De aanmeldingsplicht ie Jaargang Donderdag 24 Juni 1943 No. 25530 BUITENLAND Iware vijandelijke rliezen in de lucht. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Keuringen Walfen-SS. en Ned. Legioen. VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS BINNENLAND EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN luitsch weermachtbericht. [opperbevel van de Duitsche nacht maakte gisteren "be- ./Van het Oostelijk front 'slechts plaatselijke ge sactiviteit gemeld. De lucht- it viel steunpunten voor de macht en bewapeningsbe- En in het, vijandelijke ach- jd aan en wierp in de Fin- Golf drie kustvrachtschepen rand. itsche en Amerikaansche strijdkrachten deden giste- overdag en in den afgeloo- nacht verscheidene zware allen op steden in West- ichland en in de bezette ge in in het Westen. Vooral in oonwijken der steden Ober en en Muelheim a.d. Ruhr onden aanzienlijke vemielin- Op 22 Juni des middags viel et zeegebied voor Schevenin- een sterke formatie Britsche nenwerpers en torpedovlieg- tevergeefs een Duitsch ooi aan. Bewakingsvaartuigen de luchtdoelartillerie aan 1 der koopvaardijschepen [en 7 der aanvallende vlieg- in neer. Het convooi is in zijn El in de haven van bestem- aangekomen. In totaal wer- bij de aanvallen van gisteren lag en in den afgeloopen it volgens de totdusver ont- ;en rapporten 92 vijandelijke tuigen, waaronder 75 viermo- bommenwerpers neei-ge- ten. Drie eigen jagers gingen ren. litsche gevechtsvliegtuigen lardeerden in den nacht van 23 Juni afzonderlijke doelen t gebied van Londen." uitwerking der luchtaanval- ip het Duitsche volk De aire correspondent van bet B. schrijft in een beschou- over de psychische uitwer- tti der Engelsch-Amerikaan- luchtaanvallen, dat deze luchtoorlog in niet al te toekomst een nieuwe ern- fout der vijandelijke oorlog- jng zal blijken te zijn. schrijft: De verandering tneening, die zich in alle la- van het Duitsche volk als ig van de Engelsch-Ameri- sche luchtterreur heeft vol- ten, is in den loop van den tot zulk een elementaire lit geworden, dat men hierin niet te onderschatten motor de toekomstige ontwikkeling den oorlog moet zien. Men t den indruk, dat de belang- ng van het Duitsche publiek, nks alle spanning met het op mogelijke gebeurtenissen het Oostelijke front en on- s het feit. dat de blik geves- blijft op de West-, Noord- en kusten van Europa bijna uit end gericht is op de Engelsch rikaansche terreuraanvallen iet Rijnsch-Westfaalsche ge- De bombardementen der ste- Düsseldorf, Dortmund, Wup- ïal, Keulen, Krefeld enthans iilheim a. d. Ruhr bewijzen, de Engelschen elke gedachte varen inzake eèn beperking den oorlog tot den oorlog zoodra zij meenen, eenzijdig deel te kunnen behalen uit urmethoden. it de Engelschen en Ameri- m deze week tegen de weer- burgerbevolking der Weste- Duitsche gebieden onderno- hebben, vormt een overbe- Qg van hun historische schuld- ting, zooals men zich zwaar- niet kan indenken. Op de ïnschelijke, gruwelijke ver ging van ongewapenden, van Irooze kinderen, vrouwen en n van dagen, is thans de volle lacht van het Duitsche volk itigd. Door het Duitsche volk een golf van haat. die het lovergestelde bewerkt van feekworden der harten. Het het Duitsche volk volkomen voor den geest, dat haat niets baat. maar de haat geweldige motor voor in gingen, welker afmetingen de Wederzijdsche luchtactie. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: „Onze torpedovliegtuigen hebben een vijandelijk convooi voor de Noord-Afrikaansche kust aange vallen, een vrachtschip van 12.000 ton tot zinken gebracht, en een van 7000 ton beschadigd. Een derde vrachtschip werd in de Golf van Tunis getorpedeerd. De haven van Bizerta, wegen en spoorweg doelen ten Zuiden van Jaffa in Palestina werden door onze for maties der luchtmacht gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen bomaanvallen en schoten met mitrailleurs op Sa lerno, Castel Vetrano, Milazzo en Olbia: uit Salerno wordt melding gemaakt van schade en verliezen. De batterijen luchtdoel-artillerie van Olbia hebben ten Oosten van Castel Sardo een toestel brandend neergeschoten. Tijdens de lucht aanvallen op Reggio di Calabria en Messina, waarvan in het vorig bericht melding is gemaakt, wer den door onze jagers twee vier motorige vliegtuigen neergescho ten." Bij den luchtaanval op Saler no zijn van de burgerbevolking 41 personen gedood en 57 gewond. De in het weermachtbericht van eergisteren gemelde vijandelijke luchtaanvallen op plaatsen aan de straat van Messina hebben in Villa San Giovanni en in Bag- nara Calabria vijf personen ge dood en 55 gewond. tegenpartij zich nauwelijks kan voorstellen. De Duitsche tegen maatregelen zijn aan den gang. De Duitsche afweermaatregelen zul len niet lang op zich laten wach ten. hoewel de bevoegde, instan ties uiteraard noch over het tijd stip daarvan, noch over concrete bijzonderheden ook maar het ge-_ ringste bekend maken. Slechts dit ééne kan gezegd worden, dat de Duitsche wapens dagelijks in aan tal en kwaliteit toenemen. Zij zullen niet in kleine acties ver spild worden. De Duitsche leger leiding wil ze blijkbaar voor een bepaald tijdvak van den oorlog bewaren. Benoemingen in Italië De Duce heeft, naar Stefani meldt, 16 nieuwe hoogwaardigheidsbe- kleeders van de fascistische partij voor evenzooveel Italiaansche pro vincies benoemd. Zwitsersch protest te Londen - Van bevoegde Zwitsersche zijde wordt medegedeeld: Officieel is thans vastgesteld, dat Britsche vliegtuigen in den nacht van 20 op 21 Juni boven Zwitsersch rechtsgebied gevlogen hebben. Derhalve is aan den ge zant van Zwitserland te Londen opdracht gegeven, een protest in te dienen wegens deze „een ernstig karakter vertoonende" schending der Zwitsersche neutraliteit. (D.N3.) Turksche militaire missie naar Duitschland - Een Turksche mis sie onder leiding van kolonel-ge neraal Toydemir is naar Duitsch land vertrokken voor een bezoek aan de fronten. (D.N.B.). De onrust in Amerika Pre sident Roosevelt heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, verklaard, dat hij voornemens is het Congres te verzoeken om verhooging van de leeftijdsgrens voor den militai ren dienstplicht tot 65 jaar ten einde stakingen te verhinderen. In een verklaring wordt gezegd, dat deze maatregel ten doel heeft elk gevaar van onderbreking van het werk in fabrieken, mijnen of andere werken, die eigendom der regeering zijn 'of door haar zijn overgenomen, tegen te gaan. Eer de mijnwerkersstaking was afge loopen. aldus de verklaring ver der, had de regeering de nood zakelijke stappen gedaan om alle mijnwerkers van militair-dienst plichtigen leeftijd, die onrecht matig het werk hadden verlaten, in het leger op te nemen. Daar de wet slechts oproepen van mannen tot 45 jaar veroorlooft, is het Tijdens de Keuringen dei Waf- fen-SS en NederL Legioen, waar voor de data en plaatseD bekend gemaakt worden in de pers. Kun nen zicb Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zjj ontvangen Kostwinnersver goeding. kostelooze ziekenverple ging. extra levensmiddelen, extra kolentoewjjzing enz. Zjj. die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden In Nederland moeten blijven Kunnen zicb aan melden bij een dei in Nederland gevestigde SS-onderdeelen Dege nen, die zich bij de SS. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrijgesteld van den rbeldsinz£t Alle verdere Inlichtingen wor den tijdens de Keuringen ver strekt noodzakelijk de grenzen voor de noncombattanten militairen dienst tot 65 Jaar te verhoogen. Roosevelt verklaarde .verder: „De houding van de leiders der United Mine Workers vakvereeniging kan niet geduld worden. Zij heeft met recht verontwaardiging en af keuring bij de overweldigende meerderheid van het Amerikaan sche volk veroorzaakt. Doordat de mijnwerkers voor de derde maal in zeer korten tijd het werk heb ben neergelegd, is de productie vertraagd. Op het oogenblik wor den de mijnen in opdracht van de regeering door Ickes gaande ge houden op de door het bureau voor arbeid in oorlogstijd op 18 Juni vastgestelde voorwaarden. De regeering heeft geen toezegging gedaan deze voorwaarden op de een of andere wijze te veranderen. Naar de Britsche berichten dienst verder meldt, zal het voor stel van Roosevelt de toch reeds zoo bittere vijandschap tusschen Roosevelt en John Lewis volgens de meening van politieke waar nemers in Washington nog doen Alle manlijke personen, in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek hebben ontvangen of aan hun aanmeldingsplicht b.v. wegens ziekte den 31sten Mei, lsten Juni en 2den Juni niet hebben voldaan, worden hiermede voor de laatste maal uitgenoodigd, zich in persoon aan te melden bjj het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hieronder genoemde data: Donderdag 24 Juni, in Januari tot en met April geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni. in September tot en met Decem ber geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 geborenen, voorzoover zij onderworpen zijn aan den aanmeldingsplicht en dezen om welke reden dan ook niet zijn nagekomen, voor de laatste maal gelegenheid geboden op bovengenoemde data ook aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, die in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uitnoodiging niet of niet naar behooren voldoen, opzet telijk of door nalatigheid onjuiste aangiften doen, stellen zicb bloot aan zeer zware straffen. toenemen. Misschien zal het zelfs tot een nieuwe crisis in de mijnen leiden. Uit de te Washington ont vangen berichten blijkt, dat in enkele gebieden de mijnwerkers ontevreden zijn met het besluit van Lewis, dat de mijnwerkers weer aan het werk moesten gaan, zonder dat hun looneischen waren doorgezet. Naar het zich laat aan zien zal de ontwikkeling van den toestand tot een met dynamiet geladen stemming leiden. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft gisteren na de bloedige onlusten te Detroit een massaveroordeeling van 500 be klaagden door 3 rechters plaats gevonden. De eerste gToep, die zoowel uit blanken als uit negers bestond, werd veroordeeld tot 90 dagen gevangenisstraf. (D.N.B.). van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5 uur De maan kwam heden op te 1.40 uur en ging onder te 13.06 uur; het was vandaag Laatste Kwartier Boerderijen afgebrand Door onbekende oorzaak brandde op Kuilersrode onder Hooge Mierde (bij Eindhoven) de boerderij, be woond door den landbouwer B. Wouters tot den grond toe af. Ook een deel van den inboedel ging verloren. Op Het Loo onder de gemeente Hilvarenbeek, brandde de boerde rij van De Jong eveneens geheel af. Ook hierbij ging de inboedel verloren. Diefstal van goud- en zilver werk opgelost - In den nacht van 22 op 23 Mei werd in de gebou wen van de firma J. en R. aan de Koolhaven te Rotterdam, waarvan een gedeelte als veiling kantoor was verhuurd aan de firina B. en B. ingebroken. Via het dak en de pijpleidingen kwa men de dieven binnen. Zij zoch ten dekens, rijwielbanden en gummizolen bijeen om deze mee te nemen, doch toen zij eens ver der gingen kijken, stieten zij op een groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen, welke in het veilingkantoor aanwezig waren. Het betrof hier gouden en zilve ren horlogekettingen. gouden spelden en ringen met edelstee- nen, een zwaar zilveren servies, cassettes met tafelzilver, zilveren sierlepels en vorken, miniatuur- zilver enz. De inbrekers keken nu de dekens en rijwielbanden niet meer aan, doch pakten het goud en zilverwerk in, benevens eenige kijkers, fototoestellen, een sterke loupe, een schrijfmachine en eenige costuums. Langs denzelf den weg, welken zij gekomen wa ren, verdwenen zij. Het onderzoek door de politie ingesteld, leidde al spoedig naar de woning van A. P. aan de Busken Huetstraat, waar inderdaad enkele sieraden, van de inbraak afkomstig, ge vonden werden. Het grootste ge deelte van den buit, welke een waarde had van f. 12.000, had de mededader Van P.. zekere A. M., echter reeds verkocht voor f 2000, terwijl hij de schrijfmachine aan zekeren J. voor f. 400 had over gedaan. Het vinden van genoemde loupe op M. was voor de politie voldoende om hem te arresteeren, waarna de man alles bekende.Van het geld kon nog f.2200 in be slag genomen worden. Ook de_ schrijfmachine werd achterhaald.' Het verder onderzoek bracht W. W. uit Rotterdam en K. H. uit Amsterdam als helers aan het licht. De buit was te Amsterdam verkocht, waarna het grootste ge deelte terecht gekomen was bij den juwelier P. te Leeuwarden. Ook deze goederen konden in be slag genomen worden, zoodat ruim 2/3 gedeelte van het gestolene is achterhaald. Beide daders en de helers'W. en H. zijn ter be schikking van de justitie gesteld. De aardbeving in Turkije Naar uit Adapazar wprdt gemeld, heeft de bevolking daar, die toch al zoo geteisterd is door de jongste aardbeving, thans ook nog te lijden door gebrek aan water, ver oorzaakt door de vernieling van de waterleiding. De Turksche mi nister van binnenlandsche zaken heeft de verwoeste gebieden be zocht. Volgens officieele gegevens is het aantal dooden gestegen tot 322. Teraardebestelling van den heer J. H. A, Vooren - Op de Alg. Be graafplaats te Hillegom had de begrafenis plaats van het stoffe lijk overschot van wijlen den heer J. H. A. Vooren. Vooraf had in het gebouw van den Ned. Prot.- Bond te Sassenheim een rouw dienst plaats onder leiding van ds. Westmijse van Rotterdam, waarvoor groote belangstelling bestond. Ds. Westmijse las voor uit den lsten brief van Paulus aan de Corinthen, hoofdstuk 1535 en volgende, waarna hij een waardeerende rede hield en woor den van troost sprak tot de fa milie. De heer Los sprak, bij ver hindering van den burgemeester, namens het gemeentebestuur woorden van dank voor het vele, dat de overledene voor het Bur- erlijk Armbestuur heeft gedaan en namens de volkstuindersveree- niging „Sassenheim" waarvan de overledene voorzitter was. De heer Matze sprak namens de leden van het Burgerlijk Armbe stuur, dr. Wagenaar namens de Prov. Z.-H. Ver. tot bestrijding der tuberculose, dr. A. in 't Veld namens de inspectie der Volksge zondheid in Zuid-Holland, dr. Versluijs namens de Ver. tot be strijding der TJB.C. te Hillegom, de heer P. de Vries namens de Hill. Prot. Ziekenverpleging dr. Le Grand als huisarts, de heer Vlasveld namens de afd. Sassen heim van Bloembollencultuur, de heer Beije namens de Vrijz. Pro testanten, en ten slotte de heer Brijker. Allen gewaagden met achting en liefde van zijn veel zijdig werk. Hierna werd het stoffelijk over schot te Hillegom aan den schoot der aarde toevertrouwd. Dr. Westmijse bad het „Onze Vader". De oudste zoon dankte voor de betoonde deelneming. „Deze oorlog zal lang duren.". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzyl via Hilversum 1, in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Deze oorlog zal lang duren." Rechterlijke macht. - Tot pre sident van de arrondissements rechtbank te Middelburg is be noemd mr. Th. Portheine, thans vice-president bij die rechtbank. Burgemeesters. - Mr. J. M. M. Hamers is herbenoemd als bur gemeester van Jutphaas en N L. de Boeuff ais burgemeester van Maasland. Ondernemingsbelasting - In de Staatscourant is het besluit ge publiceerd van de secretarissen- generaal van binnenlandsche za ken en van financiën, waarbij het vermenigvuldiginggcijfer voor het heffen van de ondernemingsbe lasting voor het belastingjaar 1943 voor alle gemeenten wordt vast gesteld op 2,4. Denk om den bon voor scheer zeep In verband met de moge lijkheid, de eventueel nog onge bruikte punten der thans niet meer geldige textielkaart bij de distributiediensten in te wisselen tegen „T"-punten, waarbij de oude textielkaart dient te worden ingeleverd, wordt er op gewezen, dat op deze oude textielkaart een nog niet gebruikte bon „S" kan voorkomen, welke bon tot en met 31 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van scheerzeep. Deze bon dient men dus in zijn eigen be lang vóór de inlevering van de kaart daarvan te verwijderen. De bon bevindt zich alleen op de textielkaart DA, welke destijds is uitgereikt- aan mannelijke perso nen van 15 jaar en ouds#.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1