DE STRIJD IN HET OOSTEN Leurïngen voor de Waffen S.S., het Legioen en de Landwacht 84ste Jaargang Woensdag 14 Juli 1943 No. 25547 Duitsch offensief neemt toe. M Meldt U bij de Landwacht Nederland De dokterskwestie. BINNENLAND Nederlandsche Vrouwen in den arbeidsinzet. De nieuwe N.A.D.- lichting onder de schop. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De dubbele slag in het gebied van Bjelgorod en Orel gaat zijn hoogtepunt tegemoet, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.NB. De massale Duitsche tegen aanvalsactie in het Oosten werkt op de strijdlust van de Sovjets steeds weer als een magneet, die aan troepen en materiaal alles tot zich trekt, wat aan het totale front maar eenigermate ontbeerlijk is. Dat is op zichzelf reeds een niet te onderschatten succes van de Duitsche tegenmaatregelen., Im- :,mers, in den loop van den nu reeds bijna 9 dagen durenden slag is het niet alleen gelukt, de vijan delijke legers die in het gebied tus- ichen Bjelgorod en Orel voor een grootscheepsche aanvalsactie staan geconcentreerd, te berooven van htm offensieve kracht, doch bo vendien de Duitsche actie te laten worden tot een remblok voor alle verder reikende voornemens van de leiding der Sovjets aan het ge zamenlijke lang gestrekte front. De slijtage, waartoe de vijand op een betrekkelijk smalle gevechts- fBtrook gedwongen is en nog ge dwongen wordt, is exorbitant. Die is zoo groot, dat haar uitwerking nog bij geen benadering te ramen valt. Het feit, dat het huidige ge- vechtsgebied een der strategisch gevoeligste plekken van het Sov jet-front vormt, vereischt van den vijand steeds opnieuw inspanning van al zijn krachten. Elke verslap ping van zijn inspanningen die thans nog slechts op verdediging gericht kunnen zijn, zou ramp- spoedige gevolgen met zich mee brengen voor het gezamenlijke front, daar men niet kan overzien in hoeverre de Duitsche legerlei ding uit de veranderde gevechts situatie bepaalde strategische con clusies zal trekken. Dientengevolge sleepen de Sovjets alles naar de bedreigde punten en werpen zij dag in dag uit nieuwe troepen en massa's materiaal in den strijd. Hieruit vloeit ook de geweldige hardnekkigheid van de gevechten voort. Desondanks schuiven de Duit sche troepen gestadig verder op naar het Oosten resp. Noorden en Zuiden. Alle pogingen van den vijand, om in tactisch opzicht den toestand meester te worden door massale aanvallen op de flanken van de doorgedrongen Duitsche divisies, hebben even weinig ge baat als zijn ontlastingsaanvallen bij Orel. De Duitsche aanvals- kracht schijnt nog steeds meer toe te nemen. Daarbij krijgt men den indruk, dat den in den strijd ge worpen Duitschen formaties nog zeer aanzienlijke, tot dusver on gebruikt gelaten strijdkrachten ter beschikking staan, die slechts wachten op het signaal om in te grijpen en zich te ontplooien. Inmiddels verliest de vijand zien- deroogen aan gebied. Voor een niet gering percentage is dit ook een gevolg van zijn verliezen aan pantserwagens, die thans meer dan 200 vechtwagens per dag sinds den 5den Juli bedragen. Dat is een aantal, dat met zulk een regelmaat nog in geen enkelen veldslag is bereikt. Voor de luchtmacht waren de weersomstandigheden de laat ste dagen rijkelijk ongunstig. Daardoor is er in de lucht niet onze Vrijwilligers. Onze jongens bij het verzenden van het sn voor de kameraden SS PK Gösling-O-H-P m Iet S.S. Ersatzkommando Nie- rlande ieelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 1745 jaar ok gehuwden), die lichamelijk owel als geestelijk goed ontwik- eld zijn en zich geheel kunnen teven aan de eischen, die de op- tfding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, treinde gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook He gevraagde inlichtingen ver rekt met betrekking tot de ver- Jrging der familieleden, duur der gleiding, extra levensmiddelen or de familieleden enz. Je aandacht wordt er op ge ragd dat voor de vrijwilligers, J om bepaalde redenen in Ne- rland moeten blijven, de moge- kheld bestaat, hun dienst te i* de Landwacht Nederland fby het wachtbataljon in Amers- Mrt. Tijdens deze keuringen ~inen zich ook diegenen melden, tot de Germaansche S.S, in r-Herland willen toetreden. .Personen tusschen 18—35 Jaar, ie aanmeldingsplichtig zijn voor en arbeidsinzet kunnen zich ineens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende him verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914.00 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18.7.43 912.00 u. Breda, rest. Modern, Markt. 1518.00 u. Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 912.00 U. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15—18.00 u. Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 u. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 15—18.00 u. Zwolle, hotel Gijten- beek. 21.7.43 912.00 u. Assen, Concert huls a. d. Vaart. 1518.00 u. Groningen, Concert- huis Poelestraat. 22.7.43 9—12.00 in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9—14.00 IL Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 9—14.00 tL Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhoutscheweg meer een zoo sterke activiteit ontstaan als tevoren het geval was. Niettemin zal deze situatie met het veranderen van de weers gesteldheid weer een fundamen- teele wijziging ondergaan. De strijd op Sicilië Het D. N. B. meldt: Al zijn de asstrijd- krachten op Sicilië reeds tot suc cesvolle tegenaanvallen overge gaan, toch lijdt het geen twijfel dat de slag om Sicilië zich nog in de eerste faze van ontwikke ling bevindt. Bij den huidigen stand van den strijd kunnen om militaire redenen nog geen na dere bijzonderheden over de si tuatie aldaar bekend gemaakt worden. Het valt niet te betwij felen, dat de Britten en Ameri kanen door de zware verliezen aan transportschepen reeds thans onder gevoelige aanvoermoeilijk- heden beginnen te lijden. De sla gen der Duitsche en Italiaan- sche luchtmacht en zeestrijd krachten tegen de vijandelijke scheepsdoelen blijken in toene mende mate een aanzienlijke be moeilijking te zijn voor de Brit- sche en Amerikaansche opera ties. Strategisch bevinden de ge lande vijandelijke formaties zich in een ongunstige positie, daar zij zijn aangewezen op den aan voer van over zee en zich moeten ontplooien uit een betrekkelijk smalle kuststrook. Bovendien be reidt het bergachtige en zeer on overzichtelijke terrein buitenge woon groote moeilijkheden aan htm ontplooiing. De Britten en Amerikanen ver loren in de eerste 12 dagen van de maand Juli in totaal 300.000 br.t. aan scheepsruimte. Nieuw Zwitserscli protest te Londen Het Zwitsersche ge zantschap te Londen heeft op dracht gekregen met groote be slistheid te protesteeren tegen de nieuwe schending van de Zwit sersche neutraliteit in den nacht van 12 op 13 Juli door talrijke Britsche vliegtuigen en herstel te eischen van de schade, die door de op talrijke plaatsen in het Zwitsersche gebied gevallen bom men is veroorzaakt. Er is nog een tweede Engel- sche bommenwerper nabij Sitten -de hoofdstad van het kanton Wallis - neergestort. Het toestel viel op een berghelling nabij Sit ten, na eerst een hoogspannings draad geraakt te hebben. De la ding bommen had de machine in de bergen uitgeworpen. Van de bemanning werden 7 personen gedood. Verscheidene brandbom men vielen in de omgeving van Lausanne. De huizen leden geen schade. De jongste schending van de neutralitéit van Zwitserland door Britsche vliegtuigen geeft aan leiding aan de Berlijnsche bladen om te constateeren, dat hier niet meer gesproker» kan worden van een vergissing. Veeleer is hier sprake, naar de „Berliner Eoersenzeitung" schrijft, van een „stelselmatige rechtsverkrach ting". Het blad herinnert in dit verband aan de „stelselmatige vluchten der Britsche terreur - bommenwerpers", bij hun aan vallen op Noord-Italiaansche steden, boven Zwitsersch gebied „Als het vaderland op het spel staat, zijn er voor nie mand rechten, slechts plich ten", aldus de bekende Duit sche schrijver Ernst von Wildenbruch Dat geldt ook voor u, jonge Nederlanders, want ook uw vaderland staat op het spel. Het Is voor uw vaderland van het grootste belang, dat de strijdbare mannen zich inzetten, te zamen met de vrijwilligers uit de Germaan sche broedervolken, om het bolsjewistische beestmensch buiten Europa's poorten te houden. Doet daarom uw plicht en meldt u bij de Landwacht Nederland. Aan het einde van de dokters kwestie wordt van bevoegde zijde medegedeeld: 99,3% van alle dokters, die zooals onlangs medegedeeld - den éénsluidenden brief geschreven hadden, hebben schriftelijk bij den Rijkscommissaris hun ver ontschuldigingen aangeboden en tegelijkertijd overeenkomstige verklaringen afgelegd. Het is teekenend, dat de aan stichters van de briefactie, die, zooals bekend, zich volkomen op den achtergrond hebben gehou den, de handteekeningen van talrijke dokters vervalscht en de betrokkenen op deze wijze in een pijnlijken toestand gebracht hebben. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Ook in Nederland hebben de vrouwen een nieuwe taak gekre gen. Wij vinden ze op arbeids plaatsen, waar vroeger de mannen werkten en zij hebben bewezen, dat zij niet alleen den moed be zitten het ongewone werk te aan vaarden, doch zij hebben op ver schillende plaatsen bewezen wat zij kunnen. Wie verheugt zich niet in den aanblik van de fleurig ge- kleede en handige conductrices? Wie bewondert niet de meisjes en vrouwen, die ijverig hun best doen de postbodes te vervangen? Op de kantoren, in de bedrijven en werk plaatsen, overal hebben de meisjes en vrouwen zich reeds een ar beidsplaats veroverd. Zij helpen mee aan den opbouw van een nieuw Europa en aan het beveili gen van de levensbehoeften van hun eigen volk. Velen staan echter nog terzijde. Ook hun medewerking kan niet worden gemist. De leiders van be drijven en kantoren, die een drin gende behoefte aan arbeidskrach ten hebben, zullen binnen niet al te langen tijd, menig jong meisje en menig jonge vrouw, die een of andere arbeid verrichten kun nen, om him medewerkingver zoeken. De arbeidbsureaux hebben ech ter ook het recht, meisjes en vrou wen, die wel in staat zijn, doch niet bereid zijn mede te werken, voor een bepaalden lijd voor een zeer dringenden arbeidsplaats in Nederland te verplichten werk aan te nemen. Er wordt verwacht, dat vooralde jonge meisjes bereid zijn een bezigheid aan te nemen. Wanneer het aantal vrijwillige aanmeldingen niet de behoefte aan krachten dekt, zal voor be paalde bedrijven met dienstver plichting rekening gehouden moe ten worden. en brengt voorts Zwitserland en ook Zweden in herinnering, dat Engeland den bommenoorlog opende met een aanval op een stad van een neutraal land, op het Deensche Esbjérg. De „Deut sche Allgemeine Zeitung" schrijft dat de Engelschen en Amerika nen door hun stelselmatige schendingen der neutraliteit van andere landen daarmede aan de kleine naties laten zien, wat er terecht komt van hun voorge spiegelde vriendschap en hun gluiperige beloften. (D.N3.). Engelsche krijgsgevangenen ln Japansche handen - Het aantal der in handen der Japanners zijnde Engelsche krijgsgevange nen bedraagt met inbegrip van de officieren 31.800 man - aldus heeft volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst de minister van oorlog in het Brit sche Lagerhuis verklaard. Ruim 24.000 man der Britsche strijd krachten staan opgeteekend als vermist, maar men gelooft, dat de meerderheid daarvan zich in krijgsgevangenschap bevindt. Het aantal der door de Japanners ge- interneerde burgers berekende de Engelsche minister van oorlog op ongeveer 40.000 (DJLB.). DE EERSTE KAMPDAGEN. I. Velen zien nog steeds het be lang van den Arbeidsdienst voor ons Volk niet in Vreemd staan zij tegenover deze instelling en met bezorgdheid zien zij hun zonen naar een N.A.D.-kamp vertrekken. Mede om deze ongemotiveerde vrees te bestrijden is een A.N.P.- redacteur bij de opkomst van de nieuwe lichting eenige dagen in het kamp „De Linde" bij Wolvega geweest om in enkele artikeltjes zijn bevindingen te vertellen. On geveer 170 jongelieden kwamen daar den eersten dag uit alle oor den van het land bijeen. Na aankomst in het kamp wer den zjj in de eetzaal verzameld, waar eenigen tijd werd besteed aan de administratieve indeeling der nieuwelingen. Man voor man passeerden zij een aantal kader leden, die allen een ander onder deel behandelden, waarna de man werd overgegeven aan een werk meester, die hem eerst naar den fourier bracht, waar hy zijn uit rusting ontving. En hem vervol gens naar zijn barak bracht, waar de uitrustingenwerden gecontro leerd en model opgeborgen in de kast, waarover iedere arbeidsman de beschikking heeft. Ook de slaapplaatsen werden in orde ge maakt, waarbij menigeen met wantrouwen keek naar de pasge- vulde, worstvormige stroozak en zijn twyfel er over uitsprak of hij hierop wel zou kunnen slapen. De practijk wees intusschen echter uit. dat dit grootendeels een voor barige vrees was, want den vol genden morgen bleken vrywel al len uitstekend geslapen te hebben. De werkzaamheden werden onder broken voor den eersten maaltijd in het kamp, waarbij alle eer werd bewezen aan de uitstekende brul- neboonensoep en ten slotte om tien uur beëindigd, het uur, waar op de arbeidsmannen hun stroo- zakken opzochten. De tweede dag begon met de reveille om 6 uur. De later gebrui- keiyke lichte ochtendsport, werd nog een dag uitgesteld, zoodat men dadelijk naar de speciale waschbarak ging, waar ruim ge legenheid is om zich goed te ver- frisschen. Ook een uitstekende douche gelegenheid met vele douches is in ieder kamp aanwezig. Bij het ont bijt, waarvoor de ploeg van dienst, die vroeger opstaat, de eetzaal in tusschen in orde had gebracht, heerschte een opgewekte geest. De verstrekte rantsoenen zyn zeer ruim, zoowel wat de brood- als de andere maaltyden betreft, hetgeen ook noodzakelijk is, daar de ar beidsmannen lichameiyk vrij veel moeten presteeren en het jonge lieden zijn in hun vollen groei. Ook de nu volgende vlaggen- parade werd nog niet geheel vol gens voorschrift gehouden, doch was meer bedoeld als oefening. De voormiddag werd verder benut voor het ruilen van niet-passende uitrustingsstukken, het aanzetten van knoopen, het in orde brengen der kamers enz., terwijl dezen dag ook de eerste lessen werden ge geven, welke werkzaamheden wer den onderbroken voor het tweede ontbyt om half twaalf, het mid dagmaal om half drie en heb avondbrood om half zeven. Des middags was de geheele kampbevolking verzameld in de groote zaal van het kamp, waar de afdeelingscommandant, een welkomstwoord sprak en de kader leden aan de arbeidsmannen voor stelde. Hij wees op de beteekenis van den Arbeidsdienst en riep allen op om trouw te zyn aan het devies van den N.A.D. „Ick dien", tot heil van ons land en volk. In dezelfde zaal werd na het avondbrood de eerste zangles ge geven en zooals altijd was dit ook thans een van de prettigste uren. Al spoedig zongen de nieuwe ar beidsmannen de nieuwgeleerde liederen uit volle borst mede. Ten slotte kregen de mannen nog ge legenheid brieven te schreven. Hiermede was de drukke dag voor de nieuwe arbeidsmannen ter» einde en al spoedig heerschte eï een diepe stilte in het kamp,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1