Nieuwe eenheid van de ederlandsche Landwacht" beëedigd Jaargang Maandag 2 Augustus 1943 No. 25563 edevoeringen van Rijkscommissaris - Rijks- lister dr. Seyss Inquart. ir. Mussert en Rauter het hoogtepunt van den beslissingsstrijd. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN een Kazerne te Weert ls morgen een nieuwe eenheid e Nederlandsche Landwacht len Führer bëedigd. De tigheid werd by gewoond door Rijkscommissaris, Ryksmi- Seyss Inquart, den höhe- SS-und Polizeiführer SS- jruppenführer Rauter en Mussert, die tevens het 1 tot de mannen richtten allen wezen er op, dat zij et hadden voor het besluit ie mannen op dit moment >n genomen, omdat hun lijker dan anderen dedraag- s daarvan thans voor oogen staan. REDE VAN MUSSERT. ssert schetste den strijd op en dood, dien Europa voor bestaan heeft te voeren en ateerde. dat de verdediging ién vaderland niet meer mo- is; zooals de Meidagen van hebben aangetoond. Het at thans derhalve aan op de ttenschappelijke verdediging r ons continent, waarin Itechland ons voor gaat. De chappen der Nederlandsche Swacht, die hiertoe, evenals pan andere formaties, den rok hebben aangetrokken, |ploniers van ons volk. Dat aarbij in een grooter ver worden opgenomen, behoeft [niet neer te drukken. Inte- eel, dit grooter geheel brengt en daarmede ons volk, eer- j omhoog. ÜEDE RIJKSCOMMISSARIS. annen der Nederlandsche Üwachtl hebt in een uur, dat voor de komst van het continent van beteekenis is als nooit te vo- den eed op Adolf Hitler afge- waartoe u de Leider, Mus- heeft opgeroepen. Uw eed op f oogenblik is een manifestatie het geloof en een gelofte der orzaamheid. Gij hebt met de- eed u uitgesproken voor den rer, voor de lotsgemeenschap Germaansche volken en voor nieuwe orde in Europa. Gij met dezen eed tevens bele- dat voor u het nationaal- alisme als de levensvorm der naansche menschen de lei- voor uw handelen voor alle |iende tijden moet zijn. Gij evenals uw kameraden der Pgere oproepingen, deze belfj- bs afgelegd op een oogenblik, £rin u de grootte der beteeke- van dit, uw besluit, in alle ■rheid voor oogen staat. Daar- I is uw eed dubbel waardevol en 1 hierdoor afgelegde belijdenis 'i trouw, dapperheid en gehoor- nheid 'ot in den dood boven len twijfel verheven en sterk. I hebt in een oogenblik, waarin t volle gewicht en de volle hard van dezen wereldoorlog in duidelijkheid voor ons bn, u niettemin uitgesproken onzen weg. ben er mij van bewust, dat besluit voor U, Nederlanders, 1 tot voor kort wat beteeke- drie of vier jaar? - meenden en de politieke, economische [militaire twistvragen te staan, gemakkelijk is. Het bewijst i helder denken en een krachtig Wij staan op het hoogtepunt 1 den beslissingsstrijd van den eer der tegen de kern en tegen dragers va?i den strijd van het fuwe Europa gerichte groote fallen der vereenigde krach- V!jh °nze vijanden. Op dit •f i vindt bij een onzer me erijders de wisseling plaats van systeem, dat als eerste den strijd tegen de on-Europeesche wanorde, in het leven geroepen door het dictaat van Versailles, heeft aanvaard. Het is duidelijk „In een oogenblik, waarin alle krachten van een volk tot het uiterste en het laatste noodig zijn, kan slechts de meest volkomen concentratie van alle levende krachten van een volk succes be loven. Het kan zijn, dat de ge beurtenissen in Italië in den zin van een dergelijke concentratie der conservatieve en autoritaire krachten bedoeld zijn. Voor ons beteekent het werk van Mussolini de eerste oproep van een even zeer scheppenden als strijdbaren Wil tot een nieuw Europa; tegen een geestelij r en moreel afster vende wereld en tegen den wor- genden greep van het commu nisme. Ik ben er zeker van, dat het volk der Italianen, dat de na latenschap van een der grootste imperieele concentraties van het avondland heeft te behoeden, in de eindfaze der worsteling om het behoud en de vernieuwing van het avondland in onze gelederen zal marcheeren. CHURCHILL'S CYNISME. De ontwikkeling der dingen in Italië en om Italië is een der zwaarste en daarom belangrijkste vuurproeven van deze worsteling, voor het Italiaansche volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor onze vijanden en voor onszelf. Eén man heeft in zijn mensche- iijke kwaliteiten bij deze vuur proef in smadelijke jammerlijk heid reeds gefaald: Winston Chur chili. Het is in overeenstemming met zijn cynisme, dat nog slechts verachting en walging wekt, als hij thans verklaart; „Wij zullen de Italianen in hun eigen vet gaar laten smoren en het vuur daarvoor door onze luchtmacht nog wat laten opstoken". Ik kan u zelfs nog verraden, hoe het be vel van dezer, man aan de Brit- sche cultuurvernietigende lucht macht luidt: „Voorwaarts, Chris telijke soldaten, laat uw brisant- en brandbommen vallen op de hoofden der moeders en kinderen van het Christelijke Italiaansche volk Wellicht is ook het doel, dat volgens den normalen loop der dingen verwacht kan worden, in het cynisme van dezen man be grepen, als hij met zijn mensch- onwaardige plannen gelijk zou krijgen. Want het wegvallen van dit autoritaire regime zal nooit terugleiden tot de huichelachtige democratie van een reeds lang overwonnen en reactionnaire geesteshouding, hetzij liberalisme of politiek confessionallsme, maar het zou in steeds nieuwe golven van vernietiging slechts kunnen uitloopen op het anarchisme als wegbereider van het bolsjewisme. PLANNEN EN TRUCS VAN STALIN. Eén man ziet zijn zaad in on vermijdelijke consequentheid rij pen bij iedere vermeende over winning der westelijke mogend heden: Stalin. En hij bereidt den oogst, waarop hij hoopt, conse quent voor. De Poolsche emigran ten schijn-regeering heeft hij ten val gebracht, om in Moskou een bevrijdingscomité te vestigen. Met het oog op dit verschijnsel ls het overbodig en belachelijk, als de Westelijke mogendheden nog op de een of andere manier den schijn willen aannemen, dat zij in het Weichselgebied onder welke omstandigheden ook een woordje zouden kunnen meespreken. Stalin gaat verder. Hij heeft hetzelfde plan met de Joegosla vische schijnregeering en Litwi- nof heeft de mededeeling gedaan van de aanspraak der bolsjewisten op den Balkan tot aan de Adria- tische zee. En thans heeft Stalin, niet tegenover ons, want ons laat het volkomen koud, maar tegenover zijn Engelsche en Amerikaansche bondgenooten niet geaarzeld, een zoogenaamde vrije Duitsche re geering in Moskon uit te roepen. In werkelijkheid is dat natuurlijk slechts een kliek van een paar joden en emigranten, die thans op geen enkele wijze er aanspraak op mogen maken zich Duitschers te noemen. Maar daarop komt het den bolsjewisten immers in de laatste plaats aan. Des te grooter is de ontsteltenis in het Engelsche en het Ameri kaansche kamp. Minister Huil kon, toen men hem vroeg naar deze demonstratie van den bolsje- wistischen bondgenoot, geen woor den vinden en de Amerikaansche pers geeft te kennen, dat Stalin klaarblijkelijk niet bereid is, een afspraak betreffende Europa te maken of zich te houden aan een belofte der Westelijke mogend heden. De Engelschen en Amerikanen krijgen al last van hun zenuwen, als zij in den oproep van dit emi grantencomité bij de gratie van Stalin lezen, dat het Duitsche volk een machtig en sterk, maar natuurlijk bolsjewistisch Duitsch- land wordt beloofd. Waar blijven dan de ontwapening en de macht- berooving? Het begint nu in deze breinen door te dringen, dat de ontbinding der Komintern een farce was en dat het doel der sovjetpolitlek een bij de sovjet unie aangesloten raden-Duitsch- land is, d.w.z. de schepping van een reusachtig Europeesch-Azia- tisch sovjetblok als uitgangsbasis voor de bolsjewiseering van de geheele wereld, tot welken wan- hoopsstap Stalin het Duitsche volk dan in staat acht, wanneer het zich verraden zou achten door den arglistigen aanval in den rug door de Westelijke mogendheden. Stalin begrijpt volkomen de juist heid van de stelling, dat het Duitsche volk nog slechts in den levensvorm van het nationaal- socialisme bereid is, zijn bijdrage voor het avondland te leveren. Bs twijfe1 er niet 'aan, of Stalin houdt, naast het Poolsche en het zoogenaamde Duitsche bolsjewis tische comité, ook voor alle an dere Europeesche staten zijn pa- tentregeering in zijn zak gereed. DE VLOEK DER SLECHTE DAAD. Zoo zal het lot van Italië voor den eerstkomenden tijd een toets steen voor Engeland en Amerika worden, voor hun ware bedoelin gen, capaciteiten en mogelijkhe den en voor het z.g. gemeenschap pelijke doel van onze vijanden. Ik ben er zeker van, dat het lot deze vuurproef van historische betee kenis in de huidige wereldworste ling gebracht heeft, om op onver biddelijke wjjze te demonstreeren. dat onze vijanden bij het maken van hun plannen en bij hun han delen vergezeld gaan van dien vloek der slechte daad, die voort- telend slechts kwaad kan baren. Van dit gezichtspunt geldt deze roep van het noodlot ook voor de Nederlanders. MEDELIJDEN MET EDEN DIE VROOLIJK ZIEN. Ik kon in het begin van de af- geloopen week constateeren, dat zoo menig Nederlander en zoo menige Nederlandsche, die tevo ren met een grimmig ontoegan kelijk gezicht rondliepen, meen den vroolijk de wereld In te kun nen kijken. Na den triestigen voorzomer heeft blijkbaar het Italiaansche klimaat in dit land zijn intocht gedaan. Ons hindert dat niet. Wij weten uit onze eigen geschiedenis, dat de geeste lijk-politieke ontwikkelingsweg van een volk, langdurig, moeilijk en vol wisselingen is. En dat er noodzakelijk schom melingen moeten zijn in hoop en wensch. Want om te komen tot een grondigen inkeer, die tot de diepte van het eigen wezen door dringt, zijn er geweldige ervarin gen en inzichten, die de grond slagen van het geestelijke en po litieke leven aan het wankelen brengen, noodig. Ik heb er men schelijk gesproken niets tegen, als eenlge Nederlanders, zy het ook op volkomen onjuiste gron den. meenen een tijdlang vroo lijk te kunnen zijn. Hoogstens gevoel ik thans reeds een zeker medelijden dat dezen menschen vroeger of later een des te groo- tere ontsteltenis, ja misschien zelfs een heillooze ontzetting be schoren zal zijn. m HARDE ONDERDRUKKING VAN ANARCHISTISCHE MISDADEN. Iets anders is het, als eenigen en ik kan met voldoening con stateeren slechts weinigen van meening zijn, dat nu de tijd ge komen is om met een opmerke lijke wreedheid gewelddaden te plegen. Ge herinnert u het geval, dat een Jongeman een vele maanden zwangere vrouw met messteken verminkt heeft of dat twee andere jongemannen een ouden en bovendien nog invaliden man bewusteloos geslagen en hem met de volledige wetenschap, dat hij nog leefde, in een zandkuil begraven en aan een smartelijken verstikkingsdood prijsgegeven heb ben. Gevallen van dergelijke al- lerbruutste moorden doen zich nu voor. Dit heeft niets meer uit staande met een. zij het ook vol komen misleide vaderlandslievende houding. Het is ook slechts de uiting van een schandelijke ge zindheid, als de levensmiddelen bonnen,, die door roofovervallen in handen van deze misdadigers komen, voor duur geld verkocht worden en daardoor bovendien de tot het uiterste belaste levens- middelenrantsoeneering voor het Nederlandsche volk in het groot ste gevaar wordt gebracht. En onder welke categorie van men- schelijke gevoelens moet het niet op zichzelf staande geval worden gebracht, dat joden, die gemeend hebben zich aan het transport te kunnen onttrekken en ergens in het land zijn ondergedoken, na eenigen tijd, als zij blijkbaar uit geplunderd waren, in ruil voor het noodzakelijkste levensonder houd, vermoord en in papier ge wikkeld in een sloot worden ge vonden? Dat is zuivere anarchie, die hier in dit land, dat zich toch in een overdreven zelfgenoegzaam heid tegen elke ontwikkeling varf dien aard gevrijwaard achtte, plaats grijpt onder invloed van de in de kringen van verzet steeds meer terrein winnende commu nistische belhamels. Ik heb alle orders gegeven om deze verschijn selen te onderdrukken met de hardheid, die in overeenstemming is met de ruwheid van deze mis daden. Als bij deze maatregelen Ne derlandsche burgers worden be trokken en moeilijkheden en be perkingen van bijzonderen aard zich moeten laten welgevallen, hebben zij de schuld daarvoor alleen en uitsluitend te zoeken bij deze uitbarstingen van een anarchistische geesteshouding van enkele misdadigers en bij de evenzeer misdadige tolerantie, althans onverschilligheid in hun eigen kringen. Hierover moet echter niemand in twijfel verkee- ren: tegenover dit anarchistische streven zullen wij niet slechts den onverbiddelijken inzet van ons uitvoerend gezag stellen, maar, indien het noodig is, ook de revolutionnaire kracht van onze nationaal-socialistische ge meenschap. «k STRIJD OM HET HOOGSTE! Wij staan in een zware vuur proef. Wie den zin van dezen tijd en de beteekenis van deze worsteling voor de toekomstige vorming der menschheid begrijpt, verwondert zich daarover niet, maar schikt zich vastbesloten en paraat naar den noodzakelijken loop der gebeurtenissen. Het gaat om het hoogste: of Europa door een voor onze begrippen en ge- aachtenwereld geestloos America- nisme ontzield of door het bols jewisme, dat volken en persoon lijkheden vermoordt, zal worden vernietigd, kortom, slechts de keuze tusschen de door joden be stuurde centra in Moskou of Washington heeft, óf dat dit Europa als de voornaamste cul tuurdrager der geheele mensch heid zijn weg van vele duizenden jaren zal vervolgen. Wij weten, dat ons geen enkel verwijt kan worden gedaan, dat wij niet anders willen dan ons recht en onze volksche vrijheid, zooals ons bloed ons die als lot heeft toebedeeld. Wij willen met onzen levensvorm met onzen volks- en staatsvorm, geen volk ter wereld dwang opleggen en denken er allerminst aan, de rest van de wereld onze eigen levens vormen op te dringen, zooals het wereldimperialisme van een Roo sevelt, of de plannen tot wereld onderdrukking der bolsjewisten, naar reeds thans duidelijk kan worden waargenomen, voorne mens zijn in den godslasterlijken waan, een missie te hebben. En wij weten ook dit: de vuur proef, die ons gezonden ls, kan niet zwaar genoeg zijn. Want na deze vuurproef wacht ons de be langrijkste taak, die den men schen gegeven kan zijn, nl. voor beeld en niet dwang te zijn voor een volgens de natuurlijke begin selen welgeordend gemeenschaps leven, waarin in plaats van de leuze der menschelijke vrijheid, die voor elk misbruik geschikt is, categorische imperatief van de verantwoordelijkheid zal staan en in plaats van de leuze der gelijk heid, die de deur opent voor de wildste kapitalistische uitbuiting, categorische imperatief van de getoonde prestatie. Tegenover deze groote taak, die het lot in zijn veelduizendjarigen loop der menschheid weer eens ons heeft opgedragen, kan een beproeving niet hard genoeg zijn. want het lot heeft ter vervulling dezer groote taken evenzeer den hardsten als ook offervaardigsten mensch noodig. Wanneer deze ooriog voorbij zal zijn, zullen de volken van Europa, die den strijd doorstaan hebben, het onuitwisch bare bewustzijn in zich dragen, dat geen macht op deze aarde het fundament van hun bestaan, de helderheid hunner doelstellingen en de kracht van hun willen kan schokken. ONS KAN NIETS GEBEUREN! Daarom zijn wij ook in deze situatie zoo kalm. Wy voelen ons als het werktuig van het lot, dat aan de wereld den avondland- schen geest heeft geschonken en schenkt in zy'n grootsche ver- schynselen van de oudheid, de ge- loovige middeleeuwen, het levens- nabije humanisme, de geestbevrij- dende ontdekkingen en uitvinding van den modernen tyd en als bekroning het op de volksche verantwoordelykheid berustende nationaal socialisme. Ons kan niets gebeuren, want er zou ons slechts één ding kunnen weder varen, dat wy niet zouden ver mogen te verdragen, nl. het prijs geven en verloochenen onzer na tionaal socialistische beginselen. Daarvoor echter zijn wy bereid te allen tyde ons leven in de waag schaal te stellen en niemand is van zins nog één ademtocht te doen, tenzij als nationaal socialist. ONVERBREKELIJKE KAME RAADSCHAP VAN DUITSCHB EN NED. NATIONAAL SOCIA LISTEN. Zoo brengt ons de ernst van dit oogenblik bijeen. Nog nooit heb ben wij Duitsche en Nederland sche nationaal socialisten ons zoo één gevoeld als op dit moment. Nog nooit heeft ons het gevoel der volkomen saamhoorigheid, van onvoorwaardeiyk vertrouwen en overgave aan het wederzijdsche lot eener bloedbroederschap zoo vervuld als op dit oogenblik. In deze gemeenschap zyn jelui, mannen van de Landwacht Ne derland, door jelui eed onze lot gezellen geworden. Wy noemen jelui daarom onze kameraden. En

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1