Rust teruggekeerd in Italië DE KRACHT VAN DEZEN STRIJD te Jaargang Zaterdag 31 Juli 1943 No. 25562 Nut die Lumpe sïnd bescheiden, Brave freuen sich der Tat BINNENLAND Telegramwisseling met den Führer. VERDUISTEREN: .EIDSCHë» DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKE* geheel Italië is de toestand normaal geworden, meldt mi. Na de betoogingen van drift, op Maandag en Dins- wegens het aan het bewind in van het nieuwe regime, het leven zijn normale >0 hervat. Dank zij hun ge verstand en ingeboren wicht, hebben de Itaüanen epen, dat de plicht van allen iet huidige oogenblik bestaat ierken en strijden voor het irland. ilmaakte kalmte heerscht in provincies. In de groote. ste- wijdt de bevolking zich dzaam aan haar bezigheden ïeemt met volmaakte disci- de genomen maatregelen autoriteiten voor de hand ing der orde in acht. Te Rome •scht rust, evenals te Turijn, tan, Genua, Bologna en Flo- :e, waar de vlaggen nog van rnizen uithangen. Alle fabrie- werken met vol rendement, winkels en markten zijn open. «lapels, Foggia, Bari en andere lelijke steden, vooruitgescho- citadellen van het front, heb- de bewoners bewijs gegeven bewonderenswaardige vader- Isliefde en discipline, te Rome verschijnende bla- publiceerden gisteren op de itpagina de berichten, voor van commentaren, betref- Ie de ontbinding der Kamer Fasces en Corporaties en de ijheidstelling van politieke aigenen. De Messaggero ijft, dat de ontbinding der oer de natuurlijke en onver- pebjke consequentie is van de effing der fascistische partij, [[daarin voornamelijk was ver- nwoordigd door de federale letarissen. In haar critiek op [beginselen, waarop de vroegere ner der Fasces was gebaseerd, de Messaggero er op, dat Kamer alle betrekkingoen fechen het volk en de vertegen- prdigers der natie vernielde en enkele stabiliteit had. Thans Jdat alles verdwenen. Het blad Buit: „De tucht van het alge- ]en stemrecht zal een der ote problemen van morgen De ervaringen der laatste jaren zullen het middel aan hand moeten doen om de voor- dwalingen te vermijden. Maar vrijheid, d.w.z. zin voor de eten en voor de verantwoor- lijkheid, zal de wegen kunnen pgeven naar orde, verdraag- leid, eerbiediging van alle hkbeelden en alle meeningen [toewijding jegens het vader- hd en de instellingen". i>e militaire rechtbanken. het overdragen der bevoegd- Bd van de bijzondere gerechts ven aan de militaire rechtban- is thans het eerste vonnis |veld door de militaire recht- van het militaire district prence, meldt radio-Rome. We- het verspreiden van alar- erende geruchten werd Al- do Simoncini uit Ancona ver- rdeeld tot 6 maanden gevange- "straf. lilitariseering spoorwegperso neel. De Italiaansche staats- rant bevat een decreet van minister van Oorlog, in over stemming met de ministers to Financiën en Verkeer, met «rekking tot de militariseering to het spoorwegpersoneel, van P-T.T. en van den omroep. Het creet treedt onmiddellijk in erking. ^Verklaring van hnll - Naar de Selsche nieuwsdienst meldt, eft Cordell Huil op de pers- onferentie te Washington ver aard, dat de vereenigde naties der alle omstandigheden blij- En vasthouden aan den eisch an onvoorwaardelijke capitulatie Italië. (DJNJB.) De Engelsch-Amerikaansche fES-„ Het persbureau Stefani hrijft; ■•Tegenover de verandering van die zich in Italië in vol- toaste orde heeft voltrokken, legt de Engelsch-Amerikaansche pers een zekere geprikkeldheid aan den dag. Inderdaad kan de Engelsch-Amerikaansche propa ganda niet meer voor den dag komen met een harer voornaam ste argumenten, dat van den oor log tegen het fascisme. Daarom blijven sommige Amerikaansche couranten, ondanks de ontbin ding van de fascistische partij, de opheffing van den Grooten Fascistischen Raad en het spe ciale gerechtshof, de ontbinding van de Kamer der Fasci en Cor poraties, de vrijlating van poli tieke gevangenen en andere maatregelen, die de regeering- Badoglio genomen heeft, kwaad aardig schrijven, dat het fascis tische bewind in Italië niet van het tooneel verdwenen is. Het spreekt vanzelf, dat men te Lon den en Washington graag had gezien, dat de verandering van bewind in Italië gepaard was ge gaan met ernstige onlusten, met opstanden, straatgevechten, enz., waarvan Engeland en de Ver. Staten zouden hebben trachten te profiteeren. Alles is integendeel verloopen zonder moeilijkheden en zender schokken en de Engel- schen en Amerikanen moeten er zich nu wel rekenschap van geven, dat zij staan tegenover een Italië meer gedisciplineerd, meer aan eengesloten, meer compact dan ooit. Dat bewijst de intransigente taal, die de Engelsche en Ameri kaansche bladen tegenover Italië hebben aangenomen. Zoo schrijft b.v. de New York Times: „Wij willen, dat Italië een operatiebasis zal worden tegen Duitschland. De eenige capitula tie, die ons in staat stelt dat resultaat te verkrijgen". Andere Amerikaansche bladen spreken over de bezetting van de Italiaan sche havens, spoorlijnen en wegen en van de vliegvelden in het Noorden. Op zulk een toon, merkt Stefani op, kan men spreken tot iemand, die om capitulatie heeft verzocht, maar niet tot Italië. Die taal bewijst, dat men in Engeland en Amerika niet veel begrepen heeft van hetgeen zich in Italië heeft afgespeeld en dat men zich geen rekenschap heeft gegeven van den geest en den wil, die het Ita liaansche volk bezielen, dat sinds den 25en Juli meer dan ooit be sloten is de eer en de vrijheid van zijn vaderland te verdedigen. Door zulk een taal te gebruiken, toont de tegenstander aan, dat hij slechts zijn eigen belang en ambi tie op het oog heeft, dat hij hard nekkig weigert de oogen te ope nen voor de werkelijkheid en dat hij wil speculeeren op den nieu wen toestand, meenende daaruit voordeelen te kunnen trekken. Alle ondubbelzinnigheid wordt hiermede weggenomen: niet het fascisme wilde men uit den weg ruimen, neen, men wil Italië ver nietigen. Doch het Italiaansche volk, dat de machinaties van den tegenstander duidelijk inziet, weet waar zich aan te houden. Minder dan ooit is het thans bereid zijn vrijheid en zijn eer prijs te geven". Verjaringsgeschenk van Hitier voor Mussolini De Führer heeft den Duce op zijn 60sten verjaardag door generaal-veld- maarschalk von Kesselring als persoonlijk geschenk de verzamel de werken van Nietzsche in een speciaal vervaardigde editie, waarvan maar slechts één exem plaar zal bestaan, met een har telijke opdracht doen toekomen. (D.N.B.) Duikboot contra luchtschip Het Amerikaansche ministerie van marine, zoo meldt de Brit- sche berichtendienst uit Washing- ton, heeft medegedeeld, dat het stijve luchtschip K 74 kort gele den op den Atlantischen Oceaan verloren is gegaan. Het lucht schip was tijdens een aanval op een bovengekomen vijandelijke duikboot door dit vaartuig be schoten. Het kreeg daarbij een treffer zoodat het verging. (D.N.B.) (Goethe) Allen nietswaardigen zijn bescheiden, flinke menschen verheugen zich over daden. Flinke menschen. Dat zijn degenen die inzien dat daar aan het Oostfront gestre den wordt om het „zijn of niet-zijn" van het heele Germaansche ras en die zich bereid verklaard hebben zich daarvoor in te zetten. Met recht kunnen wij verheugd zijn over hun da den. Jonge Nederlanders, ook gij behoort tot het Ger maansche ras. Wilt gij dan ook niet be- hooren tot hen, die zich te gen de horden uit de step pen hebben ingezet? Welnu, herinnert u dan het oude prachtige gezegde: „het ant woord van een man is de daad". Meldt u daarom bü de Waffen S.S. het Vrijwilli- gers-legioen of de Land wacht Nederland. De Rijkscommissaris Rijksmi nister Seyss-Inquart en de Leider van de N.SJB., Mussert, hebben op 26 Juli j.l. het volgende tele gram gezonden aan den Führer: „Op dit oogenblik is het ons, Duitschen en Nederlandschen nationaal-socialisten in Neder land een behoefte, U als onzen Führer te getuigen van ons on wrikbaar geloof in de succesvolle toekomst en van onze verknocht heid tot het uiterste. Heil aan onzen Führer!" De Führer heeft hierop met het volgende telegram geantwoord: „De gelofte van trouw der Duitsche en Nederlandsche na tionaal-socialisten in Nederland, die U en de Leider Mussert mij hebben doen toekomen, heeft mij oprecht verheugd. Het daarin tot uiting komende onwrikbare ge loof in het succes en in onze gemeenschappelijke toekomst zal niet teleurgesteld worden. Aan ons zal de overwinning zijn". w.g. Adolf Hitler. Honden- en kattenbrood op bon 8 Van 1 tot en met 31 Augustus 1943 worden op bon 8 van de voederkaart voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als op den voorgaanden bon van de afgeloopen periode. Op bon 8 van de voederkaart voor honden brood (groep k.) wordt voor de zelfde periode 1% kg. katten brood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus is bon 8 van deze kaarten ongeldig. DE ORGANISATIE VAN HET HOOFDBESTUUR DER P.T.T.— Belangrijke verandering Met ingang van 1 Aug. is de grond slag gelegd voor een belangrijke wijziging in de organisatie van het hoofdbestuur der P.T.T. Van dien dag af is onder de on middellijke bevelen van den di recteur-generaal aan 4 hoofd directeuren der P.T.T. de leiding opgedragen van 4 hoofdafdeelin- gen, nl. der posterijen, telegrafie en telefonie, geldzaken en sociale zaken. In deze hoofdafdeelingen zal het meerendeel der bestaan de afdeelingen en diensten van het hoofdbestuur worden onder gebracht. Het werkterrein der hoofdaf deelingen posterijen, telegrafie en telefonie en geldzaken is zon der toelichting duidelijk. Dat der hoofdafdeeling sociale zaken om vat het behartigen van en het toezicht houden op de sociale verzorging en het sociale welzijn van alle medewerkers van het staatsbedrijf der P.T.T. en hun gezinnen. ^.rriAL van malen heeft de t I wereld voor groote be- J. slissingen gestaan, welke van belang waren voor haar ver dere voortbestaan. Evenals voor heen, staat diezelfde wereld voor beslissingen en de huidige gene ratie beleeft historische uren. waarin het lot wordt aangewezen voor een periode welke langer zal zijn dan drie generaties. Deze beslissing wordt bepaald door den uitslag van den oorlog van thans. Deze wereld is volkomen gevan gen in de netten van vroegere denkwijzen omtrent een oorlog en zijn uitslag. Een oorlog is in wezen niet veranderd, wel de wijze van voeren, hetwelk aan de steeds voortschrijdende techniek moet worden toegeschreven, maar de gevolgen zullen totaal ver schillend zijn. Immers de strijd van het heden gaat tusschen wereldbeschouwingen met als in zet het Europeesche continent. Dit is een dusdanige ommekeer in de gedachtenwereld, dat het voor velen een nauwelijks te ver werken begrip is. Hieruit is een gemoedstoestand van een groot deel van het menschdom ont staan. welke duidelijke kenmer ken eener zenuwspanning ver- toonen. De oorlogvoering is voor een belangrijk deel hierop inge steld, zij het bewust of onbewust. Nimmer stond de wereld voor belangrijker beslissingen, voor een grooter oplossing van het vraagstuk der leefruimte, dan thans. Waren het in vroeger eeuwen steden en gewesten, die ten strijde trokken en later sta ten, die de degens kruisten, nu is het een oorlog, die gaat tus schen overtuigingen. Een revolu tie voltrekt zich. Het belangrijkste in dezen oor log is. welke overtuiging inhoud heeft, dus welke overtuiging aan spraak kan en mag maken op het oordeel levensbeschouwing? Het eenige antwoord op deze vraag kan luiden: die overtui ging. welke zich op het volksche principe stelt. Een wereldbeschou wing berust uitsluitend daarop en is daarom ook in overeenstem ming met de wezenlijke bedoe lingen onzer natuur. Dit zal lei den tot een volkomen ontwikke ling dezer natuurkrachten en elke andere gedachte, welke het vrije spel van de wetten der na tuur in den weg staat, zal daar om eens voor vraagstukken ko men te staan, die onoplosbaar blijken, waardoor dan middelen moeten worden aangewend, wel ke in strijd zijn met het volksche begrip van den mensch, dus tegen-natuurlijk, derhalve tegen het belang van dezen mensch zijn. Het is ook begrijpelijk, dat al leen het volksche beginsel die krachten schenkt, welke den mensch in staat stellen alles te bereiken, wat noodig en nood zakelijk is voor zijn ontplooiing in den ruimsten zin. Daaruit vloeit voort, dat de militaire be slissing in den huldigen oorlog steeds haar krachten put uit dat volksche wezen. Die wereldbe schouwing is de nimmer droog- wordende bron, waaruit het volk zijn wetenschap verkrijgt, dat het nooit kan ondergaan in een strijd, waarvan zij, die deze op vatting niet kennen en haar krachten niet in zich speuren, zeggen, dat hij een verloren strijd is. Het is het volksche be ginsel, dat Europa die groote kracht en kennis heeft gegeven om in de vele voorbije eeuwen een geloof wetenschap en cultuur te vestigen. Het is het nationaal socialisme, en dan ook uitsluitend het nationaal socialisme, dat zich hiervan bewust is en dit volksche beginsel heeft als de eenige basis van zijn geheele actieradius. Elke andere idee. hoe zij het nationaal sêcialisme ook moge benaderen, zal eenmaal ten onder moeten gaan, omdat zij de volledige con sequenties uit de eeuwige wetten der natuur niet heeft getrokken. Zoo'n idee houdt eenmaal op een idee te zijn en zal een systeem worden, dat bijwerking of aan vulling behoeft, daar het anders niet meer zou passen in den voortgeschreden tijd. Dan is zoo'n idee, zoo'n systeem, tot een partij politiek verworden en zal weer de corruptheid vertoonen van al die vroegere groepeeringen. Een dergelijk systeem zal in eigen boezem conflicten oproepen, welke in moeilijke maatschappelijke omstandigheden zulke vormen zullen aannemen, dat stroomin gen en richtingen groeien op een dergelijke wijze, dat van den koers van uitgang volkomen moet worden afgeweken. Stelt men zich op het volksche beginsel, dan kan nimmer van den koers worden afgegaan, alleen de wijze waarop deze koers gevolgd moet worden, kan een wijziging onder gaan. Maar deze wijziging zal dan ook haar weg vinden langs de banen der natuurlijke wetten, hoe hard en drastisch deze weg ook moge zijn. Alleen het natuur lijke gaan en staan leidt tot de overwinning, al het andere zal eens ineenstorten, omdat verloo chening van de eeuwige krachten van het volksche bewustzijn slechts negatieve resultaten boekt. Zoo zal in dezen oorlog tusschen beschouwingen tenslotte alleen die beschouwoing den overwin- ningstak voeren, welke zich los heeft gemaakt van de belangen der groepen, zoowel in het groot als in het klein, die vervreemd staan tegenover het wezenlijke der dingen. Een tijdelijk mili taire of materieele tegenslag zal hieraan niets afdoen, want in den eindstrijd, die ook in dezen oor log eenmaal zal ingaan, zullen het geloof, de wetenschap en de cultuur, die hun oorsprong vin den in de eeuwige krachten der schepping, ter overwinning voe ren. De zwaarste bombardemen ten de hevigste bedreigingen en de grootste overmacht zullen deze overwinning niet in den weg kunnen staan! Bereiding van bonloos gebak verboden In het 31 Juli 1943 verschenen 'voedselvoorzienings blad is opgenomen een verorde ning van het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten, waarbij met ingang van 1 Augus tus a.s. de bereiding van z.g. bonloos gebak wordt verboden. Gebak mag voortaan slechts ver vaardigd worden uit in de ver ordening opgesomde grondstoffen en daartoe behooren niet de grondstoffen die veelal in bon loos gebak worden verwerkt. Ook de producten, die aan de grond stoffen voor gebak worden toe gevoegd, zijn met name genoemd. Bovendien is het te koop aan bieden, verkoopen, afleveren, koopen en ontvangen van gebak, dat niet is vervaardigd uit de opgesomde grondstoffen en pro ducten, eveneens verboden. Het bereiden en verhandelen van b.v. gebakken vleesch of vischwaren, patates frites en croquetjes wordt door het verbod niet getroffen. van heden- en morgen avond 21.45 en 21.30 uur tot morgen- en Maandagochtend 6 uur 31 Juli maan op te 5.11 uur; onder te 21.11 uur. 1 Aug. maan op te 6.09 uur; onder te 21.45 uur (N. Maan). Met de functie van hoofddirec teur der P.T. en T. W. R. van Goor te 's-Gravenhage; Telegra fie en Telefonie: de hoofdinge nieur le klasse der T. en T„ G. C. Holtzappel, hoofdingenieur van den technischen dienst, te 's-Gravenhage; Geldzaken: de administrateur bij het hoofdbe stuur der P.T.T. mr. G. H. Dijk- mans van Gunst, wnd. algemeen secretaris te 's-Gravenhage. In de functie van hoofddirecteur van sociale zaken zal nader worden voorzien.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1