Klantenbinding voor groente en fruit in een aantal gemeenten Öp 26, 27 en 28 Juli bon „groente 32" bij handelaren inleveren. STADSNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN Het boek der aanklacht. KERK EN SCHOOL Met ingang van 8 Augustus a.s. zal in de gemeenten, waar gedurende de laatste uitreiking van bonkaarten groentekaarten zijn uitgereikt, klantenbinding voor groente en fruit worden in gevoerd. Het betreft hier de ge meenten, welke behooren tot de distributiekringen Amsterdam Beverwijk, Bloemendaal, Bus- sum, Haarlem, Heemstede. Hil versum, Landsmeer, Laren (N.H.) Nieuwer Amstel, Velsen, Weesp, Wormerveer, Zaandam, Cappel a/d IJssel, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Katwijk, Leiden, Oegstgeest, Rijswijk (Z. H.), Rotterdam, Schiedam, Vlaar dingen, Voorburg, Wassenaar, Zwijndrecht, Maartensdijk, Amersfoort, De Bilt, Utrecht, Zeist, en Zuilen. De klantenbinding brengt me de, dat men in de bedoelde ge meenten telkens voor een distri butieperiode van vier weken een groentehandelaar moet kiezen, Van wien men gedurende die pe riode alle groente en fruit voor zich en zijn gezin dient te be trekken. Men kan voorloopig dus desgewenscht iedere vier weken van handelaar veranderen. Men moet telkens ln de derde week van een distributieperiode een groentehandelaar kiezen voor de daarop volgende periode. Hiertoe moet men op de Maan dag, Dinsdag of Woensdag van die week een nader aan te wij zen bon der groentekaart bij den gekozen handelaar inleveren. De handelaar moet een genummerde klantenlijst aanleggen, waarop hij namen en adressen vermeldt, van de gezinshoofden, die hun bonnen en die van hun gezin bij hem hebben ingeleverd. Ieder gezin is n.l. verplicht zich in zijn geheel bij één han delaar te laten inschrijven. Een gezin van b.v. zeven personen moet dus alle zeven bonnen der groentekaart bij denzelfden han delaar inleveren en mag niet b.v. drie bonnen aan den eenen en vier bonnen aan een anderen handelaar afgeven. Er zal con trole op de juiste nakoming van deze verplichting worden uitge oefend. Handelingen in strijd met deze bepaling kunnen er toe leiden, dat het betrokken gezin in het vervolg geen groentekaart meer zal ontvangen. Onder gezin moe ten ook worden begrepen perso neel, dat de warme maaltijden gebruikt, kostgangers, enz. Gezinskaarten voor groente en fruit. De groentehandelaar zal een z.g. gezinskaart aan den klant afgeven waarop hfj behoort te vermelden: 1. Zijn eigen naam en adres (zoo mogelijk stempel); 2., Naam en adres van den klant (gezinshoofd); 3. Het aantal leden, waaruit het gezin bestaat (dit aantal moet dus overeenstemmen met het aantal bonnen, dat ingele verd wordt) en 4. Een volgnummer. Dit laat ste moet overeenstemmen met het nummer van den klant op de klantenlijst en wordt bepaald door de volgorde, waarin de Alanten hun bonnen bij den handelaar hebben ingeleverd. De handelaar moet zijn klan ten mededeelen, op welken dag of welke dagen zij bij hem groen te zullen kunnen verkrijgen. Hij is volkomen vrij dit te re gelen, zooals hem dit het meest gewenscht voorkomt, dus b.v. éénmaal per dag of twee- ot drie maal per week. Voor het ge val niet alle klanten iederen dag bediend worden, zal de hande laar bepaalde dagen voor be paalde nummers moeten aanwij zen, hetgeen dient te geschieden door het ophangen van een des betreffende aankondiging in den winkel. Telkens wanneer de klant groente of fruit ontvangen heeft moet de handelaar met inkt of aniline potlood den dag, waarop Is afgeleverd, op de gezinskaart doorstrepen. Hierdoor wordt dus jroorkomen, dat de klant op de voor hem vastgestelde dagen meermalen per dag groente of fruit komt koopen. De handelaar mag uitsluitend den dag doorstrepen, waarop de klant groente of fruit van hem ontvangen heeft. Koopt een klant dus b.v. op Maandag groente of fruit voor Maandag, Dinsdag en Woensdag, dan mag de handelaar alleen den Maan dag doorstrepen en niet ook den Dinsdag en Woensdag Verdeeling der groente door den handelaar over zijn klanten. De groentehandelaar moet zelf zorgen voor een billijke ver deeling van de door hem ont vangen groente en fruit over zijn klanten. Hij moet hierbij rekening houden met het aantal personen, waaruit een gezin be staat. Overigens is hij evenwel geheel vrij in de wijze, waarop hij de groente wil verdeelen. Het behoeft geen betoog, dat een handelaar, die niet voor een bil lijke verdeeling der hem toege wezen hoeveelheden zorg draagt zichzelf schaadt, daar de gedu peerde klanten zich voor een volgende periode bij een anderen handelaar zullen doen inschrij ven, hetgeen tot gevolg heeft, dat de handelaar, dien zij heb ben verlaten, een gedeelte van zijn toewijzing moet missen. De klanten moeten er evenwel reke ning mede houden, dat het niet mogelijk is de op de veiling aan gevoerde hoeveelheden groente en fruit dagelijks nauwkeurig over de handelaren te verdeelen naar evenredigheid van de in hun bezit zijnde toewijzingen. Zoo zal het b.v. voor kunnen komen, dat de van een bepaalde groente of fruitsoort ter veiling beschikbare hoeveelheden te ge ring zijn om dagelijks of weke lijks alle op de betrokken vei ling aangewezen handelaren daarvan te voorzien. In dit ge val zal die groente of die fruit soort derhalve bij een gedeelte van bedoelde handelaren tijde lijk (n het geheel niet verkrijg baar zijn. Nieuwe vestiging. Bij nieuwe vestiging binnen het gebied, waarvoor de klanten binding geldt, moet uit den aard der zaak een zekere tijd worden overbrugd, gedurende welken het betrokken gezin nog niet op de normale wijze. d.i. dus op de tegen inlevering van de aange wezen bon van de groenten- kaart ontvangen klantenkaart, groente en fruit kan betrekken. Met het oog hierop is de volgen de regeling ge u off en. Wanneer men zich gedurende de eerste of tweede week van een vierweeksche distributiepe riode in dit gebied vestigt kan men bij den plaatselijken aistri- butedienst nog de groentekaart in ontvangst nemen, welke men in de derde week van die periode bij een handelaar moet inleveren teneinde gedurende de volgende periode groente en fruit te kun nen koopen. Bovendien ontvangt men een speciale bon, met het opschrift „een rantsoen groente" welk men aan den handelaar moet afgeven. Tegen afgifte van deze „rantsoen-bon" verstrekt de handelaar een gezinskaart .waar op de nieuwe klant gedurende het restant van de loopende aistriDUUepenoae groente en fruit kan betrekken. Vestigt men zich in de derde of vierde week van een distribu tieperiode in het z.g. groentege- bied, dan zal de distributiedienst alleen de speciale i-antsoenbon uitreiken tegen afgifte waarvan de groentehandelaar verpncnt is een gezinskaart te verstrekken en groente af te leveren gedu rende het restant van de loo pende distributieperiode, alsmede gedurende de eerstvolgende distributieperiode. Gezinsvermeerdering. Bij gezinsvermeerdering door geboorte, aannemen van perso neel of anderzins handele men geheel als boven aangegeven bü vestiging in het groentegebied. Verhuizing binnen het groentegebied. In dit geval dient men zijn gezinskaart bij den distributie- dienst der nieuwe woonplaats in te leveren. Deze distributiedienst Dubbel jubileum. Gisteren herdacht de bij onze stadge- nooten welbekende bontwerkerij der Pa. M. van Essen het heug lijke feit. dat voor 25 jaar bij haar in dienst traden de heer N. de Water, chef-bontwerker, alsmede mej. A. van Noort, hoofdnaaister. Dit dubbele Jubileum werd in het feestelijk versierde atelier der firma herdacht. De jubila rissen werden door den patroon, den heer K. L. van Essen, op de gebruikelijke wijze toegesproken, waarna, ook namens het perso neel, verschillende geschenken werden aangeboden. Daarna wer den de jubilarissen in de gele genheid gesteld den verderen dag in den huiselijken kring door te brengen. Orgelavond Feike Asma Het 16e programma der orgelavon den in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren, is Maandagavond sa mengesteld uit veel gevraagde werken. De toegang is vrij. Mulo-examens. - Geslaagd voor het Mulo-diploma A: Ch. Paling, G. W. v d Water, K. Wasse naar, L. P. H, Backer, L. M. Giezen, W. A. v. d. Laken, allen te Leiden, M. Plug. Noordwijk, J. L. Schuld, W. Ph. Mosis, G. van Dam, H, Commas, M. Doelman, C. H. de Bok. Th. A. P. Mole naar, E. C. Cornelissen, L. J. Herweyer, J. A. v. Heyningen, J. Beute. G. C. Lengkeek, allen te Den Haag en N. Duyndam, Noordwijk. Voor Mulo B slaagden: C. J. Klingeman. Den Haag P. Dam, Den Haag, W. J. A. Broese van Groenou, Den Haag, A. Veldhuy- zen v. Zanten, Hillegom en J. Bootsma Hillegom. De heer A. Lasschuijt alhier slaagde voor het examen voor hoofdonderwijzer Mej. M. E. A. Kern alhier is geslaagd voor de huisacte Fransch M.O.A. KATWIJK AAN DEN RIJN. Mej. To van Schle slaagde voor het diploma costumlère. LISSE. Geslaagd voor het Mulo-di ploma: T. Griekspoor, B. de Kwaa- steniet, R. Griffioen. J. Imanse. P. van Pijpen, J Rietkerk, G. Segërs, J. Segers. J. 'de Visser, H. J. van Woerden. Mej. Albers alhier slaagde voor het examen Vakgroep kap- persbedrijven. WASSENAAR. Geslaagde te Utrecht voor het examen Fransch L.O., mevr. J. M. GregoorNicola von Tür- stenrecht alhier. zal dan de meergenoemde rant soenbon uitreiken, welke men aan den gekozen handelaar moet afgeven. Deze zal vervolgens een nieuwe gezinskaart afgeven, waarop men gedurende het restant van de loopende distri butieperiode en gedurende de volgende perioden groenten en fruit kan betrekken Zooals in den aanhef werd medegedeeld, zal de klantenbin ding voor het eerst plaats vin den voor de vierwekelijksche distributieperiode van 8 Augustus tot en met 4 September a.s. Men moet in verband hiermede bon „groente 32" op Maandag 26, Dinsdag 27 of Woensdag 28 Juli a.s. inleveren bij den leverancier, van wien men gedurende de ge noemde periode groenten en fruit wenscht te betrekken. •4»-IV ET ontbl°ot hoofd, diep t l\/l geschokt, heeft Paus Pius 1 v J-de Twaalfde minutenlang in stille overweging gestaan voor den troosteloozen puinhoop, die eens de San Lorenzo fuori le Mura was, een der zeven hoofdkerken van Rome. Schrijnend is dit beeld van de lange waardige gestalte in het smetteloos wit temidden van zooveel ellende. Ongemeen scherp was dit stille protest van den Paus, die zonder eenig gevolg, zonder eenig ceremonieel, zonder tiaar of mijter onverwacht door de stra ten schreed van de wijken, waar kort tevoren de anglo-amerikanen hun heiligschennis jegens Rome hadden bedreven. Wat hier voor de eeuwigheid werd gebouwd, heb ben anglo-amerikaansche bommen in enkele seconden verwoest. De Engelsche propaganda tracht het steeds luider protesteerende koor der wereldopinie te over stemmen. Londen en Washington doen nog een schamele poging om de wereld en haar geweten in slaap te sussen door van militaire doelen te spreken, die volgens iederen kenner van Rome daar in het geheel niet te vinden waren. Of is het soms een militair doel, wanneer men verscheidene bom men werpt op een der schoonste en oudste kerken der christenheid? Is het soms een militair doel een kunstmonument te vernietigen, dat onze voorouders als een kost baar erfgoed uit den tijd van kei zer Constantijn met zooveel piëteit bewaard hebben? Is het soms een militair doel, het beroemde kerkhof van Rome om te woelen, waar groote historische figuren uit het verleden een rust plaats vonden. Is het een militair doel, een kapel en de kostbare mozaieken te vernietigen, die reeds in 578 boven het graf van den aarts diaken Laurentius werden aange bracht? Is het een militair doel bommen te werpen naar den bisschopstroon, het marmeren baldakijn, de am bo's en het atrium, waarmede Paus Honorius Hl de basiliek in 1220 verrijkte? Is het een militair doel, deze bommen uit te gooien over de plaats, waar de catacomben van San Lorenzo het getuigenis der eerste Christentijden voor het nageslacht bewaren? Of wil men soms de nieuwe universiteitsstad van Rome, dat geweldige moderne gebouwen complex en centrum der Italiaan- sche wetenschappen, een militair doel noemen? Of de arbeiderswijken Prenesti- na en Latina, waar slechts woon-, huizen zijn? Wij Nederlanders weten overi gens uit eigen ervaring wat het zeggen wil als men aan den over kant van den Oceaan beweert, zoogenaamde militaire doelen ge troffen te hebben. Dat hebben we dezer dagen nog in Amsterdam gezien, waar vele woonhuizen, een school een klooster en een sier lijke kerk werden verwoest, juist toen daar een godsdienstoefening gehouden werd. Ws de aanval tegen de Am- sterdamsche burgerbevolking een slag voor ons land: zoo en in nog grootere mate was de heiligschen nis jegens Rome een schok voor de geheele wereld. Niet, omdat Rome nu eenmaal de Italiaansche hoofdstad is: maar wel, Rome het symbool is van de ste geestelijke kracht det schen, omdat deze stad dei heuvelen de niet te ven schatten bewaart, die de beschaving en het Christ voor het nageslacht hebbe eengebracht. Rome's culti een wereld-patrimonium. kerken zijn het eigendom wereld-religie en wie zich a cultuur vergrijpt, wordt vo tijd door de geheele werel vloekt, wie hij ook zijn mi waar hij ook staat. Nog steeds stroomen de t ten binnen, die de wereldpi neutrale en niet-neutrale l| uit katholieke en niet-katl kringen bijeen bundelt t< boek der aanklacht tegen de mies en de Yankies. Ook onze pers in al haar keeringen striemt den aani Rome op onbarmhartige Het „Dagblad van het Zi spreekt over de „tragedie Eeüwige Stad en betoogt, d nieuw de barbaren voor de ten van Rome staan". Het meen Handelsblad" wijst er deze misdaad een belai mijlpaal is op den droevei der verwording en schetst Ai als het „cultuurlooze land, i gebrek aan een volk slecht bevolking heeft, waar de afgod, de corruptie norm, de niek koning en de oppervli heid troef is. Zulk een lan naar zijn aard geen eerbi ontzag hebben voor de cu waarden in andere landen' het blad. „De Koerier" het sarcastisch aan Augustus toen Roosevelt en Church het oorlogsschip „Potömai Christelijke hymne „voon Christelijke soldaten" a „Voorwaarts Christelijke sol zoo roept het blad uit. voon tegen Europa's kostbaarst! tureele goederen, kerken, muj eeuwenoude bouwwerken. Thans nu ook Rome d Vaticaansche bezittingen d< anglo-amerikanen werden g fen, heeft de Paus in een baren brief dergelijke aanva| strijd verklaard met alle van menschelijkheid en Cl] lijke gevoelens. Tegelijkertijd Pius de Twaalfde een ol protest aan de regeeringer Londen en Washington laten handigen. Dit protest zal de moeten openen van allen, d aan den kant van Churcl Roosevelt mochten staan. De geschokte wereld wa angstige spanning af. ho reactie der anglo-amerikan zijn nu het hoofd der katt kerk. gesecondeerd door de wereldpers de heiligschenn Rome's cultuur bedreven oj heeft gebrandmerkt. De heeft nog verklaard, dat het bardement van Rome eet gruwelijkste ervaringen vat leven is geweest. Wii kunt aan toevoegen, dat de were de terreuraanvallen nr> de 1 en niet-bezette gebieden vernietiging van Duitsche ei liaansche cultuurmonument bedehuizen reeds zoovele grt heeft ondervonden, dat de aanval op Rome een laatst en onverbiddelijke waarsch moet zijn aan allen, die ht schaving, religie en cultus veilig waanden ln de hande: Londen en Washington. In de bollenstreek staan thans de gladiolen ln bloei. De fraaie bloemen worden afgesneden CNF-Stevens-Pax m PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 35 JULI. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur)Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5 uur (Dankz.), ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: Vm. 10% u., ds. ten Cate Eglise Wallonne: dlx heures et de- mie, Mr. R. Blommaert Evang. Luth. Gem.: Vm. 9 u. ds. Bieger; vm. 10% u. ds. N. J. Pabon van Woerden Geref. Kerk: (Zulder- kerk)Vm. 10 u., dr. A. de Bondt van Den Haag; nm. 5 u., dr. Weste rink Geref. Kerk (Heerengracht) Vm. 10 u.. ds. M. van Wiik van Delfshaven; nm. 5 u., ds. W. Fa- ber van Hoogeveen Geref. Kerk (Oude Vest)Vm. 10 dr. Wes terink; nm. 5 u., ds. van Wijk Geref. Kerk (Morschweg)Vm. 10 u. ds. Faber; nm. 5 u. dr. de Bondt Geref. Kerk in H.V. (Breestr. 64)Nm. 6 u..- ds. Venemans Rem. Geref. Gem.: Vm. 10% u., dr. Heering van Bussum Ver. van Vrijz. Herv. (Vokshuis)Vm. 10% u.. ds. E. D. Spelberg van Hilver sum Vrije Kath. Kerk (Vreewijk straat 19)Vm. 10% u. Gez. Mis. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Vm. 9.30 en 11 u. en nm. 7 u. ds. P. L. Kiehl Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 7 u.. ds. M. Hulzeveldt. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u.. ds. Eerhard; nm. 5 u., ds. J, C. Baas van Hoogmade Geref. Kerk: Vm. 10 en nm ds. E. v. d. Burg van Pernis Geref. Kerk: Vm. 10 en nu leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Vm. 10% u.. ds. Baas. De Kaag Ned. Herv, Vm. 10% u. ds. J. Th. van 1 van Llsse. Katwijk a. d. Rijn Ned. Kerk: Vm. 9% u. en nm. 5 Most van Spiik van Oegstge Geref. Kerk: Vm 9% en nB ds. J. G. Feenstra van Sehe gen. Katwijk aan Zee 1 Kerk: Vm. 9% u„ ds. R. P.A gers; vm. 11.15 u., ds. B. v. 0 nm. 6 u., ds. Fr. J. Broeyer H.D.) van Den Haag Z Chr. Prot. Bel Vm. 9% u.. van Ginkel; nm. 6 u.. ds. Wit. van Leiden Gerei Vm. 10 en nm. 5 u, ds. J. huis. Koudekerk Ned. Herv. Vm. 10 u. (H.A.) en nnt (Dankz ds. v. Binsbergen Kerk: Vm. 10 en nm. 7 U- v. d. Schaft van Groote Li® Leiderdorp Ned Herv. Vm. 10 en nm. 6% u. ds huis van Woerden Gerei Vm. 10 en nm. 6% u., ds. le cointre van Bergen op Zc; Ver. van Vrijz., Herv Vm. ds. Bosma Leidschendam Ned.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2