De aanmeldingsplicht TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Jaargang Dinsdag 22 Juni 1943 No. 25528 ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BEKENDMAKING Zevende en tiende Reg. Infanterie en eerste, vierde, vijfde en achtste Reg. veldartillerie. Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jUITENLAND n in Montenegro vernietigd. ïh weermachtbericht. jierbevel van de Duitsche M maakte gisteren be- het Oostelijke front ver dag kalm. Lichte Duit- jotstrijdkrachten bescho ten nacht van 19 op 20 ad en haven van Jeisk zee van Azof. De lucht- lel opnieuw bewapenings i in het vijandelijke cd aan. In de Kaspische rden twee groote koop hepen in brand rewor- e Algerijnsche kust wer den nacht van 19 op 20 i een vijandelijk convooi pedoboot en acht groote hepen door luchtaanval- zwaar beschadigd, dat men wordt dat verschei- chep- i vernietigd zijn. gtuigen keerden terug. i afgeloopen nacht werd a van Bizerta met bom- i zwaar kaliber bestookt, he bommenwerpers vlo- r de bezette gebieden in festen naar Zuidwest and en wierpen bommen p woonwijken in enkele De bevolking leed ver- tadere vijandelijke vlieg- ondernamen storings- i boven Noord-Duitsch- wierpen enkele bommen e geen noemenswaardige aanrichtten. Boven de gebieden in het Westen Duitsche rijksgebied wer- vijandelijke vliegtuigen loten. bergen van Montenegro Duitsche, Italiaansche, ihe en Kroatische troe- ns gevechten die weken ebben geduurd, sterke ingesloten en vernietigd, rgachtige karakter van d, de ongunstige weers cheden en het wanho- zet van de benden verg de in den strijd gewor- maties groote gevechts- s en harde ontberingen, tmacht, die in een on- optreden zich in de mengde, heeft een jk aandeel aan de suc- operatie. De bloedige van de bandieten zijn Groote hoeveelheden voertuigen en ravitail- oederen werden buitge- aehten over invasie - De «respondent te Berlijn Terwijl uit het kamp van danders van de spil tal ichten worden vernomen rasieve plannen, waarbij in Europa op denvoor- aat, laat Duitschland de volkomen omtrent zijn In het onzekere, al doet imen, dat het intusschen dt. De geheimhouding, ten aanzien van deDuit- nnen in acht wordt ge- b het onderwerp van een ikel in de „Münchener Nachrichten", waarin on- wordt gezegd: op een open slagveld de het beheerscht. haar «pens eerst in den strijd wanneer de verwachte Her binnen haar bereik zoo zullen de geheimen itinentale oorlogvoering pas dan openbaren, wan- .vjjand den strijd aan- 1 hij een beslissing, dan de poging ondernemen teeschen bodem vasten hijgen, daar hij anders te nimmer de asmogend- t hoar positie verdrijven orlog militair op het be- jjl aansturen kan. "-oorlog alleen, zoo oor- blad, kan ondanks alle die hij aanricht en de I nog sterk eenzijdige terop hij gevoerd wordt, tevai tot een dergelijk re- leiden, zelfs dan niet, ook in de toekomst de "li eenzijdig zou kunnen DUIKBOOTSUCCES. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: „Tijdens aanvallen op een krach tig beschermd convooi heeft een van onze duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Argangelo Ciliberti uit Na pels in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een vracht schip tot zinken gebracht en een ander getroffen. Een van onze torpedovliegtuigen heeft vrij zeker een vrachtschip tot zinken ge bracht voor de Tunesische kust. Vliegtuigen van de spil hebben met gunstige resultaten in de ha ven van Bizerta gemeerde vaar tuigen aangevallen. De vijande lijke luchtmacht ondernam aan vallen op de omgeving van Na pels, op Foggia, Spinazzola (Bari), Reggio di Calabria, Villa San Gio vanni, Castel Vetrano, Porto Empedocle. Ligata en Syracuse. 26 vijandelijke vliegtuigen werden in totaal neergehaald: 10 door Ita- liaansch-Duitsche jagers en 16 door de luchtdoelartillerie; 4 daarvan te Foggia, 2 te Reggio di Calabria, 8 te Castel Vetrano, 1 te Miligheddu (Enna) 1 te Porto Empedocle." Als gevolg van de genoemde luchtaanvallen zijn tot nu toe de volgende verliezen onder de bur gerbevolking vastgesteld: 12 doo- den en 56 gewonden te Reggio di Calabria. 5 dooden en 22 gewon den te Syracusa, in totaal 2 doo den en 23 gewonden in de pro vincie Napels en in de andere centra van Sicilië. voeren en de in verhouding tot den inzet steeds hooger en sneller stijgende verhezen zou kunnen dragen. Na betoogd te hebben, dat den luchtoorlog als strategisch strijdmiddel reeds de beslissende kracht ontnomen is, vervolgt het blad: Op den duur zou daaruit weliswaar weer een zelfstandige, dat wil zeggen strategische wer king uit kunnen ontstaan, wan neer daar niet de verbindende en alleszins ondubbelzinnige waar schuwing van Duitschland was, dat ook op dit gevechtsterrein te zijner tijd het juiste met de noo- dige onbarmhartigheid gegeven antwoord zal volgen. Voor het geval, dat de Engel- schen en Amerikanen den lucht oorlog als inleiding tot een inva sie-actie beschouwen en deze ope raties wellicht ook gelijktijdig aan een offensief- der bolsjewisten in het Oosten willen koppelen, mee- nen wij te mogen aannemen, al dus het blad, dat men dan pas goed gelegenheid zal hebben de Europeesche voorbereidingen te leeren kennen en het bewijs voor de waarheid der Duitsche bewe ringen, voor ieder geval van den ontketenden strijd gewapend te zijn. De steeds sterker aan den dag tredende pogingen der An- glo-Amerikaansche mogendheden van den commissaris voor de belangen van de voorm. Ne- derlandsche weermacht. Aan de reserve-officieren van de voormalige Nederlandsche weermacht die zich in krijgsge vangenschap bevinden, zal van den dag van aanvang der krijgs gevangenschap af, bezoldiging worden toegekend, welke volgens de betrekkelijke bezoldigingsrege- len verbonden is aan den laatst- bekleeden rang. Ten einde een regelmatige uit betaling zooveel mogelijk te be vorderen, wordt aan belangheb benden in overweging gegeven vóór hun vertrek aan opgemelden commissaris (Lange Voorhout 7 te 's-Gravenhage) schriftelijk te verzoeken de uitbetaling van hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noe men persoon c.q. met vermelding van hun postrekeningnummer. VERDUISTEREN: van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5 uur De maan kwam heden op te 0.42 uur en ging onder te 10.29 uur. door tendentieuze berichten de aandacht der asmogendheden en der Japanners op bepaalde pun ten te vestigen en het drijfwerk der afweermachine in onrust te houden, wijzen wellicht op een nabijliggend tijdstip voor den in alle toonaarden aangekondigden aanval. Van deze berichten noemt het blad, die over het bezoek van den Engelschen koning aan Noord Afrika, over de reis van den Brit- schen minister van oorlog en zijn collega van luchtvaart naar Al giers, alsmede de berichten van de Britsche ambassade te Ankara over de geheimzinnige voorberei dingen achter de hermetisch ge sloten Turksch-Syrische grens, ge paard gaande met duistere aan duidingen over een aanstaande Balkanactie. Hierin kunnen volgens het blad echte symptomen van drieste ca mouflage manoeuvres worden ge zien. Het artikel wijst er ten slotte op, dat de rond de militaire macht van de spil gegroepeerde kracht van Europa gereed staat, op elk punt de uitdaging aan te nemen. De mijnwerkersstaking in de. Ver. Staten. - De Britsche be richtendienst meldt, dat de ko lenmijnen in de Ver. Staten stil liggen, daar 500.000 mijnwerkers gisteren voor de derde maal in twee maanden tijd het werk hebben neergelegd. Alleen reeds in West-Virginia zijn 117.000 mijnwerkers van de bruinkoolmijnen niet aan het werk gegaan. Uit de staalcentra Alabama en Pennsylvanië wordt vernomen, dat de fabrieken aldaar binnen kort zullen sluiten. Intusschen worden vele bespre kingen gevoerd. - (D.N.B.) AUe manlijke personen, in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek hebben ontvangen of aan hun aanmeldingsplicht b.v. wegens ziekte den 31sten Mei, lsten Juni en 2den Juni niet hebben voldaan, worden hiermede voor de laatste maal uitgenoodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hieronder genoemde data: Donderdag 24 Juni, in Januari tot en met April geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni. in September tot en met Decem ber geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 geborenen, voorzoover zij onderworpen zijn aan den aanmeldingsplicht en dezen om welke reden dan ook niet zijn nagekomen, voor de laatste maal gelegenheid geboden op bovengenoemde data ook aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, die in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uitnoodiging niet of niet naar behooren voldoen, opzet telijk of door nalatigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straffen. Op grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber ln den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge roepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur IN HET „WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT: 1. Het personeel van het 7de Regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 oa op 29 Juni 1943; 2. Het personeel van het 10de Regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 1 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli 1943. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN: 3. Het personeel van het 4de Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 28 Juni 1943 j het personeel van het 5de Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 29 Juni 1943; het personeel van het 1ste Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 1 Juli 1943; het personeel van het 8ste Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 2 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de ln Duitschland werkende „grensgarxgers", voor wie een „Bescheinlgung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewys by hun werkgever of by de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescnelnigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zyn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. by den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelyk uniform, anders burgerklee- ding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookge rei en lepel mede te brengen. De gezameniyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrygesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacnt- befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wyze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelyke pogingen steunen. (Met „kookgerei" wordt bedoeld „etensketeltje"). De slachtoffers der bolsjewisten in Letland Tot 1 Januari 1943 zijn in Letland de volgende cijfers vastgesteld omtrent slachtoffers der bolsjewistische heeerschappy vermoord werden 1488 personen, uit de gevangenissen werden weg gehaald 6182 personen. Tydens, de massale actie van 13 op 14 Juni 1941 werden 15.081 personen weg gevoerd. Tydens de oorlogsver warring zyn 13.077 personen zoek geraakt (op straat of op het werk gearresteerd of meegesleept)In totaal bedraagt het aantal slacht offers dus 35.828 personen. (DJNB) Zware vliegtuigverliezen der Geallieerden. - Volgens voorloo- pige opgaven heeft, naar het D. N. B. verneemt, de Britsche en Amerikaansche luchtmacht door de strijdkrachten der Spil sedert het begin van den oorlog tot 31 Mei 1943 in totaal 18.346 vlieg tuigen verloren. Hiervan werden 14.233 toestellen door Duitsche en 4113 door Italiaansche strijd krachten vernietigd. Bommen op Zwitsersch gebied. In den voorgaanden nacht heb ben Britsche vliegtuigen op ver schillende plaatsen in het Zwit- sersche kanton Thurgau bom men geworpen. In het dorp Kümmershausen werden, naar de bladen melden, 3 personen ge dood en 1 gewond. Te Jonschwil en Haselberg in de nabyheidder hoofdstad van het kanton, Tydens de keuringen der Waf fen-SS en NederL Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftyd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt In rnime mate gezorgd. Zij ontvangen Kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolen toe wy zing enz. zy, die om byzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden In Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden by een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen, die zich by de SS. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrygesteld van den arbeidsinzet Alle verdere inlichtingen wor den tydens de keuringen ver strekt. Frauenfeld, werden brandbom men geworpen, die eenige scha» de veroorzaakten. - (DJWH.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1