ieneralkommissar Schmidt verongelukt sie Jaargang Maandag 28 Juni 1943 No. 25533 OP EEN DIENSTREIS NAAR PARIJS. en leven in dienst der lationaal-socialistische gedachte. VERDUISTEREN: Succes van stoottroepen in het Oosten Duitsche Weermachtberichten Het teekenen der verklaring van loyaliteit voor studenten. Italiaansche W eermachtberichten EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hauptdienstleiter Generalkommissar Fritz Schmidt t Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf Pax m. Hauptdienstleiter en General-Komrnissar z.b.v. Fritz Schmidt, die ch op een dienstreis bevond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni het ichtoffer van een ongeval geworden. Hij is aan de zware verwondingen overleden. De Hauptdienstleiter bevond zich op een treinreis naar Parijs, en avond voorafgaande aan den dag van het ongeval, gevoelde ij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een ar geleden had General-Komrnissar Schmidt onder soortgelijke ckteverschijnselen buitengewoon ernstig geleden. Gebleken is, dat i verongelukte in den loop van den nacht van het ongeval zulke aagkrampen en heftige brakingen kreeg, dat hij, toen hij trachtte ch frissche lucht te verschaffen, uit den in voUe vaart zijnden trein el, alvorens zijn reisgenooten hem te hulp konden komen. General-Komrnissar Schmidt liep daarbij zóó zware verwondingen dat hij weldra overleed. De Führer heeft bepaald, dat den verongelukten Hauptdienstleiter in partijbegrafenis ten deel zal vallen. daarom dat Fritz Schmidt niets verlangde, wat hij niet zelf bereid was te geven, en dat hij geen ontzien van zijn persoon kende, doch steeds weer door niets ont- zienden eigen inzet de Duitsche nationaal-socialisten in Nederland aanspoorde en meesleepte. De uitbreiding van de partij - organisatie met de afdeelingen- organisaties tot een hechte struc tuur, die den Duitschers in Ne derland 't organisatorische kader gaf voor het gebruik hunner krachten voor de Duitsche oor logvoering, is het werk van Schmidt, voor wien het gouden eereteeken van den oud-gardist geen onderscheiding beteekende als trouw volgeling, maar een aansporing tot steeds hernieuwd optreden in dienst van de natio- naal-socialistische gedachte. In ons land ijverde hij bovendien voortdurend voor goede samen werking met de Nederlandsche na tionaal-socialisten, waartoe hij reeds in 1940 met vooruitzienden blik den weg baande. Zooals eens in Duitschland, werd Fritz Het leven van Generalkommis- Schmidt, dat zoo plotseling n einde genomen heeft, is ge lei opgegaan in een strijdbaren zet voor Duitschlands weder komst en grootte. Deze man, held met een rusteloozen heppingsdrang, vond in Den lag een rijk arbeidsveld, dat im als volbloed nationaal-socia- t de diepste bevrediging schonk. In den door den Rijkscommis- ris gestelden eisch, dat de litschers in Nederland door hun 'enswijze. een voorbeeld zouden n van nationaal-socialistischen meenschapsgeest, zag hij een ielijke verplichting, die niet ichts met de lippen, doch alleen *>r voortdurende plichtsvervul- ig en een tot inzet bereide hou tig te verwezenlijken was. Zijn Üemere medewerkers weten Schmidt ook in Nederland niet moede er steeds weer zelf op uit te gaan en' toonde hij zich een trouw metgezel van de in harden strijd staande Nederlandsche na tionaal-socialisten. Even weinig als hij voelde voor de beslissin gen aan de groene tafel, maar de oplossing der problemen nastreef de uit den practischen arbeid van het dagelijksche leven, evenzeer versmaadde hij ook de toepassing van uiterlijke machtsmiddelen, aangezien het ging om het win nen der harten van het Neder landsche volk. Gedragen door zijn idealistisch geloof, werd hij on danks menigvuldigen tegenstand, nooit op een dwaalspoor geleid ten aanzien van zijn werk en bleef hij den mannen, met wie hij gezwo ren had een gemeenschappelijken strijd te strijden, trouw. Wanneer Rijksminister Seyss- Inquart eenmaal kon verklaren, dat hij in Hauptdienstleiter Schmidt niet slechts een beproefd medewerker maar ook een waar achtig vriend had gevonden, vor men deze woorden, behalve de waardeering van den nationaal- socialistischen strijder, ook een eervol getuigenis voor den mensch Fritz Schmidt, dat door allen, die •net hem in persoonlijk contact gekomen zijn, onderschreven zal worden. Het beeld van dezen uit muntenden man, die helderheid en beslistheid van optreden aan eenvoud paarde, wordt in zijn wezenlijke trekken gekenmerkt door openheid en waarheid, welke hem niet slechts de vereering en liefde zijner medewerkers en poli tieke medestrijders verschaften, maar ook het respect van zijn politieke tegenstanders, die bij alle scherpte, waarmede de strijd in Nederland gevoerd werd, de op rechte persoonlijkheid van Fritz Schmidt niet durfden aan te tasten. Tot op heden is niet steeds door alle Nederlanders begrepen, welk een groot vriend hij van ons land was, maar niettemin wordt zijn heengaan door tienduizenden Ne derlanders betreurd. Met de hakenkruisbanieren zul len ook de zwart-roode vanen van de Nationaal-Socialistische Beweging van Nederland aan de groeve voor een laatsten groet neigen. ZIJN LEVENSLOOP. Den 19en November 1903 te Eisbergen (Kreis Minden) gebo ren, was het Schmidt in den wereldoorlog wegens zijn jeugdi gen leeftijd niet mogelijk zijn vaderland in de gelederen van het leger te dienen. Nauwelijks had hij echter den voor den mi litairen dienst vereischten leef tijd bereikt, of hij nam dienst en diende van 1922 tot 1926 bij het zesde bataljon pioniers te Min den. Na ontslag uit den militai ren dienst wijdde hü zich geheel aan de beweging van Adolf Hit ler. Als zoon van een handswerx- man met vele kinderen heeft hij ook in latere jaren nooit het contact met de breede volksklas sen verloren, en was daarom als geen ander bekend met de noo- den en zorgen van zijn volk. En zoo trok hij als propagandist der nationaal-socialistische ideeën in zijn vaderland van plaats tot plaats, trotseerde den stillen tegenstand der reactie en de openlijke terreur van de com mune. In 1929 benoemd tot Ortsgrupptnleiter in Barkhau- sen a. d. Porta, riep hem in 1932 een grootere taak als Kreisleiter naar Minden, waar hij na de machtsovername tot Kreisdepu- tierter en Stellvertreter des Landrats was. Sedertdien was hij ook belast met de verzorging van de binnen- en buitenlandsche persvertegenwoordigers tijdens den rijkspartijdag. Zijn benoe ming tot Gaupropagandaleiter en T 'Citer- aes Reichspropagmoa" amts Westphalen-Nord in Mün- ster, die in 1934 volgde, gaf hem gtiegenneid tot ontplooiing van zijn rijke kundigheden op het gebied van leiding van men- schen, waarbij hij ook de partij trouw bleef als hoogwaardig- heidsbekleeder, daar hij tegelij kertijd in personeele unie het ambt van Kreisleiter van den Kreis Miinster-Stadt bekleedde. Den eersten October 1938 kreeg Fritz Schmidt in de Reichslei- tung der N.S.D.A.P. een uitge- breideren werkkring. Vandaar uit werd hij toegevoegd aan den Gauleiter en Reichsstadthalter Henlein in Sudetenland. Bij het uitbreken van den oorlog was hij werkzaam als verbindingsman met het rijksministerie voor volksvoorlichting en propaganda, waar hem de benoeming door den Rijkscommissaris, Rijksmi nister Seyss Inquart tot General kommissar- z.b.v. bereikte. Nog kan vermeld worden, dat de overledene ook de functie van SA..-Brigadeführer vervulde. van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan kwam heden op te 3.15 uur en ging onder te 17.53 uur. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Aan het Oostelijke front on dernamen Duitsche en Roe- meensche troepen op verschil lende plaatsen succesvolle opera ties met stoottroepen. Verschei dene aanvallen der Sovjets, die door pantserwagens gesteund werden, werden in den sector van Orel bloedig afgeslagc... Gisterochtend probeerden ster ke formaties Amerikaansche bommenwerpers onder de be scherming van een dicht wolken dek Noord-Duitsch kustgebied aan te vallen. Zij werden door Duitsche jachtvliegers tijdig tot den strijd genoopt, uiteengedre ven en gedwongen hun bommen lukraak op open zee en boven de kustgebieden uit te werpen. Tij dens hevige luchtgevechten scho ten onze jagers 25 zware vijan delijke bommenwerpers neer. Door bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi werd nog een ander vliegtuig vernietigd. Britsche gevechtsvliegers vielen in den afgeloopen nacht West- Duitsch gebied aan, vooral de stad Bochem. Door treffers van brisant- en brandbommen op de woonwijken leed de bevolking verliezen. Volgens de voorloopige berichten werden 30 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Tegenover de vernietiging van in totaal 56 vijandelijke bombar dementsvliegtuigen bij de dag en nachtaanvallen staat het ver lies van 8 eigen machines. En Zondag: Bij Welikije Loeki werden verscheidene door tanks gesteun de aanvallen van de bolsjewisten door het geconcentreerde vuur van alle wapens uiteengedreven of in hevige gevechten van man tegen man afgeslagen. Aan het overige deel van het Oostelijke front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. In het lagunengebied van den Koeban en aan de Moermans- kust boorde de luchtmacht een vrij groot aantal vijandelijke aanvoerbooten, twee kustvaartui gen en een mijnenveger in den grond. In den afgeloopen nacht wer den industrieele doelen in het mondingsgebied van de Wolga gebombardeerd. In het Westelijk deel van de Middellandsche zee vielen for maties Duitsche en Italiaansche vliegtuigen een vijandelijk con vooi herhaalde malen aan. Vol- Om eventueele misverstanden uit te sluiten, wordt er op gewe zen, dat de in het bericht van 25 Juni 1943 bekend gemaakte mo gelijkheid voor de studenten om de verklaring van loyaliteit te teekenen, uiteraard niet open staat voor die vroegere studee renden, die geen gevolg hebben gegeven aan den aanmeldings plicht voor de tewerkstelling over eenkomstig de beschikking van, den höheren SS.- en Polizeiführer van 5 Mei 1943. SUCCESVOLLE ACTIVITEIT. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Sterke formaties viermotorige vliegtuigen hebben gisteren de stad Messina aangevallen en ver oorzaakten hierbij een aanzienlijk aantal slachtoffers en schade. Ook op Reggio di Calabria, Ni- candro (Bari) en Vizzini (Cata nia) werden bommen en helsche machines geworpen, die woonhui zen troffen en eenige verliezen onder de burgerbevolking veroor zaakten. In het luchtruim boven Sicilië tusschen Messina en Ca tania werden door Italiaansche jagers 8 viermotorige vliegtuigen door Duitsche jagers 4 viermoto rige machines neergeschoten; 6 andere vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut van Messi na en Reggio vernietigd. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Een on zer duikbooten keerde niet in haar haven van vertrek terug. Ter aanvulling wordt medege deeld, dat het aantal slachtoffers te Messina 81 dooden en 85 ge wonden bedraagt, te Nicandro 10 dooden en 10 gewonden en te Vizzini 2 dooden en 4 gewonden. En Zondag: In de Straat van Cicilië onder namen torpedovliegtuigen en bommenwerpers der Spil her haalde aanvallen overdag en 's nachts op convooien. Een schip werd getorpedeerd, een tankschip in brand geworpen. Tien andere transportschepen werden beschadigd. Een aanval van den vijand in den afgeloopen nacht op de voor steden en omgeving van Napels veroorzaakte beperkte schade en weinig gewonden. Twee vlieg tuigen stortten door de lucht doelartillerie getroffen neer en wel een in Camaldoli bij Torre del Greco en het andere in zee tusschen Torre Annunziata en Castellamare di Stabia. Een ver kenner werd door onze jagers in Sardinië bij Capo Comino neer geschoten. In de gevechten met onze jagers boven Sicilië op 25 Juni verloor de vijandelijke luchtmacht behalve de reeds in het weer mach tsbericht van gis teren gemelde verliezen nog drie viermotorige bommenwerpers, die in de buurt van Stromboli in zee stortten. gens de totdusver ontvangen rapporten werden 11 groote transportschepen zwaar getrof fen. Een tankschip vloog in brand. Bij aanvallen overdag van for maties Britsch-Amerikaanscho bommenwerpers en jachtvlieg tuigen op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand 14 vliegtuigen. Een Duitsch jacht vliegtuig keerde niet terug. Enkele vijandelijke vliegtuigen maakten in den afgeloopen nacht storingsvluchten boven net Westelijke en Noordwestelijke Duitsche rijksgebied. Totalusver is geen melding gemaakt van neergeworpen bommen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1