EN BLOEDIGE AFREKENING ste Jaargang Zaterdag 19 Juni 1943 No. 25526 >de van dr. Göbbels. BEKENDMAKINGEN. Jongens naar een weersportkamp. VAN KLEFFENS EN HET IMPERIALISME. VERDUISTEREN: Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. GEMENGD NIEUWS EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN pjsminister dr. Göbbels heeft lens een rouwplechtigheid r de slachtoffers van de Brit- luchtterreur in de Stadt- le te Elberfeld een groote j gehouden. Als gemachtigde den Führer en van het ge le Duitsche volk nam hij af- >id van de gevallenen van ppertal en bracht hierbij de jelens van rouw en van trot- verbetenheid tot uitdruk- die dezer dagen de harten alle Duitschers vervullen. polgens verklaarde dr. Göb- dat de bevolking van de r den luchtoorlog getroffen fincies haar zwaren strijd ii alleen, noch op een verlo- post strijdt en zeide o.a. het ende ït trotsche bewondering Kijkt natie naar het koppige vol- ien van dit deel van ons. bij de vijandelijke luchtter- die weliswaar steden en )'en in puin kan leggen, doch it echter de harten van de ischen kan breken. Wanneer rijand huizen en woningen in ihoopen verandert, dan kan bevolking er van overtuigd zijn het geheele Duitsche volk na behalen van de overwinning geweldige materieele kracht concentreeren om de ver- de dorpen en steden in deze rtncies mooier dan ooit weer te bouwen. ij weten allen waarom het in in oorlog gaat. De vijand It het ons zelf dikwijls ge- E in het gezicht geschreeuwd, hij ons, wanneer wij zwak en zijn, een vrede zon op- n, waarmede vergeleken de g slechts als een ware wel beschouwd kan worden. Te- ver een dergelijke lage po- om het grootste en meest sche cultuurvolk der aarde te roeien verheft zich in ge in eenheid de Duitsche natie, k aan wapens doch ook sterk mannen-, vrouwen- en kin- tarten. let een moreele houding zon- weerga zet zij zich in de tincies, die de vijand tot het ie doel van zijn arglistige |schen wil maken, schrap te- de laffe bedreiging van haar (male eer, eenheid en stand- igheid. Onze dooden zijnon- getuigen. Tegenover hen al- voelen wij ons verplicht, s zal de dag komen, waarop ons wreken kunnen en zul- DE AANKLAGER. sta hier als aanklager voor openbare meening der we lk dien een aanklacht in n een vijand, die zich met wreede luchtterreur niets ers ten doel heeft gesteld dan weerlooze burgerbevolking te den en haar te bedelven on leed, wreedheid, srhart en 1 om haar zoodoende tot ver- aan haar nationale zaak te egen. Een dergelijke poging nooit gelukken. Maar door laffe onmenschelijke daad de nationale faam der vol- eeuwig met schande overla- zijn, welker regeeringen tot ïljjke verwerpelijke en ge le middelen grijpen om oor- te voeren tegen vrouwen, aards en kinderen. De vijand i zeer goed, dat de schade, hij ons in onze bewapenings- oorlogs-industrie kan toe fen, slechts van zeer be- selijke waarde is. Daarom is hem ook heelemaal niet te t Het is hem vooral er om toen, om de weerlooze bur- «'olking te kwellen, dooden ■fff te zaaien in haar hui- en woningen en daardoor te hten het Duitsche oorlogs- W te breken. Hierin ziet hij 'aatsten uitweg van zijn oor- Mng, die overigens geen egen biedt. Talrijke vermoor fouwerl, grijsaards en kinde- getuigen tegen de Anglo- -itoaansche plutocratieën. Zij met mij een aanklacht in een oorlogvoering, die spot met iedere menschelijkheid ende puinhoopen van de ontelbare vernielde scholen, ziekenhuizen, kerkenen cultuurmonumenten in de door den luchtoorlog bedreig de gebieden, zijn evenveel stom me aanklachten en spreken voor de geheele wereld een vonnis uit over een oorlogvoering, die zich aan dergelijke misdaden schuldig gemaakt heeft. Het baat den vijand niet, wan neer hij thans, volgens de oude beproefde methode, van zijn joodsche adviseurs achter de schermen den aanvaller met zijn eigen wapens probeert aan te vallen en van aangeklaagden aanklagers en van aanklagers aangeklaagden probeert te ma ken. De schuld aan den lucht oorlog tegen de burgerbevolking ligt ondubbelzinnig bij de Wes telijke plutocratieën. Hiervan kan de vijandelijke oorlogvoering zich nóóit meer vrijpleiten. CYNISCHE BEKENTENIS. In de zieke hersens van de plu tocratische wereldvemielers is deze soort van luchtterreur ge boren. De Führer heeft niets on beproefd gelaten om den oorlog te vermijden, en toen hij ons op gedrongen werd, hem ten min ste een humanen vorm te geven. Vooral Engeland heeft al deze pogingen in den wind geslagen. Van den kindermoord in Frei burg op 10 Mei 1940 tot op, den dag van vandaag getuigt een lange keten van smart en diep- sten menschelijken nood in alle door den Britsch-Amerikaan- schen bommenoorlog geteisterde steden tegen Engeland en Ame rika en hun laffe en wreede plu tocratische leidersklassen. De eene geeft zijn schuld in een on bewaakt oogenblik ook openlijk toe. In cynische openhartigheid zeide onlangs een officieele woordvoerder van de Engelsche radio: „Men betrapt zich er steeds weer op, dat men zich verheugt, wanneer mannen, vrou wen en kinderen gedwongen wor den zoo verschrikkelijk te lijden". Het is gelijk te stellen met een directen oproep tot moord op Duitsche vrQUwen en kinderen, wanneer reeds lang voordien een Britsch persbureau schrijft: „Be gin om Godswil eindelijk eens met het opruimen der Duitsche burgerbevolking, want het is be wezen, dat dit de eenige weg is om haar moreel te breken". Zelfs de Engelsche Kerk ver klaarde nog onlangs naar aan leiding hiervan: „Wij kunnen met de beweging om de lucht aanvallen op steden te staken omdat daarbij burgers gedood worden, ,niet sympathiseeren. Voor de bommenwerpers zijn wij allen gelijk. De bommen maken geen verschil tusschen mannen, vrouwen en kinderen." DE VERGELDING. Het is overigens geen gewoon te om bij open graven woorden van haat te spreken. De dood heeft elders meestal behalve het leed, dat hij brengt, iets dat ver zoent in zich. In dit geval ech ter schreeuwt hij om vergelding. Want de dooden, die wij van daag plechtig gedenken, zijn het slachtoffer geworden van een koel berekenend cynisme van den'vijand. Dit cynisme zal eerst dan verdwijnen, wanneer het door smartelijke, steeds weer herhaalde tegenslagen terneer geslagen wordt. Het Duitsche volk legt door mijn mond aan onze dooden de gelofte af, dat wij hun offers in dezen geest begrijpen en dat zij derhalve ook niet vergeefs zijn gebracht, eens zal het uur ko men, wanneer wij terreur door contra-terreur breken. De vijand stapelt daden van geweld op da den van geweld en maakt_ zoo doende een bloedige rekening op, die op zekeren dag verrekend moet worden. Ontelbare arbei ders, ingenieurs en constructeurs zijn bezig om zoo snel mogelijk dezen dag te verwezenlijken. Ik weet-, dat het Duitsche volk de zen dag met een brandend on- OOK VERLOFGANGERS MOETEN ZICH MELDEN. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden maakt bekend, zulks ten einde misverstand te voorkomen, dat, waar in de betr. bekendmakingen voor terugvoe ring in krijgsgevangenschap wordt gesproken van „in werkelijken mi litairen dienst zijnde reserve officieren en dienstplichtigen (c.q. reserveplichtigen)" daaronder ook worden begrepen de militairen, die in het genot waren van weer- machtsindustrieverlof, studiever lof, zakenverlof, ziekteverlof, ver lof in afwachting van ontslag of ander bijzonder verlof. BEKENDMAKING VAN DEN COMMISSARIS VOOR DE BELANGEN VAN DE V.M. NEDERLANDSCHE WEERMACHT. Aan de reserve-officieren van de voormalige Nederlandsche weermacht, die zich in krijgsge vangenschap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krijgs gevangenschap af, bezoldiging worden toegekend, welke volgens de betrekkelijke bezoldigingsre gelingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige uit betaling zooveel mogelijk te be vorderen, wordt aan belangheb benden in overweging gegeven vóór hun vertrek aan opgemel- den commissaris (Lange Voor hout 7 te 's-Gravenhage) schrif telijk te verzoeken de uitbeta ling van hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noemen persoon c.q. met vermelding vah hun postre keningnummer. Binnenkort zal wederom een nieuw contingent Ne derlandsche jongens van 16- 18 jaar vertrekken naar een der weersportkampen in Duitschland, waaraan jon gens uit zes verschillende landen deelnemen. Liefheb bers voor deze kampen kun nen zich nog melden bij een der gewestkwartieren van den Jeugdstorm of aan het adres Koningslaan 9 te Utrecht. Zooals bekend moeten werkgevers en scho len vrijgeven voor deze kampen, terwijl werkgevers loon moeten doorbetalen en het verblijf in een weer sportkamp niet als vacan- tle mag worden aangere kend. geduld verwacht. In onze harten heeft de vijand in onuitwisch- bare letters een schuldbekentenis geschreven, die hem op zekeren dag als tegenrekening en motier voor ons handelen zal worden voorgelegd. - (D.N.B.) Nieuwe onder-koning vanBritsch- Indië Veldmaarschalk Wavell is benoemd tot onderkoning van Br.-Indië. Generaal Auchinleck volgt Wavell op als opperbevel hebber in Br.-Indië (D.N.B.). Rede van Sauckel In een Zuidwest-Duitsch grootbedrijf heeft rijksstadhouder Sauckel het woord gevoerd voor een bijeen komst van hoofd- en handarbei ders. Hij zeide o.m.: Tegenwoor dig werkt geheel Europa in Duitschland. Het tegenwoordige Duitschland is niet te vergelijken met het keizerlijke Duitschland van den eersten wereldoorlog. Zon der den vijanden aanwijzingen te geven kan ven-aden worden, dat van Duitsche zijde nog menige verrassing van den onplezierigsten aard voor de tegenstanders te verwachten is. Dit ééne kan met volle openbaarheid vastgesteld worden: Duitschland zal nooit capituleeren. Duitschland heeft alle mogelijk heden tot bevechting van de over winning in handen. Deze moge lijkheden zijn zoo geweldig, dat het den oorlog in het geheel niet verliezen kan. De totale arbeids inzet heeft nooit bevroede reser- XTJET te Beiroet verschij j II nende blad „La Syrië et JL x 1 Orient" publiceert een artikei, ,vaarin de open brief, die de „Minister van Buitenlandsche Zaken" der geëmigreerde „Ne derlandsche regiering", Van Klef- fens, in de „iimes" heeft gepu bliceerd, wordt besproken. In dit artikel wordt gezegd, dat deze Ne derlander zijn groote bezorgdheid om het lot der wereld na de zege praalde!-„Vereenigde Naties" heeft geuit. In het bijzonder heeft hij zich gekant tegen de in Engeland en Amerika algemeen verspreide opvatting, volgens dewelke alle problemen van wereld-politieken aard uitsluitend door de groote mogendheden Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten van Ame rika, de Unie der Sovjet-Repu blieken en Tsjoengking-China op gelost zullen worden. De „Mini ster van Buitenlandsche Zaken" verwerpt deze opvatting als zijnde een anachronistisch vergrijp tegen het „Ideaal der Democratie" vol gens hetwelk iedere kleine staat dezelfde rechten ter zelfbestem ming zou bezitten als een groote mogendheid. Als voorbeeld van een dergelij- ken staat haalt Van Kleffens na tuurlijk Nederland aan, dat met zijn negen millioen inwoners on mogelijk aan de willekeurige be slissingen van vier vreemde mo- gendheden evergeleverd zou kun nen worden. De te zijner tijd door hem gedane concessies mochten niet tot basis van een eenzijdlgen rechtstoestand gemaakt worden, waarbij Nederland alleen het kind van de rekening zou worden. Van Kleffens legt in zijn klaagbrief een merkwaardig mengsel van naïveteit en aanmatiging aan den dag. Hij getuigt reeds van een redelijke dosis van zelfverheerljj- kende verblinding, indien hij na de ervaringen, die de geëmigreerde Poolsche regeering heeft moeten opdoen, nog steeds vast houdt aan het door de plutocraten en bolsjewisten reeds sedert lang verworpen Atlantisch handvest. Arme kerel, die nog maar steeds niet kan begrijpen, dat het Atlan tisch handvest slechts een waar deloos vodje papier ls geworden, dat toendertijd echter een lokmid del der plutocraten is geweest, waardoor juist typen als Van Kleffens zich hebben laten „van gen". Zij zijn „gevangen" en daarmede heeft het lokmiddel zijn dienst gedaan. Slechts verdwaas den kunnen zich nog op dat thans waardeloos geworden vodje papier beroepen. Een dergelijk wereldbedrog was slechts uitvoerbaar door het Im perialistische wereldjodendom. Dit jodendom streefde en streeft nog altijd naar de wereldheerschappij. Om dat doel te bereiken heeft het vazallen noodig, die bereid zijn van heden- en morgenavond 22.15 uur tot morgen- en Maandagochtend 5.15 urn- De maan ging heden onder te 6.45 uur en komt op te 23.14 uur, waarna zp morgenochtend om 7.54 uur weer onder gaat. ves aan den dag gebracht en wordt nog voortdurend uitgebreid en verdiept. Driemaal zooveel arbei dende menschen werken thans, vergeleken met den eersten we reldoorlog, in Duitschland. Geheel afgezien van de ter aanvulling ter beschikking staande bezette ge bieden, welker procentueele aan deel aan de arbeids- en productie opbrengst vele malen grooter is dan vroeger. Naast alle andere militaire en economische voordee- len heeft Duitschland echter ook nog betere zenuwen, die beslissend zijn voor de overwinning. Rijksstadhouder Sauckel besloot zijn uiteenzettingen met een be roep op de arbeidenden om ook verder, geloovende aan de Duit sche eindoverwinning, het uiterste te geven aan plichtsbetrachting en werklust. (D.N.B.). Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en NederL Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolentoewözing enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden bp een der in Nederland gevestigde SS-onderdeeien. Dege nen, die zich by de SS. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrqgesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tydens de keuringen ver strekt. voor him heeren en meesters de harde noten te kraken. Wat zou er van die wereldheer schappij terechtkomen, wanneer elk klein staatje nog een woordje mee zou kunnen spreken bij groote, wereldpolitieke beslissin gen! Daarom werden in de vre destraktaten van 1918, ware mee sterwerken van joodsche geslepen heid, geen bepalingen opgenomen, die de kleine staten konden be schermen. Integendeel, alle kleine volleeren werden genadeloos over geleverd aan den willekeur der verjoodschte, dicteerende mogend heden. Het is meer dan voldoende be kend, welke jammerlijke rol de kleine naties In den Volkerenbond z.g. gespeeld hebben, hoe zij zelfs niet mochten deelnemen aan zit tingen, waarop het toekomstige lot van Europa beslist werd. De Volkerenbond was een maaksel van joden en vrijmetselaars en werd spoedig de wipplank der Anglo-joodsche agitatie en een willoos werktuig in de handen der joodsche speculanten in Downing- street en aan de beurs der Lon- densche City. Drankdiefstal opgehelderd. - De recherche te Hilversum ls er in geslaagd na een onderzoek, dat geruimen tijd In beslag nam daders en buit op te sporen van de brutale inbraak, welke eeni- gen tijd geleden aldaar werd ge pleegd en waarbij uit een opslag plaats aan de oude haven ten nadeele van hotel „Gooiland'- een party van ruim duizend fles- schen drank werd gestolen. Al lereerst werd een 53-jarige ex pediteur uit Loosjlrecht ingeslo ten, die een deel van de partij In zijn bezit had gehad. Dit ge deelte werd in beslag genomen. Voorts werd een 5-tal Hilver summers, drie chauffeurs en twee transportarbeiders, gearres teerd, die de flessche'n hadden gestolen en met een vrachtauto vervoerd. Het overige gedeelte van den buit is in en café te Utrecht opgespoord en in beslag genomen. Twee jongens door locomotief gegrepen en gedood. - Op den gevaarlijken onbewaakten over weg nabij het station Emmen (Dr.) is een vreeseiyk ongeluk gebeurd, dat aan twee leerlingen van de' ambachtsschool te Em men het leven heeft gekost. Twee jongens, de 15-jarige H. Gerdes en de 15-jarige J. H. Toebin, beiden wonende te Ber- geroosterveld, reden samen op een fiets. Zij moeten niet goed opgelet hebben, want ze geraak ten met fiets en al onder een rangeerenden locomotief. De jongens werden ongeveer honderd meter meegesleurd. Da machine moest opgevijzeld wor den om de slachtoffers te bevrij den. Dokter Post uit Emmen, die zeer spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constatee- ren. Den machinist tref» geen schuld.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1