezues van Nazareth. Het theater Carlo Felice is een prooi der vlammen geworden. Zwaar beschadigd is het Palazzo Spinola, het Palazzo Podesta en de ziekenhuizen Galliera en Ri- varolo. (D.N.B.). Oproep van den Paus - Radio Vaticana is begonnen met de uit zending der vertalingen in alle talen van een brief, dien de Paus gezonden heeft aan den staats secretaris kardinaal Maglione, be vattende een oproep tot het ver richten van gebeden voor den wereldvrede ter gelegenheid van het feest van Maria Hemelvaart op 15 Aug. a.s. De vertalingen zijn gemaakt door de paters Je- zuïten, aan wie de uitzendingen van radio-Vaticana zijn toever trouwd. (D.N.B.). Bastianini Italiaansch ambas sadeur te Ankara - Van bevoegde zijde in de Turksche hoofdstad wordt officieel bevestigd, dat Bastianini, tot dusver onder staatssecretaris in het Italiaan sche departement van buiten- landsche zaken, benoemd is tot Italiaansch ambassadeur in An kara. (D.N.B.). De duikbootoorlog - Van 1 Jan. tot 31 Juli 1943 werden alleen door Duitsche duikbooten 486 vij andelijke koopvaarders met rond 3,1 millioen brt. tot zinken ge bracht, zoo verneemt het D.N.B. Voorts werden in verschillende wateren nog 13 transportzeil schepen door treffers vernietigd en 79 koopvaarders min of meer zwaar beschadigd. Bijna precies de helft van de tot zinken ge brachte tonnage, n.l. 241 schepen met 1.515.000 brt. werd het slacht offer van duikbooten op den Atlantischen Oceaan, 63 andere met 409.000 brt. voor de Oostkust der Ver. Staten, 55 met 401.000 voor West-Afrika en 59 met 370.000 brt. op de Middellandsche Zee. Sauckel spreekt te Parijs Gouwleider Sauckel heeft opeen groote betooging van de N.S.D.A. P. te Parijs het woord gevoerd in de groote zaal van het Tro- NU OOK VOOR VROUWEN EN JEUGDIGE PERSONEN. Met ingang van 5 Sept. a.s. ko men ook vrouwen en jeugdige personen in aanmerking voor ex tra rantsoenen wegens bijzonderen arbeid. Met uigang van dien da tum kunnen derhalve zoowel mannelijke als vrouwelijke perso nen van 16 jaar en ouder toe- slagkaarten voor zwaren arbeid of lar.gdurigen en nachtarbeid en extra-bonnen voor oogstwerk- zaamheden verkrijgen. Voor toe- slagkaarten voor zeer zwaren ar beid komen uitsluitend mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder in aanmerking. Arbeidscontractanten in rijks dienst Ten behoeve van de ar beidscontractanten in rijksdienst is een regeling getroffen, krach tens welke personen, op wie het arbeidsovereenkomstenbesluit van toepassing is en die lijdende zijn aan tuberculose, gedurende de eerste 6 maanden na het opgeven van den arbeid, 80 pCt., geduren de de volgende 6 maanden 2/3 en gedurende nogmaals 6 maanden de helft van hun loon zullen ont vangen terwijl laatstgenoemde termijn kan worden verlengd. In dien, na een geneeskundig onder zoek door een t.b.c.-arts, blijkt, dat opneming in een inrichting tot verpleging van lijders aan t.b.c. genoegzaam uitzicht op her stel geeft, zullen de kosten van verpleging in zaïlk een inrichting- geheel of gedeeltelijk kunnen wor den vergoed totdat herstel is inge treden of zich verschijnselen voordoen, waaruit blijkt, dat ver dere verpleging aldaar van geen nut meer is. Vliegtuigbouwkunde aan de Technische Hoogeschool Aan de afdeeling der werkbouwkunde en scheepsbouwkunde van de Technische Hoogeschool te Delft is een onderafdeeling der vlieg tuigbouwkunde toegevoegd. van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan ging heden onder te 0.54 uur en komt op tc 16.14 uur. cadero. Sauckel begon met zijn toehoorders te verzekeren, dat hij dezer 'dagen den Führer gezien heeft, die bedaard, kalm en vol vertrouwen in de overwinning is. Het Duitsche volk beleeft op dit oogenblik zijn grootste, zij het ook hardste tijdvak. Er zijnjood- sche leugens door de wereld ge gaan, die den indruk probeeren te wekken, dat Duitschland aan het eind van zijn krachten is, of dat er een revolutie voor de deur staat. Deze leugen zal het Duit sche volk weerleggen door zich in volle rust achter den Führer te plaatsen en vastberaden den strijd voort te zetten. Het Fransche pu bliek herinnerde Sauckel er aan, dat de Duitsche legers niet meer voor Verdun, in de Argonnen of in de modderloopgraven van Vlaanderen staan. Daaraan moet herinnerd worden, om het Fran sche publiek voor illusies te be hoeden. Duitschland beschikt thans over alles wat het noodig heeft. Het kan dus afwachten. De voedselvoorziening is gewaar borgd, in tegenstelling tot 1918, en vanaf den Atlantischen Oceaan tot aan de steppen van Rusland wordt een rijke oogst binnenge haald. Terwijl de Duitsche wa penindustrie in 1918 door sta kingen werd geschokt, werkt thans het veelvoud van arbeiders in rust en orde in de fabrieken. Wanneer de vijandelijke propa ganda bij gebrek aan een ander tweede front een tweede front in de „Heimat" wil oprichten, zoo besloot gouwleider Sauckel, dan kan daartegenover slechts ver klaard worden, dat dit tweede front niet tot stand zal komen en dat er ditmaal geen verraad aan de overwinning mogelijk zal zijn. (D.NB.). Prysvoorschriften voor klan- tenwerk en kleine aannemingen - Voor klantenwerk en kleine aan nemingen in de bouwbedrijven (timmer- en metselwerken) zijn thans prijsvoorschnften versche nen. Het voornaamste in de thans gepubliceerde prijsvoorschriften is de staat van knechten- en ondememers-uurprijzen, welke landelijk zijn geregeld en als ba sis hebben het in de onderne ming geldende uurloon. De on dernemer mag thans alleen de materialen in rekening brengen volgens de in het werk aanwezige mate en hoeveelheden. Voor de andere bedrijven, waar, onder te verstaan loodgieters, stucadoors enz. zullen afzonder lijke prijsvogrschriften worden ontworpen. Op deze algemeene regeling, die de ongeveer 25.000 bouwbedrijven in ons land omvat, kan de gemachtigde voor de prijzen uitzonderingen toestaan, die dan schriftelijk aan de be trokkenen worden medegedeeld. Men verwarre de toeslagkaarten niet - Er blijkt misverstand over de thans in gebruik zijnde toe- slagkaarten. Momenteel kent de distributie twee soorten toeslag- kaarten, nl. textieltoeslagkaarten en toeslagkaarten, uitgereikt aan houders van 1. inlegvellen, dit zijn degenen, wier gezin een in komen heeft beneden een be paalde grens. Textieltoeslagkaar ten worden uitgereikt aan as. moeders en aan jongens en meis jes van 15 tot 18 jaar. ongeacht het inkomen van het gezin. Deze kaarten zijn resp. gemerkt v 815 en v 715. Hierop komen voor vierkante bonnetjes met den op druk „textiel" en daaronder een nummer. Toeslagkaarten voor houders 1-inlegvellen zijn gemerkt 1 118. Zij zijn geldig van 11 Juli tot en met 25 December. De bonnen dragen den opdruk „toeslag" en daaronder een nummer. Tot nu toe werden bonnen van deze kaart geldig verklaard voor 1 kg. aardappelen. Op de bonnen van de textiel- kaart komt nergens het woord „toeslag" voor, op die van de andere toeslagkaarten zal men nergens het woord „textiel" aan treffen. Als men dus goed op de kaar ten en bonnen let, zal men niet in het onzekere verkeeren om trent het gebruik daarvan. Correspondentie met krijgsge vangenen uit Nederl.-Indië In verband met het feit, dat via het Roode Kruis in Nederland mede- deelingen worden ontvangen van krijgsgevangenen uit Nederl.-In dië in de Maleische taal, terwijl omgekeerd via het Roode Kruis ook berichten van relaties in het Maleisch kunnen worden uitge zonden, hebben het Koloniaal In stituut te Amsterdam (Maurits- kade 64) en het hoofdbestuur van „Oost en West" te 's-Gravenhage (Smidswater 10) de gelegenheid opengesteld, de ontvangen of te verzenden berichten te vertalen. Hiervoor worden uitsluitend de portokosten in rekening gebracht. Ook bij de afdeelingsbesturen van „Oost en West", welke op een aantal plaatsen in ons land be staan, is daartoe de gelegenheid geopend. Verkoop van schrijfmachines Daar het wel is voorgekomen, dat handelaren in schrijfmachines hun medewerking bij het inzen den van aanvraagformulieren voor het verkoopen en afleveren weigeren, ofschoon zij wel schrijf machines voorradig hebben, is door een bekendmaking in de Staatscourant van 9 Augustus aan die handelaren de verplichting opgelegd op door het Bureau voor de Metaalverwerkende Industrie afgegeven vergunningen schrijf machines te verkoopen en af ta leveren. Directoraat-generaal van politie Het nieuwe telefoonnummer van het directoraat-generaal van poli tie in Nijmegen is niet 25641-47, zooals in een vorig bericht is me» degedeeld, doch: 25241 -4®i

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1