Keuringen voor de Waffen-S.S. het Legioen en de Landwacht Vrijdag 18 Juni 1940 No. 2552? BUITENLAND s terreur-aanvallen op Duitschland. DE STEM DER SS. «Van spreken en zwijgen" BINNENLAND Bon 26 is geldig. Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. BEKENDMAKINGEN. VERDUISTEREN: .EIDSCH® DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN militaire correspondent van DJJ.B. schrijft, naar aanlei- ran den door de Engelschen uerikanen in den nacht van g op Donderdag onder- n terreuraanval op Keulen, ügemeene beschouwing over uchtoffensief der Engelschen merikanen tegen West-Duit steden. Hij schrijft: Londen jashington verkondigen van ot tijd steeds weer de bewe- dat zij door zgn. succesvolle aanvallen op Duitsc'ne in- iecentra, vooral in het Roer- d, het oorlogspotentieel van )uitsche Rijk reeds merkbare b hebben toegebracht. Het de moeite om eens na te wat van deze bewering waar :n reis door de getroffen ge- n bewijst allereerst, dat de ielijke bommenwerpers bijna litend woonwijken en cul- nonumenten tot doel hebben sen en dat daar, waar wer- eens bommen terechtkwa- op industrieele bedrijven, het Weet niet bereikt werd. om- iiet niet bereikt kon worden, ailitaire instanties verstrek- m begrijpelijke redenen gee- I inlichtingen over de werke- schade die de vijand door zijn oorlog heeft kunnen aan- en. Doch uit de verschillende caties in de dagbladen en jdschriften zijn toch verhel de feiten te halen. Zoo men hierin, dat de organi- van de Duitsche bewape- industrie van oudsher van oneentratie juist van de wa- en munitiefabriken, d.w.z. et oprichten van mammoet en. heeft afgezien. De ra- werkende middelgroote en bedrijven liggen over het le Rijk verspreid en loopen ende weinig gevaar. Door :1 van een groot spreidsy- is het mogelijk de tijdelijk allen productie van enkele ven over andere fabrieken vdeelen, zoodat ten slotte geen ictievermindering ontstaat, toote bedrijven van de béwa- Ssindustrie liggen bovendien ierborgen, dat zij vanuit de niet ontdekt kunnen wor- Zij werken in gebieden, die de Anglo-Amerikaansche «en zoo goed als onbereik- zun. De keuze der plaatsen de nieuwe bewapeningsbe- :n kon vooral na de uitbrei- van liet Duitsche machts- d nog meer rekening hou- met het gevaar vanuit de zoodat alle nieuwe be- m en het grootste deel van iide oorlogsindustriebedrijven doel meer bieden voorlucht- allen. Niet te ontkennen is feit, dat b.v. de steenkool- trie en bepaalde fasen van fare industrie aan een vaste s gebonden zijn. Doch de fooi-industrie als zoodanig, aar het delven volledig onder grond geschiedt, bijna geheel voor aanvallen vanuit de en de Duitsche zware in- ie heeft bepaalde veiligheids regelen genomen, waardoor uitwerking van vijandelijke Aanvallen zeer aanzienlijk Itverminderd. Uit alles blijkt, ie objecten, die te lijden heb ban de Anglo-Amerikaansche ®r niet bestaan uit militaire n, bewapeningsbedrijven, pro- ewerkplaatsen enz., doch uit •bevolkte streken in het Wes- Tan het Duitsche Rijk. Het van den vijand is dus, het fondsvermogen van de be ng te breken, om hierdoor üinste in een deel van Duitsch een negatieve stemming te Wzaken. Doch reeds nu kan rt worden, dat ook dit doel den vijand onbereikbaar is, jde houding van de bevolking gebombardeerde gebieden 'Jen iederen twijfel verheven. belangwekkend te zien, luist de menschen in deze •®-zones hun geboortegrond 'ttkpiaatsen niet willen ver- Ij hoewel zij daartoe in staat !|d worden. Echter op grond ue jongste ervaringen zijn Luistert op Zondag 20 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. On derwerp: „De vlag op het Al cazar". ook bijzondere voorzorgsmaatre gelen genomen om deze bevolking te beschermen. Deze hebben ten doel, weerstandsvermogen physiek, zoowel als psyghisch nog te ver- hoogen. Uit een onderzoek van alle factoren blijkt, dat de uit werking van de vijandelijke bom aanvallen op bewapeningscentra een andere is dan de Engelschen en Amerikanen vermoeden. Het aantal vernielde kerken in Italië. - Van officieele Italiaan- sche zijde wordt een lijst gepu bliceerd van de totdusver door vijandelijke bomaanvallen ver woeste kerken in Italië. In totaal zijn 120 kerken, waar onder 29 alleen in Genua, 22 in Napels, 27 in Palermo, 24 in Tu rijn, 5 in Catania, 5 in Milaan, 2 in Brindisi. 2 in Messina. 2 in Savona, 1 in Civita Vecchia en 1 in Trapani verwoest. (D.N.B.) Horthy 75 jaar. - Hongarije's rijksbestuurder von Horthy viert heden zijn 75sten verjaardag. Op zijn persoonlijk verlangen zal iedere officieele plechtigheid ach terwege blijven. De gelukwen- schen der natie zal minister president von Kallay aanbieden in een radiotoespraak. De garni zoenen van het Honvedleger houden eenvoudige militaire plechtigheden. De Führer zond een hartelijk gelukwenschtelegram. - (D.N.B.) De Britsche communisten. - Naar Exchange Telegraph uit Londen meldt, h.eeft de voorzit ter van de communistische par tij, een door den partijraad goed gekeurde verklaring afgelegd waarin O.a. wordt gezegd: „wij betreuren het, dat de Labour- partij ons verzoek tot fusie ver werpt. Ondanks deze afwijzing zijn de Engelsche communisten ook verder bereid met de La- bour-partij samen te werken en onderhandelingen met haar be stuur te voeren." - (D.N.B.). In een artikel van dr. Göbbels in „Das Reich" onder het op schrift „Van spreken en zwij gen" wijst deze op de noodzake lijkheid in den oorlog vaak po sitieve factoren te verzwijgen in het belang van het behalen van de overwinning. Onder omstan digheden zouden latere maatre gelen tegen de Britsche lucht- terreur een groot deel van hun uitwerking verliezen wanneer ze te vroeg werden aangekondigd. Vooral op die tijdstippen van den oorlog, waarop bepaalde fa zen worden afgesloten en nieu we ingeleid, is zwijgen geboden. Men moet bedenken, dat de vijand overal meeluistert. De door rijksminister Speer in zijn verslag over de Duitsche wapenproductie gegeven cijfers waren om begrijpelijke redenen slechts verhoudingsgetallen en geen absolute. Deze laatste zou den ongetwijfeld nog overtuigen der werken dan de gegeven cij fers hebben gedaan. Want er is nog een groot aantal geluk kige en gunstige omstandighe den, waarvan Duitschland in zijn voordeel gebruik kan maken, zonder dat daarover openlijk ge sproken kan worden. Bij de beoordeeling van den huidigen toestand moet ook nog rekening gehouden worden met een psychologischen factor, n.l. het feit, dat Duitschland tot September 1941 gewoon was el- ken veldtocht, waarmede begon nen werd. in betrekkelijk korten tijd te beëindigen. Dit heeft niet alleen de Duitsche doch ook de niet-Duitsche openbare meening verwend. Zou de Duitsche oor logsleiding de tot nu toe behaal de militaire successen, die den grondslag vormen van Duitsch- lands beslist gewaarborgde oor logspositie, over vier oorlogsja ren hebben verdeeld, dan zou den deze thans als het grootste wonder van de modernste krijgs geschiedenis worden beschouwd. Het is natuurlijk van buitenge woon materieel voordeel, dat ze eerder werden behaald, daar zij mllieleden, dutic der ■inleiding, extra le vensmiddelen enz. De aandacht wordt er op ge vestigd. dat vobr de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te loen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- on in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen ach ook degenen melden, die ot de Germaansche SS in Ne erland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, >e aanmeldingsplichtig zijn voor «en arbeidsinzet, kunnen zich 7 veneens op een der keurlngs- lagen aanmelden en worden ge- lurende hun verbintenis van der» rbeidsinzet vrijgesteld. 19 Juni 9-12 uur, Venlo, Deut- 'ches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 9-12 uur. Arnhem, café Royal". 20 Juni 15-18 uur, Hengelo, café „Modern". Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur, Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur. Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur, Leeuwarden, Huls Schaaf. Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager, Leusder weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Duitschland in staat hebben ge steld zijn oorlogspotentieel reeds tijdig te vergrooten en den ko menden materiaal-stormloop uit het Westen met kalmer gelaten heid tegemoet te zien. Bij een zoo ingrijpend materieel oorlogs voordeel kan men wel een psy chologisch nadeel op den koop toe nemen. Over het geheel ge nomen is Duitschland echter ook in dit geval de absolute winnaar. (D.N.B.) De algemeene dienstplicht in Engeland. - In een rede te Li verpool over naoorlogsche pro blemen heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, de minis ter zonder portefeuille sir Wil liam Jowitt verklaard niet te ge- looven, dat de Engelsche regee ring, alvorens zij duidelijker kan zien hoe de toekomst zal wor den, in staat zal zijn den alge- meenen dienstplicht op een of andere wijze op te heffen. Hij is van meening, dat Engeland ten minste nog eenigen tijd na den oorlog over vrij omvangrijke strijdkrachten moet kunnen be schikken. - (D.N.B.) Bij onze Vrijwilligers. Een melding wordt overgebracht SS PK Ahrens-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, ln den Leeftijd van 17-45 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bi) de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te wor den. B 9 de ondersoek In ge n worden ook alle gevraagde Inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging dor f a - Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, be schuit, aardappelen en tabak (naar keuze) zijn de bonnen 26 aangewezen. Voorts is voor de periode van 13 Juni t/m. 10 Juli bon 589 al gemeen aangewezen voor 1 rant soen vervangingsmiddelen. Slachtoffer van politieken moord ter aarde besteld Op het RJK. kerkhof te Zwolle is het stoffe lijk overschot van den aannemer Koopman ter aarde besteld, die op 18 Mei jl. op beestachtige wijze door politieke tegenstanders onder Heino werd vermoord. Er bestond voor deze begrafenis veel belangstelling. Langs den weg sloegen talrijke toeschouwers het voorbijtrekken gade van den stoet, waarin o.a. meemarcheer- dende heer Schweitzer als plaatsvervanger van den Beauf- tragte voor Overijsel, Kreisinspek- tor Rölich uit Hengelo, de ge machtigde van den Leider, Jager, uit Holten, districts-, kring- en groepsfunctionarissen, mannelijke en vrouwelijke leden der N.S.B. in uniform. Aan het graf heeft de gemach tigde van den Leider, de heer Jager het woord gevoerd. Zooals reeds vele malen eerder heeft zich vanmiddag een lange, plechtige stoet door de straten bewogen, zoo zeide hij. Ditmaal te Zwolle, om een goed nationaal-socialist, een goed kameraad, die door moordenaarshanden viel en op af schuwelijke wijze werd afgemaakt, naar zijn laatste rustplaats te brengen. Wij staan thans om u heen, kameraad Koopman, ver bolgen en verbeten op hen, die het durfden wagen zich te ver grijpen aan een goed huisvader. Het is de onderwereld, die zulks deed, aangezet door menschen, die er steeds weer in slagen op den achtergrond te blijven. Het is een symptoom van dezen tijd, dat het kwaad het goede tracht te ver dringen en het is een klein deel van ons volk, dat hierbij een lei dende rol vervult, n.l. het intel lect en de geestelijkheid. Beide zyn er steeds weer op uit men schen te zoeken, die bereid zijn zich te vergrijpen aan het beste bloed, dat een volk geven kan. Gelooft niet, dat de moordenaars de eigenlijke daders zijn. Neen, het is dat kleine volksdeel, dat specu leert op het ploertendom om daden als deze te laten volvoeren, daar mede trachtend de komst van het goede te weerhouden. Spreker waarschuwde er tegen de nieüwe orde te blijven terro- riseeren. Wij zullen, zoo zeide hij, dan terreur met terreur wreken. Tot slot richtte spreker zich tot de zwaargetroffen familie, die hij allen mogelijken materieelen steun toezegde, terwijl hij namens den Leider zeide te verwachten, dat zij sterk zal zijn om het verlies van den man en vader te dragen. Tgdens de keuringen der Waf fen-SS en NederL Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt ln ruime mate gezorgd. Zy ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolentoewijzing enz. Zy, die om bqzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten bljjven, kunnen zich aan melden by een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen, die zich bij de SS. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrygesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. OOK VERLOFGANGERS MOETEN ZICH MELDEN. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden maakt bekend, zulks ten einde misverstand te voorkomen, dat, waar in de betr. bekendmakingen voor terugvoe ring in krijgsgevangenschap wordt gesproken van .,in werkelijken mi litairen dienst zijnde reserve officieren en dienstplichtigen (c.q. reserveplichtigen)daaronder ook worden begrepen de militairen, die in het genot waren van weer- machtsindustrieverlof studiever lof. zakenverlof, ziekteverlof, ver lof in afwaching van ontslag of ander bijzonder verlof. BEKENDMAKING VAN DEN COMMISSARIS VOOR DE BELANGEN VAN DE V.M. NEDERLANDSCHE WEERMACHT. Aan de reserve-officieren van de voormalige Nederlandsche weermacht, die zich in krijgsge vangenschap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krijgs gevangenschap af, bezoldiging worden toegekend, welke volgens de betrekkelijke bezoldigingsre gelingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige uit betaling zooveel mogelijk te be vorderen, wordt aan belangheb benden in ovexweging gegeven vóór hun vertrek aan opgemel- den commissaris (Lange Voor hout 7 te 's-Gravenhage) schrif telijk te verzoeken de uitbeta ling van hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noemenpersoon c.q, met vermelding van hun postre keningnummer. van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan ging heden onder te 6.48 uur en komt op te 22.14 uur; het is vandaag Volle Maan. Nieuwe vakken bij het am- bachtsonderwijs. - Blijkens een nieuwen druk van de richtsnoe ren voor het ontwerpen van leerplannen voor dag-ambachts scholen met tweejarigen cursus en voor lessen in werkplaats praktijk voor leerlingen van la gere nijverheidsscholen voor jon gens zijn aan de lesroosters van deze scholen en lessen als nieu we vakken toegevoegd het on derwijs in de Duitsche taal en dat in de lichamelijke oefening. Ir. M. E. H. Tjaden overleden. Te Amsterdam is op 62-jarigen leeftijd overleden ir. M. E. H. Tjaden, directeur van bouw- en woningtoezicht aldaar. In 1918 werd hü benoemd tot directeur van gemeentewerken te Eindho ven. Op 1 Januari 1921 volgde zijn benoeming tot directeur van bouw- en woningtoezicht ie Am« sterdam,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1