VERZORGING FAMILIELEDEN VRIJWILLIGERS WAFFEN S.S. EN NED. LEGIOEN tJaargang Vrijdag 25 Juni 1943 No. 25531 DE STEM DER S.S. Landwacht Nederland! BUITENLAND Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN heeft geleefd. Toch zijn er dui zenden jongemannen, die den eisch van dezen tijd hebben verstaan en in het Oosten en achter den Atlantischen muur hun leven veil hebben voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Vastgesteld kan worden, dat de Nederland- sche journalisten hun plicht als leiders van - het Nederlandsche volk hebben begrepen en mede door hun werk en woord zal het volk aan de Westkust zich zijn groote verleden en zijn huidige taak bewust worden, uit zijn stille huisje komen en in de Europee- sche ruimte zijn man weten te staan. Mr. Rost van Tonningen ont wierp in een rede een beeld van de internationale Joodsche finan- cieele manipulaties, waarmede hij rijke ervaringen heeft opgedaan tijdens zijn verschillende voor aanstaande functies in het Euro- peesche economische leven. Spre ker schilderde zijn ervaringen in Genève. waar in het' financieele comité van de liga de sovjet-ban kiers de zijde kozen van de Ame- rikaansche en Engelsche haute finance. Ook na zijn terugkeer in Nederland ontmoette hij dezelfde Joden, die eerst in Weenen, Parijs en Londen, toen in Amsterdam den toon aangaven. De Jood heeft hier de macht in handen gehou den tot het Nederlandsche volk plotseling gesteld werd voor de historische beslissing over zijn toekomst. (D.N3.) De mijnwerkersstaking in Ame rika Gisteren was nog 40 pCt. der Amerikaansche mijnwerkers van hun werk weggebleven. Mi nister Ickes zeide te verwachten, dat steenkoolrantsoeneering nood zakelijk zal blijken als gevolg der stakingen. (D.N3.). Luistert op Zondag 27 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar „De stem der SJS.". Uitgezonden wordt een reportage over de beëediging van mannen der Germaansche S.S. in Neder land op zomerzonnewende. Van bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat Nederlanders, die zich aanmelden voor de Land wacht Nederland, ingevolge ver langen van den leider der N.S3. van hun huidige werkgevers hun loon of ten minste een deel van hun inkomen uit arbeid van tot dusver gedurende hun diensttijd doorbetaald moeten krijgen. Voor zoover een bedrijf niet in staat is het loon verder te betalen, neemt de Fiirsorgeoffizier dei- Waf fen-SS ondersteuning en zorg voor de familieleden op zich. In elk geval behoudt een lid van de Landwacht Nederland na volbren ging van zijn diensttijd recht op zijn arbeidsDlaats. Voor zoover de Fiirsorgeoffizier der Waffen-SS de ondersteuning overneemt gel den de volgende richtlijnen: De vrouwen van leden van de Landwacht Nederland, die tot nu toe tot 150 gulden per maand hebben verdiend, ontvangen een ondersteuning van maandelijks f. 65.Voor elk kind tot 16 jaar wordt per maand f.21— betaald De Fiirsorgeoffizier der Waffen- SS neemt verder de betaling van de huur over. Bovendien worden de premies van de loopende ver zekeringen geheel vergoed Dit betreft levensverzekeringen, ziek teverzekeringen, uitkeeringen bij overlijden en brandassuranties. Verder wordt voor kinderen bo ven 16 Jaar, voorzoover hun op voeding nog niet voltooid is, een uitkeering van f36.— per maand per kind verleend. Kinderen on der 16 Jaar, die niet in gezins verband leven, die echter aan spraak op ondersteuning hebben (buitenechtelijke kinderen) ont vangen eveneens een ondersteu ning tot f.36.per maand per kind. De familieleden van een lid van de Landwacht Nederland ontvan gen extra levensmiddelenkaarten en brandstofkaarten, voorzoover dit lid van de Landwacht-Neder land geheel of gedeeltelijk kost- winnaar was. Leden van de Landwacht Ne derland, die grootere inkomens hebben gehad, krijgen ook dien overeenkomstig groote ondersteu ningsbedragen uitbetaald. BETREKKELIJKE RUST AAN DE FRONTEN. militaire correspondent van D.N3. schrijft: betrekkelijke rust aan de ten te land en ter zee zou de veronderstelling kunnen :n, dat de oorlog stagneert, r achter de van geen belang jnende kleinere of grootere tseljjke gevechtshandelingen rekken zich aan beide zijden de fronten dingen, die den og morgen reeds een volko- i gewijzigden aanblik kunnen in. Europa staat voor het uur groote beslissingen. In het ten zijn voor den ijzeren wal Duitsche linies de sovjet-Ie- opnieuw opgetrokken. Van ingrad tot aan den Koeban hten de staven van beide par 0 op het signaal om erop los slaan. Het is verkeerd te wil- gelooven, dat het gevorderde rgetijde geen gelegenheid meer t voor groote operaties, hoe- op het oogenblik niemand 1 weten, wanneer en waar de ote slag van dit jaar zal be nen. De militaire kringen te Hjn worden beheerscht door vraag: zal de groote slag van itsche zijde geschieden, of ten de sovjets het startschot en. Aan alle Europeesche nten staan uitgeruste Duitsche •pen te wachten op het bevel te divisies, aangevuld door uwe troepen met nieuwe wa- s, waarvan het voornaamste 1 niet alleen den afweer geldt n het Zuiden van Europa is nieuw land- en zeefront ont- an. Hiér kan de opmarschder ivallers en verdedigers spoe- zijn hoogtepunt bereikt heb- Aan het Europeesche lucht- ït heeft het conflict vormen genomen, die niets meer met log te maken hebben, en oef e- i de Engelschen en Amerika- i een ware terreur uit rret ïmen en fosfor tegen vrouwen deren en ouden van dagen, i zake het thema invasie wij de Duitsche militairen er Ibloedig op, dat men .n tschland niet alleen sterke uwen bezit doch ook de ma- eele voorwaarden in handen ft om den vijand passend ce ïangen, indien hij zulk een Ie zou willen probeeren. amiddels gaat de Japansche idgenoot in Oost-Azië bijna [estoord verder met een zoo- lige versterking van zijn stel len, dat men niet te veel zegt, meer men ervan spreekt, dat reeds heden cum grano sails leembaar geworden zijn. Het logspotentieel der Japanners ft men bijna zonder invloed den vijand enorm kunnen wikkelen. Bij dezen stand van en is het te begrijpen, dat te Berlijn alle gebeurtenis- kalm tegemoet ziet. )e zeeslag voor Scheveningen In verband met het in het irmachtbericht van Woensdag ïelde afslaan van een Brit- en aanval op een Duitsch con- i in het zeegebied van Sche- ingen, waarbij 7 vijandelijke gtuigen werden neergescho- verneemt het D.N.B.: On- iks het optreden van sterke naties vijandelijke vliegtuigen «t dusver nog niets van deze tsche poging gelukt. Onder de iherming van vlootstrijd- chten en voortreffelijk afweer :hut aan boord bevaren ,.e itsche convooien hun routes, ik ontstaan er voor de Fran- e of Nederlandsche kust itgevechten, waarbij de En- schen vaak 50 of meer vlieg en gebruiken. De taak der 'akingsstrijdkrachten van de tsche marine heeft een bui- fewoon belangrijken strate gen achtergrond, n.l. het nhouden der Duitsche zeewe- van de Spaansche kusten tot i de Barentszee, over een leng- van bijna 4000 KJVf. of 2200 nijl. Deze zeewegen leiden in Kanaal vlak langs de Engel- e kust en bieden den Brit- schen vliegers dus voldoende gunstige mogelijkheden voor den aanval. Wanneer niettemin tot dusver nog geen der Britsche aanvallen succes gehad heeft, dan ligt dit enkel en alleen aan het hooge moreel en de voor treffelijke opleiding der Duit sche bemanningen. Engeland beheerscht zelfs de wateren om het eigen eiland niet meer, laat staan die van den Atlantischen Oceaan of van de Noordelijke IJszee. Zonder net harde ingrijpen van de Duitsche marine zouden de wateren om West-, Midden- en Noord-Europa al lang geblokkeerd zijn. Thans is echter zelfs de Straat van Do ver geen Engelsche zeestraat meer en alle pogingen der Brit ten om haar weer tot een En gelsche zeestraat te maken, mis lukken door den strijdlust der Duitsche zeelieden. Directorium fascistische partij bijeen Onder voorzitterschap van den Duce is in het Palazzo Venezia het directorium van de fascistische partij bijeengekomen. In deze eerste zitting na de reor ganisatie van het directorium bracht eerst partijsecretaris Scorza j den Duce rapport uit over het aantal gesneuvelde fascisten en de sterkte van de fascistische partij en haar organisaties. In den tegenwoordigen oorlog vielen 41.352 partijleden, 1,606.140 partij leden doen op het oogenblik mi litaire dienst. Op 10 Juni had de partij in totaal 4.770.770 leden, terwijl 1.217.036 vrouwen waren ingeschreven bij de partij (D.N3) Het journalistencongres te Wee nen Reichspressechef dr. Die trich heeft op het congres der Unie van nationale journalisten- vereenigingen te Weenen een groote rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: „In het vierde oorlogsjaar ko men de ware oorlogsdoelstellin gen van onze vijanden duidelijker aan den dag. Er kan thans geen twijfel meer over bestaan: het bondgenootschap tusschen pluto cratie en bolsjewisme streeft naar de vernietiging van Europa. De overeenkomsten zijn het be wijs, de puinhoopen van de eeuwenoude cultuurmonumenten van ons continent de steenen ge tuigen, de massagraven van Katyn en de oorlog tegen weer- looze vrouwen en kinderen zijn, voor de geheele wereld zichtbaar, zegel en brandmerk van dezen absoluten vernietigingswil" Na de Europeesche cultuur scheppingen in het licht te heb ben gesteld vervolgde dr. Die trich: ..Roosevelt heeft eens open lijk de waag gesteld, hoe deze wereldoorlog moest heeten. Er is maar één naam, waarop deze oor log het grootste en meeste recht kan laten gelden, dat Is denaam „Oorlog der joden". Tegen dezen waarlijk monsterachtigen aanslag op de menschelijke cultuur, op vrijheid en leven van de Euro peesche cultuurvolken zijn de sol daten van onze naties met hun lichaam in opstand gekomen. Een enkel uitbarsting van woede gaat thans als gevolg van de bar- baarschheid der bolsjewistische handlangers door de geestelijke wereld van Europa. Het Europee sche continent heeft het doode- lijke gevaar van het wereld-bols- jewisme uitgebannen en voor de werkende menschheid bruggen ge slagen naar een nieuwe wereld van vrijheid en sociale rechtvaar digheid. Het heeft het denkbeeld eener nieuwe Europeesche orde ning opgebouwd op den adel van den arbeid, de verplichting tot vooruitgang op het beginsel der prestatie en het principe der rechtvaardigheid voor allen. Ik geloof aan een eeuwig Europa en daarom geloof ik aan de zen ding der Europeesche pers en haar moreele macht." (D.N.B.). Voorts heeft de heer P. J. van Megchelen, voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Journa listen, het woord gevoerd. Het Ne derlandsche volk heeft zich. aldus spreker, slechts voor een deel ac tief in den strijd voor het nieuwe Europa gestort ten gevolge van de rust, waarin het sinds eeuwen Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrek king tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligers voor de Waffen SS en het Nederland sche Legioen, deelt het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, het vol gende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den, echtgenooten van gehuw den, welke een inkomen hebben tot een bedrag van f. 150 per maand, wordt voor onderstand f. 65 per maand uitgekeerd. Bo vendien voor ieder kind tot 16 jaar f.21 per maand. Verder ver goeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen be neden 16 jaar dan als volgt: eclilgenoote per maand f. 65.— 3 kinderen a f.21 p.m. f. 63. huur geschat per maand f. 25. Per maand f. 153. Bovendien worden de verzeke ringen vergoed tot het volle te betalen premiebedrag. Deze ver zekeringen zijn: de reeds loopen de levensverzekering, ziekteverze kering, begrafenisfonds, brand verzekering. Den echtgenooten van gehuw den, welke een inkomen hebben tot f.200 per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende uitkee ringen verstrekt: echtgenoote per maand f. 80. 2 kind. a f.21— p. m. f. 42.— huur geschat p. maand f. 35. Per maand f. 157. Plus betaling bovengenoemde verzekeringen enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, tvelke recht hebben op on dersteuning, en niet in gezinsver band met den vrijwilliger, met zijn vrouw, of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevin den) wordt een vergoeding ver strekt van f. 36.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f.30. pei maand per kind. Bovendien genieten de gezins leden der vrijwilligers extra levensmiddelen- en ko- lenbonnen, indien deze vrij willigers voor hun indiensttre ding in gezinsverband leefden, of geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedra gen voor familie-onderhoud uit gekeerd. De uit te keeren totale kostwinnersvergoeding mag echter niet meer be dragen dan 1J4 maal de vroegere netto-verdien sten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toe gestaan. (Geboorte, sterfgeval, ziekte enz.). Bovendien ontvangen alle on gehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding enz., een bedrag van f.45.. per maand door tusschenkomst van den Fiir sorgeoffizier der Waffen-SS. Tijdens de Keuringen der Waf fen-SS en NederL Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden ba de pers. kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1715 Jaar. Voor de geslnsieden dezer vrfl willigere wordt in mime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersver goeding. kostelooze ziekenverple ging. extra levensmiddelen, extra kolentoewijzing enz. Zij. die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden In Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden bi) een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen. die zich bi) de SS. of bet Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens den dunr van hun verbin tenis vrijgesteld van den arbeidsinzet Alle verdere Inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt Wanneer een lid van de Land wacht Nederland tot nu toe zijn ouders voor het grootste deel heeft ondersteund en voor hun voeding gezorgd heeft, dan kan een kostwinnersvergoeding uitbe taald worden van f.60 tot f.90 per maand. Bovendien kan In bij zondere gevallen een huur toeslag worden verleend. De Landwacht Nederland 13 een troep, die onder leiding van Duitsche en Nederlandsche ka meraden slechts Nederlanders omvat, die in het kader van de Waffen-SS bestemd zijn voor de verdediging van het Nederland sche grondgebied. Aanmelding voor de Landwacht Nederland kan tijdens de keuringen of bij het SS-Ersatz-Kommando Nie derlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5 geschieden. Nederlanders, die verplicht zijn tot aanmelding voor den arbeids inzet in Duitschland, kunnen zich aanmelden voor de Land wacht Nederland en zijn tijdens him diensttijd vrij van den ar beidsinzet. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootst gedeelte in het onder houd van zijn ouders heeft moe ten voorzien, kan een kostwin nersvergoeding worden uitgekeerd van f. 60.- tot f. 90.- per maand. Bovendien kan in bijzondere ge vallen een huurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinners vergoeding, uitkeering aan gezin nen van gehuwden enz en alle verdere inlichtingen zijn te ver krijgen bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5. Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden In Nederland moeten blij- ven, dienst kunnen ne men bU het SS. Wacht- batalllon Amersfoort, waarvoor alle boven staande genoemde uit- keeringen, levensmidde lentoeslag en alle andere voordeden eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovenge noemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS. Ersatz-Kommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens schriftelijk aait bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeelen vrijgesteld van den ar beidsinzet. van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5 uur De maan kwam heden op te 2.05 nor en ging onder te 14.21 uur,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1