Terugvoering in krijgsgevangenschan furingen voor de Waffen-S.S. Legioen en de Landwacht te Jaargang Zaterdag 24 Juli 1943 No. 25556 BUITENLAND 5 )e Sovjets in een a~ dwangpositie. BINNENLAND Ongebruikte houten meubelen alleen op vergunning te koop. Terugvoering in krijgsgevangenschap 2e Regiment Wielrijders, Corps Pontonniers en Torpedis ten, 7e Reg.* V. A. en 2e Reg. Luchtdoelartillerie. VERDUISTEREN: RECHTZAKEN EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN -sb poging van de sovjets om tzen zomer tot een defini- leslissing op het slagveld te et n, het koste wat het wil, ir de meening van den mi- rj a correspondent van het tc slechts te verklaren uit angpositie, waarin zich de rUnie na meer dan twee van de zwaarste verliezen ateriaal en grondgebied be- :orrespondent schrijft: „Het Ie karakter van het thans i nde groote offensief der in 5, van het Koeban-bruggen- tot aan Leningrad toe, laat lat de vijandelijke legerlei- net de operatieve doorbraak het Duitsche afweerfront deze maanden van het jaargetijde onder alle om- gheden en tot eiken prijs de sing van den oorlog wil for- l Dit feit werpt een veel- ld licht op den innerlijken id van de Sovjet-Unie. Het vooral, dat men daar geen er heeft, dat men niet een n winter over het land wil heentrekken, zonder werke- ccessen, d.w.z. zonder be- e vernietiging van de die zienderoogen meer en aagt aan de kern van de ndskracht der sovjets, ngevolge heeft de bolsje- :he leiding ditmaal werke- •Iles op alles gezet: naast SSsr [totale productie aan oor- -miateriaal, groote contingen- sj bijeengeraapte menschenmas- 1 [die voorafgegaan worden sterke elite-formaties, tot spaarzaam voor dezen slag In de meeste sectoren :t front is de stormloop van iassa's evenwel tegen den van den Duitschen afweer n gebrachten heeft de hier en daar zelfs terrein n. Terwijl in de eerste faze van het vijandelijke offensief zich duidelijk het plan van den vijand afteekende om tegen Orel te ope- reeren en hier de hoofdbeslissing te zoeken, valt er sinds eenige dagen een merkwaardige veran dering te constateeren. De vijand valt nu overal aan, aan de Mioes, aan den middenloop van de Do- netz, in het gebied van Bjelgo- rod, in het gebied van Koersk tot aan Soechinitsjii en thans weer aan het bruggenhoofd van den Koeban en zelfs ten Zuiden van het Ladogameer. De grootste ver nietigingsslag van alle tijden is aan den gang. De sovjets zullen en kunnen hun verliezen niet vol houden. Al mogen zij in hun agi tatie ook al plaatselijke winsten doorslaggevend achten, voor de Duitsche leiding is alleen beslis send, dat de vijand met de ver snippering van zijn stootkracht voortgaat en zich bij uiterst ge ringe Duitsche verliezen afbeult, totdat het oogenblik van den grooten tegenslag gekomen zal zijn. Derhalve beoordeelt men de huidige actie van den vijand, vol gens Berlijnsche militaire krin gen, niet als een teeken van kracht, maar als een bewijs, dat de sovjet-leiding in een dwang positie zit en met den kop door den muur wil loopen. Hierbij is echter nog altijd de muur sterker gebleken dan de kop. Het feit, dat de Duitschers, ondanks het zware en hardnekkige karakter van de gevechten slechts zeer ge ringe verliezen lijden, toont wel aan, aan welken kant tenslotte de langste adem zal zijn. Italië roept dienstplichtigen op - Het Italiaansche ministerie van Oorlog heeft de oproeping bevo len van alle onvoorwaardelijk voor den militairen dienst ge- schikten van de lichtingen 1907 1922, onverschillig of zij militaire vooropleiding hebben ontvangen of niet. Deze oproeping geldt niet voor hen, die tot nu toe onmis baar waren verklaard, daarente gen wel voor alle om andere rede- #nz© Vrijwilligers. Even wordt rust gehouden voor een stevig SS PK-Fritich- O-H- P m S.S. Ersatzkommando Nie- hde deelt mede: derlanders van arisch bloed, en leeftijd van 1745 jaar gehuwden), die lichamelijk KI als geestelijk goed ontwik- zün en zich geheel kunnen aan de eischen, die de op- S htm stelt, kunnen zich bij enoemde adressen vervoegen, Jnde gekeurd te worden. Bij Onderzoekingen worden ook ^gevraagde inlichtingen ver- met betrekking tot de ver- os der familieleden, duur der 'ng, extra levensmiddelen familieleden enz. aandacht wordt er op ge- non1j voor de vrijwilligers, paalde redenen In Ne derland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op egn der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 914.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg nen van den militairen dienst vrijgestelden. De aanmelding moet in de eerste helft van Augustus geschieden. (D.N.B.) Davis zegt: Sicilië slechts een etappe. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de* lei der van het Amerikaansche bu reau van voorlichting, Elmer Da- vis, aan journalisten te Londen verklaard: „Het Amerikaansche publiek heeft thans ingezien, dat Afrika slechts een eerste stap was. Wellicht zal het ook inzien, dat ook Sicilië slechts een etappe is, en dat de geallieerden nog een heel stuk verder moeten klaute ren". Met betrekking tot de sa menwerking met de propaganda der sovjets verklaarde Davis: „Wij hebben die niet altijd ge makkelijk gevonden. Wij hopen, dat wij te Moskou een bureau kunnen oprichten, maar tot dus ver bestaat er nog geen. De rede nen zijn mij niet duidelijk". (DN.B.) Giraud in Noord-Afrika terug. Naar United Press uit Algiers meldt, is generaal Giraud van zijn bezoek aan de Vereenigde Staten en Engeland in Noord- Afrika teruggekeerd. (D.N.B.) AANSCHAFFING TOT HET STRIKT NOODZAKELIJKE TE BEPERKEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt be kend, dat voortaan alle ongebruik te, al dan niet gestoffeerde, hou ten meubels onder de distributie vallen en dientengevolge slechts mogen worden gekocht, verkocht en afgeleverd tegen geldige ver gunningen. Een uitzondering hier op vormen de bureaumeubelen, waaronder te verstaan zijn bu reaux, schrijftafels, schijfmachi- netafels, karthoteekkasten en -la- den en registerkasten, voor den aankoop waarvan dus geen ver gunning noodig is. Degenen, die ten genoege van den distributiedienst kan aantoo- nen, dat het aanschaffen van houten meubelen voor hem nood zakelijk is, waarbij in het bijzon der gedacht wordt aan gevallen van aanstaand huwelijk, eerste in richting en verlies anders dan door oorlogsgeweld, kan bij den plaatselijken distributiedienst een aanvraagformulier tot het verkrij gen van een vergunning bekomen. In het algemeen moeten de aan te schaffen houten meubelen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt. De geheele inrichting mag niet meer omvatten dan slaapkamermeubelen (per gezins lid één bed), en een eetkamer. Slechts in bijzondere gevallen kunnen bovendien nog andere meubelen worden verstrekt. De belanghebbende moet het ingevulde aanvraagformulier bij den distributiedienst van de ge meente indienen, waar hij in het bevolkingsregister is opgenomen. Aanvragen moeten als regel op naam van het hoofd van het ge zin worden ingediend, slechts in het geval van een a.s. huwelijk door de a.s. echtgenoote, terwijl de a.s. echtgenoot mede het aan vraagformulier onderteekent. Deze aanvragen worden ingediend bij den distributiedienst, onder welke de gemeente van vestiging van het a.s. gezin ressorteert. Bij het in dienen dezer aanvragen moet steeds de verklaring van onder trouw, waarop de vermoedelijke datum van het huwelijk staat ver meld, worden overgelegd. Alleen personen, die na hun huwelijk een zelfstandige huishouding gaan voeren, komen voor een vergun ning in aanmerking. Zoowel gezinnen, als alleen staande personen, die een zelf standige huishouding gaan voeren, kunnen een aanvrage voor een vergunning voor houten meubelen indienen. Hierbij dienen voldoen de bewijzen (b.v. een huurcon tract) te worden getoond, dat een Op grond van de op 29 April 1943 In de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber In den Nieder- landen betreffende terugvoering ln krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht worden by deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkeiyken militairen dienst was. zy moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: IN DE WATERLOOKAZERNE, AMERSFOORT: 1) De dienstplichtigen van het 2e regiment wielrijders en zijn oor logsformaties op 2 Augustus 1943. 2) De dienstplichtigen van het corps pontonniers en torpedisten en zijn oorlogsformaties op 3 en 4 Augustus 1943. 3) De dienstplichtigen van het 7e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 5 Augustus 1943. 4) De dienstplichtigen van het 2e regiment luchtdoelartillerie en zijn oorlogsformaties op 6 Augustus 1943. By ae aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewys, de distributiestamkaart met inlegvel en. '-oor zoover mogeiyk mili taire identiteitspapieren Degenen, waaronder ook Degrepen de in Duitschlana werkend© „grensgangers" voor wie een „Beschexnigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit oewijs by huD werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bU de aanmelding toonen Na de melding moet de .jBescheinlgung" zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. by den stationschet van het station -an vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelyk uniform anders ourgerklee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche Klee- ren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den Arbeitselnsatz in Duitschland of ln de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachts befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wyze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelijke pogingen steunen. dergelijke huishouding door hen wordt opgezet. Ter vervanging van anders dan door oorlogsgeweld, b.v. door brand, verloren gegane -outen meubelen kan het gezinshoofd bij den distributiedienst der gemeente van inwoning een aanvrage om een vergunning indienen. Voor slachtoffers van oorlogsge weld draagt ten aanzien van het verstrekken van vergunningen voor het aankoopen van houten meubelen de stichting centrale voorziening te Rotterdam zorg, in samenwerking met de plaatse lijke commissies. Aanval op Soerabaja Domei meldt uit Soerabaja: Donderdag ochtend hebben drie viermotorige bommenwerpers een aanval ge daan op Soerabaja. De vliegtui gen, die spoedig door het afweer- vuur verdreven werden, richtten geen schade aan. Dit is de eerste vijandelijke aanval op Java sinds de Japansche bezetting. Nieuwe N.A.D.-staforkesten Het ligt in de bedoeling om naast het bestaande N.A.D. staf orkest, dat onder leiding staat v-an den hopman-kapelmeester L. H. F. Leistikow te 's-Graven- hage, de welbekende dirigent van de voormalige marinekapel, enkele districtsorkesten bij den Nederlandschen Arbeidsdienst op te richten, indien zich hiervoor voldoende geschoolde musici aanmelden. Voorloopig zullen twee district- orkesten geformeerd worden, die resp. in het Noorden en het Zuiden van het land gestation- neerd zullen zyn. Verzegeling van postpakketten met aangegeven waarde Alle postpakketten met aangegeven waarde moeten - met Ingang van 2 Augustus verzegeld worden. De uitzondering, die tot nu toe gold voor pakketten beneden een bepaald bedrag, vervalt dus op 2 Augustus. „Is het keerpunt gekomen?" Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op Maandag 26 Juli, over Hilversum I om 18.45 uur, draagt als titel: „Is het keerpunt gekomen?" Van heden- en morgenavond 2L45 uur tot morgen en Maandagochtend 5.45 uur 24 Juli: maan op te 0.57 uur; onder: 13.34 uur (laatste kwar tier). 25 Juli: maan op te L20 uur; onder: 15.44 uur. Haagsche Gerechtshof Ter zake van schuldheling was F. J. C. te Boskoop door den Politierechter veroordeeld tot t... .uaand gevan genisstraf. van welk vonnis de ad vocaat-generaal ln hooger beroep bevestiging eischte. Het hof heeft arrest gewezen en opnieuw een maand gevangenisstraf opgelegd. Terzake een misdrijf tegen de zeden was mej. B. F. uit Lelden door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met gratie; de adv.-generaal vorderde verhoogen van de straf tot vier maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft twee maanden gevangenis straf opgelegd. Tot twee maanden gevangenisstraf was W. de M. uit Lelden veroordeeld terzake van schuldheling. De officier, die een zwaarder straf had gevorderd, kwam van dat vonnis in hooger; beroep en de adv.-generaal vorder de vier maanden gevangenisstraf. Het hof heeft vei-lachte tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld. Terzake schuldheling was J. B. uit Lelden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf; de adv.- generaal vorderde ln hooger beroep bevestiging van dit vonnis. Het hof heeft een maand gevangenis straf opgelegd. i

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1