GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL RECHTZAKEN Geknoei met sprotprijzen. SPORT UIT DE OMSTREKEN STADSNIEUWS. De procedure tegen den rector Gymnasiï. De nieuwe N.A.D.- lichting onder de schop. UIT DE RIJNSTREEK KUNST EN LETTEREN Nog zware gevechten het Oosten en op Sicilj Burg. Stand van Leid LAND- EN TUINBOl De Ossche bende opnieuw be teugeld De gewestelijke poli- liepresident te Eindhoven, kolo nel Kooimans heeft voor de pro vincies Noord-Brabant en Lim burg een preventieve politie in gesteld, welke allerlei a-sociale elementen registreert, zooals werkschuwen, die klaarblijkelijk op misdadige wijze in hun le vensonderhoud voorzien en die om. om hun verleden niet voor den arbeidsinzet in aanmerking kwamen. De eerste maatregelen zijn thans reeds uitgevoerd. Eergiste ren heeft de politie in Oss we derom een aantal recidivisten, individuen voortkomend uit het beruchte Ossche milieu, waarvan zich thans weer een deel op vrije voeten bevindt, gearresteerd en overgebracht naar een speciaal werkkamp te Ommen. In de laatste weken dreigde de criminaliteit in Noord-Bra bant weer ruimere afmetingen aan te nemen. In Nistelrode werd bijv. de boerderij van den landbouwer P. door acht bandie ten overvallen en geplunderd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat daaraan de beruchte Osse- naren niet vreemd waren. In Eindhoven, waar in het laatste jaar een abnormaal groot aantal kleinere diefstallen ge pleegd werd, heeft de preventieve politie eveneens ingegrepen. Een honderdtal individuen, die on gunstig bekend stonden en die, naar bekend was, van diefstal, chantage of als souteneur moesten leven, werd opgepakt en naar Ommen overgebracht. Personen, die wegens him ge drag uit het werkkamp te Om men ontslagen kunnen worden, komen bü hun terugkeer in de maatschapij direct onder controle van de plaatselijke politie te staan. Volle autobus van den dijk Gisteravond viel te Dieren een wielrij dster van haar rij wiel,door dat zij slipte op de tramrails. Een achterop rijdende volle auto bus trachtte een aanrijding te voorkomen, met het gevolg, dat de bus in volle vaart van den dijk afreed. Hierdoor ontstond een paniek onder de passagiers. F 're T., uit De Steeg, ov - leed ten gevolge van den schrik aan hartverlamming, terwijlvele passagiers licht gewond werden. Zij werden met een auto naar hun huis gebracht. De autobus liep zware schade op Nederlandsch openluchtmuseum Eergisteren bestond het Neder- landsche openluchtmuseum te Arnhem 25 jaar. In een korte bijeenkomst is dit feit in de theeschenkerij „d'Oude Bijenkorf" herdacht. Kerkdak ingestort - In Covilha, een plaats in midden Portugal is het in reparatie zijnde dak van de grootste plaateslijke kerk tijdens den dienst ingestort, waardoor talrijke personen werden bedolven. De brandweer kon uit de puinen de lijken bergen van zeven vrou wen en drie en twintig gewonden, van wie 3 in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis zijn gebracht. NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor Harlingen (toez., vac. ds. Oskamp) ds. G. v. Hoegee te Ferwerd Aangenomen. Naar Utrecht, als hulpprediker, ds. W. J. Kolkert te Schalkwijk en 't Goy. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Amsterdam (9e predikantsplaats), ds. C. Veenhof te Utrecht. Te Alkmaar (2e predi kantsplaats), ds. G. Toornvliet te Wolfheze. Te Moerdijk, cand. W. G. Visser, hulpprediker te Hoensbroek Drietal te den Bommel cand. W. C. P. den Boer, hulpprediker te Bodegraven, cand. D. Krijger, hulpprediker te Dordrecht en ds. Meynhout, hulpprediker te Vlis- singen. Aangenomen naar Andijk (2e predikantsplaats) ds. H. H. Grosheide te Noordeloos. Benoemd tot hulpprediker te Sexbierum cand. C. van der Waal hulppredi ker te Amsterdam. GEREF. GEM. Beroepen te Giessendam ds. M. Heikoop te Utrecht. Emeritaat Aan ds. A. A. Döns- eelmann Ned. Herv. predikant te Amsterdam is met ingang van 3 October as. eervol emeritaat ver leend. Ds. Dönszelmann werd in 1903 predikant te Helnenoord, stond vervolgens te Hien, Varik, workum, Wassenaar en staat sinds 1927 te Amsterdam. BOETEN VAN f.1000.— TOT f. 10.000.—. Bl) een winkelcontrole te Leiden bleek, dat een vischhandclaar pak jes scharfilet van 100 gram dertien cent boven den vastgestelden prijs verkocht. Een onderzoek naar de herkomst van deze pakjes bracht een geval van prijsopdrijving met eenige tonnen gezouten sprot aan het licht. De schakels der ketting liepen via Scheveningen naar Vlaardingen, waar de Fa. Hooger- werf en van Leeuwen de leveran cier van de sprot bleek. Deze on derneming had de visch tegen nor male prijzen ingekocht, doch ver kocht niet met de toegestane winst waardoor de prijs op f. 63. per ton zou komen, doch met woekerwinst zoodat de prijs f. 152.50 per ton werd. Vla eenige Schevenlngsche vlschhandelaren, die de sprot bewerkten, kwam een gedeelte van de parti) gezouten sprot ten slotte bij den handel, die het publiek door de hoogere inkoopprijzen natuurlijk meer moest berekenen dan geoorloofd was. Dat deze handelaren er ook niet tegen opzagen hun klanten extra te laten betalen, bleek wel uit het feit, dat ook zij geen ge noegen namen met de normale winst, maar deze meer dan ver dubbelden. De Fa. Hoogerwerf en van Leeuwen te Vlaardingen werd door den Haagschen Inspecteur voor de prijsbeheerschlng veroor deeld tot een boete van f. 10.000. De boeten opgelegd aan de Sche venlngsche prijsovertreders luiden: Fa. H. den Duik, dr. Lelykade 190 f. 1000.groothandelaar B. v. d. Zwan Badhuisweg 101b, f. 1000. handelaar J. Knoester, Treilerweg 57 f. 2000.en bedrijfsleider H. M. van Ree, Julialaantje 54 te Rijswijk, werkzaam bij v. d. Z. f. 525.boete. Ook de Leldsche handelaar, de laatste schakel der ketting, kreeg een flinke geld boete. CRICKET Programma Ned. Cricketbond - le klasse: HBS—HCC 1; PW— ACC; Haarlem—VW; Quick (N.)— Excelsior: HDVSVOC; VRA HCC 2. 2de klasse: Quick (H.)LCC; Sparta—SCHC: HCC 3—ACC 2; R en W 2—CVH. 2de klasse Zuid: AJaxVUC; LMCCVCC; VOC 2Excelsior 2; Quick 2—HDVS 2; TCC—HTCC. ZWEMMEN. Tweekamp te Boskoop Maan dag zal er in „Het Zuiderbad" te Boskoop een tweekamp plaats hebben tusschen „Boskoop" en „De Gouwe" WATERPOLO Wedstrijden te Waddinxveen Zaterdag spelen in Waddinxveen 3 ploegen van De Gouwe tegen De Zijl uit Leiden. Verder speelt De Gouwe (dames) tegen Bergam bacht (dames) GYMNASTIEK. „Brunhilde" Het resultaat der onderlinge wedstrijden zijn: le gr.: la mevr. A. Holz; 2. mej. I. Koelemey. 2e gr.: 1. mej. G. Hartelt; 2. mej. L. de Lange; 3e gr.: 1. mej. A. War^enaar; 2. mej. G. v. Riln. EEIDSCHENDAM. Gedurende Juni ten post kantore alhier op de Rijkspost spaarbank ingelegd f. 21.205.25 (v. m. f. 53.361en terugbetaald f. 10.338.47 (v. m. f. 6.811.95) RIJNSBURG. Aan het Postkantoor hadden in Juni 76 inlage plaats tot een bedrag van f. 2615.80 en 13 terug betalingen tot een bedrag van f. 955.11. SASSENHEIM. Voor het Mulo-diploma A slaagden onze plaatsgenooten P. Braam en E. Eikelenboom. De Rijksminister voor Bewapening en Munitie, Albert Speer, bracht dezer dagen een bezoek aan een frontsector van bet Koeban-bruggenhoofd. De Rijksminister in een veldwerkplaats dicht achter het front PK-Knddler-Transo-F-P m Motiveering van het vonnis. Omtrent de motiveering van het gisteren gepubliceerde vonnis van den Haagschen Vrederechter tegen den rector van het Leid- sche Gymnasium, dr. A. Scholte, waarbij deze werd veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf we gens het niet-bezoeken van een door curatoren verplicht gestelde en door den burgemeester uitge schreven vergadering, waarin dr. W. F. de Groot zou spreken over onderwijs en opvoeding in natio- naal-socialistischen zin, verne men wij thans de volgende bij zonderheden: De Vrederechter is van oordeel, dat het College van Curatoren bevoegd is te bepalen of een be paalde aangelegenheid beschouwd moet worden als te zijn bedoeld in artikel 13 sub. 8 van het Re glement inzake de regeling der rechtspositie van ambtenaren, volgens welk artikel het College verdachte gelast had de bijeen komst bij te wonen. Het College heeft, volgens het oordeel van mr. Sluyters, terecht aangeno men, dat het een aangelegenheid was, die in verband stond met de openbare school. Hij overwoog voorts, dat het een bijeenkomst was waarop verdachte zich op de hoogte had kunnen stellen en kennis kunnen nemen vande richtlijnen, volgens welke de Overheid de jeugd geleid wil zien. Dit doet niets af aan de om standigheid, dat het departement van Opvoeding enz. bepaald heeft „Politiek blijft buiten de school". De Vrederechter erkent het verweer, dat de opdr,echt van het College van Curatoren on redelijk is. niet, omdat gehoor zaamheid geëischt werd binnen de grenzen der redelijkheid. De Vrederechter was van oordeel, dat verdachte artikel 358bis van het Wetboek van Strafrecht Overtreden had, omdat door de weigering stremming in den gang van het openbaar onderwijs was ontstaan, t.w. het openbaar on derwijs en curatoren in hun'taak belemmerd zijn: a. doordat verd. door zijn wei gering om de bijeenkomst te be zoeken en zijn wegblijven deze slechts gedeeltelijk heeft kunnen voldoen aan het doel, waarvoor ze door het bevoegde gezag was vastgesteld; b. doordat hij heeft te kennen gegeven niet te wenschen mede werken door op zijn school het onderwijs en de opvoeding in nat.-soc. richting te leiden als door zijn onmiddellijke meerde ren en de overheid nagestreefd en gewenscht wordt geacht. Nog buiten beschouwing gelaten het slechte voorbeeld dat hij heeft gegeven. Ten slotte overwoog de Vre derechter, dat het verweer van verdachte, dat hij slechts de be doeling had protest aan te tee kenen, niet aanvaard kon wor den. Concert Luthersche Kerk In samenwerking met onze plaatsge- noote, de sopraan Catherine Smink, dan wel afzonderlijk, speel de Hennie Schouten werken van Bach, Buxtehude. Mozart. Franck en Reger. Bach's hechte structuur, onweerstaanbare rust en beheersch- te zekerheid vormen juist in tijden van onzekerheid elementen van groote aantrekkingskracht. Het aandachtige gehoor heeft er zich opnieuw aan kunnen laven. In een „Pièce Heroïque" van Franck valt eerst tegen het slot het heroïsche karakter te onder kennen: wij denken ons dit opus met spontaner vaart en rijker kleureffect. Schouten's voorliefde voor soberheid weerhield hem blijkbaar van gevarieerder expres sie. Reger's genialiteit sprak dui delijke taal in een Toccata en een Fuga: heerlijke orgelwerken, met meesterschap en muzikale inven tie geschreven. Catharine Smink zong beminne- lijk-eenvoudlg, met klaar en goed- dragend geluid. Een voorliefde voor trage tempi viel vooral te onderkennen in Bach's prachtige aria „Ich hatte viel bekümmernis" en Reger's „Maria Wiegenlied". Mozart o.a. het verwonderlijk vertroostende „Kommet her ihr armen Sünder lag haar qua rein timbre zeer wel. De te mo notone voordracht moge echter rijpen, opdat ook de tekst haar waarde verkrijgt. Th. J. Hannema HANDELSREGISTER K. V. K. Wijziging: „De Groote Vink", Vinkweg 3, Voorschoten, koffiehuis. By be- BURGERS WORDEN ARBEIDS- SOLDATEN. II. Nadat de eerste twee dagen de dienst in de nieuw bevolkte kam pen nog niet geheel model was doorgevoerd, wat dit op den der den dag voor de eerste maal het geval. Onmiddellijk na de reveille om zes uur stonden de mannen aangetreden voor de ochtendsport. Onder leiding van de kader leden werd over korte afstan den hard geloopen en' tot slot werden op het exercitieterrein eenige lichte oefeningen uit gevoerd. Teruggekeerd in de slaapvertrekken gingen de ar beidsmannen ploegsgewys naar de waschbarak, verfrischten zich en kleedden zich vervolgens in hun werkkleeding. Groepsgewijs werd daarna na het ontbijt aangetreden voor de gebruikelijke vlaggeparade die ditmaal geheel volgens de voorschriften werd gehouden en die een diepen indruk maakte op de nieuwelingen. Het was een plechtig oogenblik, toen de man nen, in de houding staande, de oogen richtten op de vaderland- sche driekleur, die onder trompet geschal statig in de hooge vlagge- mast werd geheschen. Dit is wel een der mooiste oogenblikken in den dag van den arbeidsman, waarop deze wordt doordrongen van zijn Nederlanderschap. Terwijl bij een normale gang van zaken de mannen daarna naar het werkobject vertrekken, was dit nu niet het geval, daar eerst nadat de arbeidsmannen eenigen tijd onder de schop zijn, een aanvang wordt gemaakt met dezen arbeid. Voor dien tijd krygen zij instructie en theorie in het kamp en leeren zij den dienst kennen. Zoo werd nu na de vlaggenparade geëxerceerd en werd door de kaderleden theorie gegeven, alles in het kamp. Na het tweede ont bijt volgde de eerste sportles, die gegeven werd op een fraai ruim sportveld, vlak bij het kamp en waarvan de N.A.D. het medege bruik heeft. De lichte oefeningen en spelen om de spieren wat losser te maken, toonden aan, dat dit voor velen wel zeer noodzakelijk is. Een groot percentage der jonge mannen gaf blijk vrijwel niets aan sport te hebben gedaan en op merkelijk was het, dat juist deze categorie het meeste schik in de oefeningen had en zich inspande om ze zoo goed mogelijk uit te voeren. In den middag werd nog een bezoek gebracht aan het werk object van het kamp „De Linde", verbetering van den bodem, waar woeste grond, die door het afgra ven van het veen in een soort moeras is herschapen, weer in cultuur wordt gebracht. Een vrij groote oppervlakte is reeds door de vorige lichtingen gereed ge maakt en is nu door de Ned. Heide Maatschappij beplant met aard appelen. De nu opgekomen ar beidsmannen gaan verder met de ontginning en in de toekomst kunnen op deze nu woeste gronden drie flinke boerderijen worden ge sticht, een bijdrage van de arbeids mannen van het kamp Wolvega aan hun volk. Bij het afscheid nam de ver slaggever den indruk mede. dat, hoewel de Arbeidsdienst aan de meeste arbeidsmannen hooge eischen stelt en het leven hier wel zeer verschillend is met dat in de burgerlijke maatschappij, de man nen het zeer goed kunnen schik ken en zich gaarne onderwerpen aan de strenge, doch rechtvaar dige N.A.D.-voorschriften. LEIDERDORP. Kranige jonge redder De 4- jarige P. O. V. wonende alhier is op den Hoogmadesche weg in een langs dien weg gelegen sloot ge vallen. Zijn vriendje de 7-j. H. K. heeft hem, nadat hij reeds eenige malen ondergedompeld. was uit het water getrokken. Een kranig stukje. Nieuwe Uitgaven Verschenen bij: Uitgevers Mij. Rut ge s, Naar- den: Frlesche Eigenerfdenwapens, door G. F. E. Gongrijp. Heraldiek en Exlibris. door C. Pama. schikking van 1 Juli 1943 is de benoeming van den heer A. Amrhein als beheerder inge trokken. Thans is benoemd tot beheerder W. Schüler te Rijs wijk. Z.-H. Duitsch weermachtbericht. L Het opperbevel der Duit: weermacht maakt bekend: Ondanks het slechter wori van de weersomstandigheden ren de zware gevechten aan Oostelijke front voort. In het bied van Bjelgorod is nog vijandelijke groep strijdkracht in concentrischen aanval uiti geslagen en zijn nieuwe, m; met zwakkere strijdkrachten de vorige dagen uitgevoerde tegi aanvallen met zware verliezen geslagen. Ten Oosten en ten No. den van Orel zette de vijand i door tanks en slagvliegtuigen dersteunde aanvallen ook giste voort. De pogingen van de bols wieken om door de Duitsche st lingen heen te stooten, misluk bloedig. Terstond ingezette tegi aanvallen vorderen met succes, den totalen sector van den gr ten slag zijn gisteren weder 336 bolsjewistische tanks verni en door het luchtwapen 70 vijf lijke vliegtuigen neergeschoten. De gevechten in Zuid-Sic duren met onverminderde hes heid voort. Op verscheidene pla sen werden vijandelijke, door tai gesteunde aanvallen afgeslagen achter het Duitsch-Italiaans front gelande vijandelijke een den valschermjagers vernietigd Duitsch-Italiaansche luchtstri krachten brachten den vijl nieuwe gevoelige verliezen scheepsruimte toe. Een vrij aantal oorlogs- en transportsc pen werd tot zinken gebracht beschadigd. Sterke formaties vijandel bommenwerpers hebben gistere tend het gebied om Parijs eenige plaatsen in Noord IS Frankrijk aangevallen. De bes king leed verliezen. In den van felle luchtgevechten en d luchtafweergeschut werden 22 andelijke vliegtuigen, waarbij" zware Noord-Amerikaansche bcjj menwerpers, neergeschoten. C Duitsche jagers gingen verloreu In den afgeloopen nacht vlo enkele vijandelijke storingsvli tuigen naar Noord-Duitsch get en wierpen lukraak eenige ba men. GEBOREN. Hermina, d. v. A. P. Schrijei^ B. J. de Munnik; Roelof, z. vp Tieleman en N. Heukels; Jacoi z. v. J. Nievaart en J. Te WaM Matje Neeltje Catharina, d. s. Koppe en H. Verkade. Hans, z. v. H. J. Heshusiu e de Graaf; Albertus z. v. A. Hee kerk en J. Paauw; Emma 'filisal Maria, d. v. J. de Roode er Buur; Marijke, d. v. M. Verh en W. P. Floemacher; Arle Bul! z. v. A. B. Schaap en R. G Zoetje, d. v. D. Galjaard en G Jongerheld; Franziska Am! Ingrid, d. v. J. Pennenburg e Mader; Steffen, z. v. W. Rei ring en Z. Kiewiet; vilheli Cornelia, d. v. P. Kralt en M M. van den Anker. ONDERTROUWD. P. Vinkestijn. Jm„ 24 j. en I Noort, Jd., 21 Jaar. G. de Weerd, gesch., 29 J. T. van Leeuwen, Jd., 28 J.; A. des. gesch., 43 en E. Horst, 33 jaar. GETROUWD. D. P. de Boer. jm. en M. G. S' Jd.; H. J. de Boer, jm. en J. perus, Jd.; D. J. Borst. jm. ei Molenaar. Jd.; J. Huber, jm. e: E. Brouwer, Jd.; J. de Jonge, en S. Oudshoorn, Jd.; H. Vijlt jm. en M. Martijn. jd.; H. J' Zonneveld, jm. en A. C. Ketjj boom. jd. OVERLEDEN. J. Hogervörst, m., 75 jaar. J, Verhoog, huisvr. van A. kaart, 85 J.;' C. A. M. Wagei vr., 39 P. J. Beekman, mai Jaar; D. Horree, m„ 53 Jaar. J VRAGEN EN ANTWOORD Vraag: Heb twee jaar geli een klimroos geplant ln goed mengde aarde. De plant groeit Wat te doen? F. M. te Antw.: De vraag is of de P voldoende zon krijgt en niet o de hoornen staat. Houd den g* rondom los en onkruidvrij. U 1 niets doen dan afwachten, groeien toch geen uitloopers van eventueele onderstammen Vraag Heb een leibooma waarvan de frissche kleur tó dwenen. Wat kan oorzaak zijn L. v. R. t Antwoord Uw boom ls het spint aangetast. Bespuit n malen daags met koud water, geet vooral het mesten niet. kunt U eiken dag doen, zoowel natuur- als met kunstmest.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2