uccesvolle afweer in het Oosten ste Jaargang Dinsdag 3 Augustus 1943 No. 25564 DUITSCH EERMACHTBERICHT imi BINNENLAND VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN et opperbevel van de Duitsche ■ermacht maakte gisteren be id: De eigen aanval aan het jesfront leverde nog meer ter- ïwinst op. De domineerende ivelstelling werd bereikt en rmenderhand -veroverd. De sjewisten leden hier bijzonder ire verliezen aan menschen materiaal. Ten Zuidwesten van el zijn de met krachtigen steun tanks en vliegtuigen onder- nen aanvallen der bolsjewis- na vernietiging van talrijke iks bloedig afgeslagen. De htmacht mengde zich op de lartepunten van de gevechten t eskaders gevechtsvliegtuigen vliegende artillerie in den jpjd. Zes transporttreinen en pantsertrein werden getrof- ian het front bij Kandalaksja chten Duitsche grenadiers in ongebaande oerwoud 2 vijan- |ijke bataljons tot staan en egen deze uiteen. •Etan het front op Sicilië zetten Britten en Amerikanen vooral jden centralen sector van het riB1^ bun aanvallen voort. Alle irbraakpogingen mislukten >ter met zware verliezen voor vijand als gevolg van het rdriekkig verzet van onze troe- i. Een op verrassende wijze Jernomen tegenaanval bracht Migrijk bergterrein weer in 'f. banden. Snelle Duitsche gevechtsvlieg- ïen boorden in de haven van lermo een munitieschip van ton in den grond. 8 Andere ite transportschepen werden Jfcaar getroffen. In het havenge- zelf ontstonden branden. e_)uitsche jagers en luchtdoel- SRillerie van de luchtmacht ver- tigden gisteren boven de Ita- insche kust 6 vijandelijke sgtuigen, luchtdoelgeschut op ilfBiepen der marine 1 vijandelijk -■egtuig. "BPP 1 Augustus probeerde een cader Amerikaansche bommen- jers, bestaande uit ongeveer viermotorige vliegtuigen een mcentreerden aanval te on- rnemen op het Roemeensche troleumgebied. nvf uitsch-Roemeensche luchtver- ligingsstrijdkrachten vingen fo bijtijds op en sloegen de landelijke formatie zoo doel- Ft Oosten als Europeesche grond» ®°bron". Uitgestrekte gebieden, lach voor den aanplant van katoen T'd' reusachtige bosschen met '•P^telijke houtvoorraden en gl- c®e energie-installaties staan 1 onder Duitsche bescherming in w van Europa. Zi) vullen de Peesche grondstoffenvoorzienlng maken het Europeesche blok W gebied onoverwinnelijk, "tahewerktaamheden aan de den dam van het Dnjepr» Mutation Atl-H-P m treffend uiteen, dat slechts 60 tot 70 vliegtuigen tot een onsamen- hangenden aanval kwamen. Hier van werden 36 viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Vele andere vliegtuigen liepen zoo zware beschadigingen op, dat ook hiervan een deel op den langen teruchtocht met zekerheid boven zee verloren gegaan is. De aangerichte schade in de aanvalsdoelen is van geen betee- kenis. Boven het Duitsche Rijksge bied vonden geen gevechtshande lingen plaats. Boven den Atlan- tischen Oceaan werd een groote vijandelijke vliegboot in een luchtgevecht ver boven zee neer geschoten. UIT ITALIË. Over den toestand in Noord- Italië wordt van toonaangevende zijde de volgende mededeeling verstrekt. In de eerste twee a drie dagen na de regeeringswisseling heb ben in de Noord-Italiaansche steden, in het bijzonder in Milaan en in Turijn, waar vrij groote massa's arbeiders en onder hen communistische elementen aan wezig zijn, vrij groote betoogin gen plaats gevonden. Ondubbel zinnig is vastgesteld, dat deze betoogingen in de Noord-Italiaan sche steden door communistische agenten op touw gezet zijn om door het uitbuiten van den bui tengewonen toestand de commu nistische omwentelingsbeweging vooruit te brengen. De in het buitenland verspreide geruchten over den omvang der incidenten in de Noord-Italiaansche in dustriesteden gaan echter ver uit boven de feitelijke gebeurte nissen. Na korten tijd kon reeds in Noord-Italiaansche steden de rust en orde hersteld worden. Sindsdien heerscht naar uitdruk kelijk wordt geconstateerd, in alle Italiaansche steden volko men orde en rust. De arbeid in de industrieele centra gaat onon derbroken weer verder. Nieuwe communistische storings-pogingen hebben niet meer plaats gevon den. Ook te Rome hebben com munistische agenten de eerste dagen na de regeeringwisseling storingspogingen ondernomen. Voorts kon worden vastgesteld dat communistische elementen evenals overal ook in Rome trach ten onrust en verwarring te wekken. De inschakeling der fas cistische militie in de weermacht is naar van toonaangevende zijde wordt vastgesteld, zonder eenige storing in volkomen orde en rust voltrokken. Alle Romeinsche bladen verkla ren. dat de herziening van de fascistische wetgeving voor de politiek en het bestuur wordt voortgezet. Alle ministeries zijn bezig met het opheffen of ver anderen van die maatregelen, die niet met de nieuwe grond wettelijke orde in overeenstem ming zijn. Een speciale commis sie van juristen en deskundigen zal binnenkort benoemd worden om de tekst op te stellen van de wet op de nieuwe verkiezingen voor de Kamer, die vier maan den na den oorlog gehouden zullen, worden. De ambassadeur Augusto Rosso is benoemd tot secretaris-gene raal aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Deze functie is hiermede opnieuw in gesteld. Babuscio Riggo, vroeger am bassaderaad bij het Vaticaan, is benoemd tot Italiaansch zaakge lastigde bij den Heiligen Stoel. (D.NJB.) Sovjettegenspraak ten aanzien van Goesef Het bericht van den Britschen nieuwsdienst, vol gens hetwelk de sovjet-ambassa deur in Canada, Goesef, die zich op het oogenblik in de sovjet unie bevindt, in de plaats van Maisky tot ambassadeur te Lon den zou zijn benoemd, wordt door den zender Moskou tegengespro ken. (D.N.B.) DE KLANTENBINDING VOOR GROENTE Regeling voor schippers en voor buiten het „groentegebied" wonende groen tehandelaren Schippers, die tijdelijk in het gebied, waar klantenbinding voor groente plaats heeft, verblijven, kunnen zich tot het plaatselijk verdee- lingskantoor van het bedrijfschap voor groenten en fruit of tot den plaatselijken distributiedienst wenden, waar hun een groente handelaar zal worden aangewe zen, die verplicht is hun groente te leveren op vertoon van het bevrachtingsboekje. De plaatse lijke verdeelingskantoren van het bedrijfschap voor groenten en fruit zullen er zorg voor dragen dat deze groentehandelaren in voldoende mate van groente en fruit voorzien worden, ten einde aan de bovenbedoelde verplich ting te kunnen voldoen. Er is voorts een regeling ge troffen, krachtens welke groen- handelaren, die buiten het z.g. „groentegebied" zijn gevestigd,, maar wier klanten voor een be langrijk gedeelte binnen dat ge bied wonen, in staat worden ge steld groente aan die klanten te blijven leveren tegen ontvangst van hun groentebonnen. De be trokken handelaren kunnen zich voor nadere inlichtingen terzake wenden tot den plaatselijken distributiedienst van de gemeen te, waar hun klanten wonen. Het verbod tot het in dienst hebben van bepaalde personen De Staatscourant bevat de vol gende gisteren in werking getre den beschikking van den secre taris-generaal van het Dep. van Sociale Zaken. Werkgevers mogen geen man nelijke werknemers met inbegrip van leerlingen, volontairs, met of zonder toelage, en thuiswerkers, die in 1923 en 1922 geboren zijn, in dienst hebben, tenzij dezen in het bezit zijn van een bewijs van een Gewestelijk Arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat de houder, wat van hedenavond 21.30 uur tot morgenochtend 6 uur. De maan kwam hedenmorgen om 8.14 op en gaat onder heden avond om 22,56 uur. Bommen op Fransche kinder kolonie Geduren het week einde heeft de Engelsch-Ameri- kaansche luchtmacht verscheide ne bommen geworpen op een kin derkolonie van het nationale hulpwerk in het departement Seine et Marne. De vier uitge worpen bommen vielen precies op het kasteel, waarin de kinderen waren gehuisvest, en veroorzaak ten negen dooden, onder wie 8 kinderen. Bovendien werden 15 kinderen gewond. (D.N.B.) Erkenning van Birma Naar uit Nanking gemeld wordt, heeft de nationale Chineesche regee ring op 1 Aug. de stichting van Birma officieel erkend. De Chi neesche regeeringschef Wang Tsjing Wei heeft een gelukstele gram gezonden aan den Bir- maanschen minister-president, waarin hij zegt, dat China voor het gemeenschappelijk welzijn der Oost-Aziatische volkeren de zelf standige positie van Birma met vreugde erkent. Ook de regeering van Mandsjoekwo heeft de Bir- maansche regeering officieel er kend. Als een der eerste maatregelen heeft de regeering van Birma be paald, dat de Engelsche taal in de geheele rechtspraak wordt af geschaft en alleen nog gebruik van de Birmaansche taal is toe gelaten. Tjang kai sjek waarnemend president Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Tsjoengking meldt, heeft maarschalk Tsjang kai sjek na het overlijden van Lin sen, den president van het China van Tsjoengking, het waar nemend presidentschap op zich genomen. (D.N.B.) betreft den arbeidsinzet, behoor lijk is geregistreerd en met toe stemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau in dienst is. Personen, als boven bedoeld, die niet in dienst gehouden mogen worden, mogen bij werkgevers geen werk aannemen of verder verrichten. De bepalingen van deze be schikking zijn tevens van toepas sing op ambtenaren van eenig publiekrechtelijk lichaam. De werkgevers zijn verplicht, onverwijld te onderzoeken of zij in bovengenoemde jaren geboren personen in dienst hebben. De werkgevers zijn tevens verplicht, deze personen terstond aan het bevoegde Gewestelijk Arbeidsbu reau op te geven. Hij, die in strijd handelt met deze beschikking of haar tracht te ontduiken, dan wel opzettelijk of door schuld onjuiste opgaven doet. wordt gestraft op grond van art. 4 der verordening no. 16/1943, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Uitlokkers. medeplegers en me deplichtigen worden als daders gestraft. DE PRIJS VAN HET SPEEL GOED Van I Sept. af kan de kooper zelf controle uitoefenen Gedurende de laatste jaren werd het speelgoed duurder en duurder, terwijl bovendien de kwaliteit steeds slechter werd. Dit leidde tot zeer ongewenschte toe standen, waarvan veel zwarte- handel-praktijken en nog meer kinderverdriet het gevolg waren. Vaders, die veel geld hadden, za gen jiu en dan de kans een duur stuk speelgoed voor hun zoontje te koopen; ouders, die slechts over een „gewoon" inkomen be schikten, moesten hun kinderen tevreden stellen met een prul, dat al te spoedig in duigen lag, zelfs gevaarlijk was, of konden in het geheel niets koopen. Aan deze narigheid wordt thans een einde gemaakt door de publi catie van het „prijs voor schrift 1943 speelgoederen" in de Staats courant van 30 dezer. In dit voorschrift wordt de prijs der artikelen bepaald, maar bovendien en dit is voor den kooper van zeer groot belang de wijze vastgesteld, waarop deze prijs moet worden kenbaar ge maakt. Op elk stuk speelgoed moet namelijk de prijs zijn vermeld, die aan den kooper in rekening mag worden gebracht benevens de codeletters en codecijfers van den fabrikant. De verplichting tot het aan brengen van deze prijsaanduiding rust op den fabrikant. •Het Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood graan- en vleeschvoorzienlng der Sovjets en bijna de geheele suiker- voorziening opgebracht. Millioenen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden ver zonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa la sterker door den landbouw in het Oosten welke jaar na (aar boogere opbrengsten oplevert. In enorme hoeveelheden boopt zich het in het Oosten geoogste graan op. Europa heeft weer brood voor een geheel f"* Atl-H-P m VERKOOP EN VERVOER VAN FRUIT Men houde zich stipt aan de wettelijke voorschriften Nu de tijd van plukken der pruimen, vroege appelen en pe ren daar is, wordt nogmaals ter algemeene kennis gebracht, dat: 1. de verkoop van iedere soort en iedere hoeveelheid fruit door den teler, ook wat betreft ver bruik in den boomgaard, aan particulieren en handelaren is verboden; 2. het vervoer van iedere hoe veelheid onrechtmatig verkregen fruit door handelaren en partiv culieren eveneens is verboden. Aan den C.C.D. en de politie is instructie gegeven, zeer streng op te treden tegen overtreders dezer verbodsbepalingen. Men zfj gewaarschuwd en houde zich dan ook stipt aan de wette lijke voorschriften. Centrale civiele raad op Java De Japansche opperbevelhebber deelt mede Luitenant-generaal Harada heeft de oprichting be kend gemaakt van een z.g. centralen civielen raad. Deze cen trale raad, waartoe vooraan staande Javaansche persoonlijk heden behooren, ressorteert onder het militaire bestuur en dient voorloopig als een adviseerend lichaam. Ook in het plaatselijke provinciale bestuur zullen voor taan in grooten omviang inheem- schen voor het bestuur en voor advies worden ingeschakeld. Hier door is het Japansche militaire bestuur op Java in den zin van de door ministerpresident Tojo op de jongste speciale vergadering van den Rijksdag afgelegde ver klaringen in een nieuwe faze ge komen. De moord te Zuidlaren - Zooals meegedeeld, werd Vrijdag in Zuid laren een man doodgeschoten. Het betreft hier den 65-jarigen ge huwden heer Willem Reilingh, woonachtig in Zuidlaren, die op de Esch te Noordlaren door een tot nu toe onbekend persoon is neergeschoten, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De overledene was oud-consul der Nederlanden en van Zweden in Liberia. Oudste inwoonster van Wad- dinxveen overleden Mej. de wed. Tr. Pijpers, de oudste in woonster van Waddinxveen is overleden in den hoogen ouder dom van ruim 98 jaar. Doodelijk ongeluk in zwembad Gisteravond sprong de 20 j. P. W. Huyser uit Rijsoord in het zwembad te Ridderkerk van den vier meter hoogen toren. Toen. ^e jongen niet boven kwam, dook de badmeester en. bracht hem onmiddellijk aan de opper vlakte. Het bleek, dat eerstge noemde een schedelbasisfractuur had opgeloopen. Vanochtend is het slachtoffer overleden. PREDIKBEURT. Benthuizen Geref. Gem.:| Woensdag nam. 8 u. dr. Steenblok van Poortvliet. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Nijega-EIahulzen (toez.) cand L. M. Brouwer, hulp prediker te St. Pancras Aange nomen als hulpprediker naar 's-Gravenzande, cand. J. J. Meuze- laar, hulpprediker te Hardenberg. Drietal. Te Feijenoord (vac. ds. F. Kijftenbelt)ds. H. S J. Kalf te Gouda, ds. G. Lans Jr. te Vlaar- dingen en dr. 'X. H. A. L. H. van der Valk te Wijngaarden Aan genomen. Naar St. Jacobl Parochie en Wier (toez.), cand. L. Canne- gieter, hulpprediker te Warder Bedankt. Voor Zwartewaal en. Brielsch-Nieuwland (toez.) cand. L. Cannegieter, hulppr. te Warder. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Ale hulpprediker naar Sexbierum cand. C. van der Waal, hulpprediker te Amsterdam. Naar Zullichem cand. C. Meyer, hulpprediker te Loosduinen. Bedankt. Voor Putten, do. F. E. Hoekstra te Velsen. BAPTISTE GEMEENTEN Bedankt. Voor Arnhem, H. D, Hooghwinkel te Almelo,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1