iAMENKOMST TUSSCHEN FUHRER EN DUCE .euringen voor de Waffen-S.S. Let Legioen en de Landwacht 34ste -Jaargang Woensdag 21 Juli 1943 No. 25553 Jn een stad in Noord-Italië. Hardnekkig verzet op bicilie. Evacuatie van Rome Plundering distributiekantoor. - BINNENLAND De nieuwe boterbon. Verhooging van verzekerde bedragen is wel geoorloofd. EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Föhrer en de Duce hebben op Maandag 19 Juli in een stad in foord-Italië een samenkomst gehad. Er werden militaire kwesties sproken. woord op de Engelsch-Ameri- kaansche poging, om uit militair optreden tegen Italiaansch gebied politieke munt te willen slaan. Dat die poging tot mislukking ge doemd is, bewijst niet alleen de houding van het Italiaansche volk na den terreuraanval .op Rome, doch zal ook blijken bij de uit werking der besluiten, dié de Führer en de Duce in het besef van hun verantwoordelijkheid voor het lot van 'Europa wel ge nomen zullen hebben. De diplomatieke correspondent an het D. N. B. schrijft: Bij de lieuwe ontmoeting tusschen de eiders van de As is de militaire Ituatie aan eèn onderzoek onder worpen, welke voortvloeit uit den hopigen stormloop van gewel- |ige sovjetmassa's op het Euro- eesche afweerfront in het Oosten uit de landingspogingen van de ngelschen en Amerikanen in het lebied van de Middellandsche Zee /anneer in Duitsche politieke tingen over twee essentiéele fonten voor. Europa gesproken ordt, komt daarin niet alleen de eteekenis der aan den gang zijn- gevechten tot uiting, doch ook innerlijke samenhang èn tevens lotsgemeenschap der aan deze ionten opgestelde Europeesche pties. Op grond van--een nuchter, tkelijk onderzoek van den toe and, waarbij de ontwikkeling in et gebied van de Middellandsche wel op den voorgrond gestaan hebben, zullen de Führer en Duce als militaire opperbevel- pbbers van de Asmogendheden door den stand van zaken ge len maatregelen overwogen en sloten hebben. lat die maatregelen van mili- |iren aard zijn, blijkt uit het auniqué, dat reeds daarom de idacht verdient, omdat het de plitièke combinaties van den |and tot ongerijmdheid brengt. laconieke mededeeling in het jficieele communiqué over het ilitaire karakter van de ontmoe- ng HitlerMussolini moet der ive ook gelden als een nieuw onder indrukwekkend ant- Interinf voegt hieraan nog toe: Naar vernomen wordt hebben aan de besprekingen de chefs van de wederzijdsche opperconanan- do's en uit den aard der zaak ook andere competente militaire per soonlijkheden en deskundigen op het gebied der gemeenschappelij ke oorlogvoering van beide landen deelgenomen. Er behoeft, zoo verklaart men te Berlijn, niet bijzonder op te worden gewezen, dat ook bij deze ontmoeting van Führer met Duce met hun staven opnieuw de vast beslotenheid van beide volken tot uiting kwam, om den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden van het Europeesche vasteland tot het zegevierend einde voort te zetten. Omtrent het bezoek verneemt men voorts, dat de Führer zich Maandagochtend met zijn intiem- sten militairen staf per vliegtuig naar een Noord-Italiaansche stad begaf, waar de Duce hem opwacht te en allerhartelijkst verwelkom- ionze Vrijwilligers. Stram fn de houding tijdens het morgenappèl SS PK Nlqullle-O-H-P m ïet S.S. Ersatzkomrrfando Nie- rlande deelt medé: Nederlanders van arisch bloed, {den leeftijd van 1745 jaar Pk gehuwden), die lichamelijk el als geestelijk goed ontwik- l zijn en zich geheel kunnen [en aan de eischen, die de op- Ting hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook gevraagde inlichtingen ver- pkt met betrekking tot de ver gas der familieleden, duur der eiding, extra levensmiddelen r üe familieleden enz. .aandacht wordt er op ge- lif u voor de vrijwilligers, L™* bepaalde redenen in Ne- cfbd moeten blijven, de moge- Wv.-- 5estaat> hun dienst te DlJ de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurlngs- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22.7.43 912.00 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 9^14.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg de. De besprekingen, die in, een voor dit doel zeer geschikt ge bouw in de nabijheid van deze stad werden gevoerd, duurden tot in den namiddag voort, waarna de Führer, na een hartelijk af scheid van den Duce, per vliegtuig naar zijn hoofdkwartier terug keerde. Italiaansch Weermachtbericht De vergrooting van den vijande lijken druk langs de ontplooiing van de Spiltroepen op Sicilië blijft hardnekkig weerstand vinden. Ten Oosten van Sicilië hebben Itali aansche duikbooten een schip van 8000 ton tot zinken gebracht en een tweede schip met groote ton nage getorpedeerd. Een koopvaar der van gemiddelde grootte en een oorlogsbodem van niet nader aan geduid type werden door onze tor pedovliegtuigen getroffen. Op de reede van Augusta en in de haven van La Valletta bescha digden Italiaansche en Duitsche bommenwerpers voor anker lig gende vijandelijke schepen. De schade, aangericht door Ame- rikaansche formaties, die met ver scheidene honderden viermotorige bommenwerpers gisteren drie uur lang Rome aanvielen, is zeer groot. O.a. werden gebouwen, die gewijd zijn aan de uitoefening van het geloof en aaii de wetenschap, als mede arbeiderswoonwijken zwaar getroffen en ten deele verwoest, met name de basiliek San Lorenzo, het kerkhof Verano, de universi teitsstad, het gebouwen-complex van de polikliniek, de woonhuizen der stadswijken Prenestina en Latlna. Het tot dusver vastgestelde aantal slachtoffers der burgerbe volking bedraagt 166 dooden en 1659 gewonden. Tijdens en na den aanval behield de bevolking disci pline en kalmte. Zeven vliegtuigen werden door het afweergeschut en één door jagers neergeschoten. .In den afgeloopen nacht vorm den Napels en kleinere plaatsen in Campania en Latium het doel van vijandelijke <=4ucht-aan vallen. Er wordt lichte schade en beperkte verliezen onder de bevolking ge meld. Wegens het hevige bombarde ment van Rome hebben duizenden personen, vooral uit de armere volkskringen, gisteren de stad in Noordelijke en Oostelijke richting verlaten. De pers doet opnieuw een beroep op de openbare mee ning, dat alle personen, die niet wegens dienst- of beroepsredenen genoodzaakt zijn te Rome te blij ven, de stad verlaten. Van de zijde der autoriteiten worden alle nood zakelijke faciliteiten verleend. (D.N.B.) Oorlogstoestand uitgebreid Bij koninklijk besluit is de oorlogstoe stand met ingang van 20 Juli over het gebied van 21 andere provincies uitgebreid. Dit betreft alle provincies in het binnenland en aan de Westkust van Midden- Italië, ten Noorden van Napels tot aan Genua in het Noorden, alsmede die aan de Noordelijke, Adriatische Zee. (D.N.B.). Paus zegt audiënties af Op instructie van den Paus zijn voor de eerstvolgende dagen alle open bare en particuliere audiënties af gezegd, ook de gebruikelijke Woensdagaudiënties. In Vaticaan- sche kringen wordt er op gewezen dat in dezen maatregel, evenals in het spontaan verschijnen van den Paus kort na het bombardement van de basiliek van San Lorenzo, stellig een tweevoudig voor de ge- heele openbare wereldmeening zichtbaar persoonlijk protest van den Paus ligt. In een officieele bekendmaking vermeldt de „Osservatore Roma no" als reden voor het afzeggen der Woensdag-audiëntie bij den Paus de „tegenwoordige omstan digheden en de noodzakelijkheid, massale bijeenkomsten te vermij den, die met gevaar voor de deel nemers gepaard zouden kunnen gaan", Officieel wordt medegedeeld: In een der distributiekantoren van het land zijn, zooals reeds ge meld, misdadige elementen bin nengedrongen, die bereikten, dat de ambtenaren ter plaatse de plundering van het kantoor toe lieten, zonder tegenstand te bie den. Daarbij is een zeker aantal levensmiddelenbonnen gestolen. Uit het onderzoek is gebleken, dat enkele ambtenaren in strijd met hun plicht zonder tegen stand te bieden de indringers in hun misdadige bezigheid niet hebben gehinderd. Zij zijn daarop in hechtenis ge- Gedurende zijn tocht door de geteisterde wijken heeft de Paus eigenhandig 60.000 Lire verdeeld onder de slachtoffers. Gisteren heeft de Paus nog een grootere som onder de meest getroffenen van de wijk Tiburtino laten ver- deelen. Naar de „Messagero" meldt, is bij den Engelsch-Amerikaanschen terreuraanval op Rome ook het graf der ouders van den Paus door vijandelijke bommen verwoest. Van de zijde van het Vaticaan is tot dusver nog niets bekend ge maakt over een protest van den Paus. Men mag evenwel aannemen dat de Paus een krachtige protest nota zal richten aan president Roosevelt, zoowel wegens het bom bardement op de stad Rome, wel ker bisschop hij is, als wegens de bijna volledige verwoesting van de basiliek San Lorenzo. Men wijst er op, dat 'deze basiliek eigendom is van den H. Stoel en rechtstreeks onder den Paus staat, evenals de basilieken van San Pietro, San Giovanni, Santa Maria Maggiofe en San Paolo, die de privilegiën der exterritorialiteit genieten. (D.N.B.) nomen en wachten thans op over brenging naar het concentratie kamp 's Hertogenbosch. Tevens is bepaald, dat in dit geval en voortaan in elk even tueel volgende geval van dezen aard het betreffende distributie kantoor voor de geroofde bonnen geen andere krijgt. De bevolking zal het dan, naar gelang van het aantal gestolen bonnen, zonder levensmiddelenbonnen moeten 1 doen. In verband met dit voorval ver nemen wij nog van bevoegde zijde: De levensmiddelenpositie in Ne derland is aan de geheele bevol king bekend. De levensmiddelen bonnen, 'die worden uitgegeven, weerspiegelen in hun rantsoenee ring den omvang van hetgeen met inspanning van alle krachten en in het belang van alle Nederlan ders uit den Nederlandschen bo dem gewonnen kan worden. Als dus onverantwoordelijke ele menten zich vergrijpen aan le vensmiddelenbonnen of m ande ren vorm aan de maatregelen tot rantsoeneering der levensmidde len, welke zoo noodzakelijk zyn in het belang der geheele bevolking, dan verhinderen zij daardoor de ordelijke voedselvoorziening der bevolking, die dan uitsluitend de schade daarvan heeft. Bovendien is de bezettende mo gendheid vastbesloten, ter beveili ging van de levensnoodzakelijk heden, in het verVolg een bijzon der nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de houding der amb tenaren op de plaats van het strafbare feit, daar het de natuur lijke plicht van eiken ambtenaar wederom in het belang van het algemeene welzijn is, zich ener giek en met succes te verzetten tegen iedere poging tot sabotage. Waar ook maar de verdenking be staat, dat ambtenaren in strijd met hun plicht handelen, zullen zij zooals in het onderhavige geval naar een concentratiekamp worden overgebracht. V. Van Donderdag 22 Juli tot en met Maandag 2 Augustus a,s. ge ven de bonnen „boter 30a" en „30b boter" elk recht op het koopen van 125 gram boter. Haagsche Dierentuin in nieuw perspectief In den loop der jaren was de Haagsche Dieren tuin in financieele versukkeling geraakt. De exploitatie leverde jaar op jaar een .verliessaldo en de schuldenlast steeg tot meer dan een millioen gulden. Thans echter is het finan cieele probleem voor den Haag- schen Dierentuin opgelost en tevens is bepaald, dat na den oorlog zijn geheele fauna en flora zal wprden overgebracht naar een deel van het Zuider park om als dierenpark in een nieuwe harmonische omgeving een blijvend cultureel bezit te vormen. Gisterenmiddag is in een feesteTijke bijeenkomst aan ge- noodigden en personeel dezer in stelling van een en ander mede deeling gedaan. Ir. Suyver, directeur van den gemeentelijken dienst voor stads ontwikkeling en volkshuisvesting vertelde dat voor het toekom stige (Jierenpark 10 11 hecta ren een ruimte, tweemaal zoo groot als de tegenwoordige die rentuin is bestemd, het ge deelte namelijk van het Zuider park, dat zijn ingang heeft te genover het Soestdijkscheplein (eindpunt tegenwoordige lijn 1) en dat Noordwestelijk wordt be grensd door de Vreeswijkstraat. In dit parkgedeelte bevindt zich thans een school- en kindertui nencomplex van 300 bij 100 me ter, dat meer Westelijk zal wor den verplaatst, zoomede de we tenschappelijke tuin met planten en gewassen uit alle werelddee- len en aan de andere zijde het z.g. de Villierskopje. Ook ligt het in de bedoeling hier een hertenkamp aan te leggen. Naar verluidt maakt de secre taris-generaal van het departe ment voor bijzondere economische zaken in overeenstemming met den gemachtigde voor de prijzen bekend Bij verschillende verzekerden schijnt een misverstand te bestaan betreffende de toepasselijkheid van de prijsvoorschriften. Hier en daar schijnt mén zelfs te meenen, dat een verhooging van de verzekerde bedragen ver boden is en dat in geval van schade slechts vergoed mag wor den de prijs, die het verzekerde goed had vóór 10 Mei 1940. Deze meening is onjuist. De prijsvoor schriften schrijven niets voor ten aanzien van de verzekerde bedra gen en de vergoedingen, die in ge val van schade mogen worden uit gekeerd. Nog steeds geldt, dat voor de berekening van de schadever goeding behoudens afwijkende wets- of polisvoorwaarden, moet worden uitgegaan van de vervan gingswaarde van het verzekerde ten tijde van het voorvallen der schade d.i. den dan geldenden prijs van gelijksoortige of naast verwante goederen, eventueel on der aftrek van nieuw voor oud. Deze vervangingswaarden, welke uiteraard bepaald moeten worden met inachtneming 'van de officieel vastgestelde prijzen en overige prijsnormen, is voor sommige goe deren in mindere, voor andere in -> meerdere mate gestegen. Verzekerden, die de verzekerde bedragen voor denzelfden inboedel of goederen na 10 Mei 1940 op de zelfde hoogte hebben laten door- loopem zijn thans veelal te laag verzekerd. Het gevolg van deze onderverze kering is, dat zij in geval* van schade slechts een gedeelte van die schade vergoed krijgen. Het verdient daarom aanbeveling om het verzekerde bedrag zoodanig te verhoogen, dat het in overeen stemming is met het tegenwoor dige prijspeil en 't daarbij «enigs zins ruim te stellen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1