RUG IN KRIJGSGEVANGENSCHAP VERZORGING FAMILIELEDEN VRIJWILLIGERS WAFFEN S.S. EN NED. LEGIOEN Ie Jaargang Woensdag 9 Juni 1943 No. 25518 !de, 5de, 12de en 19de Regiment Infanterie. BUITENLAND erklarïng Churchill. VERDUISTEREN: Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. GEMENGD NIEUWS DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN grond van de op 29 April 1943 tn de dagbladpers gepubliceerde indmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden Etende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige landsche weermacht, worden bjj deze voor aanmelding opge- en: Het dienstplichtig en reserve personeel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT. L Het personeel van het 4e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943; 2. Het personeel van het 5e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen., degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN. 3. Het personeel van het 12e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen Degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943. 4. Het personeel van het 19e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. ij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, iistributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits ieren. fsenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende fesgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on waarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij [instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmel- Ftoonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig [elijk weder aan den werkgever resp. instantie, die de belangen artigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. Ie Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel- opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot melding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de ttten c. q. bij den stationschef, van het station van vertrek, [leeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, Ven dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en 11 mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer Iragen dan twee normale handkoffers. an aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 |r den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Minacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Pie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbe- Ishaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de Dgvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet enen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. hurchill heeft, naar de Brit berichtendienst meldt, in Lagerhuis verklaard, dat het 'elijk is dat „bijzonder moei- amphibie-operaties, waar een zeer groot risico verbon- is, te verwachten zijn." t kan echter, zoo zeide Chur- geen waarborgen geven voor leen er zal gebeuren, et spijt mij, dat ik enkele da geleden „in de drukte van Jaken en de reis" gezegd heb: litterende vooruitzichten lig— voor ons." Ik geloof dat het het oog op den ernst van toestand beter is te spreken „vriendelijker en betere faitzichten." 1 het verdere verloop van zijn 5 2eide hij, dat de totale ver- «o van beide Britsche le- in Noord-Afrika sedert het tchrijden van de grens van Mitanië 35.000 man aan doo rgewonden en vermisten be- u - groot gedeelte van zijn haring wijdde Churchill aan Poging om te bewijzen, dat "then de Ver. Staten en Groot Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrek king tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligers voor de Waffen SS en het Nederland sche Legioen, deelt het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, het vol gende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuw den, welke een inkomen hebben tot een bedrag van f. 150 per maand, wordt voor onderstand f. 65 per maand uitgekeerd. Bo vendien voor ieder kind tot 16 jaar f.21 per maand. Verder ver goeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bü een aantal van bijv. drie kinderen be neden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand f. 65. 3 kinderen a f. 21 p.m. f. 63. huur geschat per maand f. 25. Per maand f. 153. Bovendien worden de verzeke ringen vergoed tot het volle te betalen premiebedrag. Deze ver zekeringen z|jn: de reeds loopen- de levensverzekering, ziekteverze kering, begrafenisfonds, brand verzekering. Den echtgenooten van gehuw den, welke een inkomen hebben tot f200 per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende uitkee- ringen verstrekt: echtgenoote per maand f. 80. 2 kind. a f. 21— p. m. f. 42. huur geschat p. maand f. 35. Per maand f. 157. Plus betaling bovengenoemde verzekeringen enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op on dersteuning, en niet in gezinsver band met den vrijwilliger, met zijn vrouw, of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevin den) wordt een vergoeding ver strekt van f.36.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f. 30. per maand per kind. Bovendien genieten de gezins leden der vrijwilligers extra levensmiddelen- en k o- Ienbonnen indien deze vrij willigers voor hun indiensttre ding in gezinsverband leefden, of geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedra gen voor familie-onderhoud uit gekeerd. De uit te keeren totale kostwinnersvergoeding mag echter niet meer be dragen dan VA maal d vroegere netto-verdien sten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toe gestaan. (Geboorte, sterfgeval, ziekte enz.). Bovendien ontvangen alle on gehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding enz., een bedrag van f.45— per maand door tusschenkomst van den Für- sorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onder houd van zijn ouders heeft moe ten voorzien, kan een kostwin nersvergoeding worden uitgekeerd van f. 60.- tot f. 90.- per maand. Bovendien kan in bijzondere ge vallen een huurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinners vergoeding, uitkeering aan gezin nen van gehuwden enz. en alle verdere inlichtingen zijn te ver krijgen bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden in Nederland moeten b i ö- ven, dienst kunnen ne men bij het SS. Wacht- bataillon Amersfoort, waarvoor alle boven staande genoemde uit- keeringen, levensmidde lentoeslag en alle andere voordeelen eveneens g e l d en. Aanmeldingen voor bovenge noemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS. Ersatz-Kommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis by bovengenoemde onderdeelen vrijgesteld van den ar beidsinzet. van hedenavond 22.uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan ging heden onder te 1.38 uur en kwam op te 11.25 uur Brittannië zoowel op militair als ook op politiek gebied de groot ste eenstemmigheid bestaat. Voorts schetste hij in grove trekken het doel van de drie ont moetingen, die hij met Roosevelt tot dusver heeft gehad. Hij wei gerde echter een of andere aan duiding te geven over de op deze bijeenkomsten gesmede plan nen. Het beste kan ik, zoo zeide hij, deze plannen beschrijven wanneer ik zeg, dat zij een „toe passing van geweld tegen den vijand in zijn intensief sten en hevigsten vorm" zullen zijn. Churchill verklaarde voorts het zeer te betreuren, dat men er niet in geslaagd is, een bespre king te organiseeren met Stalin of andere vertegenwoordigers der Sovjet-Unie. Alle gedachten zijn er echter op gericht, „iets af te nemen van den last, die op de Sovjet-Unie drukt", snellere en doeltreffende hulp aan China Ce brengen en Nieuw-Zeeland en Australië een grootere mate van veiligheid te waarborgen. Elk der geallieerden ziet de oorlogstoo- neelen natuurlijk van een ander standpunt en in wat andere ver houdingen. De Britten moeten de eerste plaats blijven toekennen aan den strijd tegen de duikbooten, om dat zij alleen door het overwln- Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolentoewijzing enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen, die zich by de SS of het Ned. Legioen vrywillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrijgesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. nfen der duikbooten kunnen le ven en handelen. De macht van de Ver. Staten ontwikkelt zich tegen de buitenste verdedigings linies van Japan, terwijl de Sov- jetlegers „in een doodelijken strijd" gewikkeld zijn. Churchill verklaarde vervolgens dat niets de geallieerden zal af brengen van hun plan en hun streven, een „volledige vernieti ging hunner vijanden door aan vallen uit de lucht" en „andere methoden" te bewerken. In den zomer van het vorige jaar heb ik als minister van Defensie, al dus Churchill, een politiek van versterkte toepassing van bom aanvallen ingevoerd. Churchill beweerde voorts, dat de nieuwe aanbouw van schepen de scheepsverliezen thans over treft. terwijl de bestrijding der duikbooten vorderingen maakt. Hij waarschuwde er echter tegen, de resultaten van de laatste we ken als criterium voor het ver dere verloop van den duikboot oorlog te beschouwen. Het zou dom zijn te meenen, dat de gun stiger resultaten van een enkele maand een waarborg voor de toe komst beteekenen. Er zijn, zoo zeide Churchill, zooveel duikboo ten in den strijd, dat het bijna onmogelijk is, niet in contact te komen met een van deze groote duikbootvelden, die zich over den geheelen Oceaan uitstrekken. Ten aanzien van zijn bezoek aan Noord-Afrika verklaarde de premier, dat de Amerikanen en Engelschen op geen enkele wijze tusschenbeide zijn gekomen bij de „gespannen besprekingen" tus schen de Franschen, maar zich er toe hebben beperkt, „hun be langen te beveiligen" en het wel zijn hunner troepen in Noord- Afrika te verzekeren. De vraag, in hoeverre het door Giraud en de Gaulle gevormde nationale comité als vertegenwoordiging van Frankrijk erkend moet wor den, vereischt een „zeker over wegen" door de regeeringen van Engeland en de Ver. Staten. Deze rede is, naar de meening van Berlijnsche politieke kringen een zoo getrouw beeld van zijn verklaringen voor het Ameri- kaansche congres, dat het onnoo- dig is er nader op in te gaan. Churchill wilde klaarblijkelijk in zijn eigen land nog eens den nadruk leggen op den toen ont wikkelden gedachtengang, om daardoor zijn zwakken stellingen een beteren grondslag te geven. (D.N.B.) Uitwisseling van krijgsgevange nen In Bari zijn, naar Stefani meldt, 3 Italiaansche schepen met 2673 voormalige Italiaansche krijgsgevangenen aan boord, bin- nengeloopen. Zij waren in Smyrna uitgewisseld tegen Engelsche ge vangenen. De bevolking, die in grooten getale aan de haven bij eengekomen was, bereidde den teruggekeerden een geestdriftige ontvangst. Engelsch blad over den lucht oorlog Onder het opschrift „Britsche barbaren" laat zich thans zelfs het Engelsche tijd schrift Tribune uit over de ter- reuraanvallen der Engelsche lucht macht op Europa. Het treurige, aldus schrijft het blad, is de vol komen onverschilligheid, welke men in Engeland toont ten aan- zen van de civiele en cultureele schade, die door de terreuraanval- len wordt aangericht. Engeland schijnt, zoo vervolgt de Tribune, inderdaad een faze bereikt te heb ben, waarin de Engelschen genie ten van de cijfers van dooden en dakloos geworden burgers. Een be langrijke vraag in dit verband is, welke doelen den vliegers ter bombardeering worden aangewe zen. De indruk wordt sterker in Engeland, dat de vliegers op dracht krijgen, andere dan zuiver- militaire doelen te bombardeeren. Dit is de eenige verklaring, die past bij de foto's en andere pu blicaties over de luchtaanvallen. Snelle bouw van tankschepen De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: In Stockholm is bekend gewor den, dat de Sun Shipbuilding and Drydock te Chester een tankschip te water heeft gelaten, dat binnen vijftig dagen gebouwd was. Twee zusterschepen zijn in hetzelfde tempo gebouwd. Het eerste schip, dat half April te water werd ge laten, kon reeds eind April in dienst genomen worden. Ontploffing in springstoffen fabriek - In de kleine stad Elkton in Maryland (V. S.) is in de springstoffenfabriek Triumph een ontploffing ontstaan, waarvan minstens 125 arbeidsters het slachtoffer zijn geworden, aoo meldt de „Philadelphia Record". Andere arbeidsters zyn klaarblij kelijk zwaar gewond en hebben brandwonden gekregen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1