Terugvoering in krijgsgevangenschap Strijd in het Oosten breidt zich uit Ifrijd op Sicilië neem) in felheid foe 84ste Jaargang Maandag 19 Juli 1943 No. 25551 Bommen op Amsterdam. Italiaansche r eermachtberichten >f I 6e Regiment Veld-Artillerie op Maandag 26 Juli. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jDuitsche Wee rmachts berichten. terdag deelde het Duitsche iperbevel mede: erwijl de gevechtsactiviteit Noorden van Bjelgorod giste verminderde, duurden de are afweergevechten in het lied van Orel voort. De aan- ,len der bolsjewisten werden harde, heen-en-weergolvende vechten afgeslagen. In den ge- elen sector werden gisteren iderom 251 pantserwagens ka- itgeschoten. fan de rest van het Oostelijke nt wordt het afslaan van ver- eidene door pantserwagen en .agvliegtuigen ondersteunde nvallen op de Oostelijke linies ,n het Koeban-bruggehoofd en n verscheidene plaatselijke nvallen van het Mioesfront meld. De luchtmacht opereer de gisteren met bijzonder goed gevolg tegen gereedstaande troe pen en troepenbewegingen van den vijand, 80 sovjet-vliegtuigen werden in luchtgevechten en door het afweergeschut der luchtmacht neergeschoten. Op Sicilië kon de vijand giste ren, in weerwil van zijn meer malen herhaalde heftige aanval len, vooral in het gebied van Catania, geen noemenswaardige successen behalen. Duitsche1 jachtvliegtuigen en formaties jachtkruisers brachten den .vijand door aanvallen in scheer- -vlucht zware verliezen toe en schoten boven Sicilië 16 vijande- e vliegtuigen neer. In totaal rloor de vijand gisteren in het Iddellandsche Zeegebied 34 gtuigen. de straat van Messina kwam tot verscheidene gevechten ;hen Duitsche en Britsche idomotorbooten, waarbij een che boot zonk, een tweede rschijnijk vernietigd en ver- idene andere in brand ge iten werden. Duitsche en aansche vliegers zetten de allen op de landingsvloot voor Sicilië ook gisteren met succes voort. In de wateren voor IJmuiden weerden Duitsche havenbescher- mingsbooten den aanval van een formatie Britsche torpedomotor- booten af. Een vijandelijke tor pedomotorboot werd zoo zwaar beschadigd, dat zij vernietigd ge acht kan worden. Enkele vijandelijke vliegtuigen verschenen in den afgeloopen nacht boven het Noordwesten en het Zuiden van Duitschland. Door sporadische aanvallen werd onaanzienlijke schade aangericht En Zondag: De slag aan het Oostelijke front is gisteren ook tot het Zuidelijke front uitgebreid en in totaal aan hevigheid toegenomen. Aan het bruggenhoofd van den Koeban zette de vijand zijn aan vallen op een hoogte ten Westen van Krimskaja tevergeefs voort. Na hevige voorbereiding door de artillerie gingen de Sovjets aan het front van de Mioes en den Donetz tot den aanval over. Hun pogingen, om met sterke strijd krachten van infanterie en pant serwagens het front te doorbreken, werden verijdeld dank zij den hardnekkigen tegenstand van onze troepen. Er worden tegenaanval len ondernomen, om kleine plaat selijke wiggen te zuiveren. In het gebied van Orel duren de zware afweergevechten met on verminderde hevigheid voort. Gis teren werden in totaal 415 Sovjet pantserwagens kapot geschoten. De luchtmacht greep met eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie in de zware afweerge vechten van het leger in en be rokkende de luchtmacht van de Sovjets door het neerschieten van 127 machines hooge verliezen. Des nachts werd de vijandelijke aan voer langs de spoorlijn bestookt. Ook in het gebied van Sicilië zijn de gevechten aan hevigheid toegenomen. Onder den druk van sterke pantserstrijdkrachten werd de stad Agrigento ontruimd. Doel treffende aanvallen van de lucht macht waren gericht op vijande lijke troepen en scheepsdoelen aan de Oostkust van Sicilië. Na een door Duitsche eskaders jachtvliegtuigen verijdelde poging van Amerikaansche formaties bommenwerpers om de Duitsche Bocht binnen te vliegen, viel de vijand Nederlandsch gebied aan. Er werden bommen geworpen op woonwijken van de stad Amster dam, waardoor de bevolking aan zienlijke verliezen leed. Tien vier motorige bommenwerpers werden neergeschoten. Vijf eigen jacht vliegtuigen worden vermist. Lichte Duitsche zeestrijdkrach ten werden in de ochtenduren van den 18en Juli voor de Neder- landsche kust door motortorpedo- booten meermalen aangevallen. Hierbij gelukte het de Duitsche formatie, een vijandelijke motor torpedoboot in brand te schieten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen gisteren overdag en van nacht Duitsch gebied binnen. Twee van deze machines werden vernietigd. Zoon van Von Ribbentrop on derscheiden. De Führer heeft het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan S.S.-Ober- sturmführer Rudolf von Ribben trop, compagniescommandant in de S.S.-Pantzergrenadier-divisie .Leibstandarte S.S. Adolf Hitler". Rudolf von Ribbentrop, geboren 11 Mei 1921, als zoon van den hui- digen rijksminister van buiten- landsche zaken, heeft zich bij de gevechten zijner divisie in het ge bied ten Noorden van Bjelgorod de laatste twee weken aan het hoofd van zijn pantsercompagnie bij den afweer van vijandelijke tankaanvallen en bij eigen aan- valsacties door omzichtige leiding en onvervaard persoonlijk optre den bijzonder onderscheiden. (D.N.B.) Amer. opperbevelhebber voor Europa. Volgens een mededee- ling van het hoofdkwartier van het Amerikaansche leger is gene- raalmajoor Gerow benoemd tot opperbevelhebber van de Ameri kaansche eenheden te velde op het „Europeesche oorlogstooneel", als opvolger van generaal-majoor Hartle. (D.N.B.l zaterdag deelde het Italiaan- |3che opperbevel mede: Op Sicilië en in het bijzonder _n de gebieden van Agrigento en latania is ook gisteren hardnek- iig gevochten. In weerwil van de (jachtige aanvallen, welke hij <eeft ontketend, en de zware «rllezen, die hij heeft geleden, islLde vÜan<i er niet in geslaagd ■erdere voordeelen te behalen, v. «Formaties gevechtsvliegtuigen )- jgyjpmmenwerpers hebben den g_ Bandelijken troepen bij her- ijde aanvallen in scheervlucht are verliezen aan menschen ^materiaal toegebracht. Torpe- gtuigen en bommenwerpers *i spil deden hevige aanval- vijandelijke schepen in de van Kaap Passero en in de beid der havens Syracuse ugusta. Een schip van 7000 ,eraakte in brand en zonk. che jagers schoten boven J» i6 toestellen neer, waarbij dermotorige vliegtuigen van type Liberator. öandelijke luchtaanvallen op ^ari, Reggio in Calabrië aessina veroorzaakten geen rijke schade en maakten eperkt aantal slachtoffers. brisant- en brandbommen ook zwakke aanvallen op la Spezia en op in Lombardije en Emi- het geheel werden door geschut en jagers 18 ligen vernield, waarvan 5 Messina en Reggio in 3 te Barl, 7 te Napels j tusschen Varese en Pavia. ome vlogen in den afge- loopen nacht vliegtuigen, die propagandavlugschriften lieten vallen. In de wateren van Oost-Sicilië heeft een onzer lichte kruisers, die door eenige torpedomotor- bcoten werd aangevallen, er twee van tot zinken gebracht en zijn opdracht vervuld zonder eenige schade te lijden. Een vijandelijke torpedojager werd door een onzer duikbooten ge torpedeerd. En Zondag: De strijd om Agrigento is in hevigheid nog toegenomen. On der den druk van superieure pantserstrijdkrachten werden de troepen, die de stad in deze dagen dapper verdedigd hebben, gedwongen, hun stellingen ver der achterwaarts te verplaatsen. Ten Oosten van Sicilië behaal den formaties vliegtuigen van de As ook gisteren successen en troffen koopvaardij- en oorlogs schepen van verschillende ton nage met torpedo's en bommen. Zes vliegtuigen werden door Duitsche jagers vernield. Vijandelijke scheepseenheden bombardeerden herhaaldelijk de stad Catania. Het vuur van de artillerie te land trof een krui ser en zette een torpedojager in brand. Napels werd weer herhaalde lijk door groote formaties vier motorige bommenwerpers aan gevallen. In de stadwijken van het centrum en de voorsteden werd aanzienlijke schade veroor zaakt. Het aantal slachtoffers wordt vastgesteld. Het luchtdoel geschut van de stad, dat snel en nauwkeurig Ingreep, schoot 10 bommenwerpers omlaag. 8 An dere bommenwerpers werden in een luchtgevecht door onze ja gers getroffen en stortten neer. Kleinere aanvallen met brisant bommen en machinegeweervuur werden in den afgeloopen nacht ondernomen op de omgeving van Napels, op Littoria en Ciampino. Bij de luchtaanvallen, die in de weermachtberichten van 16 en 17 Juli bekend gemaakt zijn, werden behalve de reeds gemel de, nog 4 andere vliegtuigen ver nield. Een daarvan stortte- neer ten Zuidwesten van Ivrea en 3 werden door den plaatselijken afweer getroffen in het gebied van Genua. Vijf van onze vlieg tuigen keerden niet op hun steunpunten terug. Italiaansche motortorpedoboo- ten, die voor gewapende verken ning in de wateren ten Oosten van Sicilië voeren, brachten een schip van 9000 ton tot zinken. De onder bevel van corvettenka- pitein Silvio Cavo uit Boissane (Savona) varende torpedoboot bracht in de Middellandsche Zee een duikboot tot zinken. In aanvulling op het weer- machtbericht wordt nog gemeld: De verliezen onder de burgerbe volking als gevolg van de in de weermachtberichten van 17 en 18 Juli gemelde aanvallen bedra gen: in Reggio Emilia 6 dooden en 20 gewonden, in Napels 12 dooden en 84 gewonden, in Nola 9 dooden en 12 gewonden, in Afragola 4 dooden en 10 gewon den, in Roccarainola 10 dooden en 10 gewonden. Antwoord op „boodschap" van Churchill en Roosevelt Naar aanleiding van een „boodschap", die Engelsch-Amerikaansche vlie gers boven Italië in den vorm van pamfletten hebben uitgeworpen, schrijft Appelius in de „Popoio dltalia": In Italië kennen troon, Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Nieder- landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 -en 12 uur: IN DE WATERLOOKAZERNE, AMERSFOORT: 1) De dienstplichtigen van het 6e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943. 2) De dienstplichtigen van het 9e12e regiment motorartillerie en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943; Bataljon wegentroepen op 28 Juli 1943; Bataljon spoorwegtroepen op 28 Juli 1943; Compagnie intendancetroepen op 28 Juli 1943; Korps rijdende artillerie op 29 Juli 1943; Regiment kustartillerie op 29 Juli 1943; Artillerie meetafdeeling op 29 Juli 1943. 3) De dienstplichtigen van het le regiment luchtdoelartillerie en zijn oorlogsformaties op 30 Juli 1943. IN HET „WEHRMACHTLAGER", AMERSFOORT. ZONNEBLOEMSTRAAT: De dienstplichtigen van het le regiment genietroepen en zijn oor logsformaties op 26 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 2e regiment genietroepen en zijn oor logsformaties op 27 Juli 1943. De dienstplichtigen van de landstormkorpsen Landstormkorps motordienst, Landstormkorps luchtafweerdienst, Landstormkorps luchtwachtdienst, Landstormkorps spoorwegdienst, Landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en sqn oor logsformaties op 29 Juli 1943. Militaire luchtvaart op 30 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk mili taire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook oegrepen de in Duitschland werkende „grensgangers" voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) algegeven is, moeten dit oewijs bi) hun werkgever: of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de Instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. bij den stationschei van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform anders burgerklee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den Arbeitseinsatz in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Vehrmachts- befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moeti rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. regeering en volk slechts een en kele opvatting van nationale eer, nationalen plicht en nationaal be lang. Blijkbaar zou de capitulatie van Italië op dit oogenblik voor Churchill en Roosevelt een waar geluk zijn. Londen en Washington bieden Italië een eerloosheid aan, duizendvoudige verwoesting, dui zendvoudige vernedering, duizend voudige berooving, de beleedigen- de Fransche bezetting door Ma- rökkaansche en Senegaleesche soldaten, den honger, de knecht schap, de Amerikaansche politie, alle verschikking en puinhoopen van een op Italiaanschen bodem gevoerden oorlog en ten slotte den eisch, dat Italië zal afstand doen van alle mogelijkheden der ge schiedenis. Het spook van de in vasie heeft ons getoond, hoe hart stochtelijk wij onze'eer liefhebben. Troon, regeering en onze bond- genooten kunnen op die liefde der Italianen bouwen en met dit ge voel 46 millioen mannen en vrou wen mobiliseeren om de gebeurte nissen meester te worden en den toestand te doen keeren. De fascistische partij-secretaris Scorza heeft trouwens gisteravond in een radio-rede het geheele Italiaansche volk tot den uitersten tegenstand aangespoord. Hij ein digde aldus: „Er bestaaat thans voor het Italiaansche volk, zonder onder scheid van stand of partij, wan neer het overwinnen en in eer en waardigheid op vrijen bodem leven wil, slechts één ding: tegenstand bieden". Het initiatief van den vijand zal gebroken worden. Wij moeten ons doordringen laten van den wil niet slechts passief vol te houden, doch ook in voortdurende bereidheid tot terugslaan ons gees telijk er op instellen den vijand te bestrijden volgens de wet „oog om oog, tand om tand". „Het geheele volk staat thans met geloovig hart naast zijn strijders, het schaart zich rond het symbool van zijn geloof, rond de monarchie, het Huis van Savoye en rond de veldteekens van de fascistische revolutie. Thans gaat het om de redding van het vaderland. Nu oP nooit". (D.N.B.). Alle arbeidskrachten zullen wor den ingezet. Bedrijven, die niet beslist van belang zijn voor den oorlog of voor de voedselvoorzie ning, moeten geheel of gedeeltelijk worden gesloten. De werkzaam heden in de marmergroeven en die tot onderhoud van steden en wegen, voor zoover deze niet be slist noodzakelijk zijn, moeten onmiddellijk worden gestaakt. Allo manlijke arbeidskrachten van 18 tot 40 jaar, die werkzaam zijn in bedrijven of bij de stedelijke straatreiniging moeten zoo moge lijk door vrouwelijke op oudera manlijke arbeidskrachten wordaa vervangen. (D.NJW,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1