Keuringen voor de Waffen-S.S. het Legioen en de Landwacht DE ONDERLII NEDERLAND! RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN SPORT BINNENLAND Onverbreekbare strijdgemeenschap. KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS Heden hi< morgen da W i Verzekert u daaro AGENDA STADSNIEUV Telegram van von Ribbentrop. Dezer dagen wordt te Weenen het tweede internationale jour- nalistencongres gehouden van de unie van nationale journalisten verbonden, waaraan talrijke ver tegenwoordigers der pers deelne men uit de bij de unie aange sloten verbonden. Gisteren zijn de vertegenwoordigers van ver schillende landen aan het woord gekomen, die de groeten van hun volkeren en van hun vak verbonden overbrachten en wier uiteenzettingen culmineerden in een eenstemmige belijdenis der voor den wederopbouw van Euro pa en van Oost-Azië strijdende pers voor de idealen van de nieuwe orde. Gezant dr. Schmidt las het volgende telegram voor van den Duitsdien minister van buiten- landsclie zaken, von Ribbentrop: i „Aan de te Weenen verzamel- de Europeesche journalisten zend ik mijn hartelijke groeten. Uw 1 vergadering valt in den tijd. waarin de Europeesche volkeren onder leiding van Duitschland en Italië en de Oost-Aziatische vol keren onder Japans leiding in de veroverde stelling gereed staan om eiken aanval hunner gemeenschappelijke vijanden ver nietigend af te slaan. Bolsjewie ken en hun Engelsch-Ameri- kaansche handlangers, die Euro pa zouden willen verwoesten, zullen door de troepen der as en haar Europeesche bondgenooten zoolang verslagen worden, tot hun de lust vergaat, ons conti nent naderbij te komen. Thans, nu een joodsch-kapitalistische vijandelijke pers met een vloed van leugenberichten en ander dom geklets meent, de volkeren te kunnen beïnvloeden, is het werk der Europeesche pers bij zonder belangrijk. Ik ben er ze ker van. dat ge uw hooge taak, den wil tot vergelding en ver nietiging tegen onze vijanden te dragen tot in de afgelegenste hut, onvoorwaardelijk zult nako men en daarmee er toe zult bij dragen, de definitieve overwin ning der landen van het drle- mogendhedenpact te bespoedi gen. Ik wensch uw vergadering volledig succes." - (D.N.B.) Te Zwolle werd een bijeenkomst van het D.A.F. en het N.A.F. gehouden. Een overzicht van de zaal, tijdens de rede van Hauptdienstlëiter Schmidt Bildarchlv ArbeiCsbcrelcb der NSDAP-Stapf-Pax m Ontvanger veroordeeld De rechtbank te Rotterdam heeft den 41-jarigen J. A. W., ontvanger der directe belastingen te Schoonhoven, die heeft terecht gestaan, verdacht van verduistering van ongeveer f. 19.000.en het vervalschen van dagstaten en boeken, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden zonder aftrek der preventieve hechtenis. Bram Eldering t Tot de slachtoffers van den Jongsten En- gelschen luchtaanval op Keulen behoort, blijkens een bericht in de Köln. Ztg", de 78-Jarige Nederland- sche violist Bram Eldering. die daar vele jaren als paedagoog van groo- te reputatie werkzaam is geweest. Eldering. die vroeger in ons land meermalen als solist is opgetreden, had vele leerlingen die zich een naam verworven, o.a. Adolf Busch, Vasa Prihoda, Riek Queling, Sieg fried Borries e.a. Bij onze Vrijwilligere. De Kompanfe staat aangetreden SS PK Ahrens-Ó-H-P m VOETBAL AjaxD.F.C. te Amsterdam De eindstrijd om den Nederland- schen Voetbalbeker tusschen Ajax en D.F.C. zal Zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gespeeld. WATERPOLO. Tournooi te Bodegraven Te Bodegraven is een waterpolotour- nooi gehouden, waarvan de uitsla gen als volgt luiden: H.Z. en P.C. S.V.H. 5—0; Het IJ—U.Z.C. 2—1; finale: H.Z. en P.C.—Het IJ 50. BoskoopBodegraven Mor genavond speelt Boskoop in de zweminrichting te Boskoop tegen Bodegraven. A.Z.C. Hedenavond speelt A.Z.C. II in Alphen's Zwembad te gen Boskoop II. HENGELSPORT. Wedstrijd D.V.V. De vereeni- ging D.V.V. hield haar openings wedstrijd in de Trekvliet. De vangst was zeer slecht. 1. P. Neu teboom met 1500 gr. visch; 2. F. Massaar, 600 gram; 3. W. Hamme- ling, 510 gram. SCHAKEN. Jhr. Foreest 80 jaar Jhr. A. E. Foreest te Apeldoorn heelt Zon dag, ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag, groote belangstelling uit de schaakwereld ondervonden. Van de schaakclub „Utrecht", waarvan de jarige eerelid is. kwa men de heeren Van Wijngaarden en Jungman hem gelukwenschen. Deze vereeniging had een prach tig bloemstuk gezonden. Behalve pl.m. vijftig bezoekers, ontving jhr. Foreest veel schriftelijke en telegrafische gelukwenschen. Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken bekrachtigen het gesloten front van Duitsche en Nederlandsche natio- naal-socialisten. De tegenstanders van het natio- naal-socialisme. die door duistere kuiperijen .het 'gesloten front van de Duitsche en Nederlandsche na- tionaal-socialisten denken te kun nen verbreken, hebben van be voegde zijde een duidelijke terecht wijzing gekregen. Op de gemeen schappelijke vormingsbijeenkomst van het leiderskorps der N.S.D.AP en N.S.B. district Noord-Bi*abant, die j.l. Zondag in Eindhoven is gehouden, heten zoowel Haupt dienstleiter Schmidt als de plaats vervangende leider der N.S.B., Van Geelkerken, er geen twijfel over bestaan, dat elke speculatie op oneenigheid in de gelederen der nationaal-socialisten a priori tot mislukking gedoemd moet zijn, omdat dergelijke overwegingen uitgaan van een totale misken ning van het diepste wezen van het nationaal-socialisme. Evenals van Geelkerken wees op de onwrikbare idealen van het nationaal socialisme, die door niets aan het wankelen gebracht kunnen worden, zoo wees Haupt dienstleiter Schmidt met den meesten nadruk nog eens op de onverbrekelijke kameraadschap, die de Duitsche en Nederland sche nationaal-socialisten be zielt. Tegenover alle pogingen om de atmosfeer van vertrouwen door verdachtmakingen van de een of andere zijde te vergifti gen zette de leider van het Ar- beitsbereich de8 houding van Duitschland jegens het Neder landsche volk met de volgende woorden zeer duidelijk uiteen: „Het ligt niet in ons voorne men van een Nederlander een Duitscher te maken of van een Duitscher een Nederlander; doch gemeenschappelijk zijn wij natio naal-socialisten en wij marchee- ren in den geest van de natio- naal-socialistische revolutie, de idee van Adolf Hitler getrouw." De geest van eendracht, die op de door meer dan duizend Duit sche en Nederlandsche nationaal socialisten bezochte vormings bijeenkomst in Eindhoven heerschte, zal ook in de toekomst het nationaal-socialistische front in Nederland beheerschen, het geen in de eensgezinde wils uiting van de deelnemers aan deze bijeenkomst tot uiting kwam. Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, tn den leeftijd van 17-45 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bi) de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te wor den. Bg de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde Inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fa milieleden, dnnrder opleid! ng, extra I e- Vensmiddeien enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilligers, «die om bepaalde redenen ln Ne- jflerland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens dezè keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager, Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. PREDIKBEURTEN. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Woensdag nam. 8 u„ ds. G. Elzen- ga van Gouda en ds. P. Klüsener van Bodegraven. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Woensdag nam. 8 u., ds. G. C. van Niftrik van Rijnsburg en ds. Ciir. Eer hard. NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Jutphaas, ds. H. W. J. C. Hanselaar te Rijper- kerk. Naar Woldendorp, cand. B. Essers te Eefde Benoemd tot hulpprediker te Huizum (Fr.), cand. D. J. Miedema te Drachten. Beroepen. Te Donkerbroek (toez.), ds. P. van Wijnen te Win- sum. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Amsterdam-Zuid (vacature wijlen dr. Sietsma), ds. H. W. Engelkes te Meppel en dr. R. Schippers te Rotterdam. Te Blokzijl, cand. A. L. Bos, hulppre diker te Arnhem en cand. S. Cnos- sen, hulppredikër te Lutten aan de Dedemsvaart Beroepen. Te Steenwijk, ds. L. Berger te Koot wijkerbroek Aangenomen. Naar Haren (als hulpprediker voor evangelisatie-arbeid te Paterswolde Eelde en Eelderwolde), cand. W. S. Hugo van Dalen, hulpprediker te Nieuwe Schans Drietal. Te Over- veen, cand. L. Blijdorp, hulppre diker te Heemse, cand. A. J. Bos, hulpprediker te Enkhuizen en cand. J. Koopmans, hulpprediker te Leiderdorp Aangenomen. Als hulpprediker te Heusden, cand. D. G. Molenaar, hulpprediker te Har- denberg Benoemd tot hulppre diker te Smilde, cand. G. D. L. Brederveld, hulpprediker te Spijk. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Rotterdam-C., ds. M. Baan te Bussum. Door een auto gegrepen. - De 68-jarige H. Penning te Ruinen, die op zijn fiets het kruispunt te Eursinge (Dr.) wilde passeeren, doch met zijn rijwiel begon te slingeren, werd door een perso nenauto gegrepen, waarbij hij door de voorruit vloog. Het slachtoffer "was op slag dood. Den autobestuurder treft geen schuld. DE AARDBEVING IN TURKIJE Adapazar een ruïne. Omtrent de Zondagavond plaats gehad hebbende aardbeving in Turkije meldt het D.N.B. nader: Volgens de eerste ooggetuige- verhalen uit het aardbevingsge- bied gelijkt de stad Adapazar, die 24.000 inwoners telt, een ruïne. Reeds bij den eersten schok werd de electrische cen trale beschadigd en de stad in het duister gehuld. Hier en daar ontstonden vrij groote branden. Onder de ingestorte huizen be vinden zich de markthal, de ze tel van de volkspartij, het raad huis, het postkantoor en het sta tion. Het aantal slachtoffers is betrekkelijk gering, aangezien de aardbeving op een vrijen dag voorviel, toen alle openbare ge bouwen gesloten waren. Nadere berichten uit Hendek, Geyve, Duezdsche en Bolu, die door de beving eveneeens zwaar geteis terd werden, zijn nog niet ont vangen. Onder de door de aardbeving zwaar beschadigde steden wordt, hoewel nadere berichten tenge volge van de vernieling der tele foonleidingen nog ontbreken, ook de plaats Arifye genoemd. Het spoorwegverkeer met Ankara kon worden hersteld, de telefoonver binding met Ankara echter nog niet. f j ..Onderlinge Nederl Verwaarborgd kanil f.1500.000, 41:. V - Voorschotheffing p. I. 0.60 per f. L'- 1 V§ Grootste rlsicospi Vraagt inlichting, MOLESTVERZEKERING MY. HEDEN. Ned. Leger des Heils (O. V Spr. ds. Stikker van Dortiri uur nam Oegstgeest (Paul Spr. dr. S. Rozemond en kens. 8 uur nam. Woensdag. Geref. Kerk (Heerei Orgelconcert Chr. Hanegra nam. Luthersche KerkBac Hennie Schouten. 7% uui Prediker: Evangelisatie Spr. ds. de Voogd, L. No M. C. Kersten. 7>/2 uur m Den Haag Zeestr. j verg. Oud. Levensverz.mij. venhage". 2 uur nam. De avond-, nacht- en dienst der apotheken te worden van Zaterdag 19 uur tot Zaterdag 26 Jut waargenomen door de apt Driesum, Mare 110, Tel. de Zuiderapotheek, I schansweg 4, Tel. 23553. 1 geest door de Oegstgeeste theek. Raadhuispark 8, Tei Examens, middenstand Algemeene Handelskei De examens, afgenomen Centrale voor Christ. Ha derwijs werden gisteren zet. Geëxamineerd werden didaten. Geslaagd zijn d< F. Oskam te Alphen a/d. C. Otto te Ter-Aar, A. dei te Alphen a/d. Rijn, S. 0 te Leiden, P. W. Paardek Oegstgeest, G. Paes te Lf C. van Paridon te Katwi H. P. N. Peeters te Ws D. Poot te Waddinxveen, Poptie te Leiden, H. Pos koop, mej. J. Th. Post t< de heeren G. Postma t< geest, N. P. v. d. Pouw 1 Hoogmade. P. J. Preenei den. A. H. van Pijpen te heim, Th. Pijper te Ter-1 P. J. Ramaker te Leiden heeren J. Ramp te Bosk Ravensbergen te Rijnsbur Rekelhoff te Leiden, Fr. v: H. van Reyn te Leiderdo Riedel, K. H. Rièl te Le W. van 'tRiet te Alphen C. van 'tRiet te Aarlan mej. C. Rodenburg te R de heeren N. J. J. Rode Roelofarendsveen, J. B. I akkers te Oegstgeest, J- der Reyden te Leiden, J. te Noordwijk, P. J. Rosset Rothert te Leiden, J. P. P te Rijpwetering, H. Reyn Sassenheim, C. de Ru te mej. W. Rutgers te Voor de heeren P. J. de Rijk muiden. V. Rijnbende te A. H. van Schalk te Nit S. B. van Schaik te Le' Schalk te Lisse, A. Sch houdt te Alphen a/d. Rij Schonenberg, I. J. Schc te Katwijk/Zee, H. Schooi te Hillegom, A. L. van te Noordwijkerhout, A, J. vers te Warmond, C. J. te Lisse, de dames H .Si te Leiden, J. E. B. Sir Schoonhoven, de heeren weg te Lisse, mej. M. Slo< Lisse, de heeren P. Sloc Hazerswoude en C. Snnt dekerk a/d. Rijn. AfgeffS „Con Amore" zingt zeiten". Het ls waar wonder, dat het oratori" Jahreszeiten", waarmee a' Jeugdige Haydn in griiW' dom nogmaals zijn roem n( steede tot de meest gis on ken der koorlitteratuur 0e Koor. solisten enan kunnen het hart ophaien looze muzikale verrukkviE*

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2