ZWARE STRIJD BIJ OREL ite Jaargang üfi f Woensdag 4 Augustus 1943 No. 25565 DUITSCH VEERMACHTBERICHT BEKENDMAKING. VERDUISTEREN: BEKENDMAKING BESCHIKKING. BINNENLAND LEIDSCHË6 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het Duitsche opperbevel deelde steren mede: „Aan het Koebanbruggehoofd len verscheidene aanvallen bolsjewisten bloedig afgesla- De eigen aanval ten Noor van Koeibisjewo werd met is voortgezet. n het Donetzfront stortten iheidene met tamelijk zwakke krachten gevoerde vijande- aanvallen ineen, den centralen sector van [front, vooral ten Zuidwesten lorei, zette de vijand zijn irbraakpogingen voort, waarbij nieuwe sterke infanterie-, er- en luchtstrijdkrachten [en strijd wierp. Onze helfd- g strijdende troepen sloegen vijandelijke aanvallen af en en, door de luchtmacht ge- d, tijdelijk verloren gegaan in in een tegenaanval terug euw werd een groot aantal jiiewistische tanks vernietigd Ook ten Zuiden van het Lado- imeer gingen de bolsjewisten na evige voorbereiding door de ar- Uerie met krachtigen steun van iegtuigen opnieuw tot den aan- Üïover. Zij werden in hevige evechten van man tegen man li deels in een tegenaanval met e verliezen afgeslagen. ,n het Oostelijk front verlo- en de bolsjewisten op 1 en 2 istus in luchtgevechten en den afweer der luchtdoelar- ?ie 227 vliegtuigen, i Sicilië leverden onze troe- in het bijzonder in den een- in sector van het front zware rgevechten. Met zeer zware ige verliezen en een aan- iijk verlies van materiaal .ten de aanvallen deels in ge. |[>ten van man tegen man in- Een tijdelijk in een heuvel- g binnengedrongen vijande gevechtsgroep werd in een aanval terug geslagen. Ook n Zuidelijken sector van het it is de gevechtsactiviteit weer lenlijk gestegen. Snelle Duit gevechtsvliegtuigen mengden in de gevechten op den en bombardeerden concen- ies van tanks en auto's van vijand in het gebied van Ni- De vijand verloor gsteren t Middellandsche Zeegebied rliegtuigen. a enkele aanvallen overdag vijandelijke luchtstrijdkrach- op de bezette gebieden in Westen en op de Noorsche bombardeerden de Britten en afgeloopen nacht opnieuw stadsgebied van Hamburg en verdere omgeving. Opnieuw tonden verliezen onder de lking en aanzienlijke vernie- Volgens de tot dusverre angen rapporten werden bij aanvallen 27 vijandelijke tuigen neergeschoten. een overval van Britsche :dovliegtuigen en bommen- !ers op een Duitsch convool ten bewakingsvaartuigen en ichtdoelartillerie op de koop- dijschepen 10 vliegtuigen Vier andere vijandelijke tuigen werden door eenhe- van de marine boven het >Europeesche kustgebied ver- gd. op 2 Augustus gemelde vij- uijke luchtaanval op het fneensche petroleumgebied t meer en meer een groot c.. te zijn. De verliezen van vijand zijn tot dusverre met theid tot 52 vliegtuigen ge kt Vijftien vijandelijke bom- Werpers hebben volgens be- uit het buitenland op 'aal gebied een noodlanding takt. Hierdoor is volgens on- -rekeningen alleen al meer helft van de vertrokken ahe niet teruggekeerd. Het «hjke verlies van het eska- Amenkaansche bommenwer- nog wel veel hooger TURKSCHE NEUTRALITEIT GESCHONDEN Noodlanding van bommenwerpers Naar thans blijkt, zoo meldt Interinf, zijn de Anglo-Amerikaansche bommenwerpers, die 2 dagen ge leden doelen op den Balkan heb ben aangevallen, zoowel op den heen- als op den terugtocht over Turksch gebied gevlogen. Op den terugtocht hebben niet minder dan 8 vliegtuigen een noodlan ding gemaakt op Turksch gebied klaarblijkelijk wegens gebrek aan brandstof. Dit optreden wordt in Duitsche politieke kringen be schouwd als een nieuwe grove neutraliteitsschending. De bege leidende omstandigheden, zoo verklaart men te Berlijn, laten er geen twijfel over bestaan dat het hier geen abusievelijke, doch een welbewuste schending van Turksch gebied betreft. De Anglo Amerikaansche bommenwerpers zijn inderdaad van Syrische vliegvelden vertrokken. Syrië ligt op een tamelijk grooten afstand van den Balkan. De route via Turkije is de kortste weg. Zij maakt den weg 50 pet. korter dan de weg die, zonder de Turk- sche neutraliteit te schenden via het Oostelijke deel van de Mid dellandsche Zee over Grieksch en Bulgaarsch gebied loopt. Te Berlijn acht men de bewe ring niet te boud dat, wanneer deze laatste route zou zijn geko zen, de aanvallen naar alle waarschijnlijkheid niet hadden kunnen worden uitgevoerd, daar de bommenwerpers dan zooveel brandstof hadden moeten mede- nemen dat zij dan geen bom men hadden kunnen laden. Des te brutaler is de driestheid waar mede het Turksche gebied als route werd gekozen voor een zware oorlogshandeling. Men wacht te Berlijn met be langstelling af welke houding de Turksche regeering tegenover deze schending van haar souve- reiniteit zal aannemen. 4 vliegers zijn verdronken, 56 geïnterneerd; 1 gewonde is over leden. Nieuwe Duikboot-activiteit Inzake het tot zinken brengen van 94 schepen met een geza- menlijken inhoud van 550.241 ton in de maand Juli verklaren be voegde kringen te Berlijn dat dit resultaat slechts een begin is van de nieuwe activiteit der Duitsche duikbootvloot. De Duitsche duikbooten zijn, na van bijzondere apparaturen te zijn voorzien, die noodig waren om aan de vijandelijke waarne ming te ontsnappen, weer in grooten omvang tot den aanval overgegaan. (D.N.B.l Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen bekend ge maakte mededeeling van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden bij deze. op Dinsdag, den lOden Augustus 1943, tusschen 8 en 12 uur, voor melding in net Wehrmachtlager te Amersfoort Zonnebloemstraat, opgeroepen het geheele militaire personeel (officieren inbegrepen) van de Koloniale Reserve voor zoover het in Mei 1940 in werke- lijken militairen dienst was, als mede alle militairen van het Ne- derlandschIndische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. Bij de melding moet worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen bekendgemaakte mededeelingen van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangen schap. van hedenavond 21.30 uur tot morgenochtend 6 uur De maan kwam heden op te 9.17 uur en gaat onder te 22.58 u. Stedelijk Commandant van Hamburg onderscheiden De Führer heeft den stedelijken commandant van Hamburg, ge- neraal-majoor Wahle, uit waar deering voor zijn „offervaardig persoonlijk optreden bij de hulp acties in het zwaar geteisterde Hamburg" het ridderkruis van het Kriegsverdienstkreuz met de zwaarden verleend en een per soonlijk telegram aan hem ge richt. (D.N.B.) Roosevelts Voorwaarden De Popoio di Roma meldt in een correspondentie uit Geneve, dat Roosevelt Italië de volgende wa- penstilstandvoorwaarden heeft ge steld 1. Het Italiaansche leger en de Italiaansche vloot staken elk verzet. 2. De samenwerking met de Duitschers eindigt onmiddellijk. 3. De Italiaansche troepen in het voormalige Zuid-Slavië, als mede in Griekenland. Albanië en Frankrijk moeten onmiddellijk teruggetrokken worden. „Het Oosten als korenschuur van Europa". In de dooi de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood graan- en vlecschvoorzlenlng der Sovjets en bijna de geheele suiker- voorziening opgebracht. Millioenen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden ver senden, komen thana da verzorging van Europa tan gocda. Europa ia sterker door den landbouw In hot Oosten welke Jaar na Jaar hoogero opbrangsten oplevert. Een vlceseheensefvenfabrlek niet in de U.S.A. doch in het Oosten van Europa Atl-H-P sa Het bureau van den Wehr- machtsbefehlshaber in Ne derland maakt bekend: Een aantal Nederlanders heeft zich in het bijzonder ook met deelneming van voormalige Nederlandsche officieren schuldig ge maakt aan begunstiging van den vijand, aan spionnage en sabotage en aan overtreding van het verbod tot het in be zit hebben van wapens. Zij zijn derhalve door een krijgs raad ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de mo gelijkheid van gratieverle ning was onderzocht, aan de volgende personen door mid del van den kogei voltrok ken: 1. jhr. Johan Schimmel- penninck, directeur, geboren 30 September 1887 te Rhenen 2. Anton Willem Marle Ab- benbroek, voormalig cadet en student, geboren 9 Dec. 1917 te den Haag; 3. Willem Theodore Cornells v. Doorn, reserve eerste luitenant, ge boren 31 Mei 1911 te Den Haag; 4. Fritjof Dudok van Heel, student, geboren 19 April 1918 te Semarang N.I.; 5. Christian van den Bergh, voormalig kapitein, geboren 27 Juli 1901 te Arnhem: 6. Willem Hendrik Hertly, ge meente-ambtenaar, geboren 2 Januari 1891 te Engwierum, 7. Salomon Vaz Dias, journa list, geboren 1 Juni 1904 te Amsterdam; 8. Rudolf Har- togs, textieltechnicus, gebo ren 3 October 1918 te Berlijn; 9. Johannes van Straelen, vertegenwoordiger, geboren 26 Augustus 1915 te Bussum; 10. Abraham Wijnberg, las- scher, geb. 17 October 1913 te Groningen; 11. Johan Frede- rik Henri des Jonge Melly, eerste luitenant, geboren 16 October 1905 te Amsterdam; 12. Gerardus J. F. Vinkesteyn binnenhuisarchitect, geboren 22 Maart 1907 te Schiedam; 13. Eduard Alexander Latu- perisa, kapitein der infante rie, geboren 9 April 1902 te Coetoes; 14. Adrianus Aloy- sius Felix Althoff, journalist, geboren 12 September 1904 te Haarlem; 15. Antonius C. v. Rijen, groentenhandelaar, geboren 2 April 1913 te Utrecht; 16. Willem Mulder, onderwijzer, geboren 20 Dec. 1888 te Amsterdam. 4. Het oorlogsmateriaal moet intact aan de Geallieerden wor den overgegeven. 5. Erkenning van eenEngelsch- Amerikaansch-Sovjet militaire re geering over Italië tot het einde der operaties. 6. Arrestatie der zoogenaamde oorlogsschuldigen. 7. Vrijlating van alle Gealli eerde krijgsgevangenen, die zich op Italiaanschen bodem bevin den. (D.NB.) Von Mackensen bevorderd Naar blijkt uit de mededeelingen over de bevorderingen bij de Duitsche weermacht is de gene raal der cavalerie von Macken sen bevorderd tot general-oberst. Deze general-oberst is een zoon van generaal-veldmaarschalk von Mackensen, bekend uit den eer sten wereldoorlog, en een broe der van den vroegeren Duitschen ambassadeur te Rome. (D.N.B.) Vrijlating van arrestanten in Italië De vroegere Italiaansche afgevaardigde Cipriano Facchi- netti, een voortreffelijk journa list, die na 17 jaar van balling schap in Frankrijk eenige maan den geleden was gearresteerd en wegens zijn liberale denkbeelden gedeporteerd, is thans in vrijheid gesteld. Professor Guido de Rog- giero, die om politieke redenen onder het fascistische bewind ver oordeeld was, en die thans In vrij heid is gesteld, is benoemd tot voorzitter der Nationale Federatie van de vrije beroepen en kunsten. (Stefani) van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid be treffende een verbod tot verblijf in de provincies Overijssel, Gel derland, Drenthe, Groningen en Friesland. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de verordening open bare orde 1943 (No. 1/1943) bepaal ik met het oog op de handhaving der openbare orde en veiligheid: Arrtikel 1. 1. Het verblijf in de provincies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland is tot na der order verboden aan alle man nelijke personen van Nederland sche nationaliteit, die den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en aldaar niet hun vaste woonplaats hebben. 2. Dit verbod is niet van toe passing op: 1. personen, die kunnen aantoo- ncn, dat zij bü Duitsche instan ties met inbegrip van instanties van de Duitsche Weermacht en de Waffen-SS werkzaam zijn; 2. personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de eva cuatie of van verplaatsing van overheidsinstanties in deze pro vincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden 3. Andere personen, die kunnen aantoonen, dat zij in dienst zijn van het rijk, de provincies, de ge meenten en de overige publiek rechtelijke lichamen en om rede nen den dienst betreffende in deze provincie verblijf houden. 3. De gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de betrok ken provincie kan om bijzondere redenen andere uitzonderingen toestaan. Artikel 2. Personen, die in strijd met do bepalingen van artikel 1, verblijf houden in de in artikel 1, eerste lid, genoemde provincies, moeten deze binnen vijf dagen na afkon diging van deze beschikking ver laten. Artikel 3. 1. Hij die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1 en 2, dan wel deze tracht te ontdui ken, wordt, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, ge straft met hechtenis van ten hoogste tweeduizend gulden of met een dezer straffen. Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. 2. Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheits- polizei blijft onaangetast. Artikel 4. Deze beschikking treedt in wer king op den' dag harer afkondi ging in de pers. 's-Gravenhage, 4 Augustus 1943. De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid: w.g. RAUTER SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei. De Rijkscommissaris bezocht do NSKK-Motorschule De Rijks commissaris gaf blijk van zijn belangstelling voor de nieuwste school van de N.S.KJK. door een bezoek, dat hij dezer dagen ver gezeld van den SS-Obergruppen- führer en Generalleutnant der Polizei Rauter heeft gebracht. Toonden de Nederlandsche vrij willigers bij het verkeersonder- richt, dat zij de voorschriften van het verkeersreglement kenden, de leden van de Duitsche weermacht bewezen bij het technische on derwijs, dat de motor voor hen geen geheim meer bevatte. De Rijkscommissaris liet zich op waardeerende wijze uit over de prestaties van de Motorschule en legde voorts bijzonderen na druk op den kameraadschappe- lijken geest, die op deze plaat* tusschen Duitschers en Nederlan ders een nauwen bani gesmeed heeft.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1