)e actie van Nederlandsche artsen 4ste Jaargang Vrijdag 2 Juli 1943 No. 25537 Streng ingrijpen der bezettende macht. VERDUISTEREN: BUITENLAND De vijandelijke scheeps- verliezen in Juni. •Jf ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT DE STEM DER S.S. Bezoeken van boom gaarden ten strengste verboden. Europa's front in het Zuiden is paraat. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i fan bevoegde zijde wordt mede- sdeeld: Eenigen tijd geleden heeft een l ui tal Nederlandsche artsen een -ief gericht tot den Rijkscom- lissaris, waarin zij op buitenge- i oon tactlooze wijze positie ko- ;n tegen bepaalde beschikkingen in de bezettende macht. In leenstelling tot de meening van 1 fen deel der bevolking, dat het ierbij ging om een poging dit :hrijven het karakter te geven een groote spontane demon- de der Nederlandsche artsen, het een door enkele aan- iters geleide actie gebleven, de binnengekomen brieven 'leek het grootste deel door mid- el van doorslagen vervaardigd _i zijn, vaak anoniem en voor en ander deel was de ondertee- cening met geheel verdraaide and en onleesbaar geschreven, dij dezen brief ging het slechts m de organisatorische kwestie ar» de Artsenkamer en vooral om de bepaling van de bezettende ïacht, dat een arts - dus iemand ie de volksgezondheid moet hel den in stand houden - zijn beroep liet zonder meer en zonder toe- iemming van de Nederlandsche taatsautoriteiten mag opgeven „n evenmin patiënten en aan- taande moeders in het land in »en steek kan laten. Er kan Sjorden vastgesteld, dat de eigen lijke aanstichters van deze on waardige onderneming zelf zeer Haarblijkelijk geen kleur hebben ekend, dus op den achtergrond Jjn gebleven. Verder is het zeer kenmerkend, at de aanstichters hun slacht- ffers onder de artsen in de waan ebben gebracht, dat de bezet- ende macht het „niet zou wagen" n;ts tegen dergelijke methoden te rJidernemen. Evenwel, de bezettende macht 'leeft ook ditmaal streng en rachtig ingegrepen en tegen de lemonstranten, wier optreden .rietig moet worden geacht, heeft Sicherheitspolizei maatregelen ï'enomen. Zij bevinden zich in en concentratiekamp, waar zij ;connen nadenken over de tekort koming van hun verleiders. Zij ien hun straf tegemoet en bo- 'endien een toepassing van par. van de verordening Nr. 33 van 940 betreffende het verbeurd verklaren van vermogens. Eenige van deze aldus demon- treerende artsen hebben er de •oorkeur aan gegeven te verdwij- ien. Hun spreekkamers zijn door der Sicherheitspolizei verzegeld. Het schijnt ook hier de herhaal delijk zichtbare samenwerking te zijn - laatstelijk nog in het Am- sterdamsche proces tegen de da ders van den springstof aanslag op het bevolkingsregister - tusschen zekere intellectueele kringen en oranjebolsjewistische boodschap pers. Het zal echter de openbare meening bijzonder interesseeren, dat het bij deze actie - en hierop dient te worden gewezen - geens zins gaat om dien brief aan den Rijkscommissaris, waarvan de En- gelsche omroep kort geleden mel ding maakte, nog voor deze den geadresseerde - den Rijkscommis saris - had bereikt. Veeleer kwa men enkele van dergelijke brie ven eerst verscheidene dagen Ia- ter werkelijk binnen. De opstellers van dezen brief gaven daarmede te kennen, dat zij öf naar den En- gelschen zender hadden geluis terd, èf zich hadden laten leiden door een groep, die handelt naar de aanwijzingen van de Londen- sche emigrantenkliek. Om die re den zal het niemand verbazen, dat een dergelijke handelwijze zeer onaangename gevolgen voor de desbetreffende briefschrijvers zal hebben. De inhoud van dezen tweeden brief kenmerkt de opstellers als mannen van een in zichzelf te genstrijdige denkwijze. Aan de eene zijde spreken zij van den catastrofalen gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk - een bewering, die wordt weerlegd door de beschikbare jongste Neder landsche officieele statistische gegevens, volgens welke de ge zondheidstoestand van het Neder landsche volk opmerkelijk goed blijkt te zijn - aan de andere zijde weigeren zij een deel van dit volk, dat in Duitschland werkt, me disch bjj te staan. Indien op die wijze de Nederlanders van hun geneeskundige verzorging worden beroofd, dan ligt de schuld uit sluitend bij die artsen, die, in plaats van zich te beperken tot de vervulling van hun plichten als arts, zich laten verleiden tot demonstratieve spelletjes tegen de bezettende macht. van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan kwam heden op te 5.34 uur en gaat onder te 21.50 uur. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche veermacht deelde gisteren mede: Van het Oostelijke front worden lec'ntsuitde sectoren Lissitsjansk im Kirof plaatselijke gevechten gemeld. De luchtmacht deed met f joed gevolg aanvallen op artille riestellingen, vliegvelden en aan- ifoerbases van den vijand en plaat ste bomtreffers in concentraties t;>van booten ten Noordoosten van sTemrjoek. Op de Zwarte Zee heeft een Duitsche duikboot een sovjet-escortevaartuig in den pond geboord. r In de periode van 21 tot 30 Juni hebben Duitsche vlootstrijdkrach- fcen, boord- en marineafweerge- schut 46 vliegtuigen neergescho ten. In den strijd tegen de Britsche e«n Noord-Amerikaansche zeever- ubindingen zün in de maand Juni 31 vyandelijke-koopvaardijschepen tanet een gezamënlijken inhoud van 3149.000 en 3 transportzeilschepen >rtot zinken gebracht, waarvan o]107.000 ton door duikbooten. uyoorts werden 51 schepen met een gezamenlijken inhoud van 250.000 ;tton, voor het grootste deel door sbomtreffers, zwaarbeschadigd. Een tfdeel ook van deze schepen kan fjyetloren geacht worden. Verder e=ïiebben marine en luchtmacht een KI a kruiser, twee torpedojagers, 1 on derzeeboot en 16 landingsvaartui gen tot zinken gebracht. Drie kruisers en 18 andere oorlogsvaar tuigen, alsmede verscheidene lan dingsbooten werden beschadigd. Noord-Afrika - Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britsche regee ring, wat betreft de politieke strubbelingen tusschen de Fran- sche dissidente partijen in Noord Afrika, niet van plan is partij te kiezen. Ook wil de Britsche re geering geen enkel lid van de dissidente commissies voortrek ken. Op het oogenblik is het noo- dig, dat Giraud het opperbevel over de dissidente Fransche for maties behoudt. (D.NB.). Duitsche commentaren - De militaire correspondent van het D.NJB. schrijft, naar aanleiding van de door Churchill uitgespro ken rede, dat deze van militair standpunt uit bezien practisch niets nieuws brengt. In militaire kringen te Berlijn heeft de rede daarom slechts in zooverre de aandacht getrokken, dat daaruit, wat betreft de beoordeeling van den algeheelen oorlogstoestand door de Anglo-Amerikaansche leiding, een opmerkelijke onzeker heid hlijkt, die slechts nauwelijks overstemd wordt door enkele krachtige woorden. Men vestigt van Duitsche zijde de aandacht op de volgende 3 punten, lo. Men is te Berlijn het met Churchill eens, dat nog voor den herfst LUCHTAANVALLEN OP SICILIË EN SARDINIË. Het Italiaansche weermacht- bericht van gisteren luidde: De vijandelijke luchtmacht heeft steden en dorpen op Sicilië en Sardinië aangevallen. Aanzienlijke schade en slachtoffers te Palermo, waar talrijke civiele gebouwen ge troffen werden, ojil de koninklijke universiteit en een ziekenhuis. Te Cagliari meldt men ook instortin gen en branden in centrale wijken der stad. De vijandelijke formaties, die herhaalde malen door onze jagers werden aangevallen, verlo ren in gevechten vier toestellen. Een ander vliegtuig werd verwoest door het luchtafweergeschut van Trapani. Een onzer vliegtuigen is niet van de operaties van den dag teruggekeerd. Tengevolge van de aanvallen, vermeld in dit weermachtbericht heeft men tot dusver de volgende slachtoffers geteld: 3 dooden en 2 gewonden te Sciacca (Agrigente) 5 dooden en 18 gewonden onder de zieken van het ziekenhuis te Palermo. Luistert op Zondag 4 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SB.; onderwerp: „Een schrede in de toekomst". zware gevechten aan meer dan één front zullen worden geleverd. Tot dit kapittel behoort echter, naar de meening van Duitsche militairen, niet zoo zeer het on derwerp invasie met hiermede ge synchroniseerde acties der sovjets of het onderwerp eenzijdige An glo-Amerikaansche bombarde menten uit de lucht, doch veeleer zekere andere operaties, waar over Churchill geen zeggenschap heeft. Het is in dit verband mis schien zeer leerrijk er op te wij zen, dat Adolf Hitler vóór den veldtocht in het Westen in 1940 practisch 9 maanden heeft ge wacht, waaruit de vijand nood lottige conclusies trok. De hui dige fase ziet de Duitsche Ita liaansche en verbonden legers paraat om onder de gunstigste geografische omstandigheden, die pas sedert 1940 zijn ontstaan, een vijand, die in Europa niets te zoeken heeft, met de krachtigste middelen den toegang tot Europa te versperren. Bij dergelijke even- tueele operaties in de toekomst mag echter niet vergeten wor den, dat die legers, die op eigen grond strijden, onder gunstiger voorwaarden strijden dan de vij andelijke. Vele honderden divi sies staan op het continent voor den strijd gereed om met de En- gelschen en Amerikanen af te rekenen. Over den afloop van een invasie-poging in Europa is men te Berlijn niet bezorgd. Ove rigens wordt de uitlating van Churchill, dat zware gevechten in de Middellandsche Zee en el ders zullen worden geleverd voor dat de herfstbladeren vallen, be schouwd als een verdere ver schuiving van de tot dusver door de Engelschen opgegeven ter- mijnopgaven. 2o. Hetgeen Churchill over den duikbootoorlog zegt, bewijst meer dan al het andere de onzekerheid in het vijandelijke kamp en be- wüst echter, ook wanneer men voorzichtige uitlatingen van Duit sche marinedeskundigen daarte genover stelt, dat de berekenin gen van den Britschen premier zich in een richting bewegen, die de Duitsche oorlogsleiding niet onwelgevallig zou kunnen zijn. Churchill heeft soortgelijke uit latingen over de vermindering van het duikbootgevaar reeds op vroegere tijdstippen van den oor log gedaan, om dan later te be leven, dat de toestand op den Atlantischen Oceaan een toene mende doodelyke bedreiging voor de Britsche aanvoerwegen werd. Juist is ongetwijfeld, dat op het oogenblik het Duitsche duikboot wapen dat maand na maand on- Het bezoek aan kersenboom gaarden heeft den laatsten tijd dergelijke afmetingen aangeno men, dat ingrijpen geboden is. Van bevoegde züde deelt men ons mede, dat het bezoeken van boomgaarden om het even of dat geschiedt om kersen te kunnen eten of om deze te koopen ten strengste verboden is, en dat scherpe maatregelen genomen zul len worden teneinde bezoek tegen te gaan. onderbroken tegen den vijand in actie is geweest, thans een posi tie-verandering uitvoert, niet als gevolg van het tot zinken bren gen van geheele duikbooteenhe den, zooals Churchill zoo gaarne zou willen doen gelooven, doch als gevolg van een zeer bepaald plan, waartoe o.a. ook de neu traliseering van de moderne en omvattende afweerinstallaties van den vijand behoort. Blijkbaar kan de Anglo-Amerikaansche oorlogs leiding dit Duitsche plan niet vroeg genoeg leeren kennen. Zij kan er echter van verzekerd zijn, dat zij dit plan zal leeren kennen. 3o. Wanneer Churchill de in voorbereiding zijnde Duitsche re presailles tegen de door hem op nieuw geproclameerde luchtter- reur, „mysterieuze wraakbelof- ten" noemt, dan is hierin een nerveuze ondertoon te hooren, dien men van Duitsche züde niet misplaatst acht In kringen der luchtvaartdeskundigen liet men zich in dier voege uit, dat de Britsche premier waarschijnlijk de door hem gecreëerde barbaar- sche methoden van den oorlog nog wel eens zal betreuren, doch dan zal het waarschijnlijk te laat zijn. Opgevallen is te Berlijn, dat uit de door Reuter verspreide le zing een fundamenteele zin van de rede is weggeschrapt. die naar de meening te Berlijn sterk de aandacht verdient. Die zin luidt: Wij zijn uit eigen vrijen wil den oorlog ingegaan, zonder recht streeks te zijn aangevallen". De Valera als minister-presi dent herkozen Volgens den Britschen berichtendienst is De Valera met groote meerderheid herkozen tot minister-president van Eire. (DM.) De vernieling van den Keulschen Dom De assistent van den Keulschen Domarchitect, die in den nacht van het bombardement wacht had, heeft megedeeld, dat ongeveer twintig groote brisant bommen in de omgeving van den Dom neerkwamen. Een daarvan trof het Noordelijke dwarsschip van den Dom aan den topgevel, sloeg door het dak, ontplofte toen en sloeg de balken, rozetten en steenmassa's over een afstand van vijftig meter los, zoodat de zware steenen met een enorm lawaai op het kruisgewelf neerkwamen. De geheele Dom schudde als door een aardbeving. Een rozet van eenige honderden kilogrammen ligt on der de puinhoopen. Wegens het gevaar van instor ting zullen er langen tijd geen godsdienstoefeningen gehouden kunnen worden, zoodat deze mis schien noodgedwongen in de open lucht zullen moeten plaatsvinden. De geestelijken zijn erin ge slaagd de beroemde zwarte Ma donna kort na het begin van den bomaanval te redden. De zwarte Madonna bevond zich in een nis in het vernielde dwarsschip en is thans in den kelder opgeborgen. Het beeld is afkomstig uit de ver nielde kerk „Maria in der Kupfer- gassee" en was een geliefde bede vaartsplaats voor aanstaande moe ders. Onder de geheel vernielde Keul- sche kerken behoort ook de Mi- noriten-kerk, waarin Kolping, de katholieke gezellenvader, begraven ligt. Het naast de kerk gelegen Walraf-Richartz museum is door een mijnbom van de aarde wegge' vaagd. Dak en muren van de Wallfahrtskirche werden ingesla gen. Het graf van Kolping ligt onder een 2 meter dikke laag puin. De dirigent van het Domkoor, HET VERTROUWEN IS GROOT EN GERECHTVAARDIGD. Voorbereidingen aan beide kanten. T TET gebied rondom de Mid- T II dellandsche Zee trekt den X X laatsten tüd bijzonder de aandacht, vooral nu zoowel van Duitsche als Italiaansche züde be paalde opmerkingen zün gemaakt en de Anglo-Amerikanen eveneens voortgaan met hunne activiteit. Dat men van Italiaansche zijde hiermede terdege rekening houdt, moge blijken uit de redevoering, welke dezer dagen door senator Gentile is gehouden, waarin hü o.a. zeide, dat de Italiaansche ste den kunnen worden verwoest, doch herbouwd zullen worden. „Hier smeden wij Italië of wü zullen sterven". Het vertrouwen van Italië is groot en gerechtvaardigd. Aan dit vertrouwen gaf Gentile een bijzondere uitdrukking. Van Italiaansche zijde heeft men den laatsten tijd niets ongedaan gela ten om het Zuid-Europeesche front te versterken. Zoo werden onlangs 400.000 Italiaansche ar beiders in den verdedigingsbouw ingeschakeld, terwijl diverse man nelijke en vrouwelijke lichtingen werden opgeroepen om de actie van paraatheid te vergrooten. Men wenscht deze paraatheid, omdat men ook rekening wenscht te hou den met acties van Anglo-Ameri kaansche züde. En van deze züde worden vooral den laatsten tijd groepeeringen van strijdkrachten gemeld, welke wel eens als aan- valsacties bedoeld kunnen zijn. In dit verband moet herinnerd wor den aan de mededeeling van den Italiaanschen correspondent van de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden, die uit Rome meldde,' dat de zware strijd in dit zuidelijke luchtruim eigenhik als een soort inleiding is te beschouwen van grootere opératies. Vooral in het gebied van de Thyrreensche Zee spelen zich luchtgevechten af, welke dezen Duitschen correspon dent te Rome aanleiding waren deze veronderstellingen te doen. Ook houdt men in Italië reke ning met de activiteit van Anglo- Amerikaansche parachutisten. De Duitsche vice-admiraal Gadow heeft dezer dagen nog opgemerkt, dat naast de aanvallen op Italië de teekenen reeds wijzen op een aantal toebereidselen voor aanval len op Sicilië en het oostelyke deel der Middellandsche Zee. De Anglo-Amerikanen kunnen zich dan bedienen van de Syrische havenplaatsen, Cyprus en Alexan- drië. Bovendien oefenen de Anglo- Amerikanen druk uit op Turküe, in de hoop, dat dit land zün neu traliteit zal prijs geven en een doortocht zal verleenen. Het „Ham burger Fremdenblatt" schreef, dat men uit de Britsche pers kon lezen, dat men Turkije als een landbrug wilde beschouwen voor een verbinding van de Westelijke offensieve krachten van de En gelschen en Amerikanen met de krachten der Sovjets om tot een gemeenschappelijk front te komen. De waakzaamheid van de As is groot. Zoo is b.v. bekend gemaakt, dat overal sterke mobiele forma ties infanterie en fascistische mi litie is opgesteld en ook de kust bewaking van dien aard is, dat een vijandelijke eenheid in geen geval onopgemerkt de eigen linies zal kunnen binnendringen. Even als aan de andere grenzen van Europa heeft men aan het Zuide lijke front niets nagelaten om den eventueelen aanvaller bloedig te rug te slaan. Aan de züde van de As laat men niets onbeproefd en de berichten uit Italië laten er geen twijfel over bestaan, dat men steeds verder gaat met zün voor bereidingen. Het geheel is te be schouwen als een houding van dag en nacht paraat-zün. Men kan het als een afwachten en een voorbereiding om aan te vallen en hevig terug te slaan beschouwen. dr. Mölders, die te zamen met prof. Bachem het wereldberoemde Dom koor op vele reizen door de wereld heeft vergezeld, is tüdens den bomaanval om het leven gekomen, (DJiB.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1