zware strijd in het Oosten ZITTING VAN DEN ITALIAANSCHEN MINISTERRAAD te Jaargang Vrijdag 6 Augustus 1943 No. 25567 ontruiming van Orel Tal van interne maatregelen. Alle bonnen voortaan twee weken geldig. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN luitsch weermachtbericht. steren deelde het Duitsche rbevel mede: bolsjewisten zetten gisteren de Mioes met sterke infan- strijdkrachten en talrijke hevige tegenaanvallen in e nieuw veroverde Duitsche ngen ten Noorden vanKoei- wo, die echter met zware ezen voor den vijand mis- ;n. k aan den middenloop van ionetz bleven aanvallen der ewisten zonder succes. In het ;d van Bjelgorod duren de e en afwisselende afweerge- ten voort. In de bocht bij werd in het kader derfront- orting de reeds sedert lan- tijd voorgenomen ontruiming de stad Orel in den nacht 4 op 5 Aug. door den vijand gehinderd uitgevoerd. Alle raden werden volgens de nen medegenomen, de voor oorlog belangrijke installa- werden totaal vernield. Zuiden van het Ladoga- stortten zware aanvallen bolsjewisten voor onze linies i. Gisteren werden aan het elijke front 123 tanks stuk- ïoten. Eskaders gevechts- tuigen, duikbommenwerpers ilagvliegtuigen, brachten aan randpunten van den afweer- vooral in het gebied van jorod en Orel den vijand e slagen toe. In luchtgevech- vierden gisteren 161 bolsje- sche vliegtuigen neergescho- 7 eigen vliegtuigen keerden terug, de in de afgeloopen weken iet achterwaartsche gebied het Oostelijke front gele gevechten tegen bolsjewis- le benden hebben zich vooral gaarsche troepen dapper ge- 'd, die in zelfstandige onder ingen of te zamen met for es van het leger en de Waf- S.S. in den strijd waren ge ien. Sicilië probeerden Ameri- isehe troepen ook gisteren den centralen frontsector te breken. Na hevige met te verbittering gevoerde ge- ten stortten alle aanvallen gevoelige verliezen voor den id ineen. n krachtige formatie zware sche gevechtsvliegtuigen viel haven Palermo aan. waar vele troepen bevinden. Be- talrijke zware bomtreffers de haveninstallaties werden koopvaardijschepen met een menlijken inhoud van 13.000 en een torpedojager in den id geboord, een lichte krul- 3 torpedojagers en 8 vracht pen beschadigd. 23 vijande vliegtuigen werden boven Sicilië en het Italiaansche kust gebied neergeschoten. In den afgeloopen nacht dron gen enkele vijandelijke storings vliegtuigen het Westelijke rijks gebied binnen. Door enkele neer geworpen bommen ontstond on- beteekenende schade. Bewakingsstrijdkrachten der marine en de luchtdoelartillerie der marine schoten boven het West-Europeesche kustgebied 10 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche motortorpedobooten boorden voor de Engelsche Oost kust in den afgeloopen nacht een Britsche motortorpedoboot inden grond. Van het Oostelijke front In aansluiting op dit weermachtbe richt verneemt het D.N.B.: Een zeer belangrijk motief voor de onophoudelijke massa-aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Orel was de hoop van het sovjetcommando, dat het door het veroveren van dit gebied en vooral van de stad een -verlich ting in den toestand kon berei ken al zou die ook nog zoo ge ring zijn. Orel heeft voor de Duitsche oorlogvoering zijn taak vervuld In de eerste plaats het afmatten en geleidelijk ondermijnen van de vijandelijke aanvalskracht. Dit doel is bij de gevechten van de vorige week in hooge mate be reikt. De bolsjewisten verloren, om slechts een voorbeeld te noe men, sedert 5 Juli in dit gebied 3538 pantserwagens en hun ver liezen aan menschen en mate riaal van allerlei aard zijn on overzienbaar. De stad werd door de Duitsche troepen, nadat alle voor den oor log belangrijke installaties ver nield waren, stelselmatig en vlot ontruimd. Wel trachtten de bols jewisten Orel te nemen alvorens de vernielingen waren uitgevoerd en de Duitsche achterhoede was weggetrokken, doch deze poging mislukte. De Duitsche achterhoede schoot bij deze gevechten 30 van de 50 aanvallende pantserwagens kapot en dwong den vijand tot den terugtocht. Hoe gering de werkelijke be- teekenis van de stad Orel is, blijkt uit het feit dat de grootste fa briek een wagen- en sledenfa- briek is met 130 arbeiders. Zware industrie bezit de stad in het geheel niet. Aan de rest van het Oostelijke front hernieuwden de bolsjewis ten ook gisteren op verschillende plaatsen hun ontlastingsaanval- len, zonder succes te hebben. Het hevigst waren hun aanvallen in het gebied van Bjelgorod, waar zij met talrijke infanterie- en pantserformaties de doorbraak pogingen van den vorigen dag herhaalden. De zeer zware heen- en weer golvende gevechten zijn daar nog niet ten einde. De bols jewisten leden opnieuw zeer zware verliezen. In den sector van één enkel Duitsch corps werden 53 pantserwagens kapotgeschoten. Ook bij de vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer, die zonder uitzondering werden afgeslagen, leden de bolsjewisten zware verliezen. De Italiaansche ministerraad, die gisteren om 17 uur onder voorzitterschap van maarschalk Badoglio is bijeengekomen, heeft geduurd tot 20 uur 30. In het over de zitting uitgegeven com muniqué wordt gezegd: Op voorstel van de bevoegde vakministers zijn talrijke wets ontwerpen, resp. verordeningen goedgekeurd, die noodzakelijk zijn geworden door de regeeringsver- andering en die in hoofdzaak be trekking hebben op de loopende aangelegenheden en organisato rische wijzigingen. De controle op den oogst en vooral op de graan- aflevering wordt op besluit van den ministerraad opgedragen aan militaire provinciale commissies, die te zamen met alle reeds be staande organisaties controle moeten uitoefenen op de afleve ringen der producenten. De mi nisterraad besloot verder over tredingen op het gebied der afle vering te stellen onder de juris- Oosten als nieuw zwaartepunt der Europeesche industrie", kond tr Russische ijzer- en steenkoolwinning bevindt zich in Duitsche eli ?e fal3rie^en dezer zware industrie der Sovjets werken thans voor ediging van Europa. Haar geweldig potentieel rechtvaardigt de e ^uroPa 's sterker! In een groote locomotievenloods in het D' Onafgebroken 'gaat het verkeer achter het Duitsche front voort Atl-H-P m prudentie van de krijgsraden en het leidende personeel der met het nagaan, opnemen en ver- deelen van levensmiddelen be laste instanties voor den mili tairen dienst op te roepen, ten einde het dan te detacheeren voor zijn dienstwerkzaamheden. Na een rapport van den minister van financiën omtrent denfinan- cieelen toestand hechtte de mi nisterraad goedkeuring aan een agenda, waarin uiteengezet wordt dat de financieele politiek op de gedachte der bescherming van de valuta en de bezuiniging wordt opgebouwd en stapsgewijs even wicht tracht te bereiken op de normael begrooting. Hieruit vloeit voort, afgezien van de maatrege len der oorlogvoering, waarop niet valt af te dingen, dat de scherpste bezuiniging op de uitgaven nood zakelijk is. Op belastinggebied moeten de offers rechtvaardig verdeeld worden om te vermijden dat eenige lagen der bevolking uit den oorlog buitengewone win sten trekken, terwijl het alge meen zwaar door den oorlog wordt belast. De agenda waarschuwt, tegen het oppotten van bankbil jetten. welker circulatie kunst matig vermeerderd wordt. De mi nister van justitie kreeg opdracht van den ministerraad om de noo- dige studiën te laten instellen, ten einde uit de wetboeken voor burgerlijk- en strafrecht de be palingen te laten verwijderen, die in tegenspraak staan tot de geestelijke en juridische traditie der natie. De minister van on derwijs diende een ontwerp in betreffende de opheffing der fas cistische jeugdorganisatie G.I.L. en de ontbinding der daartoe be- hoorende organisaties. Volgens het ontwerp worden de instellin gen voor opvoeding en onderwijs geplaatst onder het ministerie van onderwijs, dat ze voorloopig laat besturen door een buitengewonen commissaris. Het vermogen der fascistische jeugdorganisaties gaat over op den staat. Op een later tijdstip zal een besluit ge nomen worden ten aanzien van de scholen en onderwijsinstellin gen der G.I.L. en over haar per soneel en vermogen. Een tweede door den minister van onderwijs ingediend ontwerp geeft aan het instituut Amaldo Mussolini zijn oude benaming „Nationaal In stituut Guiseppe Kirner" terug. De beide ontwerpen werden even- DE NIEUWE BONNEN. Voor de periode van 8 Augustus t/m 21 Augustus zijn de volgende bonnen aangewezen: Voor brood, beschuit, melk, tap temelk, vleesch, aardappelen en aardappelen-toeslag geven de bon nen 33 en 34 recht op het koopen van de gebruikelijke rantsoenen. Voorts zijn aangewezen de bon nen: 625 en 626 bloem, 627 125 gr. havermout, 628 125 gram gort, 629 100 gram vermicelli, 630 150 gram kaas, 631 2 kg. aardappelen, 632 500 gram suiker, 633 250 gram kof- fiesuiTogaat, 634 250 gram jam, 33a kindervoedsel 250 gram gort, 33b kindervoedsel 250 gram rijst, 31b en 33b boter rantsoen margarine of boter, 33a boter rantsoen boter, 33 versna peringen; 100 gram chocola de, 34 versnaperingen 100 gram suikerwerken, 33 en 34 tabak 1 rantsoen tabak. De volgende bon aanwijzing geschiedt voor: vermi celli en chocolade op 5 Sept. kof- fiesurrogaat 19 Sept. En overige artikelen op 22 Aug. DE NIEUWE REGELING Ten einde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat door de ver schillende tijdvakken, waarvoor de bonnen voor voedingsmiddelen en genotmiddelen geldig zijn, vele vergissingen werden gemaakt en om het verloop van de distributie te vergemakkelijken, zullen met ingang van 8 Augustus alle bon nen voor voedings- en genotmid delen om de veertien dagen wor den bekend gemaakt en zullen al deze bonnen ook veertien dagen geldig zijn. Dit geldt niet alleen voor de bonnen, die tot dusverre iedere week bekend werden ge maakt, als bijvoorbeeld voor brood en aardappelen, maar ook voor de bonnen die eens per vier weken werden aangewezen, als bijvoor beeld voor havermout, gort, sui ker, kaas, versnaperingen e.d. Voor de artikelen, brood en be schuit, aardappelen, melk en tap temelk, zullen in verband hierme de, evenals zulks reeds thans voor vleesch en tabak het geval is, twee bonnummers tegelijk voor een pe riode van veertien dagen worden geldig verklaard. De handelaar is evenwel niet verplicht om reeds in de le week van deze periode op 't 2e bonnummer af te leveren. Voor de periode van 8 tot en met 21 Augustus zijn de nummers 33 en 34 aangewezen. Voorts is een extra rantsoen aardappelen van 2 KG. op bon „631 algemeen" be schikbaar gesteld. Ten aanzien van de artikelen bloem, haver mout, gort, kaas, suiker, jam, sui kerwerken en rijst, wordt de hoe veelheid, die anders in vier weken, zou zijn gegeven, thans in twee gedeelten gesplitst; het eene ge deelte wordt beschikbaar gesteld in de periode van 8 tot en met 21 Augustus, terwijl het tweede ge deelte in de periode van 22 Augus tus tot 5 September zal worden beschikbaar gesteld. Zoo is bij voorbeeld voor het koopen van 500 gram suiker thans geldig ver klaard bon „algemeen 632" maar men zal op een nader aan te wij zen bon, die van 22 Augustus tot 4 September geldig zal zijn, we derom 500 gram suiker kunnen verkrijgen. Op deze wijze wordt dus de hoeveelheid van 1 KG. sui ker, die anders voor het tijdvak van 8 Augustus tot en met 4 Sep tember zou zijn beschikbaar ge steld, thans in twee gedeelten elk van 500 gram verkrijgbaar gesteld. Afwijkende regeling voor vermicelli enz. Ten aanzien van de artikelen vermicelli, chocoladewerk, vervan gingsmiddelen en koffiesurrogaat, was het niet mogelijk bovenstaan de splitsing door te voeren. In verband hiermede zullen voor de de totale hoeveelheden vermicelli en chocolade, die vroeger voor een periode van vier weken werden beschikbaar gesteld, thans bonnen worden aangewezen, die slechts gedurende de eerste twee weken voor die periode geldig zijn. Voor de volgende twee weken zal dan geen bon voor vermicelli en cho colade worden geldig verklaard. De bon voor vervangingsmiddelen zal eerst op 22 Augustus worden bekend gemaakt en geldig zijn tot en met 4 September, d.i. dus gedu rende de laatste twee weken der vierwekelijksche periode. Deze bon zal dan eveneens op het koopen van de totale hoeveelheid, welke vroeger per vier weken werd be schikbaar gesteld, recht geven. Het rantsoen koffiesurrogaat bedraagt 250 gram per zes weken. Dit was totdusverre zoo geregeld, dat om beurten om de vier weken en acht weken een bon werd gel dig verklaard. Van 8 Augustus af zal eens per zes weken de bon voor koffiesurrogaat worden aangewe zen, zoodat de eerstvolgende bon na den bon van 8 Augustus op 19 September zal worden bekend gemaakt. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat alle per 8 Augustus geldig verklaarde bonnen na 21 Augustus niet meer ;eldig zijn, zoodat men hierop vóór dez Nn datum de verkrijgbaar gestelde artikelen dient te betrek ken. Boter en margarine. Zooals reeds bekend gemaakt is, zullen de bonnen voor boter even eens telkens per veertien dagen worden aangewezen. Op de A-bonnen zal men 125 gram boter en op de B-bonnen 125 gram mar garine kunnen koopen. In verband hiermede is voor het tijdvak van 8 tot en met 21 Augustus bon 33A aangewezen voor het koopen van 125 gram boter en bon 33B voor het koopen van 125 gram marga rine. Voor zoover de voorraad van den betrokken detaillist het toe laat, is het echter ditmaal ook toegestaan op bon 33B boter te betrekken. Margarine zal eerst van 15 Augustus a.s. af verkrijgbaar zijn. Ten einde het nadeel, dat zou ontstaan door bonaanwijzing per veertien dagen in plaats van per twaalf dagen, op te heffen, wordt eens per zes weken een extra bon voor 125 gram aangewezen. Dit maal wordt op 8 Augustus hier voor bon 31B bestemd, recht ge vend op het koopen van 125 gram margarine, of voor zoover de voor raad van den leverancier dit mo gelijk maakt van 125 gram boter. Na zes weken, dus op 19 Septem ber a.s., zal de nieuwe extra-bon worden aangewezen. Kinderen beneden vier jaar zijn niet in het bezit van bon „31 B boter". Op bon „31A boter" heb ben zij echter het rantsoen van 125 gram, dat zij anders in twaalf dagen ontvangen, reeds in de helft van dit aantal dagen ontvangen, daar deze bon van 3 tot 8 Augus tus geldig was. Indien nu voor hen op 8 Aug. een extra-bon zou worden geldig verklaard, zouden zij meer dan het voor hen vastgestelde rantsoen ontvangen. In verband hiermede zal de eerstvolgende extra-bon voor deze kinderen op 19 Septem ber a.s. geldig verklaard worden. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd dat deze regeling geen verande ring brengt in die ten aanzien van de zoogenaamde extra-boter bonnen voor personen van 0 tot 20 jaar. als een derde ontwerp van tech- nischen aard goedgekeurd. De ministerraad sprak zich er voor uit om drie om politieke redenen uit hun functies verwij derde universiteitsprofessoren weer in hun functies te herstel len, n.l. de professoren voor ge schiedenis. resp. philosophie Gou- do en Ruggiero en Guido Calog- gero, benevens den professor voor vergelijkende anatomie Guido CortL Op voorstel van den minister voor openbare werken werden twee. op voorstel van den mi- nistér voor land- en boschbouw vier ontwerpen van technischen aard aangenomen. De minister voor de corporaties diende een

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1