Schilferende recordverbefering van L Felle strijd op Sicilië duurt voort Palermo ontruimd. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL SPORT Kampioenschappen v. d. Nat. Jeugdstorm. Senscttïoneele overwin ning van Osendarp op de 100 M. italiaansche Weermachtberichtcn Zaterdag luidde het Italiaan sche Weermachtbericht: De toegenomen druk van sterke massa's gepantserde vijandelijke strijdkrachten op Sicilië heeft een nieuwe opstelling van de troepen van de spil en bijgevolg de ontruiming van de stad Pa lermo noodzakelijk gemaakt. Langs het geheele front zijn de Italiaansche en Duitsche afdee- lingen in een hevieen'strijd ge wikkeld. De 161ste en de 166ste groep rijdende artillerie hebben de laatste dagen met groote dap perheid gestreden en zich de eer van een speciale vermelding waardig getoond. Ten Oosten van het eiland zijn twee schepen met een-totalen in houd van 15.000 ton tot zinken gebracht door onze torpedovlieg tuigen, die twee anders koop vaardijschepen en een petroleum- tankschip troffen en beschadig den. De vijandelijke luchtmacht bestookte dp intensieve wijze de kusten van Sicilië en Calabrië tusschen Kaap Peloro en Villa San Giovanni. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden -vernield. Ook' te Salerno, op Ventotene en van ochtend te Bologna hebben luchtaanvallen schade en slacht offers in nog niet vastgestelden omvang veroorzaakt. En Zondag: Op Sicilië vonden ook gisteren felle gevechten plaats. De vijan delijke stormloop, die in den Oostelijken en centralen sector werd tegengehouden, werd met bijzondere hevigheid aan den Noordelijken vleugel van onze opmarschlinie herhaald. Onze bommenwerpers troffen een schip van middelbare ton nage in de haven van Augusta. Duitsche jagers en kleinere eenheden der Duitsche marine schoten de beide laatste dagen 11 vliegtuigen neer. Een ander toe stel werd boven de kust van Ca labrië door onze jagers vernield. Livomo werd door formaties vijandelijke vliegtuigen gebom bardeerd. De schade is niet van beteekenis. Het aantal slachtof fers wordt op het oogenblik vast gesteld. Twee. vliegtuigen werden door het afweergeschut- neerge haald. Het aantal slachtoffers der vij andelijke luchtaanvallen van de laatste dagen bedraagt: te Bo logna 97 dooden en 270 gewon den; te Aquino (Frosinone) 4 dooden en 10 gewonden; te Capo Riccuto 1 doode en 3 gewonden; te Livomo 17 gewonden, onder wie 2 zwaargewonden. Voor de slachtoffers van de bomaanvallen Generaal-veld-, maarschalk Von Richthoven heeft in tegenwoordigheid van den generaal der Italiaansche luchtmacht, Aurelio, aan den partijsecretaris Scorza een bedrag overhandigd van 1.145.050 lires, dat de onder bevel van Von Richthoven staande Duitsche mi litairen hadden bijeengebracht voor ie slachtoffers der bom aanvallen: Minister Scorza be tuigde aan Von Richthoven zijn dank voor deze "g van op rechte kameraad.se ii. De Italiaansche kroonprinses heeft geruimen tijd vertoefd in de stadswijk- Tiburtino te Rome die door den vijandelijken bom aanval zwaar geteisterd is. Zij bezocht een eetzaal, waar ruim 3000 slachtoffers hun maaltijden gebruiken. De bewoners van de buurt betuigden jegens de kroon prinses hun aanhankelijkheid en dankbaarheid voor haar blijken van medeleven. De ZaterdagÓchtend door de vijandelijke luchtmacht onderno men bomaanval op Bologna heeft aanzienlijke schade aan civiele gebouwen der stad 'aangericht. Het geboortehuis van Marconi werd door bommen getroffen en verwoest. Ook vielen er bommen op de beroemde basiliek van Sint Franciscus, een der volmaaktste monumenten van bouwkunst uit de 14de eeuw. Verschillende an dere monumenten van cultuur werden getroffeft, alsmede ook de dichtbevolkte wijken buiten de Porta San Felice; (D.NS.), De luchtaanval op Hamburg 'Tijdens den zwaren terreuraanval der Engelschen op Hambürgsche Woonwijken in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn alle ziekenhuizen ernstig beschadigd. De oude eerbiedwaardige Nikolai- kerk, een gothisch bouwwerk, ls uitgebrand. De St. Georgs-kerk werd geheel vernield. (D.N.B.) Nieuwe Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken De Hongaarsche rijksbestuurder heeft "op voorstel van den minister president en minister van bui tenlandsche zaken, von Kallay, den gezant en gevolmachtigden minister Jenoe von Ghyczy be noemd tot minister van' buiten landsche zaken. Hiermede wor den de sedert de ambtsaanvaar ding van Kallay en tevoren reeds onder zijn voorganger Bai;dossy in één hand vereenig- de portefeuilles van premies en minister van buitenlandsche zaken weer gescheidden. (D.N.B.) De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-inquart, bezocht eenige kampen van den Nederlandschen Vrouwelijken Arbeidsdienst. Onze foto toont de begroeting door een Nederlandscb Arbeidsmelsje SS i3ildber,-Fdtz-Stapf-Pax m IJs in café's en restaurants in prijs verlaagd Heh-oncumptie- ijs, dat in café's en restaurants voor gebruik ter plaatse wordt ge serveerd, is aanmerkelijk goedkoo- per geworden. De staatscourant van 22 Juli bevat een voorschrift, dat de prij zen van dit consumptie-ijs op nieuw regelt. Deze regeling, die geldt voor alle ondernemingen, die tot de bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pension- en aanver wante bedrijven behooren, betee- kent een verlaging met tenminste 15 pet. van de prijzen, die in 1940 voor hetzelfde artikel werden ge vraagd. Zeep voor artsen enz. en voor personen, die vuilen arbeid ver richten Met ingang van 1 Augustus komen kappers, practi- seerende artsen, tandartsen, die renartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijkverpleegsters gediplomeerdè pakers, gediplomeerde kraamver zorgsters en veeverloskundigen voor een periode van 3 maanden in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. Personen, die zgn. „vuilen ar beid" verrichten, komen met in gang van dezen datum voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor een extra-rant soen zeep en/of waschpoeder. Gediplomeerde bakers, gediplo meerde kraamverzorgsters en veeverloskundigen ontvangen in den vervolge iedere drie maanden deze rantsoenbonnen voor een- heidszeep. Gewonde militairen naar Vo gelenzang Het was een sfeer van ongedwongen hartelijkheid, die er heerschte in de vormings- school van de N .S. Frauen- schaft te Vogelenzang, toen daax een aantal gewonde Duitsche militairen uit de ziekenhuizen te Amsterdam, Den Haag en Heilo te gast was. Mede waren daar aanwezig o.a.. de Rijkscommissa ris en mevrouw Seyss Inquart, S.S. Obergruppenführer Rauter, Generalkommissar dr. Wimmer, Oberstabsarzt Bergmann en Dr. Reuter van het Duitsche Roode Kruis. Nadat de leidster van de school, Opmarsch in het Oosten. Duitsche pantsergrenadiers na de inname van een belangrijke plaats in de laagvlakte Van de Donetz bij hun verderen op marsch PK-Kipper-Transo-F-P m Door den trein gedood De 43-jarige mevr. J. W.S. uit Schiedam, die zich te dicht langs de spoorbaan Hoek van Holland Maassluis bevond, werd door een trein aangereden, waardoor zij op slag werd gedood. Mevr. de G.S., die zich in haar nabijheid bevond, werd ernstig gewond en naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Door gasdamp gedood In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de 28-jarige garagehouder J. W. te Nijmegen slachtoffer van gas vergiftiging geworden. De man was in de garage onder een auto aan het werk, toen hij door gas damp bewusteloos moet zijn ge raakt. Den vr>'~ achtend werd hij dood gevonden. Geheimzinnig geval bij Laren Maandag 12 Juli j.l. zagen eenige jongens, die op de heide Klein Zwitserland nabij Laren aan het spelen waren een 40 a 45 jarige slapende vrouw liggen. Naast de vrouw -lag een briefje, waarop geschreven stond „niet wakker maken". De jongens zijn toen doorgeloopen, doch Zaterdagmor gen, dus 12 dagen later, kwamen de jongens weer op de heide en zagen dezelfde vrouw op dezelfde plaats liggen. De vrouw werd toen naar het ziekenhuis te Laren ovexgebracht waar geconstateerd werd, dat de vrouw nog leefde en dat haar longen nog normaal werkten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is zij echter aldaar over leden PREDIKBEURT. W ADD'NA VEEN Rei.ionstr. Kerk: Dmsdagnam 7 u.. cis. De Hover van Vlaardli.gen. Net:. Hcrv. Kerk Aangenomen naar Schoten door dr. H van der Lcos te Assen Beroepen (toezeg ging) te St. Johannesga ca., ds. G. van Hoegee te Ferwerd. te Leek ds G Sc' eper ttf Wapserveen..«Be dankt' voor Olst door ds A. Bur ger te Marum. Benoemd tot hulp- preoiker te Noordwljkerhout, cand. A Ctrl lijn van Wiltenswaard, hu ip prediker" te Hilversum. Aangeno men als hulpprediker, cand. G. O. van Royn naar Tiel. Clir. Geref. Kerk Bedankt voor Ouderkerk aan den Amstel door ds H. van Leeuwen te Erme- lo. Geref. Kerken Beroepen te Rockanje, ds. H. A. L. van der Linden te Ooltgensplaat. GESLAAGDE WEDSTRIJDEN TE EINDHOVEN. Zaterdagmorgen stond Elndho- van al voor dag en dauw in het teeken van den jeugdstorm. Stor- mers en stormsters, meeuwen en meeuwkes trokken al vroeg in for matie door de straten. Om negen uur werd in het sportfondsenbad met de verwerking der zwemkam- pioenschappen begonnen, welke een zeer vlot verloop hadden. De prestaties stonden op vrij hoog peil, in aanmerking genomen de Een fenomenale overwinning op de 100 m. van Osendarp in den fraaien tijd van 10.4 sec. en een indrukwekkende record verbetering van den Hollandman Wim Slijk huis op de 5 km., die de beste pres tatie van Jan Zeegers met niet minder dan bijna 19 seconden ver beterde, dat waren de hoogtepun ten van den strijd om de nationale atliletiekkampioènscbappen, die in het olympisch stadion te Amster dam werden gehouden. Alle oude bekenden handhaafden zich in deze wedstrijden en nieu we gezichtspunten waren er prac- tisch niet. Sensationeel was echter de 100 meter race! Er zat spanning in de lucht. De sprinters waren geladen en met hen het publiek. De entou rage was wellicht juist de oorzaak van een schitterende 100 m.-race, zooals de laatste jaren maar zelden is gezien. Daarbij ontstond een in cident, dat de sprinters en voor namelijk Osendarp, Berger en Zwaan tot een nog grooter activi teit prikkelde. Osendarp ging naar het oordeel van zeer velen te vroeg weg. Star ter Moerman liet echter niet op nieuw starten en Osendarp won deze race in 10.5 sec. vóór Berger (10.6 sec.) en Zwaan. Het publiek protesteerde en toen Osendarp zelf de wedstrijdcommissie verzocht de finale over te loopen, werd daar toe besloten. Deze tweede finale werd een indrukwekkende wedstrijd tusschen Osendarp. Berger. Zwaan van Osta, Naaktgeboren en Nusse. De start was buitengewoon goed. Vrijwel gelijk sprongen de zes sprinters uit hun blokken weg. Berger veroverde door een razend snellen start een kleinen voor sprong, Zwaan kwam vlak achter hem en daarna op de derde plaats Osendara. De Hagenaar liep wel licht den wedstrijd van zijn leven'. Na een 60 meter passeerde hij zwaan en op de laatste meters werd ook Berger geslagen. Zijn tijd was 10,4 sec.. 2. Berger 10.5 sec., 3. Zwaan 10,6 sec. Het publiek, dat eerst een weinig sportieve houding jegens onzen sprintkampioen had aangenomen, liet zich thans weer van zijn beste zijde zien en juichte Osendarp hartstochtelijk toe. De hulde, die het liem bracht nam de vormen aan van een spontane ovatie. En niemand verheugde zich daarom meer dan de over het veld sprin gende Osendarp, die iedereen om den hals vloog. Gaufrauenschaftsleiterin Frau De la Fontaine, haar gasten met en kele hartelijke woorden had ver welkomd, .bracht een 20-tal leden van de Jungfrauenschaft in den tuin van het fraaie buiten een even afwisselend als aantrekke lijk en bovenal opgewekt pro gramma tot uitvoering. De zege van Slijkhuis. De 5000 m.-loop brach eenige recordverbetering. Jaa gers liep in 1932 de 5000 me 15 m. 16.4 sec. en nadien zich niemaiid aan, die snelle Thans ruim 10 Jaar later tereje Wim Slijkhuis, uit het record echter met liefs sec. Hij bracht het op 14 n _££c. en dat zonder tegen want er was niemand die partij kon geven. Noch Pluym noch Gillessen, die 2e en 3e den speelden een rol. Slij deelde de lakens uit. Zijn (volgens een door trainer V: opgesteld tijdschema), ziju zijn souplèsse, het was alles indrukwekkend. Slijkhuis ii groot kampioen, van wien me zeer veel verwachten kan. Van de andere Leidenaars De Water- uitstekende 3e vèn gen (6,58 m.), Nota 5e 400 51,5 sec. en Vis 11e 1500 m. venberg moest wegens een blessure verstek laten gaan. De andere nummers. Op de 200 meter was Ose uitgesproken heer en m< Zwaan werd tw.eede. Blok liad geen moeite om 4 meter voor zich op te eischen., als vorig jaar kon hij echter verder komen dan 50 sec., t het Ned. record van K. Baui ten op 48 sec. staat. Van Olffen verraste op de meter door den favoriet J. de Roode, van Haarlem geen te geven. Op de 80ff m. stak Bouma boven zijn concurrenten uit, kampioenschap was zijn tien successie op dezen afstand, tijd van 1 m. 56.1 sec. was hei gunstiger dan vorig jaar. De veldnummers der heera verden geen bijzondere pres: op. Lutkeveld was in p vorm, maar ongeukkig. Twei passeerde hij de 60 m. grens, beide worpen werden afge): Met een worp van 57.22 m, haade hij het kampioen speerwerpen. Wellerdieck ble het verspringen beneden de wachtingen. Wel werd hij kam doch hij bleef beneden de (6.87 m.). Fanny BlankersKoen had Bij het vèrspringen openbaarcli een ontsteking in de hiel, haar dwong op dit nummer strijd te staken. Wel startte i de 100 meter, waarop zij onbex het kampioenschap veroverde Nel Timmer. Door het uitvallei de kampioene kon Gerda K< onverwachts den titel veroi bu het -vèrspringen met een sj van 5.58 meter. Zij werd ook dreigd kampioene op de 200 schaarsche gelegenheid, welke er voor de jeugdstormers in het al gemeen bestaat om in het water elkanders krachten te meten. De uitslagen waren: Stormers 50 i*. crawl: 1. H. van Olst (Amsterdam) 32.5, kampioen; 2. De Roos (N.H 100 m. school slag: 1. D. L'ndénaar (N.H.) 1.35,8 2. A. Witter (Gr 50 m. school slag: 1; Buitenhuis (Gelre) 47 sec. 2. R. Kouwenhoven (Gelre) 48.4; 4 x 50 m. schoolslag estafette: 1. Amsterdam 3.11; 2 Gelre. Stormsters: 100 m. crawl: 1. J. van Iperen (Amst.) 1.36 4/5 sec.; 2. G. Ales (Den Haag). 50 m rug- crawl: 1. D. Kaan (N.H.) 41 sec.; 2. G. Houtman (Amst 4 x 50 m. schoolslag estafette: 1. Amster dam 3.09,9 sec; 2. Noord Holland 3.10. 100 m. borstcrawl: 1. G. Hout man, Amsterdam 1 18: 2. A. Eg- germc .t (Den Haag). 50 m. borst crawl: 1. W. Berk (Overijssel) 39 sec.; 2. T. van Laar (Gronin gen). 50 m. schoolslag: 1. I Vis (Den Haag) 46.7: 2. R. Visscher (Amsterdam). Des middags vond in het Phi- lips-sportstadion het hoogtepunt van de kampioenschappen plaats, waarbij naast den leider, ir. Mus- sert en zijn echtgenoote en de hoofdstormer Van Geelkerken aan wezig waren, de secretaris-generaal der N.SB ir. C. J. Huygen, de wnd. geheral-kommissar z. b. v. Willi Ritterbusch, Berelchsleiter Bühner van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P in den Niederlanden, vertegenwoordigers van de H.J. en B.D.M., de gevolmachtigde voorde sport H. W. van Groningen a Stuhling en talrijke andere auto riteiten. Onder de aanwezige JeugdstQrm- leden bevond zich tevens een de putatie van zestig stormers uit West-Duitschland, die enkele we ken de gast zijn van hun makkers in het vaderland. Voorts was een kamp van den arbeidsdienst voor meisjes aanwezig. Nadat de Leider en de hoofd stormer bij hun aankomst aan den ingang van het stadion de opge stelde eerewacht van stormers had den geïnspecteerd, begaven zij zich naar hun plaatsen op do eeretrl- bune. Na den opmarsch voerden de stormsters op het middenveld een goed ingestudeerde rhytmlsche oefening met dansjes uit die een bekoring .voor het oog waren en welke veel applaus oogstten. Daarna vonden de eindwedstrij- den plaats. Over het algemeen waren de prestaties in het bi'zonder vt meisjes veel beter dan het Jaar. Bij de stormers bleke: prestaties eenigszlns achteruli gaan te zijn wat zijn oorzaak' in den inzet van goede krai elders De uitslagen waren: Stormsters, speerwerpen Drognatdoeve, Den Haag 28.0 2. G. Van Meurs (N.H.). Hoog gen; 1. S. Weekhout (Z H.) l.( 2. T. van Hamond (Den E 100 m. hardloopen: 1. j. van mond (Den Haag) 13 sec.; Hogewonirig (Z.H.). Kastieb» pen: 1. M. Drognatdoeve Haag) 60.40 m. (nieuw ree 2. C Verschoor (Z.H.). 4 x 1( estafette: 1. N. Holland 53.7 2. Den Haag; Verspringen: 1 van Meurs (N.H.) 4 80 m.; Cloetingh (Den Haag). Stormers: 400 m. hardloopt M. Vetter (Amst.) 55.1 sec Westra (Den Haag). Verspril 1. P. Thoen (Brabant) 5.80 n J. Theunissen (NH.j 5.25 m m. hardloopen: 1. Hrvan de (Sticht) 11.7 sec.; 2. Gaan (Z.H.). Kogelstooten1 H. V (Amst.) 11.27 m.; 2. W. va: Wurff (Sticht). KnotwerpM H Rijker (Friesland) 56.70 n Wouters (Z.H.). 800 m. han pen: 1. J. Verbruggen (Brat 2.14,5 sec.: 2. J. Vaal (Brab speerwerpen: 1. H. Westra Haag) 41.64 m.; 2. F. West (Sticht) 4 x 100 m. estafett Brabant 48.5 sec.; 2. Sticht. 1 springen: 1. J. van den B' (N.H.) 1.59 m- 2 P. de (Amst.). Kader estafette: 1. sterdam 58 sec.; 2. Noord Ho! 3. Den Haag Algemeen 'puntentelling st sters: 1. Den Haag 41 pnt.; 2 Holland 35 pnt.; 3. Z.-HollaM Idem stormers: 1. Brabau pnt.; 2. Sticht 42 pnt.; 3. AM dani 31 pnt. Totaal: 1. Den Haag 63 po N-.Holland 61 pnt.; 3. ticht 4. Brabant 48;' 5. Z.-Holland 6. Amsterdam 34; 7 Gelre 2; Friesland 17; 9. Limburg 13; Zeeland 8; 11. Overijssel 5', Di'en the 1 en 13. Groningen I Na de beëindiging der wed! den marcheerden alle groep® gen van de jeugdstorm opn het sportterrein rond waarï plechtige vaandeltocht plaats' De Leider nam hierna het y In enkele korte bewoordt wenschte hij zijn stormers stormsters geluk met de re® ten van de eindwedstrijdeft beter zijn dan vorig Jaar te venter.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2