euringen voor de Waffen-S.S. et Legioen en de Landwacht Donderdag 17 Juni 1943 No. 25524 BUITENLAND iccessen in de lucht. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. KUNST EN LETTEREN VERDUISTEREN: De nieuwe Postzegel ■4»T T is §een toeval, dat de Ie Jaargang .EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )uitscb weermachtbericht. :t opperbevel van de Duit weermacht maakte gisteren nd: in het Oostelijke front wer- verscheidene vijandehjke allen in het gebied van Orel slagen. Zware artillerie van leger beschoot met goede erking voor den oorlog be- rijke installaties in Lenin- irmaties snelle Duitsche ge- itsvliegtuigen zetten gisteren ianvallen op de concentratie schepen voor Pantelleria t. Zij boorden twee groote ingsvaartuigen in den grond hadigden verscheidene ande en troffen een torpedojager ar. Ook in de haveninstalla- ontstond vrij omvangrijke de. Eén eigen vliegtuig wordt list. De vijand verloor in het dellandsche Zeegebied 23 [tuigen. Van de op 15 Juni beschadigd opgegeven 7 isportschepenzijn er volgens definitieve opgaven 3 gezon- wakingsvaartuigen van de ine schoten in het Kanaal een aanvallende formatie adelijke vliegtuigen vijf toe- en neer. den afgeloopen nacht vlo- enkele vijandelijke vliegtui- boven het Noordelijke Duit rijksgebied en wierpen bom - neer, waardoor slechts on- lekenende schade ontstond, telle Duitsche gevechtsvlieg- en bombardeerden in den it van 15 op 16 Juni afzón- ijke doelen in Zuidoost-En- id. positie aan het Oostelijke it, - De militaire correspon- van het D.N.B. schrijft, dat toestand aan het Oostelijke t sedert meer dan vier maan onveranderd is gebleven, af- en van kleine wijzigingen in stellingen. De Duitschers heb- i van deze betrekkelijke rust ruik gemaakt op groote aal. De legers zijn door tal- nieuwe divisies versterkt, uwe wapenuitrusting heeft de i reeds groote vuurkracht dei divisies nog versterkt. De moto riseering heeft een dergelijken omvang bereikt, dat men kan spreken van een front op wie len. Ook de vijand heeft zich in deze geheele periode ongetwij feld druk geweerd. Niet veel anders is de positie aan de kust van West-Europa en Italië, waar het anti-invasie-ap paraat er op wacht, in gebruik genomèn te worden. Evenals in het Oosten krijgt men hier, als men kennis neemt van het werk der verschillende staven, den indruk, dat de fronten nauwkeu rig op elkander zijn afgestemd. Het heeft dan ook te Berlijn geen verrassing gewekt, dat En- gelsche kranten zooals de Sun day Times waarschuwen tegen onderschatting der hindernissen, die een geallieerde invasie in den weg staan. In de straat van Sicilië. In aansluiting op het weermachtbe richt verneemt het D.NfB. dat het Britsch-Amerikaansche ravi- tailleeringsverkeer in de Straat van Sicilië zeer gestoord wordt door de Duitsch-Italiaansche luchtmacht. Van het begin der vijandelijke operaties tegen Fan- tellaria tot en met 15 Juni zijn in het gebied van dit eiland en Lampedusa door bommen min stens 5 transportschepen, 2 lan dingsschepen en 15 landingsboo ten tot zinken gebracht en 3 kruisers zwaar beschadigd. Twee dezer kruisers kunnen als verlo- loren worden beschouwd. Voorts werden verscheidene torpedoja gers, 6 transportschepen, 2 lan dingsschepen en talrijke landings booten zoo zwaar beschadigd, dat hun ondergang eveneens waar schijnlijk is. Het meest gebruikte type landingsboot meet ongeveer 300 ton en is 56 meter lang. De landingsschepen zijn ongeveer 3000 ton groot en hebben een lengte van bijna 100 meter. De luchtaanvallen op Napels - Door de Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen op Napels zijn tot dusverre onder dé burgerbevol king in het geheel ongeveer 10.000 menschen gedood of gewond. Het aantal dooden bedraagt 2300. Het terreurdoel der vijandelijke lucht macht blijkt duidelijk uit het feit, dat juist de dichtstbevolkte woonwijken, waar zich geen voor den oorlog belangrijke doelen be- WEDERZIJDSCHE LUCHTACTIE. Het Italiaansche hoofdkwar tier deelde gisteren mede: „Voor de Algerijnsche kust werd door onze torpedovliegtuigen een vijandelijk convooi aangevallen. Zij brachten een stoomschip van 15.000 ton tot zinken en bescha digden een ander van vijfduizend ernstig. Duitsche formaties vie len opnieuw nabij Pantelleria vijandelijke landingsvaartuigen aan, waarvan er eenige tot zin ken werden gebracht en andere beschadigd. Plaatsjes in de om geving van Palermo en in de provincies Trapani en Agrigente waren gisteren het doel van 'oom- aanvallen en aanvallen met mi trailleurs, die eenige verliezen onder de burgerbevolking veroor zaakten en beperkte schade aan richtten. Boven Sicilië werden 23 vliegtuigen neergeschoten, onder welke een groot aantal meermo- torige toestellen: vijf werden door Italiaansche jagers omlaag gehaald, zeven door Duitsche ja gers en elf door de luchtdoelar tillerie." Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra koientoewijzing enz. Zjj, die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen, die zich bij de SS. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrijgesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. vinden, door de liberators ver woest zijn. 21 kerken, 1 museum, 10 scholen, 1 vrouwengevangenis, 7 bewaarscholen, 16 historische paleizen en 2 parken zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Intusschen hebben de maatre gelen tot het in veiligheid bren gen van kunstwerken en onver vangbare schatten van archieven en boekerijen succes gehad. Meer dan 12.000 kunstwerken en ruim een half millioen manuscripten, boeken, enz. konden in veiligheid gebracht worden. (D.N.B.) Sluiting Turksch-Syrische grens Het D.NJ3. meldt: De sluiting van de Turksch-Syrische grens door de Britsche militaire auto riteiten is volgens berichten in de Turksche pers door den mili tairen attaché van de Britsche ambassade te Ankara officieel aan de Turksche regeering medege deeld en gemotiveerd met den wensch geen berichten uit Syrië en Palestina naar buiten te laten doordringen. onze Vrijwilligers. Viervoetige kameraden van onze mannen het Oosten SS PK-Frltsch-O-H-P m Bet ss-Ersatzkommando Ne land deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 Jaar gehuwden), die lichamelijk ®wel als geestelijk goed ont geld zijn en zich geheel kun- h geven aan de eischen, die de Melding hun stelt, kunnen zich de genoemde adressen ver ben teneinde gekeurd te wor- B ij de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde lnlloh- tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fa milieleden, duurder opleiding, extra le vensmiddelen enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van der arbeidsinzet vrij gesteld. 18 Juni 9-12 uur, Breda, res taurant „Modem" Markt. 18 Juni 15-18 uur, Den Bosch, notel .Noordbrabant" Markt 45. 19 Juni 9-12 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 9-12 uur, Arnhem, café Royal" 20 Juni 15-18 uur, Hengelo, café „Modern" Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur, Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur, Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam. Dam 4. 24 Juni 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huls, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager„ Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Arbeiders in Duitschland - Op het congres, dat onder het motto „Europeesche arbeiders werken voor de overwinning" in Hamburg wordt gehouden, zijn voor de ope ningsplechtigheid de leiders der verschillende delegaties in de burgemeesterszaal ontvangen. De plechtigheid, die met muziek werd opgeluisterd, werd geopend met begroetingswoorden van den burgemeester. Het hoogtepunt der plechtig heid werd gevormd door toespra ken der delegatieleiders w.o. ook een Nederlander die na elkander het spreekgestoelte be traden om in hun landstaal en in het Duitseh den wil uit te spreken van hun arbeidskameraden om met al hun arbeidskracht mee te werken aan de gemeenschappe lijke Europeesche taak. Namens rijksstadhouder Kauf- mann sprak staatssecretaris Ahrens een slotwoord, constatee- rende, dat de hier uitgesproken redevoeringen bewezen hebben, dat de gedachte der Europeesche saamhoorigheid op marsch is. (D.N.B.) Rede van Tojo De Japan- sche premier Tojo, heft voor het Japansche Parlement een rede gehouden, waarin hij de verschil lende gebeurtenissen en ook de plannen van zijn regeering. zoo wel op het gebied der buitenland - sche premier Tojo, heeft voor het besprak. Wat Nederlandsch-Indië betreft zeide hij: „Wat de bezette gebieden in het Zuiden, zooals Malakka, Sumatra, Java, Borneo, Celebes aangaat, zoo ligt het in het voornemen de bevolking daarvan overeenkom stig haar geschiktheid nog inden loop van dit jaar in te schakelen in het bestuur. Dit geldt vooral voor Java, dat het meest ont wikkeld is". Edvard Röntgen Naar wij vernemen ls Edvard S. Röntgen definitief benoemd tot tweeden solo-cellist bij het Residentie-or kest. Uitvoering „Die Jahreszeiten" Op de uitvoering door de Chr. Ora toriumver. „Con Amore" van Haydn's „Die Jahreszeiten" op Maandag a.s. zal de sopraanpartij, bij verhindering van Eline Hem- rlca gezongen worden door Trude Westerouen van Meeteren. Eline Hemrica zingt de sopraanpartij echter wel tijdens de generale re petitie op morgen. 22.15 uur 5.15 uur van hedenavond tot morgenochend De maan ging heden onder te 5.01 uur en kwam op te 21.04 uur. t II beeltenis van Neerland'3 -1- -*■ grootsten vlootvoogd op de meest gangbare waarde van onze postzegels zal prijken. De Führer heeft eens opgemerkt: „De Engelschen zeggen: Nelson is de grootste zeeheld, maar ik zeg: Michiel Adriaanszoon de Ruyter." Nederland heeft in den loop der geschiedenis vele groote mannen gekend. De belangstel ling voor de grooten in onze his torie is vooral in onze dagen uitgegroeid tot een interesse van geweldigen omvang. Hierin schuilt een gevaar. Wij doen de nagedachtenis van onze helden geweld aan, wanneer wij over hen denken en peinzen, omdat zjj leefden in een tijd toen Neder land groot was. Wij vergeten meestal, dat zij het juist waren, die ons land groot maakten. Zij zijn het geweest, die Nederland opwerkten tot een natie van den eersten rang in Europa. Bij de beschouwing van hun persoon, dienen wij te beseffen, dat hun leven een dienst aan het Vader land is geweest, en dat zij door dien trouw het Vaderland groot maakten. Zij zijn opgestaan toen het Vaderland hen noodig had. Zij hebben gestreden voor hun land; zij hebben hun persoon lijke belangen' opzij gezet voor het groote doel: de dienst aan hun land. Zóó was het ook met Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Op zijn vijf-en-veertigste jaar wilde hij na een leven als koop vaardijkapitein, zijn welverdien de rust genieten te zamen met zijn vrouw. De Staten hadden hem noodig en niet de hooge post, welke zij de Ruyter aanbo den was de reden, dat hij zijn rustige leven aan den wal vaar wel zegde, maar het besef, dat hij geroepen werd door zijn land. Zoo vingen voor hem nog vier- en-twintig jaren van strijd aan. In deze jaren vergaarde hij den onvergankelijken roem, welke hem heden ten dage nog als een der grootsten onder 's werelds zeehelden stempelt. De strijd te gen onzen erfvijand, Engeland, voerde hij met succes en zijn naam had weldra een geduchten klank in Brittanje. door een ervarenis van acht en vijftig jaren, in het stuk der zeezaken d'allerkundig- ste zijner eeuwe, de grootste da den den geheelen Oceaan en Middellandsche Zee door, in ze ven oorlogen loffelijk verricht, eilanden en sterkten in 't Noor den en Zuiden verovert, den Ne derlanders die groote kust aan de Atlantische zee gewonnen, den zeeroover getemd hebbende, heeft hy als opperhoofd in vijf tien groote slagen onoverwinne lijk gevochten, dien boven ande ren gedenkwaardigen slag van vier dagen geleverd, en viermaal 't overgroot geweld der veree- nigde vloten van den hals der republiek zeer voorspoedig afge keerd: minder in macht in dap perheid gelijk, in beleid en ge luk meerderstaat er opzijn grafzerk in De Nieuwe Kerk te Amsterdam geschreven. Hü was, wat Gerard Brandt schreef: „Het roer der vloot, de arm daar God door stree." De per soon van De Ruyter is voor ons van groote beteekenis. Zijn vast karakter maakte hem tot ons al ler voorbeeld: den waren Vader lander. Zijn manmoedige hou ding, zijn rustige, onverwoest bare kracht, zijn onschokbaar Godsvertrouwen, zijn onkreuk baarheid, zijn trouw aan het Vaderland, stempelen hem tot den natiónalen held bij uitne mendheid. Moge men bü het ge bruik maken van den nieuwen postzegel van 7% cent, welke van vandaag af wordt uitgegeven aan hem denken en tegen hem opzien, opdat wij naar zijn voor beeld ons Vaderland zullen lei den naar de toekomst, welk? slechts door onze houding cii onze trouw aan Nederland zaÉ zijn gewaarborgd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1