Keuringen voor de Waffen-S.S. het Legioen en de Landwacht tdulqni don ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND T egemoetkomings- besluit. Als zij 14 maanden is GEMENGD NIEUWS SPORT De Rijksminister voor bewapening en (nunitie, Albert Speer, bezocht in (Tirol de mannen uit de pantserwagen- industrie en de soldaten van het pantserwapen die daar op zijn uit- fcoodiglng een vacantie doorbrengen. De minister en de Generallnspekteur Üer pantsertroepen, Generalobertt Guderlan, worden door de jeugd begroet Hoffmann-Stapf-Pax m Meer en betere duikbooten De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Onder den titel „Meer en betere duikbooten" publiceeren eenige Duitsche bladen een artikel, waarin een aantal aanduidingen wordt gegeven over de uitbrei ding der Duitsche duikbootpro ductie. In het kader van den totalen oorlog is een nauw con tact ontstaan tussehen de gecen traliseerde leidingen der duik- bootwerven en het opperbevel van de Duitsche oorlogsmarine, uit welke samenwerking een geheel nieuw productieplan ontstond. Dit plan wordt thans ten uitvoer ge legd onder leiding van staatsraad Blohm, die op zijn beurt weer verantwoordelijk is tegenover rijksminister dr. Speer. Men slaagde er in een groot aantal vereenvoudigingen en ma teriaalbesparingen bij den duik- bootbouw te bereiken, hetgeen uitermate moeilijk was. daar de duikbooten juist met de grootste zorgvuldigheid gebouwd worden, omdat zij in staat moeten zijn zeer lange reizen te maken. Deze taak kon men echter tot een be vredigende oplossing brengen en zoo bouwt men op het oogenblik bepaalde types der duikbooten met vijftig procent minder aan koper en zeventig procent min der aan aluminium dan vroeger het geval was. Hiermede gepaard ging een aanmerkelijke verbete ring der kwaliteit van de duik booten en een vergrooting van de gevechtswaarde. Met een mini mum aan arbeidskrachten en materiaal worden thans op alle Duitsche werven meer en betere duikbooten gebouwd. Aartsbisschop van Canterbury krijgt de Lenin-orde Stalin heeft volgens een bericht uit Lis sabon den aartsbisschop van Canterbury de Lenin-orde ver leend. (D.N.B.) Saradjogloe ontvangt admiraal Cunningham De Turksche mi nisterpresident Saradjogloe heeft admiraal Cunningham, opperbe velhebber der Britsche marine- strijdkrachten in het midden- Oosten, ontvangen (D.N.B.). Rede van Saradjogloe Mi nister-president Saradjogloe van Turkije heeft gisteren aan het einde van het eens in de 4 jaar bijeenkomende Volkspartijcongres een redevoering uitgesproken. Ten aanzien van de buiten- landsche politiek zeide hij o.m.: Sedert vier jaar staan wij tegen over een bitteren oorlog, die om de wereld raast. In deze vier jaar hebben wij verschillende malen het oorlogsgevaar onder oogen gezien. Ingaande op de betrek kingen van Turkije met de vreemde mogendheden zeide de minister-president, dat de Sovjet unie Turkije tijdens zijn onaf hankelijkheidsoorlog de hand heeft gereikt, terwijl omgekeerd ook Turkije de Sovjet-unie heeft bijgestaan. Beide partijen toonen thans trouw aan de aangegane overeenkomsten en respecteeren de rechtmatigheid dezer ver dragen. Het bondgenootschap met En geland is niet beperkt tot een vastgestelden termijn, maar geldt ivoor een langen tijdsduur en DUIKBOOT-SUCCES. Het Italiaansche hoofdkwar tier deelde gisteren mede: „In het Westelijk deel van de Middellandsche Zee heeft onze, onder bevel van den luitenant ter-zee le klasse Luigi Andreotti uit la Spezia staande duikboot twee malen boven water een aanval ondernomen op een krachtig beschermd vijandelijk convooi en treffers geplaatst op twee stoomschepen van onge veer 10.000 ton. Een dezer stoomschepen is gezonken. De Duitsche luchtmacht viel vijandelijke zeestrijdkrachten aan in de wateren van Pantelleria en trof een landingsboot en zes transportschepen van middelbare tonnage. De vijandelijke luchtmacht, die gisteren Castel Vetrano aanviel, verloor daarbij zes vliegtuigen: 3 boven- Pantelleria, 1 bij Kaap Spartivento tijdens een luchtge vecht, 1 in de omgeving van Castel Vetrano door luchtdoel artillerie en 1 brandend in de nabijheid van Marsala, Britsche vliegtuigen vielen in de nabijheid der Ionische eilan den Grieksche motorzeilschepen met mitrailleurvuur aan. Tus- schenbeide komende Duitsche ja gers schoten twee Bristol-Blen heim machines neer." strekt zich uit over uitgebreide gebieden. „De hartelijke bespre kingen. die wij met Eden hebben gehad en later met Churchill", zoo zeide Saradjogloe. „doen dat duidelijk zien. Zij hebben de staatslieden van beide landen met elkander vereenigd op den grond slag van gelijkgerichte gezichts punten". „Duitschland", zoo ging de mi nister-president vervolgens voort, „heeft ons de hand gereikt, toen het naar den Balkan omlaag kwam, en wij hebben met Duitsch land een vriendschaps- en niet- aanvalspact onderteekend. De ge beurtenissen hebben getoond, dat dit pact in overeenstemming is met de ware belangen van beide partijen en ook verder geschikt is een profijtelijk effect te hebben voor beide partners." In het tweede deel van zijn rede hield Saradjogloe zich bezig met de Turksche binnenlandsche po litiek. Bij het uitbreken van dezen oorlog, zoo zeide hij, zijn wij er reeds mee begonnen ons te mobi- liseeren. Sedert dien tijd houden wij bijna een millioen zonen des lands onder de wapens, zoodat ons de oorlog in financieel op zicht leed veroorzaakt. Onze be grooting bedraagt dit jaar 486 millioen Tui'ksche ponden. Daar naast loopt nog de buitengewone begroóting voor ons leger met bijna 500 millioen Turksche pon den. Ieder jaar opnieuw hebben wij een dekking moeten vinden voor het tekort. Deze uitgaven heeft het land met vreugde tot dusver gedragen, het wil ze ook verder dragen. Vervolgens gaf Saradjogloe een toelichting op den strijd van 'de Turksche regeering tegen de duurte. Hij deelde mede, dat dit jaar een zeer rijke oogst te ver wachten is. Door de leverantie van Engelsche schepen is ook een verbetering van de Turksche transportomstandigheden te ver wachten. Toch blijven er moei lijkheden ten opzichte van den te verwachten grooten oogst aan graan en suikerbieten. De regee ring zal derhalve ingrijpende nieuwe maatregelen in het trans portwezen moeten nemen, doch is er zeker van, dat het Turksche volk ze zal begrijpen. „Wanneer wij met onze zakken vol goud, onze gevulde graan schuren, een staatskas met 200 millioen Turksche ponden tot den laatsten dag van dezen oorlog komen, hebben wij medegeholpen om in vervulling te doen gaan hetgeen onze geliefde staatschef Ineunu wenscht: Een gelukkig Turksch volk, een bloeiend Turksch vaderland," (D.N.B.). J. G. H. Burgers te Arnhem overleden Te Arnhem is 73 jaar oud overleden de heer J. G. H. Burgers, oprichter en directeur eigenaar van de bekende Bur gers' dierenparken te Arnhem en Tilburg. Het dierenpark van den heer Burgers was aanvankelijk gevestigd te 's-Heerenberg, waar het ontstond uit de destijds be kende „Fasanterie Buitenlust". In 1923 bracht de heer Burgers zijn dierenpark naar Arnhem over. In 1932 stichtte hij een dochter onderneming te Tilburg Bij onze Vrijwilligers. Ook met de bescherming tegen de muggen, smaakt een sigaret nog best SS PK Fritich-O-H-P m Het SS-Ersatzkommanao Ne derland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te wor den. Bjj de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fa- milleleden, duurder opleid! ng, extra I e- vensmiddelen enz. De aandacht wordt er op ge- 'estigd. dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tussehen 18-30 Jaar, iie aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur, Rotterdam, Oeutsches Haus, Westzeedijk, 18 Juni 9-12 uur, Breda, res taurant „Modern" Markt. 18 Juni 15-18 uur, Den Bosch, notel „Noordbrabant". Markt 45. 19 Juni 9-12 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 9-12 uur, Arnhem, café .Royal". 20 Juni 15-18 uur, Hengelo, café „Modern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur, Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18- uur. Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur, Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager, Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. In aansluiting op hetgeen hier omtrent reeds eerder in ons blad werd gepubliceerd, vernemen wij nog het volgende: De financieele tegemoetkomin gen worden verdeeld in vijf groe pen, te weten: kleedingtoelagen, verteringsgeld, reiskosten toela gen, overbruggingsgeld en so ciale toelagen. Deze laatste uitkeering Is niet aan een bepaalden tijds duur gebonden. De vroeger ver strekte sociale bijslag kon hoog stens gedurende 26 weken wor den uitgekeerd; de daarvoor in de plaats tredende sociale toe lage geldt echter voor den duur "van de werkzaamheden elders. De sociale toelage wordt we kelijks vastgesteld en uitbetaald door het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Hiertoe moet echter aan de volgende drie voorwaarden zijn voldaan: 1. Door den geplaatsten arbei der moet een aanvrage zijn in gediend op het daartoe door het Gewestelijk Arbeidsbureau te verstrekken formulier. 2. Ten genoege van den Di recteur moeten door of vanwege betrokkene de bescheiden zijn overgelegd, die voor het bereke nen van de toelage noodzakelijk zijn. 3. Minstens 60% van het grondloon (48x het uurloon),bij den nieuwen werkgever verdiend moet aan het Gewestelijk Ar beidsbureau worden overge maakt, ter uitbetaling aan hen tot wier levensonderhoud de ar beider verplicht is.. Deze nieuwe regeling geldt niet alleen voor degenen, die thans worden uitgezonden, doch ook voor hen, die voorheen (van 21 Juni 1940 af) onder dienst verplichting of daarmede gelijk te stellen omstandigheden elders werden te werk gesteld. Enkele Uitzonderingen daargelaten, komt dit dus practisch hierop neer, dat nagenoeg allen, die na April 1942 werden bemiddeld, voor de nieuwe uitkeering in aanmerking komen, óók wanneer thans geen toelagen meer zouden zijn ver strekt. Voor het ontvangen van alle gewenschte nadere inlichtingen, alsmede van de benoodigde for mulieren, kunnen de echtge- nooten of familieleden van be trokkenen zich. dagelijks, behal ve op Vrijdag en Zaterdag, ver voegen op het Gewestelijk Ar beidsbureau, Doezastraat 2a te Leiden, of op één der Bijkan toren Alphen, Katwijk of Lisse. Strenge maatregelen tegen on- dershandschen verkoop van aard beien De verkoop van aard beien buiten de veilingen om heef t in de streek Kennemerland der mate groote vormen aangenomen, dat de overheid besloten heeft hieraan paal en perk te stellen. De burgemeester van Beverwijk heeft den veilingen bericht, dat hij bij de bestrijding van dit euvel zich de medewerking heeft verzekerd van de overvalcom- mando's der marechaussee te Haarlem en Alkmaar. Deze zijn inmiddels reeds ter plaatse opge treden. Voorts zullen die tuinders, die zich schuldig maken aan ver koop van aardbeien buiten de veilingen om, op dezelfde wijze worden behandeld als clande stiene slachters en in concentra tiekampen worden opgesloten. Reeds zijn zoowel te Beverwijk als te Heemskerk vier tuinders gearresteerd. Ook heeft de burge meester bij gemeentelijke veror dening verplicht gesteld, dat op de tuinbouwakkers het bekende bordje „Verboden toegang, Art. 461 wetboek van strafrecht" wordt geplaatst, ten einde het publiek van de tuinen te kunnen weren en den clandestienen ver koop van aardbeien hierdoor te beteugelen. Buitenlandsche arbeiders in Duitschland De Berlijnsche A.NP.-correspondent meldt: De buitenlandsche arbeiders, die als hulpkracht in de Duitsche fabrie ken werk hebben gevonden, zullen binnenkort in de gelegenheid worden gesteld, speciale cursus sen te volgen en zoo de vakken nis van een vakarbeider te ver werven. Gedurende hun leertijd wordt dezen arbeiders het loon van den vakarbeider uitbetaald. E. Wagenborg overleden Na een langdurig ziekbed is in 78- jarigen ouderdom te Delfzijl overleden de heer Egbert Wagen- fA&RI KANTE: N.V. N0URYPHARMA. DEVEN' dan mag zij ze droog knab belen, die lekkere Nutricia Biscuits, die Victoria maakt. Erg gezond: ti zit eiwit, vet en suiker in! NUTRICIA BISCUITS fabrikaat VICTORIA. (Op de beschuitbon borg, een bekend scheepsbevracl ter van de Nederlandsche kus vaart. Frits Kleinbloesem overledt Na een langdurige ziekte is 56-jarigen ouderdom in het r. ziekenhuis aan het Westeinde 's-Gravenhage overleden heer Frits Kleinbloesem, e bekend impresario. Verdrinkingsgeval te Kout kerk. - Gistermiddag is te Ke dekerk aan den Rijn bij het vi schen het vijfjarig zoontje va den heer J. van der Heyde verdronken. WATERPOLO. De competitie De Zijl II wc gisteravond alhier van Hus (Df Haag) met 30 (rust 10). BRIDGE. Parencompetitie De Sleutels Op den 4den avond waren de 1* langrijkste uitslagen: Hoofdkl.: 1. v. Tuyn en part 83je. (290I); 2. Stikkelman—I Graaf, 76 p.; 3. ThoolenGat 74p.; 4. van Weizen—Verbot Jr., 73% p. 268III); 6. Koch- Verboog Sr. 71 Vb (289%—II). 1 den totaalstand staan v. Wlngen- Blesiot- en Lakenv. d. Star m' eik 258Vb P- op de 4e en 5e plaat lste kl. A: 1. SmittenaarBit kaar 80 p.; 2. HermansVerdega 79% p. (280i/2-I); 3. Siemv. Leei wén 71 y2 p. (257V); 4. Keurt Nieuwenhoven 67 (278II): v. d. Burgv. Berge Henegouwe 65 Vb p. In den totaalstand staa Molv. Heteren met 2J.7 p. op 3e en v. DelftVerpoorten 259% op de 4e plaats. lste kl. B.: 1. echtp. Been 78 (317I); 2. dames Vrijenhoek- Visser 71% p. (258—IV); 3. daml BosseEichhorn, 71 p.; 4. echt Smit (in de plaats van echtp. KH pers) 69% (274%—Hl); 5. en mej. ThieckeIzaks en echtp. Kif elk 66 p. In den totaalstand staa Jagermanv. Leeuwen met 279! p. op de 2e plaats. 2e kl. A: 1. echtp. De Blieck p. (286—1); 2. BartenFranke 70P.: 3. dames v. d. Ouweelen- Harthoorn, 68% p.; 4. dames Boxtel 68 (283y2 p.—II); 5. echt Bussching 67 p. (266—IV). Inde totaalstand staan v. Berge Hen' gouwenDe Boo met 282% p. c de 3e en echtp. van Egmond 258% p. op de 5e plaats. 2e kl. B: I. mej. HarteveldVla veld 27 p. (144%—I); 2. dam Snoekerv. Ingen Schenau, 2t>, p.; 3. mevr. PeterPolman, (125%—V); 4. en 5. hr. en Visser (126%—IV) en dames SK Versluys (128%—Hl), elk 25 1 In den totaalstand staan Hul* naarHuis met 132 p. op de plaats. ZEILEN. Goudschc zeilweek Daagsw en op beide Pinksterdagen h® ben op de 's-GravenbroegscheP; een der Reeuwijksche en Sip- wijksche plassen, de zeilwedstrijd' der „Goudsche Zeilweek" Py,, De deelneming van ruim 200 jam ten was een record. Het was meer dan vorig jaar. Bij Valkjachten wist L.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2