EÏUIGING VAN TROUW AAN DEN LEIDER De aanmeldingsplicht ÜEENKOMST VAN DE N.S.B. IN DEN HAAG ste Jaargang Woensdag 23 Juni 1943 No. 25529 Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. BEKENDMAKING. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gisteravond heeft de N.S3. in Dierentuin te Den Haag een ander belangrijke bijeenkomst iouden waarop de comman- it der W.A., mr. A. J. Zon- van, de voorman der Ger- ansche S.S. in Nederland, J. Feldmeyer, de hoofdstormer plaatsvervanger van den Lei- r, C. van Geelkerken en ten tte Mussert zelf het woord iben gevoerd. )e bijeenkomst had het karak- van een hernieuwde betuiging trouw aan den Leider en rmde als zoodanig een ant- ord op praatjes, die zijn ver- reid na de door Mussert op 5 li in Tivoli te Utrecht belegde derbijeenkomst. Zij vonden hun ind in het feit, dat de bui- istaander in een nationaal-so listische beweging de eenheid het kerkhof meent te moe- aantreffen, laartegenover stelden de eerst- noemde drie sprekers hun ver ering, dat niets in staat zal hun trouw aan Leider en reging te schokken. Voorman imeyer voegde hieraan toe, bij twijfel te dezen aanzien gemoedelijkheid ophoudt. De W.A. heeft steeds getoond ir de overwinning der wereld- schouwing en voor Mussert het ojste offer te willen brengen. S.S. deed hetzelfde en was irby de pionier voor de groot- rmaansche gedachte, die haar ieling vindt in het dynamisch rip van het toekomstig rijk r Germanen. bijeenkomst, die om zeven aanving, werd door eenige nden functionarissen en le der Beweging bijgewoond, onder waren behalve de spre- o.m. de leidsters der N.S.V.D. O. de RuiterVan Lan- ren Matthes, de gemachtigde den Leider voor Zuid-Holland W. baron van Haersolte van st, burgemeester Westra van Haag, de gewestelijk leider J. A. van Iersel, die de bijeen- t leidde, de chef van het ka- :t van den Leider, jhr. D. de van Scheltinga, de ge- ihtigden van den Leider voor t en beweging, en adviseurs functionarissen van hethoofd- rtier. Verder vertegenwoor- le Bereichsleiter Bühner het itsbereich der N.S.DA.P. en er ook een vertegenwoordi- van den Kreis Süd-Holland partij. boraan hadden voorts kame- n van het front, waaronder enkele gewonden, een plaats uomen. De balcons waren be door jongens en meisjes van Jeugdstorm, fet podium was versierd met Igedoek en de emblemen van Beweging. Ter weerszijden an was een vaan met het Snkruis gehangen. Onder geroffel en trompetgeschal tamboers en pijpers van den IS. betrok 'n vaandelwacht haar ts achter het spreekgestoelte, it hetzelfde ceremonieel werd nationale oranje-blanje-bleu- op het podium gedragen. REDE ZONDERVAN. 'tnmandant Zondervan begon i rede met te zeggen, dat de "onaal-socialisten als dragers een wereldbeschouwing reeds jaar geleden de overtuiging Jen, dat met haar het va- pnd en Europa zouden staan 'allen. De bloedoffers, die de 'eging heeft moeten brengen, ten haar niet gebroken, en beschimpingen, die haar ten gevallen zijn, hebben haar verbitterd. Integendeel, de fging is daaruit slechts ge- t te voorschijn gekomen en t niet vergeten, dat dit Ne- ■ndsche volk met al zynfou- doch ook met zijn heerlijke en deugden haar volk is. zelfrespect der natie is het ®de doel van de nationaal- ilisten geweest. Daarom heb- zij het volk den nationaal- socialistischen soldaat in de W. A. als voorbeeld voor oogen ge steld, en het is geen geringschat ting van den arbeid der andere formaties, wanneer geconsta teerd wordt, dat de WA aan deze prestatie het grootste aan deel heeft. De democraten heb ben voor 1940 de W.A. verboden omdat juist in haar gelederen de meest strijdlustige nationaal-so- cialisten stonden, en de bloedof fers, die de W.A. na 1940 in den strijd tegen de reactie heeft ge bracht, hebben het beste bewijs geleverd, dat duizenden bereid waren voor de overwinning van hun wereldbeschouwing en voor Anton Mussert. die hen leidt, de grootste offers' te brengen. Voor vriend en vijand blijft te allen tijde één ding duidelijk: waar Mussert staat, staat de W.A. Wanneer nu de W.A. een groot deel van haar mannen gezonden heeft naar de Waffen-SS, het legioen, de weermacht, de N.S. KK., de Nachrichtentruppen, de organisatie-Todt, de Nederland- sche landwacht, de hulppolitie en andere organisaties, dan is dat geschied in de zekerheid.dat deze mannen eens opnieuw in de gelederen van Mussert zullen staan, om de laatste hinderpa len op den weg naar een naïïo- naal-socialistisch Nederland uit den weg te ruimen. Wanneer de W.A. thans verder noodzakelijke dingen ten achter stelt bij het allerbelangrijkste: den oorlog te winnen, dan beschouwt zij dit als een'offer, dat zij brengt inde zekerheid aldus voor de toekomst van het volk de beste troeven in handen te hebben. Spr. legde vervolgens een gelofte van trouw aan Anton Mussert af. „Terwijl de democraten „Jan Boezeroen" lieten strijden voor hun zetel op het kussen, staan overal, waar eenvoudige weermannen staan, ook de kaderleden van de WA tot het hoogste. Aldus smeden wij een band van kamraadschap, die door niets en niemand te breken is. Het is de Leider, die ons daarheen den weg heeft ge wezen en een voorbeeld is ge weest, terwijl de Führer gelegen heid heeft gegeven, ondanks de remmen van het verleden, de op gewekte krachten dienstbaar te maken aan het nieuwe Europa, en tegelijk aan de toekomst van ons eigen volk. In onwrikbaren trouw aan deze beide mannen, ligt de basis voor onze eenheid, die haar schoonste uitdrukking vindt in de leuze: alles voor het vaderland. REDE FELDMEYER. Voorman Feldmeyer wees in zijn rede erop, dat de harde jaren van den strijd geleerd hebben het we zenlijke van het onwezenlijke te Tijdens de keuringen der Wat- fen-SS en NederL Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden In de pers, kun nen zicb Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 17—45 jaar Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt In ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolentoewijzing enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen, Dege nen, die zich bi) de SS. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrijgesteld van den arbetdsinzet. Alle verdere Inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. De Admiraal in Nederland maakt bekend: Krachtens artikel 5, lid 1, cijfer 2, lid 2 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden Nr. 100/41 over bijzondere maatregelen inzake de kustbescherming. wordt het volgende bepaald: Alle vaartuigen mogen in het door de verordening Nr. 100/41 bepaalde gebied, waarvoor de ver bodsbepalingen gelden, alleen va ren of in dit ressort te water of op het land liggen wanneer zij krachtens de volgende 'bepalingen gekenmerkt zijn. Vaartuigen met een laadvermo gen van minder dan 10 ton moe ten op een duidelijk zichtbare plek aan den buitenkant op een vast deel van het vaartuig in let ters van ten minste 10 cm. hoogte en een breedte van 1 cm. goed leesbaar, den naam van het schip of eigenaar, alsmede zijn woon plaats vermelden. Voor de kenmerking van vaar tuigen met een laadvermogen van 10 ton of meer, kan men volstaan met het in artikel 7, lid 1 van de „Reglementen voor de binnen vaart" voorgeschreven teeken. De plicht tot kenmerken strekt zich ook uit tot drijvende toestel len, dat zijn drijvende voorwer pen, waarop mechanische instal laties a,ls baggermolen, kraan, hef werktuig of bokken zijn aange bracht. Overtredingen van deze veror dening worden gestraft overeen komstig art. 7 van de verordening Nr. 100/41 met gevangenisstraf of in ernstige gevallen met tucht huisstraf van ten hoogste 5 jaren. De verordening treedt in wer king op 1 Juli 1943. onderscheiden. Zy' hebben in het bijzonder de wetten van het bloed geopenbaard en geleerd, dat een ras en een volk zich slechts kun nen handhaven, wanneer zij hun bloed en hun eigen aard bewaren. De laatste jaren van de degenera tie voor 1940 hebben ook aange toond, dat de verjoodsching der geesten verder om zich heen ge grepen heeft dan de eigenlijke bloedvermenging. De Germaan- sche mensch is zich bewust gewor den, dat honderden, die vóór hem leefden, in hem als in een brand punt samenkomen. Het volk be schouwt hij daarom waarlijk als een eenheid van verwanten naar den bloede, waarin niet alleen de groote Nederlandsche figuren voortleven, doch ook het Groot- Germaansche verleden, en waarin de Groot-Germaansche toekomst besloten ligt. Waren Volkenbond en internationale onwerkelijke en bloedelooze abstracties, wij spre ken van een grootere gemeenschap n.l. de Groot-Germaansche. Want deze is voor ons de levenswarme roep van het bloed. Deze idee heef in de SS vorm gekregen, en wanneer daarover misverstanden zijn ontstaan, dan kunnen die worden teruggebracht tot een mis verstaan van het dynamische, ons allen bezielende begrip „Ons Rijk" waarvan het wezen het belang rijkste is. Dat rijk zal als wezen lijk idgpal de vormgeving steeds te boven gaan. De vorm is in deze dagen van bezinning het alleron- belangrijkste. Deze gedachten zijn niet pas in 1940 uitgesproken. Reeds lange jaren tevoren leefde in ons ditzelfdeGermaansche ideaal. De Leider heeft in zijn werk „Bronnen van het nationaal- socialisme" erover gesproken, hoe zich deze ontwikkeling steeds meer in onszelf voltrekt en hoe wij in ons eigen nationaal-socialisme groeiden. Spr. verklaarde vervolgens, dat enkele lieden het met de SS niet eens zijn, omdat zij van meening zjjn, dat deze te ver gaat of te radicaal is. Dit is daarom niet erg, omdat de nationaal-socialistische eenheid een andere is, dan de de mocratische tegenstanders vaak wilden doen gelooven. Hij wees er vervolgens op, dat de Leider den eed van trouw op den Führer heeft afgelegd en dat hij het ge weest is, die voor den eersten keer een formatie Nederlanders van de Germaansche SS persoonlijk ook Alle manlijke personen, in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek hebben ontvangen of aan hun aanmeldingsplicht b.v. wegens ziekte den 31sten Mei, Isten Juni en 2den Juni niet hebben voldaan, worden hiermede voor de laatste maal uitgenoodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hieronder genoemde data: Donderdag 24 Juni, in Januari tot en met April geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni. in September tot en met Decem ber geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 1920—1923 geborenen, voorzoover zij onderworpen zijn aan den aanmeldingsplicht en dezen om welke reden dan ook niet zijn nagekomen, voor de laatste maal gelegenheid geboden op bovengenoemde data ook aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, die in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uitnoodiging niet of niet naar behooren voldoen, opzet telijk of door nalatigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straffen. den eed van trouw op den Führer Adolf Hitler heeft laten afleggen. Bij den Führer ligt zonder uitzon dering ons aller ideaal. Bij den Führer, als de figuur, uit wien, tot wien en door wien werkelijk de Germaansche lotsgemeenschap geboren wordt en groeit. REDE VAN GEELKERKEN. Hoofdstormer Van Geelkerken verklaarde in zijn rede, dat de jeugd voor de nationaal-socialis- ten van heden de waarborg meet zijn, dat hun werk eens zal wor den voortgezet. Spr. wees er ver volgens op. dat de Jeugdstorm krachtens zijn idealen een groote aantrekkingskracht op de jeugd uitoefent, waartegen de ouders zich tevergeefs schrap zetten. In den Jeugdstorm wordt het karak ter van de jeugd gevormd en zij leert daar, zich in te zetten vol gens de richtlijn „In Godsver trouwen alles voor het vader land". De tijd vóór 1940 heeft ook de jeugdorganisaties gekend, waaronder een, waarin de jongens achter totempalen moesten aan- loopen en aangespoord werden iemand te gehoorzamen, die de boeren in Transvaal bedreigd en bespionneerd heeft. Nadat de hoofdstormer den jongens en meisjes het geweldige gebeuren van dezen tijd, waarin een geheele jeugd opstaat, voor oogen gesteld had, liet hy tege- lijkertyd een scherpe vermaning hooren tegen de houding van misleiden en onverschilligen. In onwrikbaar geloof en vast ver trouwen staat deze jeugd in de ge meenschap der Nederlandsche na- tionaal-socialisten en vormt al dus een onderdeel van de Groot- Germaansche jeugd, de jeugd van het nieuwe Europa. REDE VAN DEN LEIDER. Mussert achtte het noodzake- ïyk de geruchten, die sedert de byeenkomst van het leiderscorps der beweging op 5 Juni in Tivoli te Utrecht zyn verspreid, tot de juiste proporties terug te bren gen. Nadat de afdeelingsleiders gesproken hadden, achtte hy het nu zijn taak uiteen te zetten, waarom het in deze dagen en maanden gaat. De Leider schil derde de periode voor 1940, waar in de beweging door de demo craten steeds weer voor dood werd verklaard en constateerde, dat thans de beweging de draag ster is van den politieken wil van het Nederlandsche volk. Zij draagt die verantwoordeiykheid gaarne en wenscht slechts dat haar nog grootere verantwoor delijkheden voor de toekomst van het Nederlandsche volk in deze kentering der tijden zullen mo gen ten deel vallen. De Leider stelde vervolgens het verraad aan de kaak van de in Londen zete lende emigranten, die het volk gestort hebben in een boozen oorlog van 4% dag en die op den derden dag van dezen oorlog reeds de beenen genomen en het volk alleen gelaten hebben. De ze lieden wagen het nog om die genen die hier zyn gebleven en pogingen in het werk stellen het volk weer op de been te helpen, adviezen te geven hoe het volk geholpen moet worden en wat goed en wat niet goed is en hoe men sabotage pleegt. Het ver schil tusschen deze lieden en de nationaal-socialisten bestaat hier in, dat de laatsten de fatsoen lijkste zijn. De emigranten hebben den N. S.B.-ers gedreigd, dat zy zullen worden opgehangen wanneer zf| terugkomen. Ik mag verklaren, dat er geen Nederlander is, die gelooft te zullen worden opge hangen wanneer de nationaal- socialisten winnen. De Leider schetste vervolgens de bases van den tegenwoordigen wereldstryd, waarin aan de eene zyde het kapitalisme en het bolsjewisme staan. Het gaat om het zyn of niet zyn van Europa. In dezen tyd hebben de natio naal-socialisten een roeping te vervullen voor volk en vader land om het volk door dezen tyd heen te brengen. De vier dagen oorlog in Mei 1940 hebben de juistheid van de vermaningen en waarschuwingen, die door de nationaal-socialisten reeds jaren te voren werden verkondigd, be vestigd. In het bewustzyn van hun verplichting in den stryd op leven en dood zyn de eerste hon derd vrijwilligers gegaan en zyn duizend gevallen. De beweging zal ook verder haar plichtdoen, zy is niet van meening, dat zy stil moet afwachten tot uit het Oosten het bolsjewisme en tilt het Westen het Amerikanisme komen, zy verwacht van Enge land niets, want het Nederland sche volk kent Engeland sedert meer dan 300 en 400 jaar. De Leider verklaarde voorts, dat hij zeer wel weet dat het niet aangenaam is in een bezet gebied te leven en dat het nog minder aangenaam is een autoritaire be weging in een bezet gebied te lei den. Onze Duitsche kameraden, zoo verklaarde de Leider, kennen de moeilijkheden. De beweging heeeft tot taak de saamhoorigheid op te bouwen, die komen moet omdat alleen daarin voor allen in Europa de toekomst ligt. De Leider hield zich vervolgens bezig met het onverstand, dat de N.SB. ontmoet by het uitvoeren van deze taak. De stryd is echter niet zoo erg. wanneer hy maar den wil staalt, om ondanks alles voor het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa den weg te banen. De mogelykheid hiertoe is te danken aan de trouw, den moed en de offervaardigheid van dui zenden en tienduizenden kame raden. Het is de kracht van de nationaal-socialistische beweging dat niemand hierin een wig kan drijven. Een volk dat voor 1940 aan alles ryk was en thans zóó arm is, een volk, dat een derge- lyken val heeft beleefd, in den kortst mogelyken tijd een nieuw doel voor de toekomst aan te wijzen is geen kinderwerk. De Leider stelde vervolgens het Nederlandsche volk de moeilyk- heden en offers van het Duitsche volk voor oogen, dat thans dB

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1