sDe strïj'd in het Oosten fel ontbrand De bommenoorlog tegen de burgerbevolking É4ste Jaargang Woensdag 7 Juli 1943 No. 25541 lt Enorme concentratie van troepen en materiaal. Dienstneming bij de Landwacht is eeredienst aan het volk. VERDUISTEREN: Duitsch Witboek. RECHTZAKEN DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ri De A.N.P.-correspondent te Ber- ijn meldt: Nadat de berichten van het Oos- c. lelijke front de laatste dagen van '^—i toenemende verkenningsacti- ;it melding hadden gemaakt, jeen het niet onwaarschijnlijk »d zijn, dat de rust aan dit front i langsten tijd had geduurd, lijnt thans een nieuwe faze in #ien strijd te zijn ingeluid. Van Sovjet-Russische zijde ;kt men van een Duitsch of- sief in de richting van Moskou, DjJoch de officieele Duitsche lezing Is, dat de aanvalsacties van plaat selijk karakter in het gebied van Bjelgorod, die tot de verovering van een belangrijke hoogte leid- ,den, tegenaanvallen der bolsjewis- Dten hebben uitgelokt, waarbij ter- ,nstónd sterke reserves in den strijd ruwerden geworpen, terwijl meer naar het Noorden, ten Zuiden van Orel, ontlastingsaanvallen werden ^Ondernomen. Onmiddellijk aange snoerde Duitsche reserves hebben —daarop den strijd met de bolsje- wisten aangebonden, iv «Reeds enkele maanden geleden, betrekkelijk kort nadat op 23 **°art het Duitsche tegenoffensief geëindigd en het aan het Oos- jke front rustig was geworden, -*werd gewaagd van buitengewoon sterke concentraties Russische troepen en materiaal ten Zuiden van Moskou. Het was geen geheim, ••dat de Duitschers sedert Maart eveneens groote massa's troepen en materiaal bijeen haddën ge- 5<"brach in het gebied ten Noorden "•van Charkof en bij Brjansk. Een O! actie, die van Duitsche zijde als iot oorspronkelijk zuiver plaatselijk lrL wordt bestempeld, is thans de vonk geweest, die den strijd tus- Sschen deze massa-legers heeft Ikioen ontbranden. JH De slag, die zich op het oogen- Jblik nog in ontwikkeling bevindt, ilfleb zich naar het oordeel van Ber lijn wellicht nog tot andere sec toren zal uitbreiden, wordt van m,beide zijden gevoerd met een ont- irjzaglijke massa aan materiaal, zooals tot dusver in de krijgsge- liedenis nog niet is voorge- jmen. eide partijen beschikken over irme aantallen pantserwagens, vooral van Russische zijde in strijd worden geworpen, waar- .enover de Duitschers de massa van hun pantserleger nog hebben JBrug gehouden. De verliezen der bolsjewisten, vooral aan vliegtui gen, zijn volgens Berlijn op den 2den dag reeds exhorbitant hoog. Hoewel militaire kringen zich nog zeer terughoudend toonen, ver klaart men, dat de bolsjewisten nergens door het Duitsche front hebben kunnen heenbreken. Stelselmatige operaties En in aanvulling op het Duitsche weer- machtbericht verneemt het D.N.B., dat de Sovjets sinds geruimen tijd in hun agitatie een duidelijke ner- voBteit aan den dag leggen, want ondanks de schijnbare rust, die snids lang aan het Oostelijke front heerscht is het den Duitschers ge lukt, een reeks waardevolle front- verbeteringen te bereiken. De stel selmatigheid der Duitsche opera ties in de afgeloopen weken en heeft vrucht gedragen. nSmlt Waar 5e sovjets tot plaat- overgingen, zijn mislukt onder voor hen zeer verhezen, waarbij de f?er Duitsche stel lingen vaak beslissend bleek te zhn. Er valt niet aan te twijfelen, tHd vnn?eJeichte.n van den Iaatsten XT0®£e sovjets een aanmerke- Sfe verzwakking van hun ge- vechtswaarde hebben gebracht vooral ook de strijd aan het brug- gehoofd van den Koeban. w^eT-v,P;fa^eltjk;e aanvalsac- Duitsche troepen worden urt den sector van Bjelgo- Seven aan de bolsjewistische agitaties reeds "•SÜk* ^uteiding tot fantasiebe- ncnten, zooals die van vroegere soortgelijke gevallen bekend zijn. Van Duitsche zijde zal ook dit maal op het gegeven oogenblik met feitelijke berichten geant woord worden. Daar de hevige ge vechten nog voortduren, kunnen bijzonderheden om militaire rede nen thans nog niet gegeven wor den. Kesselring en Richthofen In Zuid-Italië De A.N.P.-corres pondent te Berlijn meldt: In verband met de opvallende toeneming der activiteit in de lucht boven het Middellandsche Zeegebied, die o.a. tot uiting komt in het groote aantal vliegtuigen, dat de laatste paar dagen door Duitsche en Italiaansche lucht strijdkrachten is neergehaald, is een Duitsche mededeeling interes sant, waaruit blijkt, dat naast generaal-veldmaarschalk Kessel ring thans nog een andere com mandant van een luchtvloot, na melijk generaal-veldmaarschalk Freiherr von Richthofen, zijn hoofdkwartier in Zuid-Italië heeft opgeslagen. Dit, alsmede het feit, dat de inspecteur der jachtvlieg tuigen, generaal-majoor Fland, op het oogenblik in het Zuiden ver toeft, bewijst de groote beteekenis, die Duitschland aan het Middel landsche Zee-front hecht. De communistische partij in Engeland Naar de „Daily Tele graph" meldt heeft de communis tische partijdag te Londen een nieuw partijprogramma aanvaard, dat als het doel van de Engelsche communistische partij de vorming van een socialistisch Groot-Brit- tannië noemt. Alle productieorga nen en het geheele financieele leven moeten openbaar bezit wor den en het geheele kapitalistische stelsel moet door een socialistisch vervangen worden. Tevens wil men met alle andere in het land be staande socialistische bewegingen samenwerken en deze winnen voor de „verwezenlijking der commu nistische plannen". De partijsecretaris, Pollit, kon digde tijdens een massademonstra tie op Trafalgar Square een propagandacampagne in geheel Engeland aan, die ten doel heeft nieuwe leden voor de communis tische vakvereenigingen te wei-ven en voor het eind van het jaar een communistische partij in Engeland met minstens 100.000 leden op te bouwen. (D.N.B.). Martinique Reuter verspreidt een bericht van radio Marokko, volgens hetwelk Martinique toege treden is tot het Fransche dissi dentencomité in Algiers. MELDT OOK ZICH. Inlichtingen over vergoedingen, extra levensmiddelentoewijzing, vergoeding van verzekerings- en ziektepremie. extra hulp in bij zondere gevallen, vrijstelling van arbeidsinzet, enz. verstrekt het S.S. Ersatzkommando Niederlan- de. Korte Vijverberg 5, Den Haag, alsmede de Nebenstelle, Dam 4 Amsterdam. Ook tijdens de keu ringen worden deze inlichtingen gegeven. 22.15 uur 5.15 uur van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 0.08 uur en kwam op te 10.21 uur. Het Duitsche departement van Buitenlandsche Zaken publiceert een Witboek: „Documenten over de uitsluitende schuld van Enge land aan den bommenoorlog tegen de burgerbevolking". Belangwekkend is, dat de eerste daarin bijeengebrachte documen ten reeds dateeren uit 1932 toen de Duitsche delegatie op de con ferentie ter vermindering en be perking der bewapeningen dien overeenkomstige voorstellen voor legde, welke echter evenzeer ver worpen werden als alle andere daarna van Duitsche zijde gedane voorstellen tot humaniseering van den luchtoorlog. Op deze con ferentie had de Amerikaansche vertegenwoordiger, Wilson, op 27 Mei 1933 verklaard, dat het lucht bombardement volstrekt en on voorwaardelijk moest worden uit geschakeld. Eden echter, als ver tegenwoordiger van Groot-Brit- tannië. had gepleit voor het wer pen van bommen als „een soort politie-actie". Uit den overvloed van docu menten uit het Witboek verdient vermelding het memorandum van de Rijksregeering betreffende de bewapenings- enrechtsgelijkheids- kwestie van 18 December 1933 en het vredesplan der Duitsche re geering van 31 Maart 1936, waarin voorstellen gedaan werden be treffende een verbod tot werpen van bommen op open plaatsen buiten de draagwijdte van mid delzware en zware artillerie der strijdende fronten. Alle concrete Duitsche voorstellen van dezen aard werden echter van Engel- schen kant ter zijde geschoven, terwijl van denzelfden kant iedere practische regeling van deze kwestie onmogelijk werd ge maakt. Het Witboek citeert vervolgens een verklaring van Chamberlain van 21 Juni 1938. waarin hij zeide dat het werpen van bommen op burgers ln strijd was met het volkenrecht en waarin hij eischte, dat de doelen van militairen aard moesten zijn en dat er zorg voor moest worden gedragen, dat niet door nalatigheid bommen vielen op de burgerbevolking in de na bijheid. Verontwaardigd veroor deelde hij pogingen om door de moralisatie van de burgerbevol king ten gevolge van bomaanval len uit de lucht een oorlog te winnen. De beginselen van deze rede van Chamberlain staan in krasse tegenstelling tot hetgeen dezelfde Chamberlain op 17 Nov. 1939 in een geheime zitting van den geallieerden oorlogsraad voor stelde en wat het Britsche lucht- wapen toen uitvoerde. Hij pleitte toen voor een systematische ver nieling van het Ruhrgebied, waar bij hij er op wees, dat het on mogelijk was de militaire doelen daar te treffen, zonder burgers te teisteren. Van het een zou het tot het ander komen tot het bijna onvermijdelijk zou zijn een oorlog zonder beperkingen te voeren. Toen Chamberlain zijn boven vermelde verklaring aflegde, wa ren reeds geruimen tijd bespre kingen tusschen de generale sta ven van Engeland en Frankrijk gaande, die de voorbereiding van een gemeenschappelijken lucht oorlog tegen Duitschland golden. De acten van den Franschen staf, die bij den veldtocht in Frankrijk in Duitsche handen zijn gevallen, geven een verhelderend beeld, dat overigens in geen en kel opzicht in overeenstemming is met de humanitaire verklarin gen van den Britschen premier. Uit een aanteekening van het Britsche ministerie van Oorlog van Maart 1938 over deze bespre kingen en uit een andere van April 1939, die beide in het Wit boek worden gepubliceerd, komen "bijzonderheden van de Engelsch- Fransche luchtactie tegenover Duitschland naar voren. De lucht oorlog wordt verdeeld in fazen, die in hevigheid- toenemen. In de laatste faze moesten de geallieer de bommenwerpers opereeren te gen economische en industrieele doelen in Duitschland, om bij te dragen tot de uiteindelijke ineen storting van den Duitse hen weer stand. Het was den Britschen staf na tuurlijk duidelijk, dat deze metho de in haar gevolgen gelijk moest staan met uitgebreide aanvallen op de burgerbevolking. In een aan teekening van dezen staf van Augustus 1939 werd niet alleen het bombardeeren van de Duitsche weermacht en haar installaties behandeld, maar ook dat van elk ander object, dat voor de oorlog voering kon dienen, waarbij nu ook uitdrukkelijk de formule ge bruikt wordt: onverschillig, of een dergelijke actie zware verliezen onder de vijandelijke burgerbevol king zou veroorzaken". Bij het uitbreken van den oorlog was het de Führer, die in zijn Rijksdagrede van 1 September 1939 als eerste op de bres stond voor een oorlogvoering met humane middelen. Hij deelde mede, de Duitsche luchtmacht opdracht te hebben gegeven, zich te beperken tot militaire objecten. Toen hem een boodschap van Roosevelt ter kennis werd gebracht, waarin van alle regeeringen de openlijke ver klaring werd gevraagd, dat zij in geen geval bomaanvallen zouden doen op de burgerbevolking of op niet-versterkte steden, kon de Führer verwijzen naar dit bevel aan de Duitsche luchtmacht. Het was toen reeds duidelijk en het is door het later optreden der Ame rikaansche luchtmacht genoeg zaam bevestigd, dat deze schijn baar humane oproep van Roose velt slechts ten doel had de open bare meening te misleiden. Hetzelfde geldt van een verkla ring, op 7 September 1939 door Zweedsche bemiddeling aan de Duitsche regeering overhandigd, waarin de regeevingen van Frank rijk en Engeland verklaren, den oorlog te voeren met den oprech ten wensch, de burgerbevolking en de cultuurmonumenten te ontzien. In haar antwoordnota verzekerde de Duitsche regeering, dat haar strijdkrachten trouw zouden blij ven aan het door den Führer ver kondigde beginsel van ridderlijke en humane oorlogvoering, dat zij zich echter de vergelding van elke inbreuk op het recht, door den vijand begaan, voorbehield. Dat de luchtoorlog in Polen van Duit- schen kant gevoerd is volgens de aanwijzingen van den Führer, blijkt niet alleen uit de berichten der Duitsche luchtmacht, doch wordt ook van buitenlandsche zijde bevestigd. Het witboek citeert hier o.m. een verklaring, in het Lager huis afgelegd door den onder staatssecretaris van het Foreign Office, dat de Duitsche lucht macht haar aanvallen niet luk raak op de burgerbevolking richt te, maar in het algemeen militaire doelen trof. Dat het in het ver dere verloop der gevechtshandelin gen tot vernielingen in de stad Warschau is gekomen, had de oorzaak, dat de stad door den commandant tot een militair steunpunt van den eersten rang was gemaakt. Enkele dagen na den val van Warschau heeft de Führer in zijn Rijksdagrede van 6 October 1939 wederom gepleit voor humanisee ring van den oorlog, zeggende, dat het mogelijk moest zijn een prin cipieel algemeen geldende regeling te vinden. Maar ook dit beroep bleef vergeefsch. In plaats daarvan begon de eerste reeks Britsche luchtaanval len op de Duitsche burgerbevol king. Op de aanvallen op Wil helmshaven en Cuxhaven van September 1939 volgden ln Decem ber 1939 nieuwe bommen op Rekening, die vernietigd moest worden Tijdens een onlangs ln Katwijk aan Zee gehouden con trole op de vleeschpi'ijzen. hielden opsporingsambtenaren van de prijsbeheerschlng den knecht van den slager P. Helling, Badstraat 4, aan, die in zijn mand een bestel ling vleesch had liggen en boven dien een nota voor den betreffen- den klant. Die nota vermeldde als eindbedrag f.176.15 en omvatte de door den klant ln drie a vier maanden afgenomen hoeveelheid vleesch. Voorts stond er op te le zen: „rekening s.v.p. vernietigen". Het bleek, dat de slager den klant meer vleesch leverde dan waarop deze volgens de geldende distribu tiebepalingen recht had. Deze ex tra leveringen werden gedaan te gen vrij aanzienlijke bedragen, waarvan de nota een beeld geeft. De Haagsche inspecteur voor do prijsbeheerschlng heeft dezer da gen den Katwijkschen slager een boete van f. 510.gegeven. Do klant, die zooveel voor het vleesch wilde betalen, kreeg een boete van f. 100.—. Haagsclie Rechtbank Het was een lastig geval met T. de V. uit Leiden, die nog maar net uit Om men was ontslagen, om vervolgens bij een familielid de distributiebe scheiden te stelen en van een amb tenaar op het distributiekantoor diens jas. De laatste straf was een Jaar gevangenisstraf geweest, en de officier wilde rekening houden met den jeugdigen leeftijd van verdachte, en daarom eerst nu een psychiatersrapport vragen. De rechtbank heeft de zaak verwezen naar den rechter-commissaris. Terzake diefstal van een rijwiel heeft terecht gestaan A. van L. uit Leiden. Rekening houdend met de omstandigheid dat verd. nog andere straffen moet uitzit ten, vorderde de officier 3 maan den gevangenisstraf. De rechtbank heeft deze straf opgelegd. Terzake diefstal van een auto band heeft terecht gestaan J. de R. uit Leiden. De officier vorderde tegen hem vier maanden gevan genisstraf doch wilde de mogelijk heid voor gratie open houden. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot f. 100.boete subs 60 dagen hechtenis. Wegens diefstal van een Jas, ra diotoestel en andere goederen, heeft terecht gestaan J. B. uit Al phen, tegen wien de officier zeven maanden gevangenisstraf eischte met aftrek van preventief. De rechtbank heeft besloten over ver dachte een rapport in te winnen. Terzake diefstal van rijwielban den van een carrier vorderde de officier tegen H. van E. uit Voor schoten zes maanden gevangenis straf. De rechtbank heeft verdach te die ontkende den diefstal te hebben gepleegd, doch de banden zou hebben gekocht, tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Volksgenooten. helpt elkander. Offert aan Winterhulp. Giro 5553. Duitsch gebied en ln den nacht van 11 op 12 Januari 1940 vielen voor de eerste maal Britsche bom men op een Duitsche plaats, n.l. den rand van de stad Westerland op Sylt. Het Witboek haalt dan verdere soortgelijke Britsche maatregelen aan en vermeldt het weermacht- bericht van 25" April 1940, waarin geconstateerd wordt, dat de vijand den luchtoorlog op onverdedigde plaatsen zonder militaire beteeke nis heeft geopend. Desondanks be hield het Duitsche luchtwapen in den strijd tegen Engeland over eenkomstig het bevel de grootste reserve. Nog tot 20 Juni 1940 werd van Duitsche zijde gewacht, al vorens een tegenactie tegen mili taire objecten in Engeland in de lucht begonnen werd, zooals in het weermachtbericht van dien dag wordt medegedeeld. Het einde van de operaties in het Westen gebruikte de Führer om in een groote rede voor den Duitschen Rijksdag op 19 Juli 1940 nogmaals een beroep te doen op het verstand, ook in Engeland. Dit werd echter met Engelsche luchtaanvallen op het Goethehuis te Weimar en op het Mausoleum van Bismarck in Friedrichsruh en eenige dagen later met de eerste nachtelijke aanvallen op Berlijnbe- antwoord. Eerst toen, en wel op 7 September 1940 ging het Duit sche luchtwapen er toe over ooJa Londen met sterke strijdkrachten aan te vallen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1