ilukfe aanval aan hef Koebanbruggehoofd TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Ie Jaargang Maandag 21 Juni 1943 No. 25527 Duitsche eermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten VERDUISTEREN: BEKENDMAKING Zevende en tiende Reg. Infanterie en eerste, vierde, vijfde en achtste Reg. veldartillerie. Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lerdag deelde het Duitsche rbevel mede n het Noordelijke front van Koebanbruggenhoofd mis- i een nachtelijke aanval van vijandelijke brigades. De twisten leden zware, bloedi- verliezen. De luchtmacht it in de monding van de opnieuw twee koopvaar- >en van resp. 8000 en 3000 tot zinken en beschadigde andere schepen van mid~ ire grootte. het zeegebied van Pantel- troffen snelle Duitsche ge- tsvliegtuigen een transport en een klein oorlogsvaar- met zware bommen, dens gewapende verkenning a den Atlantischen Oceaan een vijandelijk vrachtschip r beschadigd, vijand verloor gisteren m Middellandsche Zeegebied liegtuigen. Een Duitsch jacht tuig keerde niet terug. den luchtaanval in den t van 17 op 18 Juni op de rijnsche haven Djidjeili en, naar thans kon worden testeld, een transportschip 6000 b.r.t. vernietigd en 2 re schepen beschadigd.- Zondag: Plaatselijke aan- u der Sovjets aan het Koe- iruggenhoofd ten Noordoos- van Soemy en in het gebied Kirof werden afgeslagen. In verige sectoren van het Oos- front levendige actie van troepen. are artillerie van het leger okte voor den oorlog be- ijke doelen in Leningrad goede uitwerking. een nieuwen aanval der taacht op scheepsdoelen in mond van de Wolga liepen tom vier vrachtschepen zwa- lomtreffers op, zoodat ver- it kan worden, dat een deel deze schepen vernietigd is. ire Duitsche gevechtsvlieg- :n bestookten industrieën in het vijandelijke achter- Een vliegtuig keerde van vluchten niet terug, iltr che en Italiaansche ge- tsvliegtuigcn wierpen op Je ^installaties van Bizeria en telleria met goed gevolg men. Eenige vijandelijke [tuigen maakten in den af- open nacht storingsvluchten in het Westelijke gebied van Rijk, zonder bommen uit te en. aven de bezette gebieden in Westen werden vier vijan- ike vliegtuigen negrgescho- lelle Duitsche gevechtsvlieg- en bombardeerden in den ht van 19 op 20 Juni afzon- ijke doelen in het gebied Londen en aan de Engel- Zuidoostkust. tor varende eenheden van de toe, het luchtdoelgeschut van pvaardijschepen en de lucnt- lartillerie der marine werden toen 11 en 20 Juni 40 vijan- *jke vliegtuigen neergeschoten '*ee jaar oorlog met Sovjet land. - In een overzicht dat militaire correspondent van D.N.B. geeft van de twee <n oorlog, die thans met Sov- ■Rusland zijn gevoerd, wordt vermeld dat de totale verlie- van de bolsjewisten tot dus- te bedragen ongeveer 5 mil- t gevangenen, minstens *10 tanks, rond 50.000 kanon- en ruim 40.000 vliegtuigen, men daarbij op de gesneu- to en het leger van gewon- aan Sovjetzijde, dan ont- een verlies aan menschen meer dan 20 millioen man. «toriaal verloren de Sovjets 1 gebied, dat viermaal zoo is als het Britsche eiland nuttige agrarische opper de, die voor de bolsjewisten verlies van hun belangrijkste toschuur beteekent. slotbalans van de twee TORPEDOVLIEGTUIG- SUCCESSEN. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Tijdens geslaagde nachtelijke acties langs de kust van Alge rije hebben onze torpedo vliegtui gen een schip van 6000 ton in den grond geboord en een an der schip eveneens van dezelf de tonnage beschadigd. Voor de haven van Pantelleria voor an ker liggende schepen werden gisteren door Duitsche vliegtui gen aangevallen, die een voltref fer plaatsten op een schip van 5000 ton en een torpedojager be schadigden. Op den terugweg werd een vijandelijke bommen werper neergeschoten. Formaties vijandelijke vliegtui gen en afzonderlijke toestellen hebben de stedelijke gebieden en plaatsen op Sardinië, Sicilië, Calabrië en Campania met bommen en mitrailleurvuur be stookt. Tijdens deze aanvallen verloor de vijand 27 vliegtuigen, waarvan 6 bij Trapan! en 4 bij Olbia door het luchtdoelgeschut werden neergeschoten en 17 door jagers van de Spil werden neer gehaald, waarvan 15 boven Sar dinië en twee boven Messina. Eenige leden der bemanningen werden gevangen genomen. En Zondag: Het intensieve verkeer van den vijand op den weg naar Noord-Afrika werd op nieuw door onze formaties tor pedovliegtuigen gehinderd. Zij brachten ter hoogte van Bone een stoomschip van 10.000 ton tot zinken en troffen twee sche pen van te zamen 10.000 ton. Italiaansche en Duitsche bom menwerpers vielen met zichtbare resultaten de havens van Bizerte en Pantelleria aan. De kust strook van Calabrië tusschen Villa san Giovanni en Reggio en de stad Messina werden giste ren door sterke formaties vier motorige vliegtuigen aangevallen Twee toestellen werden nabij Messina neergeschoten door de luchtdoelartillerie en een te Reg gio door onze jachtvliegtuigen, die bovendien een vijandelijk verkenningsvliegtuig boven Sar dinië v -melden. Arbeidsdienstplicht in Italië. - Het Italiaansche ministerie voor de corporaties heeft medege deeld dat de arbeidsdienstplicht is ingevoerd. Alle vrouwen van de lichtingen 1919 tot 1925 en mannen geboren tusschen 1907 en 1925 vallen onder de nieuwe wetten, die den lsten Juli van kracht worden. van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5 uur De maan kwam heden op te 0.02 uur en ging onder te 9.10 uur. jaar oorlog tegen de Sovjet- Unie kan op grond van de laat ste ervaringen vastgesteld wor den. dat het Duitsche Oostelijke front sterk genoeg is om de bolsjewistische overstrooming van Europa te verhinderen, ja, dat het sterk genoeg is en voldoende gunstige uitgangsstellingen heeft om in verdere ontwikkeling van zijn offensieve traditie de met Duitsche grondigheid voorberei de plannen te verwezenlijken. Een vergelijking tusschen 1918 en 1943. - Het ten einde loopen van het vierde oorlogsjaar is voor een militairen medewerker van de „Berliner Börsenzeitung" aan leiding vergelijkingen te maken tusschen het vierde oorlogsjaar van den eersten en van den tweeden wereldoorlog. Hfj schrijft o.a.: Men behoeft slechts een oude frontkaart van toen te leg gen naast een nieuwe kaart van Europa om met een oogopslag te zien, dat 1918 en 1943 in het In mjjn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nedcrlandsche weermacht in krijgsgevan genschap teruggebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mij ter aanmelding opgeroepen personen bij niet-aanmel- ding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergis sing. Ik wijs met nadruk op het volgende: wie zich niet aanmeldt overtreedt mjjn be vel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgs raad te verantwoorden we gens militaire ongehoor zaamheid, w'aarop volgens het Duitsche militaire straf wetboek de zwaarste straf fen staan De YVehrmachtsbefelhs- haber in den Niederlanden, FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. geheel niet ernstig vergeleken kunnen worden. Want wat ons juist in het jaar 1918 niet meer gelukte, dat is onze weermacht reeds in 1940 gelukt: Engeland en Er ankrijk zijn gescheiden. Frankrijk is volkomen ter aarde geworpen en nauwelijks een jaar later was ook de laatste Brit de finitief van Europeeschen bo dem verdreven. Sedert Mei 1941 is er in dit Europa geen enkele plaats, laat staan een haver, waar de Amerikanen zooals toen aan land zouden kunnen gaan. Ook de gebeurtenissen in Afrika hebben daaraan niet het gering ste veranderd. Wanneer men de militaire zijde van* den huidigen toestand en die van toen nader beschouwt, dan blijkt, dat het Westelijke front destijds nauwelijks meer dan holen in den grond was, terwijl thans de havens, kusten en eilanden van bijna geheel Europa in ons bezit zijn en ver anderd zijn in stalen vestingge- bieden. Destijds uitgeputte troe pen en nauwelijks voidoende re serves, thans overal frissche uitgeruste formaties, die boven dien in de moeilijkste afweerge- vechten ervaren en beproefd zijn Destijds het Westelijke front in Vlaanderen en Noord-Frankrijk, de gevaarlijke flankbedreiging van Saloniki, het front in Op- per-Italië, thans slechts een en- lifc. front in het Oosten zeer ver naar voren geschoven. Vooral van den troep uit gezien kun nen de toestand, de stemming en de gevechtskracht van 1943 en 1918 in het geheel niet vergele ken woeden. vtat dc bewapening en uitrus- tii r van het Duitsche leger van toen en heden aangaat, steeds gemeten naar den vijand, hadden de vijanden destijds reeds een geweldig pantserwapen op Noord Franschen oodem staan, terwijl wij geen noemenswaardig wapen bezaten. Thans overal gemotori seerde reserves op elk mogelijk oorlogstooneel in Europa, die snel naar iedere bedreigde plaats kunnen worden overgebracht. Destijds weinig begrip voor de technische kanten van den oor log bij de verantwoordelijke in stanties, thans de-opperste Duit sche leiding vervuld van steeds nieuwe baanbrekende gedachten op oorlogstechnisch gebied en organisatoren als Spear, militai re deskundige adviseurs als kolo nel-generaal Guderian, de schep per van het operatieve pantser wapen, naast haar. Zij waarbor gen, dat wij elke poging tot in vasie in Europa met het pant serwapen zullen neerslaan. Zoo doende beschikken de Engel- schen en Amerikanen over slechts een enkel aanvalsmiddel tegen Europa, hun bomaanval len. Omtrent de toekomstige ge vechten schrijft de militaire me dewerker: Op grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge roepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier- van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur IN HET „WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT 1. Het personeel van het 7de Regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 O'S op 29 Juni 1943; 2. Het personeel van het 10de Regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 1 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli 1943. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN: 3. Het personeel van het 4de Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 28 Juni 1943; het personeel van het 5de Regiment Veldartillerie en zijn Oorlogs onderdeelen op 29 Juni 1943; het personeel van het 1ste Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 1 Juli 1943; het personeel van het 8ste Regiment Veldartillerie en zjjn oorlogs onderdeelen op 2 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en by de aanmelding toónen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten meiden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkiee- ding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookge rei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Me» 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door da Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacnt- befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. (Met „kookgerei" wordt bedoeld „etensketeltje"). Den Duitschcn soldaat en zijn bondgenooten is het duidelijk, dat zij wellicht de zwaarste gevech ten zullen moeten doorstaan, doch zij zijn daarvoor uitgerust en voorbereid als nooit en zullen zich niet laten verrassen. De tegenaanval van de geal lieerden in den zomer van 1918 was gemakkelijk. Doch de aan val der Engeischen en Amerika nen tegen do reusachtige kamp vesting Europa zal moeilijk, duur en oloedig woiden. In de komende weken en maan den kunnen den vijand nog vele verrassingen bereid worden. We zullen dan nieuwe wapens, nog krach'iger reserve en nog effec tiever oorlogsmiddelen hebben. Het L>uiJ.sche leger staat, even als d9 luchtmacht en marine ge- ree.J. Dr. Göbbels te Bochum. Tij dens zijn reis door de gebieden in het Westen, die door den lucht oorlog bedreigd worden, heeft rijksminister dr. Göbbels ook een bezoek gebracht aan Bochum, waar hij zich ken overtuigen van de snelle vorderingen van de door de getroffen bevolking ge troffen maatregelen. Evenals in alle andere plaatsen in den gouw Rheinland-Westfalen kwam dr. Göbbels sterk onder den indruk van den herolekea geest en de onbuigzame houding van de bevolking onder de zware lasten van de vijandelijke luchtterreur. (DJ43.) Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en NederL Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 Jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt In rnime mate gezorgd, zy ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolentoewüzing enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten blijven, bunnen zich aan melden by een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen, die zich by de SS. of het Ned. Legioen vrüwillig melden, worden tydens den duur van hun verbin tenis vrygesteld van den arbeidsinzet Alle verdere inlichtingen wor den tydens de keuringen ver strekt. Soebhas Chandra Bose In Japan. - De voorvechter voor de vrijheid en onafhankelijkheid van Indië, Soebhas Chandra Bose, die voor kort nog ia Duitschland vertoefde, is thans in Tokio aangekomen, waar hij door Tojo is ontvangen. Voor vertegenwoordlg«»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1