Terugvoering in krijgsgevangenschao DE STRIJD OP SICILIË dCeuringen voor de Waffen S.S., het f Legioen en de Landwacht ite Jaargang Dinsdag 13 Juli 1943 No. 25546 jjjioede resultaten der reactie van de spil. Beroep op de trekkende jeugd. Zeemacht, 21e en 22e R.I., le, 2e, 3e en 4e Reg Huzaren, le en 2e Escadron Pantserwagens, 2e en 3e R.V.A., le Regiment Wielrijders. VERDUISTEREN: SPORT KERK EN SCHOOL .EIDSCH DAGBLAD lutt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch-Italiaansche reactie de Engelsch-Amerikaansche erneming op Sicilië heeft reeds goede resultaten geleid, naar militaire correspondent van het 13 in zijn overzicht consta- SFjfrt. Hij schrijft vervolgens: S^fte eerste ronde op Sicilië is in nadeel van de Engelsch-Ame- maansche landingsformaties uit- allen. Om van een werkelijk s puices te kunnen spreken, hadden lp. Engelschen en Amerikanen in eerste 48 uur hun landingspun- lig i over een breed front moeten „breiden tot die' kustplaatsen, Iker. summier bezit de eerste oporwaarde zou hebben gevormd ji>r een succesvol operatief op- muliden tegen de verdediging van j t eiland en voor een beter ge- arborgden aanvoer van zwaar '"iteriaal. Het optreden van hun SHiiheden valschermjagers wees er op. dat hun leiding dit ook ornemens was geweest. —•-Al vormde ook de aanval op oilië op zich zelf geen verrassing '*aor den voorbereiden verdediger, aats en uur van het begin boden 'e n aanvaller toch ongetwijfeld ■,-paalde kansen. De Engelsch- rnerikaansche plannen waren er i gemunt, van die kansen volop 2bruik te maken en binnen het ror>rte tijdsbestek, waaraan die Insen van te voren door de ver- idiging onderworpen waren, een ^el(torgaande opmarschhelling van s kust en de lucht uit tot stand brengen. Men kan constateeren, iorit dit over het algemeen niet is ar,'lukt. Op eenige vitale plaatsen n de aanvallers zelfs letterlijk :t water ingegooid. De door den iQigenstander opgestelde formaties Mschermjagers, voor zoover zij Post gisteren waren opgetreden, ;n onden in betrekkelijk korten tijd 'h-ilkomen vernietigd worden. Bo- sndien gelukte het, om reeds h anuit de eerste verdedigingslinie v. fzonderlijke strijdkrachten der "\ngelschen en Amerikanen van 2'e achterwaartsche, dus naar zee euekeerde verbinding af te snijden. Van deze groepen, die zonder samenhang in de ledige ruimte staan, zijn ongetwijfeld ook be paalde positieberichten resp. be richten van den vijand afkomstig, die spreken over de inneming -van de een of andere plaats, en van de een of andere stelling. De te Berlijn beschikbare in lichtingen duiden er daarentegen op, dat de eigenlijke plaatsen, waar de Engelsche en Ameri- kaansche troepen' tot dusver zijn geland, beroofd zijn van elke straalvormige uitbreiding. Al deze factoren bewijzen, hoe weinig de aanvallers van de eerste lan dingsperiode gebruik hebben kun nen maken. Inmiddels staat de Duitsch-Italiaansche tegenactie op het punt tot den eersten stoot te geraken. Reeds is zij met goede resultaten te land en met belang rijke successen van de luchtmacht tegen de vijandelijke transport- vloot opgetreden. Daar de vijand, overeenkomstig de hem gestelde tactische taak, reeds met sterke strijdkrachten moest beginnen, is hetgeen hij tot dusver be reikt heeft, werkelijk weinig. Volgens de opvatting van be voegde militaire kringen der Duit- sche hoofdstad is de vijand thans gedwongen, een nog grooter risico te nemen en nog sterkere for maties aan te voeren. Krachtens de beschikbare jong ste inlichtingen wordt de indruk versterkt, dat een der voornaam ste zwaartepunten van de vijan delijke onderneming in het gebied om Syracuse gezocht moet wor den. In Berlijnsche militaire kringen acht men het veelzeg gend. dat de Duitsch-Italiaan sche divisies, die den aanvallers het hoofd gingen bieden, prae- tisch nog in het geheel niet of in ieder geval tot dusver slechts met aanvalsvoorhoeden in con- tac - ïi/„.^en ziin met den vijand. It n nan men een der sterkste troeven van den afweer zien. die stellig in staat is, sensationeele ontwikkelingen te veroorzaken. Blijkbaar moet eerst eens de ge heel: vijandelijke actie in plan nen en uitvoering aan het dag- opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kruinen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 9—14.00 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18.7.43 9—12.00 u. Breda, rest. Modern, Markt. 1518.00 u. Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 9—12.00 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 u. Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 U. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 u. Zwolle, hotel Gijten- beek. 21.7.43 912.00 u. Assen, Concert huis a. d. Vaart. 1518.00 u. Groningen, Concert huis Poelestraat. 22.7.43 912.00 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Dürchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 914.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg EEN VERKLARING VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. Steeds veelvuldiger worden de klachten over het aan stootgevende optreden van jv—gelui, die in hun vacantie naar buiten trekken. Het ge drag van vele trekkers en kampeerders is in strijd met de eer en de waardigheid van de Nederlandsche jeugd. De Jeugdstorm doet thans een beroep op alle jongeren, iets meer te beseffen van den ernst der tijden en zoowel _r kleeding als gedrag de gevoelens van andere volks- genooten niet te kwetsen. Aan de kaderleden van den Jeugdstorm is opgedragen, zoo noodig tegen uitwassen op dit gebied ten strengste op te treden. "Bi) onze Vrijwilligers. Geregelde sport- übeoeiening behoort tot de vaste werk» 5 zaaiuheden van onze Vrijwilligers SS PK Altstadt-O-H-P m ii lf Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, Iin den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de op- leiding hun stelt, kunnen zich by de genoemde adressen vervoegen, 1 teneinde gekeurd te worden. By de onderzoekingen worden ook gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de ver- zoi^ing der familieleden, duur der licht treden, waarbij wellicht zelfs bepaalde plaatselyke successen van den vyand gewenscht zou den kunnen voorkomen voor de Duitsch-Italiaansche afweerlei- dingv Echter bevindt men zicli (Misvïsv^eid thans nog niet in een zoodanig stadium. Alles by elkaar genomen beoordeelt men de inspanningen van den vijand pas als een begin, dat er voor hem niet erg gunstig uitziet. Naar Radio Londen meldt voert generaal Montgomery het bevei over de Britsche troepen op Si cilië, terwyl generaal George Patton bevelhebber is van de Amerikaansche strydkrachten. (D.N.B.) In de afgeloopen 24 uur wer den, naar Stefani van het Itali- aansche oorlogstooneel verneemt, 52 vyandeiyke schepen van groote en middelbare tonnage door Ita- liaansche vliegtuigen gebombar deerd en getorpedeerd. Een Ita- liaansche formatie torpedovlieg tuigen en bommenwerpers boorde vyf stoomschepen van groote en middelbare tonnage in den grond. Drie stoomschepen van middel bare tonnage werden zwaar be schadigd. Een andere formatie vliegtuigen plaatste treffers op een oorlogsschip en een stoomschip, aan boord waarvan brand uitbrak, die op een afstand van 50 kilo meter nog zichtbaar was. Bom menwerpers voor den langen af stand beschadigden vijf koopvaar dijschepen. Torpedovliegtuigen troffen op zes mijl van de kust een door kleinere eenheden geëscor- teerden kruiser. Ook een lichte kruiser werd getroffen. Een kruiser van 7000 ton werd ondanks tus- schenkomst van vüandelijke jager formaties beschadigd. Een groot stoomschip, dat in een krachtig beschermd convooi van vier sche pen voer, werd tot zinken ge bracht. Een ander stoomschip werd getroffen en maakte slagzij. Verscheidene transportschepen werden door duikbommenwerpers aangevallen. Formaties Italiaansche gevechts vliegtuigen hebben herhaaldeiyk in scheervlucht vijandeiyke troe penconcentraties en gevechtswa gens op de door Engelschen en Amerikanen bezette Siciliaansche kuststrook aangevallen. Talrijke gevechtswagens werden vermeld en de vyand leed zware verliezen. In het verloop van luchtgevechten tusschen Italiaansche jagers en vijandelijke bommenwerpers wer den 36 vijandeiyke toestellen neer geschoten. Acht vyandelijke toe stellen werden door luchtdoelartil lerie ten val gebracht. Talryke andere vyandelüke vliegtuigen, onder welke verscheidene vier motorige, werden getroffen en min of meer ernstig beschadigd. Generaal Francisci gesneuveld Aan het hoofd van zyn troepen is op 11 Juli op Sicilië de generaal der militie Enrico Francisci, com mandant der 13de zwarthemden- zone en verblndingsgeneraal bij het Italiaansche opperbevel op Sicilië, gesneuveld. Hij had deel genomen aan den strijd om het Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden by deze voor aanmelding opge» Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang vaa officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTLAGER", AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT De dienstplichtigen der Zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 22ste R.I. op 20 Juli 1943. van het 1ste regiment huzaren en het 1ste regiment huzaren motor rijders op 21 Juli 1943. Van het 2de regiment huzaren en het 2de regiment huzaren motorrijders op 22 Juli 1943. Van het 3de regiment huzaren, het 4de regiment huzaren, het 1ste eskadron pantserwagens en het 2de eskadron pant serwagens op 23 Juli 1943. IN DE WATERLOOKAZERNE, AMERSFOORT: Van het 21ste R.L en zyn oorlogsformaties de in de jaren 1924—1915 geborenen op 19 Juli 1943 en de in de jaren 1914 1904 geborenen op 20 Juli 1943. Van het 2de reg. veldartillerie op 21 Juli 1943; van het 1ste reg. wielryders op 22 Juli 1943; van het 3de reg. veldartillerie op 23 Juli 1943 Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewüs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk mili taire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers" voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven ls, moeten dit bewys by hun werkgever of by de instantie, die him belangen behartigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogeiyk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zün verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. by den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelyk uniform anders burgerklee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrygesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den Arbeitselnsatz In Duitschland of In de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van dén Wehrmachts befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krygsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelijke pogingen steunen. imperium, aan den oorlog in Spanje en aan den stryd aan het Oostelijke front en droeg de hoog ste militaire onderscheidingen. (D.N.B.). Initiatief in het Oosten stevig in Duitsche handen In aanvullirfg op het weermachtbericht verneemt het D.N3.: in het gebied tusschen Bjelgorod en Orel ontstonden ook op 11 Juli weer zeer hevige ge vechten. Evenals op de vorige dagen, lieten de bolsjewieken ook op 11 Juli weer versche reserves, waaronder ook gardetroepen, aan rukken. Een sterke vijandelijke afdeeling, waartoe talrijke elite formaties behoorden, werd in de omsingeling vernietigd. De toestand in dit gevechtsge- bied spitst zich verder toe. De gevolgen van de Duitsche suc cessen beginnen zich geleidelyk af te teekenen. Het is weliswaar nog te vroeg, om over een hoogtepunt der gevechten te spreken, maar de indruk neemt toe, dat de Duitsche tegenaanval de sovjets dwingt tot dicht aan de grens van hun offen sieve kracht te gaan. Het onge woon snelle opvangen van den oorspronkelyken sovjetaanval en de onverwijlde overgang tot den eigen tegenaanval vormen een be wijs, dat het initiatief stevig in Duitsche handen ligt. van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan ging heden onder te 2.23 uur en komt op te 17.20 uur De gevechten in het gebied BjelgorodOrel behooren tot de gevechten met de zwaarste ver liezen, die de sovjets tot dusver hebben moeten doorstaan. Alleen reeds het getal van 1640 pantser wagens, 1400 kanonnen en ver over de 1200 vliegtuigen, welke de sovjets tot dusver verloren, geeft een denkbeeld van hun ongewoon zware verliezen aan materiaal In het verloop van de gevechten, die thans een week aan den gang zijn. Bij deze hooge verliezen aan materiaal moeten gevoegd worden de dienovereenkomstige verliezen aan menschen, die nog bij geen benadering te overzien zyn. Het aantal van 28.000 gevangenen vormt slechts een voorloopig cyfer, zoodat op een aanmerkelijke ver hooging van dit cyfer te rekenen valt, voordat de gevechten zijn afgeloopen. WATERPOLO De Zijl—L.Z.C. De voor he denavond vastgestelde wedstrijd De ZijlL.Z.C. ls afgelast. Wedstrijden A.Z.C. Morgen avond worden in Alphens zwem bad gespeeld AZC I—Bodegraven I; AZC (dames) HP en ZC (dames) PREDIKBEURTEN Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Woensdag nam. 71/2 u., vespers en lof. Boskoop Geref. Gem.: Woens dag nam. 7 u., as P. Honhoop vaa Den Haag

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1