AKKERTJE, ONTSMETTEN BLEIJS BUITENLAND Geringe actie in het Oosten. Toen iedereen naar den I schuilkelder holde vond Jan Eigenwijs hef- niet rtoodig.... Gisteren is-ie begraven BIJ IUCHTALARM HfS#0 VAN DE STRAAT. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND De Vormingsbijeen komst te Eindhoven. VERDUISTEREN: VAN GEBOUWEN ALTIJD VERPAK De Nederlands ch e P/jns till AGENDA zorg heeft, dat het bolsjewisme Europa niet overstroomt en hon derdduizenden afslacht. Hij ver klaarde woordelijk: „Wanneer wij wakker wor den door het gebrom van motoren, zijn we natuurlijk blij, dat de bommen niet hier vallen, maar geven wij ons ook volledig rekenschap van het feit, dat zü aan gene zijde van de grenzen vallen en dat hierdoor een volk zwaar lijdt? Daarom zeg ik, ja dat moeten wij doen: het moet zoo zijn, dat allen zich smartelijk ge troffen voelen of nu Keulen ge bombardeerd wordt of Rotter dam. Dan eerst is een basis ge legd voor de gemeenschappelijke toekomst van beide volken. De samenwerking tusschen de Neder- iandsche en de Duitsche natio- naalsocialisten moet tot een voor beeld worden voor de volken van geheel Europa. Het gaat om de beveiliging en den gemeenschappelijken opbouw in de gemeenschappelijke levens ruimte, welke reikt van Hammer - fest in het hooge Noorden tot aan den Brenner van Duinker ken tot ver in het Oosten. In deze gemeenschappelijke levensruimte moeten de Germaansche volken eensgezind zijn, die levensruimte moeten zij gezamenlijk verdedi gen en gemeenschappelijk gelijk gerechtigd opbouwen. Binnen deze gemeenschappelijke levensruimte voor allen zullen nationale vei ligheid en ontwikkeling binnen het groote geheel en wederzijd- sche achting heerschen. Een goed Nederlander en een goed Duitscher kunnen het eens worden, en hoe dit staatspolitiek gezien gedaan zal worden, zal door den Fiihrer geschieden in wien Wq vertrouwen kunnen hebben. Vervolgens sprak de Leider de houding der N.S.B. tegenover de kerken. Hij zeide hierover onder meer het volgende: Evenals van oudsher, zoo zal ook Sn het nieuwe Nederland vrijheid van godsdienst en geweten moe ten bestaan, voor zoover dit wer kelijk Christelijke aangelegenhe den betreft. In dit verband wraakte Mussert een kerkelijke aankondiging onder den titel: „Wie zal ons redden?" welke aankondiging meer weg heeft van een politieke uitdaging dan van een aankondiging van een biddag. Wanneer de N.S.B. de lei ding zal overnemen, mag men niet denken zoo iets ongestraft te kun nen doen. Ook de katholieke kerk heeft zich steeds gekant tegen de beweging. Voor die katholieke mannen en vrouwen, die ondanks het feit, dat hun de sacramenten geweigerd worden, tot in den dood leider en beweging trouw bleven, is spreker verplicht de gewetens- Vrijheid te handhaven. Bij de hierop volgende bespre king van de tewerkstelling zeide Mussert, dat hij het volkomen eens is met alles wat er toe bij draagt den oorlog te winnen. Wfit goed is, verdient gesteund te worden, wat niet goed is, moet bestreden worden. De beweging staat er als één blok. De bedding is breed, maar de stroom kent slechts één richting, een schei ding zal niet komen. Vervolgens betuigde de Leider zyn dank aan de W.A., de S.S. en den jeugdstorm, de politieke organisaties, formaties en afdee- lingen der N.S.B. voor de aan hem betoonde trouw, de offer vaardigheid en paraatheid, als mede voor hun strijd in het Oosten. Deze trouw, die ons met el kaar verbindt, is de trouw van de Germaansche lotsgemeen- ■schap als eenige mogelijkheid voor de redding van Europa in de toekomst. En woordelijk zei hij vervolgens onder jubelende bij v a lsbe tuigingen „Trouw aan den Fiihrer, aan den man op wiens schouders voor het grootste deel de last voor het behoud van Europa rust. Hebt u zich wel eens voor gesteld wat het wil zeggen om voor God en alle menschen ver antwoordelijk te zijn voor het voortbestaan van een deel der wereld? Dezen onnoemeljjken last draagt hij, de Fiihrer, dien ik eens trouw gezworen heb en dien ik trouw zal blijven tot het ein de mijner dagen en aan wien de beweging verbonden is door mijn persoon." De plechtigheid werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus en van het lied van De Zwarte Soldaat. Voordat Mussert met zijn ge volg de zaal verliet, onderhield hij Bich nog even met de frontsol daten. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: ,,Aan het Oostelijk front slechts geringe plaatselijke gevechtsac tie. Voor het Visschersschierei- land werd een kustvaartuig door bomtreffers tot zinken gebracht. Een nachtelijke aanval van sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen was gericht op een Sovjet-Russische bewape- ningsfabriek aan de Wolga. Terwijl gisteren overdag af zonderlijke vijandelijke vliegtui gen naar het gebied van het Duitsche Rijk vlogen, heeft in den afgeloopen nacht een sterke formatie Britsche bommenwer pers West-Duitsch gebied aan gevallen. Vooral in de woonwijken van de stad Krefeld ontstond door bri sant- en brandbommen groote schade. Behalve talrijke gebou wencomplexen werden twee zie kenhuizen vernield. De bevolking leed verliezen. Tot nu staat het vast, dat 39 meermotorige bom menwerpers zijn neergeschoten. De luchtmacht bombardeerde in den nacht van 21 op 22 Juni afzonderlijke doelen in het ge bied van Londen en aan de En- gelsche Zudkust. Bewakingsvaartuigen der ma rine schoten voor de Nederland- sche kust uit een formatie Brit sche jachtvliegtuigen drie vlieg tuigen weg. Tijdens den nachtelijken aan val van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de haven van Bizerta in den nacht van 20 op 21 Juni, waarvan reeds melding werd ge maakt, zijn zes groote koopvaar dijschepen en twee oorlogssche pen door bomtreffers bescha digd." Göbbels over problemen van den luchtoorlog. - Maandag en Dinsdag vond te Berlijn een werkbijeenkomst plaats der lei ders van de rijkspropagandabu- reaux, waar in een reeks refera ten door vooraanstaande perso nen actueele kwesties der poli tieke en militaire oorlogvoering van Duitschland besproken wer den. Het hoogtepunt der bijeen komst vormde een redevoering van minister dr. Göbbels. De minister plaatste de door den luchtoorlog ontstane proble men in het middelpunt zijner uiteenzettingen en behandelde uitvoerig de door hem reeds aangevangen hulpmaatregelen voor de bevolking der West- en Noordwest Duitsche gouwen, die onder den vijandelijken luchtterreur te lijden heeft. In dit verband verklaarde dr. Göb bels, onder vermelding van zijn bezoek aan het uit de lucht be dreigde Westen, dat de oorlogs- moraal van het Duitsche volk juist in die gebieden boven iede- ren twijfel verheven is. Ons volk is thans vervuld van een hou ding, die onbuigzaam en vast beraden alle aanvechtingen van den vijandelijken terreur trot seert en daarmede alle specula ties van den tegenstander vooraf verijdelt. Thans vormt de ge- heele natie van de top tot den laatsten man in het volk een hecht blok van wilskracht en in nerlijke standvastigheid De ijver en de dapperheid van het volk en het genie der leiding veree nigen zich met deze voorbeel dige houding tot een der meest essentieele factoren van de ze kere overwinning. - (D.N.B.) Engelsche luchtaanval op Le Creusot. - De stad Le Creusot is in den nacht van 19 op 20 Juni door Engelsche vliegtuigen ge bombardeerd. De lukraak neer geworpen bommen hebben voor al schade aangericht aan wonin gen. Zoo is o.a. het groote zie kenhuis, dat reeds bij den vori- gen aanval door vier bommen getroffen was, totaal uitgebrand. De materieele schade is aanzitn- lijk. In Le Creusot liggen alle broodbakkerijen stil zoodat de levensmiddelenvoorziening zeer moeilijk is. Duitsche soldaten helpen bij de opruimingswerk zaamheden. Van Parijs uit is een speciale trein van de nationale hulpverleening gezonden. Van officieele Fransche zijde wordt medegedeeld, dat het aantal dooden tot dusver 280 be draagt. Het persbureau Ofi CNF-ttudlo Ahrcnd Mcij«r-Pax m vreest dat het aantal dooden weldra de 300 zal hebben over schreden. In een beschrijving van Le Creusot wordt opgemerkt, dat hoe verder men in de stad komt des te grooter de vernie lingen worden. Heele straten zijn vernield. Avenues, boule vards, straten en pleinen zijn door series bommen geheel om geploegd. Het ziekenhuis is to taal vernield. De aanval duurde 3 kwartier. De helft der bevol king is dakloos. Maarschalk Pétain heeft een bedrag van 125.000 fr. ter be schikking gesteld voor hulpver leening. - (Belgapress) De situatie in de Ver. Staten. Naast de mijnwerkersstaking in de Ver. Staten is het te Detroit tot een botsing gekomen tus schen negers en blanke arbei ders. Er vielen 23 dooden, w.o. 20 negers. Troepen herstelden de orde. De staat van beleg is afgekondigd in het gebied van de stad, waar de meeste bewape- ningsfabrieken liggen en waar een bevolking van bijna twee millioen woont. De meerderheid der fabrieken werkt weliswaar nog. Brigade-generaal William Gun- ther, die de troepen comman deert, heeft den onruststokers verklaard, dat verdere troepen m reserve worden gehouden, om by de eerste ongeregeldheden de stad binnen te rukken. De auto riteiten hebben een begin ge maakt met het onderzoek naar de oorzaken van deze ongere geldheden, „de ergste in de laat ste 25 jaar." In welingelichte kringen te Washington verklaart men, dat de onlusten van Detroit volstrekt niet onverwacht gekomen zijn. Nuchtere waarnemers hebben ze sinds lang voorzien. Het steeds krachtiger opdringen der Ameri- kaansche negers in de industrie districten van het Amerikaan- sche Oosten en Noorden moest vroeg of laat tot een geweldige explosie der blanke bevolking leiden, die zich bedreigd voelt door den stroom der negerimmi gratie. De werklieden van De troit hebben het moeten aanzien hoe de eene functie na de an dere. die tot dusver uitsluitend aan blanken was voorbehouden, in handen van neger-werklieden viel, die goedkooper, gemakkehj- ker en meegaander zijn. Reeds de eerste wereldoorlog heeft de negerkwestie tot een acuut gevaar gemaakt. Toen is men er nog in geslaagd, door dat de Ver. Staten maar kort aan de gewapende actie deelna men, dit gevaar meester te wor den. Of dat thans ook mogelijk zal zijn, is meer dan onzeker. De negerkwestie is ongetwijfeld het moeilijkste en gevaarlijkste vraagstuk, waarvoor de Ver. Sta ten staan. - (Interinf). VIJANDELIJKE LUCHT AANVALLEN. Het Italiaansche hoofdkwar tier deelde gisteren mede: .Formaties viermotorige vlieg tuigen hebben gisteren Napels, Torre Annunziata, Salerno, Bat- tipaglia, Reggio di Calabria en Messina aangevallen, belangrijke schade aangericht in de stede lijke centra en slachtoffers on der de bevolking veroorzaakt. Te Napels heeft luchtdoelartillerie vijf vliegtuigen neergeschoten; zes viermotorige vliegtuigen wer den door onze jagers vernield. Twee vijandelijke toestellen wer den bovendien neergehaald, een te Reggio di Calabria door Duit sche jagers en het andere nabij Cagliari door batterijen lucht doelartillerie. Elf leden der be manningen van de neergeschoten vliegtuigen werden gevangen ge nomen." Tot nu toe zyn de volgende verliezen vastgesteld: Te Napels 10 dooden en 72 gewonden; te Torre Annunziata 1 doode en 8 gewonden; te Salerno 14 dooden en 45 gewonden; te Battipaglia 15 dooden en 70 gewonden. De ver liezen te Reggio di Calabria en te Messina zijn nog niet vastgesteld. Waarschuwende woorden van Van Geelkerken en Schmidt. In aansluiting op ons bericht van gisteren omtrent de vormings bijeenkomst te Eindhoven kan nog het volgende worden gemeld: Door zijn oude strijdmakkers hartelijk begroet, verklaarde de plaatsvervangende leider der N.SJ3., Van Geelkerken, dat wie het waagt in anonieme pamflet ten een geest van wantrouwen te zaaien door te schryven over een anti-Duitsche stemming onder de Nederlandsche nationaal-socialis- ten. zich bloot stelt aan de zwaar ste straffen, want hierdoor zon digt men tegen den geest der Ne derlandsche vrijwilligers, die aan het Oostelijk front zijn gevallen en beleedigt men Mussert, die met het aanvaarden van de algeheele verantwoordelijkheid met deDuit- schers in nauwe verbondenheid werkt. Tegenover alle pogingen om de aanhangers van Mussert in hun overtuiging te doen wankelen, stel de Van Geelkerken den eisch van standvastigheid. Wanneer elkeen op zijn plaats onwrikbaar staat en in zijn geloof en vertrouwen niet aan het dwalen is te brengen, dan gaat een dusdanig sterke kracht van de nationaal-socialisten uit, dat alle ontbindingspogingen te- vergeefsch zijn. In dit verband eischte de spre ker van de leden der N.SJB. meer zelfbewustzijn, dat tot uiting dient te komen in een beslister optre den. De nationaal-socialist mag zich nooit laten intimideeren, ook niet wanneer hij door allen wordt aangevallen, doch moet zich veel eer laten gelden en in iederen toestand zijn hardheid bewijzen. Deze eisch geldt vooral in een tyd waarin onvermijdelijke tegensla gen, die het verloop van den oor log in zijn groote trekken niet kunnen beïnvloeden, de tegen standers aanmoedigen. „Wij staan tot wij vallen," zoo besloot spr., „en daardoor dienen wij de toekomst. Duitschland en Nederland verbonden, zoo willen wij staan als beweging achter Mussert en daarenboven verbon den met Adolf Hitier, die als Fiihrer aller Germanen ook onze Führer is. Hij kan op ons rekenen tot den laatsten man, opdat eens het nieuwe Europa voor ons allen werkelijkheid worde." Hauptdienstleiter Schmidt stelde de kameraadschap voorop, die tij dens de Meidagen in 1940 in de gevangenissen tusschen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia listen werd gesmeed en sindsdien haar kracht heeft behouden. Het is zinloos wanneer iemand gelooft een scheiding te kunnen brengen tusschen de Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten. Zeer nadrukkelijk verklaarde van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5 uur De maan kwam heden op te 1.14 uur en ging onder te 11.49 uur. Wandgediertebestrijding 7241 met garantie" afd. Woninginspectiedienst en zuiverwerken LEIDEN Lorentzkadd 18, Telef. 21078 Elk „AKKERTJ] is verpakt In e SrTiieR-^tïü'leartonnen déos zooals hiernaa afgebeeld wor HEDEN. Geref. Kei-k (Heerengrachl Orgelconcert Chr. Hanegraaff. 8 nam. Luthersche Kerk: Bachconci Hennie Schouten. 7 >4 uur nam. Pieterskerk: Sprekers dr. S. E zemond en ds. D. Kuilman, uur nam. Prediker: Evangelisatie op G Spr. ds. de Voogd, L. Noordsy M. C. Kersten. 1'/2 uur nam. Donderdag. Gerecht 10: Spr. A. Sneep Rotterdam. iy2 uur nam. Ned. Leger des Heils (O. Vest 181 Spr. Mevr. Maste Rawie. 71/2 nam. Schouwburg: Leden verg. Lei sche Schouwburgver. te 4 u na Hi 11e gom (Zomerzorg)S de heer J. Sevensma te 7y2 u. n Leiderdorp (Ned. He Kerk)Spr. ds. D. J. "Voesers. uur nam. Oegstgeest (Pauluskerl; Sprekers mr. H. Schokking en K. J. Brouwer. 8 uur nam. Hauptdienstleiter Schmidt zijt Nederlander, ik ben Dl scher. Wij zijn echter beiden v bonden in het nationaal-socia me, omdat wij deze idee dienen te zamen marcheeren in geest van de nationaal-socialis sche revolutie. Ons zweeft einddoel voor oogen, dat onze zaten aaneengesloten zullen sta en elkaar de hand zullen reik wanneer nog eens een storm bestaan van de Germaansche v ken zou bedreigen. Een G maansch blok moet de zekerli verschaffen, dat dit werk no kan worden vernield." Na een overzicht van den mi tairen toestand aan de front waarbij hü de totale afweerkra* en paraatheid van het Duitse volk naar voren bracht, beha delde Hauptdienstleiter Schm de vragen van het oogenblik zeide hy o.a. over de voedsel; sitie, een zwaren strijd tegen sluikhandel aankondigende: tyd zal komen, dat wij ons meer om den sluikhandel zuil bekommeren en als nationaal cialisten goed zullen opletten. N dat reeds een jaar geleden ha werd toegeslagen is thans weer 1 tijdstip gekomen, dat men dez krachten moet toeroepen: wij als nationaal-socialisten niet S neigd langer werkeloos toe te zi< doch wij zullen u in den eersti menden tijd ter verantwoord! roepen en wel met alle middel" die ons ter beschikking staan. SS-Gruppenführer Rauter bev" derd De National-Sozialistisc Partei Korrespondenz deelt ït dat o.a. SS-Gruppenführer Raul beorderd is tot SS-Obergruppe ei führer. Kleinhandel in naaimachines lei Blijkens publicatie in de Staat w courant is op grond van de V" U: tigingswet kleinbedrijf 1937 vestiging van inrichtingen, b stemd of mede bestemd voor uitoefening van den kleinhau" in naaimachines zonder vergu ei ning van den secretaris-genera van het departement van band n nijverheid en scheepvaart ver» den. Het verbod geldt ook T? uitbreiding van het in een richting uitgeoefende bedrijf,11 de uitoefening van den kleinha n del in naaimachines en voor voo zetting van het uitgeoefende i drijf, in geval van wijziging n* personen van ondernemers of1 heerders.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2