Terugvoering in krijgsgevangenschap MUSSOLINI AFGETREDEN marschalk Badoglio^ volgt hem op BEKENDMAKING MISLUKTE SOVJET -AANVALLEN te Jaargang Maandag 26 Juli 1943 No. 25557 OORLOG WORDT VOORTGEZET. EEN LAATSTE WAARSCHUWING Terreur-aanval op Hamburg. VERDUISTEREN 2de Regiment Wielrijders, Corps Pontonniers en Torpedisten, 7de Reg. V. A. en 2de Reg. Luchtdoelartillerie. EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I issolini is afgetreden. De koning-keizer heeft maarschalk Pietro iglio tot zijn opvolger benoemd. nieuwe chef-der Italiaansche regeering, maarschalk Badoglio, onmiddellijk na de aanvaarding van zijp functie een oproep vaardigd, waarin hij zegt: p bevel van den koning en keizer neem ik de militaire regeering iet land met alle volmachten op mij. De oorlog wordt voortgezet. 5 is zwaar getroffen in zijn overvallen provinciën, in zijn ver te steden, blijft echter als naijverig bewaker van zijn duizend- e tradities trouw aan het gegeven woord. Sluit de gelederen om den ag en keizer, het levende voorbeeld van het vaderland, het voor- I voor ons allen. De opdracht, die ik heb ontvangen, is duidelijk elomlijnd. Zij zal nauwgezet ten uitvoer worden gelegd. En wie mocht inbeelden, dat hij een normale ontwikkeling kan onder en, of wie mocht trachten de openbare orde te verstoren, zal loogenloos getroffen worden. Leve Italië, leve de koning!" ming Victor Emanuel heeft gisteravond door de radio een lamatie uitgegeven, waarin het volgende tot het Italiaansche wordt gezegd: alianen! In dit plechtige uur voor hét moederland moet een er de plaats van zijn plicht, van zijn verantwoordelijkheid en van strijdpost innemen. Geen enkele afwijking van dezen plicht kan en geduld. Geen enkele beschuldiging kan worden toegelaten. Italianen zijn zich bewust van de ernstige wonden, die den en bodem van het moederland hebben opengereten. De dapper van zijn gewapende macht en de vastberadenheid van al zijn :rs zullen den weg naar herstel weer vinden. Heden meer dan len ik onverbrekelijk verbonden met u in onwrikbaar vertrouwen de onsterfelijkheid van ons land". Deze proclamatie was onderteekend door Victor Emanuel en ge- ■fttrasigneerd door Badoglio. (A.N.P.). minister van buitenlandsche zaken is, naar vernomen wordt, inoemd Guariglia, tot dusver Italiaansch ambassadeur in Ankara, vliegtuig is hij reeds op weg naar Rome. De nieuwe regeering irloopig gedomicilieerd in het koninklijk paleis, het Quirinaal. m (D.N.B.). Nadat met de tnans gei lende bekendmaking van len wenrmacntoeiemsnaDer n den Niederlanden de le ien van alle troepenonder- ieelen der voormalige Ne- ierlandsche weermacht en van alle van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde for maties opgeroepen zijn tot nelding en terugvoering in krijgsgevangenschap, wordt liermede een laatste oproe ping tot aanmelding uitge vaardigd aan al die personen die zich wegens onbekend heid met hun juiste vredes- onderdeel of op grond van redenen van gezondheid of '-beroep of ingevolge andere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfodrt, Zonnebloem straat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt: degenen die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) a. t/m. L op 2 Aug. 1943; degenen, die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) m. t/m. z. op 3 Aug. 1943; degenen, die geboren zijn in 1914-1904 (inb.) a. t/m. 1. op 5 Aug. 1943; degenen, die geboren zijn in 1914-1904 (inb,) m. t/m. z. op 6 Aug. 1943. Er wordt nogmaals de na druk op gelegd, dat ook die genen die van terugvoering in krijgsgevangenschap vrij gesteld zijn, t.w. de houders van z.g. „Freistellingsbeschei- nigungen" niet vrijgesteld rijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehr. machtbefehlshaber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toege zonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van dezen mel dingsplicht zijn slechts: 1. Personen, die zich op 25 Mei 1943 „in Arbèitseinsetz" in Duitschland of in door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevonden; 2. De van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijge stelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrijge steld heeft van aanmeldings plicht; 3. Personen, die door een bijzonder- schrijven- van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden van aan melding en terugvoering in krijgsgevangenschap voor- loopig vrijgesteld zijn. Vóór 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voor malige Nederlandsche weer macht, die in Mei 1940 in werkelyken millitairen dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden omtrent terugvoering in krijgsgevan genschap van den 29sten April '43 aangemeld hebben. Degene, die ook van deze laatste aanmaning tot aan melding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De aandacht wordt erop gevestigd dat een aantal leden van de voormalige Ne derlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegron de verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet na gekomen zjjn, reeds gear resteerd en naar „Wehr- machtgefaengnisse" overge bracht is, waar zij him vonnis afwachten. Duitsche Weermachtberichten Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Op het Koebanbruggenhoofd, aan het Mioes- en Donetsfront, bij Bjelgorod en ten Zuiden van het Ladogameer werden de voort gezette doorbraakpogingen van des bolsjewisten bloedig ver ijdeld. Een in de eigen stelling binnengedrongen vijandelijke pantserstoottroep ter sterkte van 50 pantserwagens werd vernie tigd. De heen en weer golvende ge vechten in het gebied van Orel duren voort. Krachtige vijande lijke infanterie- en pantseraan- vallen werden hier in zware ge- vechterf tot staan gebracht. In den tegenaanval gelukte het-een vijandelijke strijdmacht volledig te vernietigen. In totaal werden gisteren 357 pantserwagens kapot geschoten. Op Sicilië bezette de vijand aarzelend het Westelijke deel van het eiland met de stad Palermo, dat zich reeds van den aanvang af in ontruiming bevond. Op het afweerfront van de Duitsch-Ita- liaansche formaties strandden verscheidene vijandelijke aanval len. Een eigen aanval had succes. Bü een aanval op vijandelijke scheepsdöelen voor Augusta be schadigden zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen zes transport schepen en brachten een vracht schip van 2000 ton tot zinken. Vaartuigen van de Duitsche ma rine schoten boven de wateren ten Noorden van Sicilië 8 vijan delijke vliegtuigen neer. Bij een vergeefsche poging van vijandelijke, luchtstrijdkrachten om het eiland Kreta aan te val len schoten strijdkrachten van de luchtverdediging uit de aan vallende formaties 10 vliegtuigen neer, terwijl talrijke andere wer den beschadigd. In den nacht van 22 op 23 Juli vingen bewakingsvaartuigen van een Duitsch convoól een aanval van formaties Britsche torpedo- motorbooten voor de Nederland sche kust op. In gevechten, die verscheidene uren duurden be schadigden zij 4 vijandelijke tor- pedomotorbooten zóó zwaar, dat die verloren geacht kunnen wor den. Het convooi is voltallig in de haven van bestemming aange komen. En Zondag: Aan het bruggehoofd van den Koeban en aan het front van den Mioes -mislukten verscheidene plaatselijke aanvallen van den vij and, die ten deele in tegenaanvab len werden afgeslagen. Aan den ..ïu^eii-Donetz verzwakte'de aan- valsactie van de sovjets merkbaar. Sterke infanterie- en pantser strijdkrachten van de sovjets pro beerden wederom tevergeefs de doorbraak in het» gebied van Bjelgorod te forceer en. In het gevechtsgebied van Orel hielden de wisselvallige gevechten aan. De sovjets werden op ver scheidene plaatsen in succesvolle tegenaanvallen verdreven. Plaat selijke wiggen werden afgegren deld. Ten Zuiden van het Ladoga meer stortten ook gisteren weer alle met vrij sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen onder bij zondere zware verliezen voor den vijand Ineen. De sovjets verloren in de gevechten van gisteren 125 pantserwagens. Bij de jongste gevechten aan het Mioesfront heeft zich de Rijnsch- Westfaalsche 16e divisie pantser grenadiers bijzonder onderschei den. Op Sicilië vonden gisteren slechts plaatselijk begrensde ge vechtshandelingen plaats, zonder dat de vijand successen kon be- van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5.45 uur De maan kwam" heden op te 1.47 uur en ging onder te 16.52 uur. Op grond van de op 29 April 1943 ln de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Nieder landen betreffende terugvoering ln krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht worden by deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle ln de jaren 1989" en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het ln Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich meldeD telkens tusschen 8 en 12 uur: IN DE WATERLOOKAZERNE, AMERSFOORT: 1) De dienstplichtigen van het 2e regiment wielrijders en zijn oor- logsformaties op 2 Augustus 1943 2) De dienstplichtigen van het corps pontonniers en torpedisten en zijn oorlogsformaties op 3 en 4 Augustus 1943. 3) De dienstplichtigen van het le regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 5 Augustus 1943. 4) De dienstplichtigen van het 2e regiment luchtdoelartillerie en zijn oorlogsformaties op 6 Augustus 1943. By de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewys, de distributiestamkaart met inlegvel en. voor zoover mogeiyk mili taire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de ln Duitschland werkende „grensganggrs" voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven Is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of by de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogeiyk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zyn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor ln de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan» melding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. by den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelyk uniform anders burgerklee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding'zijn vry gesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den Arbeitseinsatz ln Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachts befehlshaber ln den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering ln de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelijke pogingen steunen. halen. Formaties jagers en torpe dovliegtuigen van de luchtmacht grepen in de gevechten te land in. Luchtdoelartillerie schoot in de straat van Messina een vyande- lijke motorpedoboot in brand. Voor de Nederlandsche kust ont stonden in den afgeloopen nacht opnieuw verscheidene gevechten tusschen de bewakingsstry'dkrach- ten van een Duitsch konvooi en Britsche motortorpedobooten. Een der motortorpedobooten werd tot zinken gebracht, 5 andere booten werden in brand geschoten en verscheidene beschadigd. Een eigen vaartuig ging verloren. Dee- len der bemanning konden gered worden. In de wateren van het hooge Noorden sloegen Duitsche jagers in de ochtenduren van heden een aanval van vyandelyke lucht strijdkrachten op een eigen con vooi af. Van de aanvallende 35 vijandelyke vliegtuigen werden er 17, waaronder 11 bommenwerpers neergeschoten. Door overdag ondernomen aan vallen door Noord-Amerikaansche bommenwerpers op Noorsch ge bied leed de bevolking aanzienlijke verliezen aan dooden en gewon den. Vooral in Dronthjem ont stond groote schade aan gebou wen in woonwüken. Een stérke formatie Britsche bommenwerpers ondernam in den afgeloopen nacht een terreuraan- val op de stad Hamburg, waardoor zware verliezen ontstonden onder de bevolking en groote verwoestin gen aan Woonwijken, cultuurmo numenten en openbare gebouwen. Strijdkrachten der luchtverdedi ging schoten volgens de voorloo- pige berichten ln het Noord-West- Duitschë kustgebied en in het ge bied van Noorwegen 17 der aan vallende bommenwerpers omlaag. Bij de reeds gisteren vermelde vruchtelooze aanvalspogingen van vijandelijke luchtstrijdkrachten op Kreta werden in totaal 21 vijan- dleijke vliegtuigen boven het eiland neergeschoten. Hoe de eerste wereldoorlog ont brandde De Berlijnsche bla den maken groot opgemaakt melding van een sensationeels vondst in de geheime Servische archieven, waardoor thans, 29 jaar na de onzalige daad een rechtstreeksche bronnengetuige- nis voor de reeds lang naar vo ren gebrachte stelling gegeven is, dat de aanslag van 28 Juni 1914 in Serajewo op den Oosten- ryksch-Hongaarschen troonop volger aartshertog Franz Ferdl- and, die den eersten wereldoor log deed ontbranden, geënsce neerd is door den Servischen kolonel van den generalen staf Dragoetin Dlmitrüewitsj. Het document is een door den kolo nel van den generalen staf eigen handig geschreven bekentenis aan den voorzitter van den krijgsraad voor officieren ln Saloniki, kolonel der Infanterie Misitsj, gedateerd 28 Maart 1917. De Servische kolonel van den generalen staf Dimitrijewitsj be kent hier schriftelyk, dat hij een Serviër van Oostenrijksch-Hon- gaarschen nationaliteit, Rade Malobabitsj, uit Kroatië-Slavo- nlë heeft geronseld om den aan slag op den Oostenryksch-Hon- gaarschen troonopvolger te or- ganiseeren, dat hij verder, voor hij zyn definitief besluit nam, van den Russischen militairen attaché kol. Artamanow een rap port heeft gevraagd over hetgeen Rusland zou doen Ingeval Oosten rijk wegens den aanslag aan Servië den oorlog zou verklaren Artamanow antwoordde hem niet alleen dat Rusland Servië niet in den steek zou laten, de Rus sische generale staf schoot hem zelfs geldmiddelen voor om den aanslag uit te voeren, zoodat eenige der kwitanties van da aanslagplegers zich in Russisch» handen bevnden. (D-N-B.)

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1