„KLEINTJES" (Og&lbaat namaak schaadt? LAATSTE BERICHTEN Politieke moord in Rotterdam. De Amerikaansche luchtaanval op Amsterdam. Hevige succesvolle afweepstrijd in het Oosten Caltanisetta en Enna ontruimd. MEDEDEELING OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Personeel aang Kamers gevraagd Diversen BINNENLAND 10.000 GULDEN BELOONING. In de avonduren van 19 Juli 1943 tegen 23 uur werd in de Zestienhovenstraat in hel Noordelijk deel van Rotterdam de Nederlandsche staatsburger An- thonius van der Waals, geboren op 11 October 1912 in Rotterdam, door verscheidene schoten ernstig gewond. De gewonde is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen -bezweken. De daders wisten zonder her kend te zijn te ontkomen. Op den doode werd een persoonsbewijs gevonden, uitgeschreven ten name van Antoon de Wilde. Het ver moeden bestaat, dat het slacht offer zich soms van den naam Antoon de Wilde bediend heeft. De bevolking wordt aangespoord om mede te werken aan het op sporingswerk. Voor ter zake die nende aanwijzingen, die leiden tot het vinden van de daders, wordt een belooning van 10.000 gulden uitgeloofd. De leider van de Sicherheits- polizei en van de S.D. R'dam w.g. WÖLK SS- Sturmba nuf ührer. HET AANTAL DOODEN GE STEGEN TOT 133. Bij de voortgezette opruimings werkzaamheden in Amsterdam- Noord zijn'weder enkele lijken ge borgen, waardoor het aantal doo- den als gevolg van den Ameri- kaanscheri terreuraanval op Am sterdam-Noord, is gestegen tot 133 De stoffelijke resten zijn alle over gebracht naar een kerkgebouw in het centrum der stad, waar de identificatie plaats had. Heden en morgenNworden de slachtoffers ter aarde besteld. De meeste slachtoffers vielen in een blok huizen, waarin een apo theek, en een dokterswoning ge vestigd was. De' geneesheer hield juist spreekuur. Enkele tientallen patiënten- bevonden zich in de achtkamer, toen het perceel een voltreffer kreeg. 29 lijken werden onder het puin vandaan gehaald, n de aangrenzende apotheek achten tal van arbeiders, die er de voorkeur aan gaven hier te ichuilen inpfaats van in den na- bijzijnden schuilkelder, dekking. e meesten hunner vonden hier den dood, de anderen werden al len zwaar of licht gewond. In het politiebureau, dat een voltreffer reeg .werden behalve twee agen ten. ook twee arrestanten gedood. Zeer veel is te danken aan de eminente hulpverleening. Enkele minuten na den aanval, die slechts enkele seconden duurde, waren eeds honderden mannen, vrou wen en meisjes aan het werk. Ter stond begonnen zij met hét ruimen van puin en zij mochten er in sla- "en. velen uit de ingestorte per celen in veiligheid te brengen, -elfs nog tn de avonduren kon en geheel gezin levend onder de (Uinhoopen vandaan worden ge taald. Talloozen hebben aan dit rachtdadig ingrijpen het behoud van hun leven ,te danken. Ned. Herv. Kerk gedankt voor nissen (toez ds. P. J. P. Lamens e Heilouw. Benoemd tot hulppre- iker te Tiel cand. G .Ch. v. Royen e Utrecht Clir. Geref. Kerk Beroepen te Urk ds. M. Baan te Bussum. Getef. Kerken Bedankt voor benoeming hulpprediker bij de evangelisatie te Wormerveer en Wormer cand. K. Blom te Haarlem. Aangenomen naar Leiden ds. A. Veldman te -Langerak die bedankte voor GiessendamNederhardinx- veld en voor Htiizum. BUITENLAND Zal de paus zijn zetel naar Rome verleggen? Uit toon aangevende Vaticaanschekrin gen verluidt dat Paus Pius XII ingeval van nieuwe vijandelijke bomaanvallen op Rome zou overwegen zijn zetel uit Vati caanstad naar een van de Pau selijke paleizen in de binnenstad van Rome over te brengen. Een beslissing is tot nu toe nog niet genomen. Met deze zetelverleg ging, zoo verklaart men in ge noemde kringen, wil de Paus tot uitdrukking brengen, dat hij niet slechts hoofd van de Katho lieke Kerk is, doch ook bisschop van Rome en .derhalve vastbe sloten is hét lot van de bevol king van de stad Rome te deelen. (D.N.B.) Giraud te Londen Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Giraud, van Canada komend, in Londen aangekomen. (D.N.B.). De dag der vergelding zal komen. Op de buitenlandsche perscon ferentie van het Auswaertigeamt te Berlijn heeft gezant dr Schmidt verklaard, dat het bombardement op Rome door vijandelijke vlieg tuigen geen novum is in de vij andelijke oorlogvoering, doch als voortzetting béschouwd moet wor den van de" methoden, die bekend zijn uit de terreuraanvalletl op andere plaatsen van beschaving in Europa. Geen middel is den En- gelschen en Amerikanen verwer pelijk genoeg oin het niet te ge bruiken. Eens zal echter de dag komen, zoo riep dr. Schmidt uit, waarop heden in Duitschland en in Italië een ieder wacht, de dag. dien wij besloten zijn te voorschijn te roepen: de dag der wrekende vergelding, waarop de sinds lang opgekropte haat zal losbarsten. Op dien dag zal de vijand tevergeefs een beroep doen op het wereldge weten. of op de humaniteit respec tievelijk de cultureele inrichtingen van Washington, New York en Londen. Met de zich opstapelende bewijzen van hun eigen oorlogvoe ring zullen wij dan het ach- en wee-geroep van de tegenstanders tot zwijgen brengen. (D.N.B.). De Achillespees der oorlogvoe ring De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft o.m.: „Het zwaartepunt van de gevechten in het Oosten blijft gelegen in de ge bieden ten Noorden van Orel en aan de Mioes. De sovjets probeer den ook gisteren met zeer sterke strijdkrachten een doorbraak door het Duitsche afweerfront te for- ceeren. Wederom waren hun in spanningen vergeefsch. Zij leden daarbij de tot dusver hoogste ver liezen van een dag aan pantser wagens, n<l. 562. De gestadige toe neming van deze verliescijfers wet tigt de conclusie, dat de inspan ningen van den vijand om met zijn groot offensief toch nog een succes te behalen, hakr hoogte punt nog niet bereikt hebben en dat hijjevenals in de grootste winterslagen van dezen veldtocht, zonder scrupules alles in den strijd, werpt. Alleen bestaat er een groot verschil tusschen de veldslagen, welke toen en die thans woeden. Men krijgt den indruk, dat de sov jets ditmaal alles op het spel zet ten. Critische waarnemers zijn van Duitsch weermachtberieht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan den Mioes en den midden loop van den Donetz probeerde de vijand ook gisteren met sterke in fanterie- en pantserstrijdkrachten ons afweerfront te vergeefs te doorbreken. Hevige vijandelijke aanvallen en stormloopen wissel den met eigen tegenaanvallen af. De gevechten" duren voort. Ook in het gebied van Orel werd vooral ten Oosten en Noorden van de stad de zware afweerslag voort gezet. In het Zuidelijke deel van dezen frontsector werden over een breed front ondernomen aanval len van de sovjets bloedig afgesla gen, plaatselijke wiggen werden gegrendeld. Gisteren vernietigden onze troe pen 133 sovjet-pantserwagens. In den tijd van 5 tot 19 Juli werden in de felle aanvals- en afweerge- vechten aan het Oostelijke front 45.172 gevangenen gemaakt, terwijl 4827 pantserwagens door formaties van het leger, van de Waffen-SS en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht kapotgeschoten en verscheidene honderden andere sovjet-pantserwagens door vlie gende formaties vande lucht macht werden vernietigd. Boven dien werden 2201 stukken geschut alsmede 1080 granaatwerpers buit gemaakt of vernietigd. In den zelfden tijd werden 2344 sovjet vliegtuigen omlaag geschoten. Op de Zwarte Zee bracht een Duitsche duikboot een vrachtschip van 2.000 brt tot zinken en in de baai van Kroonstad werd door kustbatterijen van de marine een sleep in brand geschoten. Ver wacht kan worden, dat de sleep vernietigd is. Ónder de bescherming van dich te mist ondernam de vijand in den nacht van 19 op 20 Juli met vrü sterke strijdkrachten een lan dingspoging aan de kust van Noordelijk Noorwegen bij Vardoe. In het rrstond losbarstende ge concentreerde vuur van alle ter verdediging van' de kust opgestel de eenheden van het leger, de ma rine en de luchtmacht, stortte de landingsactie van den vijand vol komen ineen. De vijand moest zich onder verliezen in de dikke mist terugtrekken. In den westelijken sector van het Siciliaansché front Voerden Duitsch—Italiaansche gevechts groepen, ongehinderd door den vijand, de bevolen bewegingen volgens de plannen uit. In den Oostelijken sector werden talrijke aanvallen van Britsche troepen afgeslagen en werden" plaatselijke wiggen in onverwijlden tegenaan val uit den weg geruimd. In den strijd tegen de vijan- meening, dat de drijfveer voor het sovjet-offensief van dit jaar ge zocht moet worden in de moeilijk heden met de voedselvoorziening, waarvoor de Sovjet-Unie thans meer dan ooit is komen te staan. Hier ligt de Achillespees van de oorlogvoering der sovjets. Wanneer men uit dit oogpunt de militaire krachtsontplooiing van den vijand bekijkt, zal men het be grijpelijk achten, dat de bolsjewis tische leiding het voornaamste ge wicht van haar groote offensief legt op den centralen en Zuidelij ken sector van het front. Het gaat haar om het bezit van de Oekrain- sche korenschuur. Italiaansch weermachtberieht. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede: In den centralen sector van het front op Sicilië hebben de spil- troepen na hevige gevechten Cal tanisetta en Enna ontruimd en nieuwe stellingen betrokken. Van 10 tot 20 Juli werden 228 vijandelijke, pantserwagens ver nield en eéri honderdtal bescha digd, terwijl de vijand talrijke andere bij de landingsoperaties heeft verloren. Toestellen van ons vijfde regiment slagvliegers heb ben een stoutmoedigen aanval op de haven van Augusta gedaan, waarbij zij een groot koopvaardij schip en een transportschip ern stig troffen. Twee vijandelijke toe stellen werden in een gevecht neergeschoten, drie onzer vlieg tuigen keerden niet op hun bases terug. Zware Duitsche bommen werpers hebben in den nacht van 20 Juli de haven van Malta aan gevallen, zij troffen havenwerken en zeven koopvaardijschepen, waarvan er twee als gezonken kunnen worden beschouwd. Duit sche torpedomotorbooten hebben in de wateren van Sicilië twee torpedojagers en een stoomschip van 3.000 ton tot zinken gebracht en een koopvaardijschip van mid delbare grootte met torpedo's ge troffen. Alle torpedomotorbooten keerden op haar basis terug. Bij vijandelijke luchtaanvallen op Napels en plaatsen in Campa nia, Calabrie en Sardinië werden lichte schade en een gering aantal slachtoffers veroorzaakt. Lucht doelbatterijen schoten twee toe stellen neer te Napels, één te Pa lermo en een in de omgeving van Decimo (Cagliari). Te Napels en in de provincie zijn 13 dooden en 45 dooden geteld. delijke transportvloot werden ook gisteren weder goede resultaten behaald. Bij" den reeds gemelden aanval van een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen uit Malta in den nacht van 19 op 20 Juli werden inrichtingen der haven La Valetta in brand ge worpen en werden bomtreffers geplaatst op 7 groote vijandelij ke transportschepen, waarVan er minstens 2 als vernietigd be schouwd kunnen worden. Een Duitsche' formatie motor- torpedobooten ondernam een nachtelijke actie tegen de door den vijand bezette haven van Syracuse en bracht in een ver rassenden aanval 2 torpedoja gers en een schip van 3.000 brt. tot. zinken. Een ander groot schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gemeente Katwijk PROBEBETRIEB des Luftschutz-Alarmgerats' (Si renen) findet am Freitag, den 23 Juli 1943 des Vormittags statt. Es wird der lange Dauerton (Entwar- nungssignal) einmal eine Minute) zu horen sein. Findet der Probe- betrieb aus besonderen Gründen nicht statt, so erfolgt neue Be- kanntgabe. Der örtliche Luftschutzleiter PROEFALARM Op Vrijdag, den 23en Juli 1943, zullen de luchtbeschermingssirenes i* den loop van den morgen bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd" (één mi nuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proef- neming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking De burgemeester, plaatselijk luchtbeschermingsleider Mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop. Katwijk, 17 Juli 1943. A-BONNEN EN B-BONNEN VOOR BOTER. Detaillisten behoeven de a-bon nen en b-bonnen voor boter tot nader order niet van elkander te schelden en op afzonderlijke op- plakvellen te plakken. Deze bonnen mogen op eenzelfde opplakvel voor komen, doch moeten gesorteerd worden, terwijl het opplakken zoo danig dient te geschieden, dat op elk vakje van het opplakvel één bon voorkomt. 9548 FORMULIEREN DETAILLISTEN EN GROSSIERS. Zooale reeds werd medegedeeld zullen bij het Centraal Distributie kantoor ingeschreven detaillisten, die voor 25 Juli a.s. alsnog de hun In den loop van de maand Juli toegezonden Inlichtingenformnlle- re i volledig Ingevuld en ondertee kend bij de plaatselijke dlstrlbh- tiediensten Inleveren, wederom ln het bezit van toewijzingen gesteld worden. Het bovenstaande geldt eveneens voor grossiers. De verplichting op het inzenden van genoemde inlichtingenformu lieren geldt voor alle handelaren, hetzij detaillist of grossier, die ln het bezit z<jn van een codenummer van liet Centraal Distributiekantoor met uitzondering van tabakshan delaren en brandstoffenhandela- ren. De verplichting betresft dus alle handelaren met een codenum mer 0001 t/m 5.000. Zij, die niet of niet meer in het bezit ziin van de betreffende beide formulieren, kunnen deze verkrijgen bij heb plaatselijk distributiekantoor. Aan het Centraal Distributiekantoor ge richte correspondentie over het bo venstaande kan niet worden be antwoord. 9529 RECTIFICATIE MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJZEN GROENTEN EN FRUIT. De maximum grossiers- en de- taillistenpriis van meloenen suiker en kl. gr. ananas bedragen respec tievelijk f. 51.50 Der 100' kg. en f. 0.62 per kg. Dé maximum grossiersprijs van appelen groep 4 (Jaqües Lebel enz.) bedraagt f.25 per 100 kg. voor soort a: en f. 16.50 per 100 kg. voor soort b. De maximum grossiersprijs van. appelen groep 5 (overige soorten) bedraagt f.22 per 100 kg. voor soort a en f. 14 per 100 kg. voor soort b. 9537 Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Lelden; plv. hoofdredacteur: K Been, Lelden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; JC. Been, Binnenland en Sport; J.^Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties; A. Poortman. Autoped, kijiderfiets- e or trapauto op lucht- massieve bandjes, de- «ct 0f verveloos geen iris^aaLr' eenegen goede te betalen, losse rtèf ies' lucht of mas- £L.omen °°k in aan merking. Mejuffr. Ver- to 15* Pieterskerkhof I Gramoloonplaten ÏÏLJwn een christelijk ezm, ter gelegenheid o? eeh 40-Jarig huwe- helpen aan vroolij- 8 muziek ln bruikleen .en vergoeding. a/d. Blad No. 7118k ®ir,riin }n soeden staat jnae .tweeling kinder- ifmef' ^-Tiihurg Zout- i^traat 47. Noovd- flk a/Zee. Kiuder-tkeeserv iesje toped op lucht- mden. Alb. D. den &ir|atWiikenveg 5' Een goed onderhou den stookfornuis. Vrees wijk, Driftstraat 56 a. (Kooi) Leiden. In goeden staat zijn de binnenbad, eventueel compleet met buitenbal. Brouwer. Molenstraat 19 Leiden. gi Thuiswerk door meis je. onverschillig wat. Br. a/d. Blad No. 6195 k Een moderne kinder wagen. moet in goeden staat zijn. Genegen goe de prijs te .betalen. Br. aan W. C, Borshoom v. Meijgaarden, Rijndijk 260 Voorschoten. 14 r.r. best staande koolrapenplanten, Frie- sche blauwkoppen. Te bevr.: Groenoordstr. 34. Ter overn. aangebod. nieuw glas-in-lood raam 136 x 190 cm. moderne tekening f.40. Te bevr. .JXitlm" Geversstraat, hoek Kempenaerstraat. Oegstgeest, Tel. 23032, Uw naaimachine nu een kostbaar bezit. Laat ze ons eens goed na zien en schoonmaken. Bijtijds verholpen klei ne storingen voorkomen kostbare reparaties. Pfaff Naaimachinehifïs. Leiden, alléén Steenstr. 19. Telef. 23795. Raapplanten te koop in kleine en groote hoe veelheden bij M. C. van Paridon Haagweg 160. Leiden. Wit satijnen bruids japon met handschoe nen en taschje. mt. 42 f60. Te bezicht. na 6 uur, behalve Maandag. Van Vliet. Leuven straat 16. Papegaal sprekend, grijze roodstaart. Prijs f.150. C. Plug, Egbert de Grootstr. 20. Noord- wijk a/Zee. Thuis na zes uur. Prea verf-dec.oratie- spult (klein model) te koop, compl. m. gum mislang f.45. Te bevr. „Dutim", Geversstr. li. Kempenaérstv., Oegst geest, Tel. 23032. Eclite witte wagen vacht (schapen) f. 50.-, tevens kleine maat ba byschoentjes gevr. leef tijd 1 jaar. Nieuwenhui- zen. St. Aagtenstraat 13 bij de Steenstraat. B Witte stroo dames hoed f 8.50 en een crème baby vacht f40. v. Rijn v. d. Waalsstraat 66. f| Zwarte zuiver zijden amesmantel, maat 42/ 44 f. 50. Morgen na 4 u. Mevr. Keuzekamp. Rijn en Schiekade 47. B Zes gebruikte tafel messen f. 12 en 3 kin derjurkjes en 2 schort jes voor leeftijd 1 jaar f. 15 en 2 petroleum stellen 1-plts en 2-pits, prijs samen f. 12.J. Schinkel, Magd. Moons- straat 13, Leiden. B Een tweeling wandel- wagen. z. g. a. n. f60. Te bevr.: Hamerllng, Prinsenstraat 49 a. B Mevrouw Danknieijer, Rijnzichtweg 43. Oegst geest, vraagt wegens huwelijk der tegenw. voor spoedige indienst treding net meisje voor halve of heele dagen, van goede mondei, get. voorzien. Hulp v. werk ster aanwezig. B Een net meisje van 9 tot 3 u. Aanmelden des avonds van 7 tot 9 u. Roodborststraat 38 Lei den (drukbel). B Meisje voor halve da gen en v'erstelnaaister, tevens bekend met nieuw werk. Aanmelden tusschen 78 uur. Sit ter la an 43. B Nette huislioudster, tussen 30 k 40 jaar, bij man met 1 kind. Geref. Godsdienst. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 6186 k B Werkster,, voor Maandagmorgen. Morschweg 106 a. den B B. z. a. ervaren huls knecht. oud 25 j„ v. g. g. v. Brieven Bur. v. d, Blad onder No. 6187 k. B Door Jong .echtpaar z. k. goed gemeub. zit- slaapkamer met gebruik van keuken gelegen te Leiden of Oegstgeest,' pl.m. f. 10 per week of f. 45 per maand. Brieven aan: K. B. Vis, Huls horststraat 206. Den Haag. B Jongelui, die willen trouwen zoeken voor direct 2 kamers met keuken. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 6164 k. B Poppenwagen aangeb. ln ruil voor driew. fiets je, kat. badpak f. 4.50, zw. jschoenen m. 28 f. 7.50, box met vlonder f. 8. jaquet met vest kl. m. f. 45. Overduin. Lage Rijndijk 17 B. B~ Opwelikings-sanien- komst. te houden D.V. Donderdag 22 Juli a.s. in gebouw Gerecht 10. Aanvang 7.30 uur. Spre ker de heer A. Sneep van Rotterdam. Ieder welkom. B Noordwljk a/Zee. Vrile Geref. prediking. Donderdagavond half- acht (Kerkzaal: Egb. de Grootstr.)Ds. H. van der Veen van Hilversum B Verloren, 20 Juli, kin- derwagensteun, gaande van Pr. Hendrikstr. naar Acad. s^wenhuis. Tégen bel. terug te bezorgen: Pr. Hendrikstr. 13 A Lei den. B Een net dienstmeisje zoekt een beslist net) meisje als vriendin, om gezellig mee om te gaan oud 19 J. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 6102 B Verloren Zaterdag middag 17 Juli pl.m. 5 uur verchr. damesarm bandhorloge m. d. band- Je (gedachtenis). Gaan de Kempenaerstraat Leidsche Hout. Tegen hoge beloning gaarne bericht of terugbezor ging: Utr. Jaagpad 119, Leiden.* G. E. van der Kooy. B Wie ruilt een paar beste jongenssch. m. 38 voor jach. m. 27. A. Janssen. L. Rijndijk 71 a.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3