HERHAALDE SOVJET-AANVALLEN BLOEDIG AFGESLAGEN NIET KOOPMANS* GEMENGD MÊEL AUGUSTUS Zware geallieerde scheeps-verliezen in Juli BIJ LUCHTALARM EN NA BOMINSLAG TELEFONEEREN ER STAAN MENSCHENLEVENS OP HET SPEL IjumUU UW 31 dagen Duitsche Weermachtberïchten Krachtig verzet op Sicilië. AGENDA VERDUISTEREN: B OOK NIET GEDURENDE DE EERSTE UREN DAARNA. DE VERBINDINGEN MOETEN VRIJ BLIJVEN VOOR DE LUCHT- BESCHERMINGSDIENSTEN EN ANDERE HULPDIENSTEN. op goed gerezen poffert ol trommelkoek en sma kelijke, luchtige panne koeken. bereid van wanneer jelui thans offervaardig besloten hebt met ons den zwaren weg der beproeving te gaan, heb ben jeiui vandaag één ding ge wonnen: de onverbrekelijke ka meraadschap van het militante nationaal socialisme. Kameraden, ons verbindt van nu af aan een onverbrekelijke band van trouw aan den Führer en geloof aan onze gemeenschappelijke overwin ning. De Führer echter roept ons toe: „het onwrikbare geloof aan het succes en aan onze gemeen schappelijke toekomst zal geen teleurstelling beleven, de over winning zal ons zijn Heil onzen Führer REDE VAN RAUTER. SS-Obergruppenführer Rauter noemde den trouw aan Adolf Hitler, waartoe de mannen be sloten hadden, voor de Duitsche nationaal-socialisten van den be ginne af een vanzelfsprekend iets. Gehoorzaamheid en dapperheid zijn bovendien eigenschappen, den Duitschers als het ware in geboren. De strijd om Sicilië geeft daarvan voorbeelden te over; het komt er slechts op aan, dat de wil om te winnen als een vlam in onze ziel brandt. In het volste vertrouwen, dat de Führer zijn legers tot de zege zal voeren, riep hy de mannen op tot het uitbrengen van een driewerf „Sieg Keil". Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerlkaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het lukraak neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolking zware verliezen toe. Verwoestingen in een stad in het Westen CNF-M-Pax m De formaties waren in Carré opgesteld op liet groote met vlaggen versierde oefenveld naast de kazerne, met op een vleugel een eere-compagnie en een mu ziekcorps van het wachtbattail- lon der Waffen-SS. De Oranje- Blanje-Bleu-vlag, die der Bewe ging en die van het Nationaal- Socialistische Duitschland vorm den den achtergrond voor het spreekgestoelte, waarvoor eenige infanteriewapens waren neerge zet. Ter weerszijden hadden de ge- noodigden plaats genomen: ver tegenwoordigers van staat, weer macht en partij, waaronder de Beauftragte voor de provincie Limburg Schmidt, en functiona rissen van het hoofdkwartier #11 de gewestelijke leiding der N.S.B. de commissaris voor de provincie Limburg graaf de Marchant et d'Ansembourg en de burgemees ter van Weert, de heer Rösener Manz. De Germaansche SS. In Nederland was vertegenwoordigd door hoofdstormleider P. J.Kooy- mans, tevens gewestelijk politie- president. Nadat de commandant der Ne derlandsche Landwacht, SS-Ober- führer Knapp de gelederen aan den Befehlshaber der Waffen- SS, SS-Gruppenführer Demelhu- ber had gemeld, inspecteerde deze de manschappen. Nadat de Rijkscommissaris, SS-Obergrup penführer, Rauter en Mussert met hun gevolg op het terrein waren aangekomen, leidde SS- Gruppenführer Demelhuber de plechtigheid in met een korte toespraak. Hij wees de manschappen er op, dat hij van hen dezelfde ge hoorzaamheid en trouw aan den eed verwachtte, die hun voor gangers in Waffen-SS, Legioen en Landwacht reeds hebben ge toond. Na de bereidwilligheid te heb ben geschetst -waarmede de Schutszstaffel waaruit de Waffen SS ontstond zich in Duitschland had ingezet, zeide hij er van overtuigd te zijn, dat zij even trotsch en even trouw hun plicht zouden vervullen en nimmer wat ook moge gebeuren wan keimoedig zouden worden. Hij wenschte hun tot slot veel wapengeluk. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In de voornaamste gevechts sectoren van het Oostelijk front namen gisteren de krijgsopera ties in sterkte toe. De vijand deed in de bocht bij Orel nieuwe zware aanvallen op onze stel lingen met geconcentreerde in fanterie- en pantserstrijdkrach ten. Zij zijn in afwisselende ge vechten onder zware vijandelij ke verliezen mislukt. Aan het Koeban-bruggenhpofd en aan het Ladoga-meer viel de vijand weer met sterke strijd krachten aan. Ten Westen van Krymskaja stortte de aanval van verscheidene bolsjewistische di visies voor onze linies ineen. Ten Zuiden van het Ladoga-meer werden de met krachtigen steun van artillerie en slagvliegers< aan vallende bolsjewisten afgeslagen, vijandelijke strijdkrachten, die het front waren binnengedron gen, werden vernietigd. In beide afgeloopen dagen vernielden onze troepen aan het Oostelijk front 148 tanks. Een duikboot boorde in de Zwarte Zee een tankschip van 7000 brt. in den grond. Op Sicilë behaalden gisteren onze troepen bij de hevige ge vechten in den centralen sector van het front een volledig af- weersucces. Alle vijandelijke, deels met versche strijdkrachten on dernomen doorbraakpogingen werden onder zware verliezen af geslagen. Boven het gebied van de Mid- dellandsche Zee werden 16 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen den vijan delijken aanvoer naar Sicilië be schadigde de luchtmacht een groot transportschip zwaar en plaatste treffers tusschen lan dingsbooten, op benzine-opslag- plaatsen en installaties van de haven Avola aan de Zuid-Oost kust van het eiland. Vijandelijke vliegtuigformaties vielen gisteren overdag de stad Kassei en enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen aan. Zij bombardeerden in den afgeloopen nacht de stad Rem- scheid. De inwoners van de aan gevallen steden leden verliezen. Vooral in het gebied van Rem- scheia ontstonden zware verwoes tingen en brandschade. Strijd- Italiaansche Weermachtberichten Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Aan het Siciliaansche front kwam het ook Zaterdag tot zwa re gevechten: in het gebied van Regalbuto werden herhaalde hef tige aanvallen van den vijand af geslagen. Vijandelke vlootformaties heb ben plaatsen aan de Thyrreen- sche en aan de Ionische zijde van Calabrië beschoten, zonder noemenswaardige schade aan te richten. In een aanvulling op dit weer- machtsbericht wordt gezegd: In den loop der laatste dagen is de operatieve positie op Sicilië niet belangrijk gewijzigd. De troepen der Spil, welker stellingen van het kustgebied bij San Stefano di Camastra over het gebied ten Westen van Regalbuto en Can- turigo naar de vlakte van Catania loopen. hebben energiek tegen stand geboden tegen den vijande lijken druk, ofschoon aanzienlij ke Britsche formaties van Mont gomery ter ondersteuning der Amerikaansche formaties van ge neraal Patton tegen den Noor delijken vleugel van het front In den strijd zijn gebracht. Zooals reeds bij de kustlinie van Cata nia het geval was. schijnt thans ook aan den Noordelijken vleu gel de hevige vijandelijke aanval energiek tot staan gebracht te zijn. De Engelsch-Amerikaansche krachtsinspanning inhet berg achtige gebied in het Noordelij ke centrum, die ook gisteren door infanterie en gepantserde strijd krachten na krachtige artillerie voorbereiding werd herhaald, heeft geen resultaat gehad. En Zondag: „De vijand ont wikkelt tegen onze stellingen op Sicilië door het in den strijd werpen van versche strijdkrach ten en met krachtigen steun van zijn luchtmacht, zijn aanvalsac- tie, die door de Italiaansche en Duitsche troepen in verbitterden strijd wordt tegengehouden. In de hevige gevechten van de af geloopen dagen heeft zich door haar dapperheid en taaiheid de pantsergroep onder bevel van ko lonel Gofiredo Ricci uit Cesena onderscheiden. Door de jagers der spil en door batterijen luchtdoel geschut werden 16 Anglo-Ame- rikaansche vluigtuigen neerge schoten en wel 10 boven Sardinië 2 boven Sicilië, 2 boven de Egei- sche Zee en 2 boven Grieken land. In het luchtgebied boven La- tium hebben onze jagers Vrijdag een vijandelijke formatie tot den strijd gedwongen en zonder eigen verliezen vier tweemotorige vlieg tuigen neergeschoten". krachten van de luchtverdediging vernietigden volgens de tot dus verre ontvangen rapporten in to taal 60 vliegtuigen voor het mee- rendeel viermotorige bommen werpers. Duitsche duikbooten boorden op den Atlantischen Oceaan drie schepen met een gezamenlijke in houd van 15.000 brt. en op de Noordelijke IJszee een bewakings vaartuig in den grond. Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen schoten zij op den At lantischen Oceaan een Ameri- kaansch luchtschip en een vlieg tuig neer. Steeds weer bombardceren Anglo-Amerlkaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het doelloof neerwerpen van bommen uit groote hoogte de bevolking zware verliezen toe. Het bergen der slachtoffers na een terreur-aanval op Amsterdam CNF-M-Pax m HEDEN Hoogl. Kerk: Orgelconcert Asma. 8 uur nam. van hedenavond 21.3|| tot morgenochtend He Bi Dim kort ijl! _itu De maan kwam heden oEjjni 7.08 uur en gaat onder te 22®ei' En Zondag: De gevechi aan het Oostelijk front, 30 Juli was herleefd, nam ren weer af met uitzondi van de gevechten in den van Orel. Aan het Mioes! gingen onze troepen ten den van Koeibisjewo gesi door sterke gevechtsformatii luchtmacht, tot den tcgenai over, sloten een sterke Sovji vechtstroep in en vernietij haar. In het gebied van Bjelgl mislukten plaatselijke Sovjet) vallen. Eigen tegenacties in dj sector hadden een geslaagd loop. In den sector van Orel ten de bolsjewisten den gehi dag hun aanvallen met st infanterie- en gepantserde stf51,' krachten voort. Met zware, dige verliezen en groote rieele verliezen stortten hun vallen in het afweervuur van wapens ineen. Een plaats, zij binnendrongen, werd af'gi deld. Ten Zuiden van het gameer was de vijandelijke valsactie aanmerkelijk ger dan op de voorgaande dagi Duitsche jagers wierpen ti lijk binnengedrongen vijandi strijdkrachten in een tegenai terug. De bolsjewisten verloren teren aan het geheele Oosti front 217 pantserwagens, dit succes stijgt het aantal pantserwagens, die sedert 5 1943 alleen door troepen vail leger kapotgeschoten zijn, tot Op Sicilië zette de vijand pogingen om door het cent front te breken voort. In weeglij ke gevechtsvoering ijdelden onze troepen de plai van den vijand en brachten zware verliezen aan mens en materiaal toe .Ook aan Noordelijke en Zuidelijke stortten alle vijandelijke aar len ineen. De luchtmacht strooide met snelle gevechtsvl tuigen vijandelijke gemotoris de afdeelingen en stelde vij delijke luchtdoelkanonnen bui gevecht. Boven het Rijksgebied von overdag en des nachts geen vechtshandelingen plaats vlootstrijdkrachten der marine weergeschut van koopvaardijst pen en marineafweergeschut den van 21 tot 31 Juli een Ai rikaansch luchtschip en 56 andelijke vliegtuigen neergesc ten. In den strijd tegen de Brits Amerikaansche zeeverbindii en de landingsvloten in de t dellandsehe Zee zijn in de ma Juli 94 schepen met een gr menlijken inhoud van 550,241 tot zinken gebracht en 53 au schepen met een gez. inhoud 246,750 ton vernietigend get fen. Bovendien werden minstens schepen met 'n gezamenlijken houd van ongeveer 780.000 door bom en torpedotreffers schadigd. Ook van deze laatste schepen! een deel verloren worden geat Aan dit resultaat heeft de dui bootvloot deel met 351,243 tont zinken gebrachte en 30.000 door torpedotreffers beschadig scheepsruimte. Ook de vijandelij oorlogsvloten leden zware liezen. Schepen der marinebr» ten tot zinken: 3 torpedojage 7 torpedomotorbooten, een c boot, een bewakingsvaartuig, kruiser en meer dan 15 torpedo® torbooten werden zwaar bescl) digd. Formaties der luchtma brachten tot zinken: een tor dojager drie torpedomotorboot een escortevaartuig, twee korvs ten, een groot aantal landing booten. Zij beschadigden: e- slagschip, verscheidene kruisa negen torpedojagers, een veert» en vele landingsbooten". Giraud en de Gaulle. Giri® is, naar de Britsche berichte» dienst uit Algiers meldt, benoet tot opperbevelhebber van de stn krachten der Fransche dissidei ten, terwijl De Gaulle belast met de functie van voorzitter den „verdedigingsraad" der diss denten. (D.N.B.) I

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2