De partijbegrafenis San Hauptdienstleiter Schmidt TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP ^4ste Jaargang Zaterdag 3 Juli 1943 No. 25538 Plechtige bijzetting te Münster. Personeel van het 15de, 16de, 17de en 18de regiment Infanterie. VERDUISTEREN: DAGBLAD id DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN di ~In de historische stad Munster r°; Westfalen, waar hij jarenlang d :werkt heeft, had gistermiddag door den Führer bevolen partij- ,'grafenis plaats van den tijdens c';n dienstreis door een tragisch ïgeval om het leven gekomen 33auptdienstleiter Fr. Schmidt, _eiter van het Arbeitsbereich der „S.D.A.P. in den Niederlanden en eneral Kommissar z.b.v. ■In het slot te Munster stond stoffelijk overschot opgebaard, an de baar hadden oude strijd- mooten een eerewacht betrokken, e baar was gedekt met de haken- ruisvlag, waarop de pet van den verledene rustte. Bij het begin der plechtigheid etraden de zaal: de weduwe met e kinderen en de ouders van den verledene, Reichsleiter Bormann, e Rijkscommissaris voor het be- ;tte Nederlandsche gebied, Rijks- iter Seyss Inquart met zijn medewerkers, w.o. commis- :-generaal SS. Obergruppen- führer en General der Polizei Rauter en de vertegenwoordiger van den door dienst verhinderden commisasris-generaal dr. Wimmer, voorts de vertegenwoordiger van den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland, Gauleiter en Reich- statthalter dr. Alfred Meyer, Staatssekretar Gutterer, als ver tegenwoordiger van Rijksminister dr. Göbbels, Gesandter Bene, als vertegenwoordiger van Rijksminis ter Von Ribbentrop en legatieraad Nobile Fornari, leider van den Keizerlijk-Koninklijken Italiaan- schen consulairen dienst in Neder land, als vertegenwoordiger van ambassadeur Alfieri, alsmede ver tegenwoordigers van het Italiaan- sche fascio. Aan het hoofd van de afvaardiging der N.S.B. stonden de Leider Mussert en diens plaatsver vanger Van Geelkerken. Verder waren tal van vertegenwoordigers van partij, weermacht en staat, waaronder vele, die den overledene hadden gekend uit zijn werkzaam heid in Münster en in Nederland bijeengekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Op het slotplein voor den in- Munster heeft Vrijdag 2 Juli de Partijbegrafenis voor den door 66,1 YSe™* ongeval om het leven gekomen Hauptdienstleiter, Ge- i jgeratkommissar Fritz Schmidt plaats gevonden. Boven: de rouw- :w>et. Onder: De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, ,i brengt den overleden Hauptdienstleiter, Generalkommissar Fritz Schmidt den laatsten groet. Foto's SS Bildber. Fritz Hoffmann/Stapf Pax m. gang hadden zich formaties van partij en weermacht opgesteld. Voor de rouwparade waren gecom mandeerd, een eerecompagnie van de S.A. Standarte Feldherrnhalle met muziekkorps, en een eenheid van het leger en van de Luftwaffe. Ook het politieke leiderkorps van de gouw Westfalen-Nord stond daar met de vaandels aangetreden. TOESPRAAK VAN GAU LEITER DR. MEYER. De rouwplechtigheid ving aan met treurmuziek uit de Götter- dammerung van Richard Wagner, uitgevoerd door het stedelijk or kest van Münster. Vervolgens sprak Gauleiter dr. Meyer woorden van afscheid. In zijn toespraak gaf hij een schets van het leven van den overledene, dien hij schilderde als een hard en vastberaden strijder, die steeds bereid was zich voor de zege der nationaal-socialistische gedachte in te zetten. Beslissend voor diens levensweg was zijn eerste ontmoe ting in Ingolstadt als soldaat van een pionierregiment der toenma lige Reichswehr, met Adolf Hitler. Toen besloot de jonge soldaat po litiek strijder te worden. De zege van de nationaal-socialistische beweging werd zijn levensdoel. De machtsovername stelde den nationaal-socialist Fritz Schmidt voor een zeer zware taak, waarvan hij zich met groot succes kweet. Uitvoerig stond spreker vervolgens stil bij dat deel van diens leven doorgebracht in Münster als Gau- propagandaleiter en Leiter des Reichspropagandaamtes Westfa len-Nord. Hij ontvouwde een on vermoeide werkzaamheid en be vorderde de cultureele belangen van het hem toevertrouwde gebied in het bijzonder, waarbij hij zich vooral veel gelegen liet liggen aan die van zijn Heimatsgau. Een gansche rij van door hem georga niseerde cultureele bijeenkomsten deed het Westfaalsche cultuurgoed ver over de grenzen van het ge west bekend worden. Daarnaast was Schmidt een overtuigend en bezielend propagandist en een redenaar van strijdlustig allure. Begonnen als eenvoudig S.A.-man heeft hij zoo de hoogste posten in partij en staat bereikt. Tenslotte prees spreker den overledene als een waardevol na tionaal-socialist wiens geheele leven een aaneenschakeling van arbeid en strijd is geweest en die zich. geheel voor Duitschlsna heeft opgeofferd. Den Führer en het Duitsche volk is hij trouw ge weest tot in den dood. Gauleiter Meyer besloot met dij deze baar de belofte uit te spre ken, dat de strijd waaraan de overledene zijn leven gewijd heeft tot een zegenrijk einde zal wor den uitgevochten, totdat de vij and, en daaronder als voornaam ste tegenstander het jodendom, op de knieën gedwongen is. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS De Rijkscommissaris stelde, zoo als hij het reeds in zijn rede tij dens de rouwplechtigheid ter na gedachtenis van den overleden Hauptdienstleiter in den Dieren tuin te 's-Gravenhage had ge daan, dezen als voorbeeld van na tionaal-socialistische plichtsver vulling. En hij noemde hem een man, die zijn krachten en zijn ge zondheid niet spaarde bij den inzet voor de beweging en voor Duitschland. Hij herinnerde daar bij aan de groote politieke erva ring, die Schmidt tijdens zijn loopbaan had opgedaan. Deze po litieke ervaring stelde hem in staat de moeilijkste vraagstukken op te lossen. Verder herdacht de Rijkscommissaris de verdiensten, die Hauptdienstleiter Schmidt zich als Leiter van het Arbeitsbereich der NJ3.D.A.P. in den Niederlan den heeft verworven op het gebied der politieke wilsvorming. In deze functie was hij de wegbereider voor het nationaal-socialisme als de levenshouding van den Ger- maanschen mensch. In dit op zicht is hy voorgegaan en heeft hü gestreden in het voorste gelid. Daarby was zijn streven er vooral op gericht het daarheen te leiden, dat de nationaal-socialisten in Nederland onder alle omstandig heden in onwrikbare gemeenschap Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerds bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Nieder landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van do voormalige Nederlandsche weermacht worden bij deze voor aan melding opgeroepen Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voorzoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTLAGER" AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT le. Van hen, die behoorden tot het 15e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. 2e. Van hen, die behoorden tot het 16e regiment infanterie en zyn oorlogsformaties: degenen, die geboren zqn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. IN DE WATERLOOKAZERNE TE AMERSFOORT: le. Van hen, die behoorden tot het 17e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t/m 1915, op 12 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t/m 1904, op 13 Juli 1943. 2e. Van hen, die behoorden tot het 18e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t/m 1915, op 15 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t/m 1904, op 16 Juli 1943. By de aanmelding moeten worden overgelegd net persoonsDewys, de distributiestamkaart en, voor zoover mogeiyk. militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende ..grensgangers", voor wie een „Beschelnlgung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewys oy hun werkgever of by de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en Dij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescneinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de Instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zün verplicht degenen, die zich moeten meiden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. by den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zoovee) mogehjk uniform, anders ourgerkiee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren. wollen dekens ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookge rei (etensketeltje) en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrijgesteld personen, die zich op 2b Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" ln Duitschland oi tn de door de Duitsche weermacht bezette gebieden bulten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacnt- befeb.lshaber in den Niederlanden, of zich op andere wyze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelyke pogingen steunen. bijeen zouden staan. Voor dit doel heeft de overledene in on telbare bijeenkomsten het woord gevoerd. Zijn willen blijft voor ons een nalatenschap. De Rijks commissaris besloot zijn toespraak met den overleden Hauptdienst leiter toe te voegen: Gij hebt aan uw opdracht voldaan. Als politiek Führer voeldet gij u verantwoor delijk en waart gij een strijdvaar dig, trouw en waarachtig natio naal-socialist. Wij Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialis ten voelen ons bij deze baar ver bonden door uw werk en uw wil len, wy sluiten de gelederen en marcheeren verder. De overledene zal bij ons zijn op den dag van de zege." Nadat de Rijkscommissaris aan den voet van de baar den groo- ten krans van den Führer had neergelegd speelde de muziekka pel het lied van den goeden ka meraad en neigden de vanen voor een laatste groet. Onder de tonen van het volkslied en den treur - marsch uit de Eroica werd de baar uit het slot gedragen en geplaatst op een met paarden be spannen affuit. Vervolgens zette zich de rouwstoet in beweging voor de parade door het inwen dige der stad, welker bevolking den overledene de laatste eer be wees. Op het schitterend aan den rand van het bosch gelegen nieuwe kerkhof traden de forma ties nog: eenmaal aan ter eere van Hauptdienstleiter Schmidt, terwijl de rouwstoet zich rondom de open groeve schaarde. Een vertegen woordiger van de oude garde van de gouw Westfalen-Nord richtte tot zijn strijdmakker hartelijke woorden van afscheid, welke ein digden met de gelofte, dat de ka meraden van den doode voor zijn gezin steeds een krachtige steun zouden zijn in het bewustzijn, dat de doode zou voortleven in zijn zonen. Den soldaat der beweging gold het saluut van de eerecompagnie der SA-Standarte Feldherrnhalle. Behalve de groote krans van den Führer dekten eveneens de baar kransen van rijksminister dr. Göbbels, rijksleider Bormann, rijksperschef dr. Dietrich, gouw leider dr. Meyer, rijksorganisatie- leider dr. Ley, rijksminister Seyss Inquart, den Leider van het Ne derlandsche volk Mussert. en de Fascio. van heden- en morgenavond 22.15 uur tot morgen resp. Maandagochtend 5.15 nor 3 Juli: maan op te 63M nor; onder te 22/52 nor. 4 Juli: maan op te TJI uur; onder te 23.10 uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1