A ANSCH JHTBERICHT «RUBRIEK. Succesvolle luchtactie. UIT DE OMSTREKEN DE BIOSCOPEN LAND- EN TUINBOUW LAATSTE BERICHTEN UIT DE RIJNSTREEK FAMILIEBERICHTEN ihe weermachts- andsche Zee werd duikboot door jninklijke marine cht. Veelmotorige tgtuigen hebben di Calabrie en jelangrijke plaat- aat van Messina Onze jagers bon- ian met een for- n vier viermoto- eer. Een vijfde ior het vuur der ie vernield, was Pantelleria rhaalde luchtaan- 'elke zeven vlieg ers en de verde en werden ver vecht met Duit- 'erloor de vijand ■rpers ten Zuiden een Spitfire bo- ,ampedusa). Drie tuigen zijn niet is van dien dag Allereerst knipt u I vervolgens het dier Icreoline of lysol, 1 een emmer warm nawasschen met en droog wrijven I doek Het wasschen et op een tochtvrije p. ter voorkoming De behandeling I maal met een tus- 4 of 5 dagen. De lor de eieren, welke gedood worden en dieren kunnen ont- stal moet terdege en het stroo ver- llijkheid voorkomt [oet u ook geregeld ■en met een harde |hand stroo. Teveel het dier te gevoe- kar keeren per week |et ongedierte komt or bij de inplanting In aan de zijkanten lig maar houdt ver- lerstrekte voeder. De 2 liter op 1 kg Leidingwater is |nat voer (slobber) niet noodig. want kt worden de spijs- |n teveel verdund |ier slappe ingewan- i niet laten drinken groenvoer gegeten pinter hulp, Winter leed. liro 5553. pen bereid is zijn in te zetten, dan We lotsgemeenschap de dag, waarop continent de vre- Jllen klinken en de [vrijheid zullen wor- I helden marcheeren laarachter marcheert ffopa. Wij zullen dit or het succes valt arste en grootste Be. Daarom moeten fop elkaar zetten en pl ons de wind hard [blazen, waardoor wij bij de overwinning [ons de Almachtige [te gericht geplaatst, it, of wij sterk ge- dezen strijd te door- llen dezen strijd ervoor zorgen, dat iet avondland rustig eft ons de Almach- en aan onze spits an den wereldoorlog, tr Adolf Hitler, ge- wy altijd slechts dat de Almachtige en wapens blijft ze- strijden voor het >en de plutocratieën Rit Amerika, die onze steekenen verniet!- 'Q, dat onze kracht ens zullen wij uit al fue moedig en trots ™en om dit groote mede te vormen, pest roep ik u op uw samen te vatten in dit uur aan den [alle Germanen. De stemden met dezen hiermede was de in- le demonstratie geslo- Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelt mede: Vijandelyke aanvallen aan het Koeban-bruggehoofd en ten Zui den van het Ilmenmeer werden met succes afgeslagen. In den afgeloopen nacht heb ben sterke formaties gevechts vliegtuigen opnieuw de industrie van de stad Gorki aangevallen. Bij goed zicht werden talrijke vol treffers geplaatst op de fabrieks- installaties van het belangrijke bewapeningscentrum. Eén vlieg tuig wordt vermist. De luchtmacht bracht voor de kust van den Kaukasus twee vij andelijke motortorpedobooten en een duikbootjager tot zinken. Den 5en en 6en Juni werden aan het Oosteiyke front 83 sov- jetrussische vliegtuigen vernietigd Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren in scheer- viucht voor den oorlog belangry- ke doelen in de havenstad in Zuid-Engeland, Eastbourne, met zichtbaar succes aangevallen. HAARLEiMMERMEER In het Beursgebouw hield de G. en A V. „Hoofddorp" een goed geslaagde gymnastiek-uitvoering, onder leiding van den directeur P. W. G. Blsohot, bijgestaan door mej. A Oosterham en den heer J. Leen. Het rijk gevarieerde programma werd vlot afgewerkt. Vooral de da mes leverden ditmaal flink werk, bv. met het brugnummer en de vrije oefeningen. Vooral van dit laatste nummer werd genoten. HILLEGOM. Aan het postkantoor alhier werd gedurende Mei 1943 ingelegd f. 112.038.99 en terugbetaald f. 17.471.19. KATWIJK AAN ZEE. Bij de te 's-Gravenhage ge houden examens voor het diplo ma van stuurman op stoomzee- visschers vaartuigen zijn geslaagd onze plaatsgenooten Willem Rem- melzwaal en Pieter Hoogendijk. LISSE. Pluimvee- en Konijnensportver- eeniging De Pluimvee- en Ko- nijnensportver. „Lisse en Omstre ken" vergaderde onder leiding van den heer W. P. Daudeij. De heer H. Zeestraten werd tot penning meester benoemd. De heer Tege laar deed mededeelingen omtrent de midden Januari alhier te hou den provinciale tentoonstelling in verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging. Na rondvraag en de traditioneele verloting van planten, volgde sluiting. Zilveren jubileum Mej. A. M. van der Willlk herdacht haar 25-jarig jubileum als gemeen teambtenares alhier. De raadszaal was smaakvol versierd; 's middags werd dit feit in intiemen kring herdacht in tegenwoordigheid van den burgemeester en alle ambte naren. De burgemeester prees haar groote "Werkzaamheid; als blijk van waardeering overhandigde hij haar het cadeau der gemeente vergezeld van een bloemstuk. De gemeente- secr. sprak namens alle gemeente ambtenaren en schetste haar uitnemende karaktereigenschappen welke steeds bewondering afdwon gen. Namens de ambtenaren bood spr. een keurig schilderstuk aan. De jubllaresse dankte voor de ge- lukwenschen en blijken van be langstelling. NOORD WIJKERHOUT Tot notabel der Herv. Kerk is gekozen de heer Ru van Dijk. NOORDWIJK AAN ZEE. De Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria", dir. de heer Jac. Smit van Leiden, gaf een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Het koor was zeer goed. Enkele soli werden uitmun tend vertolkt. Ds. Cupedo verricht te opening en sluiting. SASSENHEIM. Aan het postkantoor alhier werd gedurende Mei by de Rijks postspaarbank ingelegd f. 28.571.86 en terugbetaald f. 16.498.36. VOORSCHOTEN. Ergerlijke bonnendiefstal Een aantal werklieden, werkzaam op een werk aan den Valkenburgsche- weg alhier deed aangifte van de vermissing van distributiebonnen, welke onrechtmatig van hun kaart voor zwaren arbeid waren afge scheurd. Het bleek dat de boek houder A. B. uit den Haag. die de kaarten op het distributiekantoor te Wassenaar haalde, de bonnen onrechtmatig van de kaarten scheurde en voor zich zelf behield. Hij deed dit reeds drie maanden. Hij is aangehouden en naar Was senaar overgebracht. De burgemeester heeft, te reke nen van 1 Mei 1943 af wederom voor een jaar benoemd tot school- tandarts de heer E. A. Gastelaars, tandarts, alhier. In de vergadering van inge landen is tot bestuurslid van den Noord-Hoflandschen polder herko zen de heer C. A. v. Paassen, alhier. .'Trianon. - Een ongewoon, daar bij wat hyper-romantisch gege ven wordt door den Tsjechischen regisseur Ottakar Vavra uitge beeld in de film ,,De gemaskerde vrouw.". Het gecompliceerde ge geven, waarin de liefde een der voornaamste elementen vormt, laat zich onmogelijk in enkele woorden weergeveneen hoogst onnatuurlijke oorzaak wordt ge lukkig toch door een volkomen natuurlijke oplossing gevolgd. De schoone Lida Baarova - ook be kend uit Duitsche films - speelt met den uit andere tsjechische films reeds bekenden Gustav Nezval de hoofdrol in dit gevoe lige, ook fotografisch geslaagde filmwerk. Het valt te betreuren, dat door onbekendheid met de taal, veel van de Tsjechische dia logen verloren gaat. Casino. - Hans Moser en Theo Lingen vormt een humoristisch tweetal, dat lachstormen ver oorzaakt in „De trouwelooze Eckehart". Deze reprise zal we derom velen doen schateren. Rex. - „De verkochte grootva der" is een klucht van het zui verste water, met Josef Eich- heim in het centrum van de grol len, die zich hierin afspelen en waarom de Leidenaars reeds vroeger konden lachen. Luxor. - Een Italiaansche film geregisseerd door Victorio de Sica, die er ook als dokter de be langrijkste rol in speelt, is „Treesje Vrijdag". Aleer het voor deze Treesje, assistente op de ziekenzaal van een weeshuis tot een huwelijk komt, spelen zich vele vreemdsoortige en netelige situatie's af, die zeker altesaam er voor zorgen, dat er een film van goed gehf Ite uit kon voort vloeien. Lido. - Nog steeds trekt „De Gouden stad" op zeldzame wijze de belangstelling. Een herhaalde prolongatie kon dan ook onmo gelijk uitblijven. Th. J. Hannema. VRAGEN EN ANTWOORDEN Vraag: Mijn kamerlinde maakt gele bladeren als bijgaande en be gint te kwijnen. Wat te doen? Mevr. C. W H. te O. Antw.U doet goed de plant te verpotten in een grooteren pot in voedzamen grond. Snijd de e :heu- ten in, zoodat de plant nieuwe tak ken maakt. U kunt haar gedurende den zomer in huis houden of wel met den pot in den grond in den tuin plaatsen. Geef geregeld water. Vraag: Heb tabak gezaaid in kou de bak. Hoe verder te handelen? W N. de Gr. te L. Antw.: Gewen de plantjes aan de buitenlucht door overdag de ra men af te nemen en na een paar dagen ook 's nachts. Zet de planten op 60 70 cm. oderlingen afstand biuten. Houd de bloemen er uit. Op verdere behandeling komen we uitvoeriger terug. Vraag Mijn morel verliest wel 2/3 of 3/4 van het aantal vruch ten. Ze vallen onontwikkeld of geel af. Wat daaraan te doen? J. de V. te L. Antwoord De bemesting van Uw boom is goed, de snoei niet. De door U bedoelde takjes, kaal met alleen aan 't eind blaadjes dient U weg te snoeien. Dit is afgedragen vruchthout. De boom wordt hier door geprikkeld tot het vormen van nieuwe vruchttakken. Vraag Wij hebben een bed zuring, waarvan de bladeren wor den vernield. Wat daar tegen te doen? r P. H. G. te Z. Antwoord Als dat in erge ma te het geval is doet U goed de planten af te snijden en opnieuw uit te laten groeien. Tracht door bijmesten met verdunde mest den groei te bevorderen. Het natte weer komt daarbij te hulp. Vraag Heb wat meel staan, hetwelk wemelt van kleine beest jes. Is dat nog geschikt voor het gebruik? M. v. S. te N. Antwoord Dat meel doet U goed op te ruimen. Voor de con sumptie is het ongeschikt. Contro leer geregeld en gebruik het bij de minste afwijking. U voorkomt dan erger. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw". WASSENAAR In verband met de opheffing van het commissariaat van politie alhier is de heer W. M. Walpoott eervol ontslagen als commissaris van politie en benoemd tot kapi tein van politie. Tot gecommitteerden bij de eindexamens der Rijks-, gemeente lijke- en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeres sen zijn benoemd de heeren ir. N. G. Kam en P. Groen, alhier. ONKRÜID-BESTRIJDING. Hiervan hangt nu voor een groot gedeelte het slagen van onze teelten af. Het geeft ons voort durend zorg en arbeid onze ge wassen zuiver van onkruid te hou den en meermalen wordt gevraagd of er geen chemische middelen zijn om het storende onkruid te dooden. Deze middelen zyn er wel maar by aanwending daarvan zullen de kweekplanten zelf niet minder lyden: onkruid is nog altyd sterker dan de gekweekte planten. Tusschen op ryen staan de gewassen kunnen we met schoffel of met een hak werken. Hiermede worden de onkruid- planten even onder de oppervlakte afgesneden. Wanneer dit goed wordt gedaan kan het afgesneden gewas niet meer uitschieten, de wortels blijven in den grond en verteren tot humus. Ook tusschen en onder vruchtboomen bijv. wordt aldus gewerkt. By smalle baantjes tusschen Je planten ma ken we bij dit werk gebruik van een zoogen. schrepel of kleine hak. Wanneer niet op ryen wordt gekweekt en de planten onregel matig over de oppervlakte staan verspreid, daar is alleen door uitwieden schoon schip te maken. Dit is niet alleen een zeer tijd- roovend werk, maar op kleigron den is het by droog weer haast niet uit te voeren, omdat het on kruid zeer stevig is beworteld en gewoonlyk even boven den grond afbreekt. Onnoodig te zeggen, dat het dan spoedig weer aangroeit. Toch is dit wieden de eenige ma nier; men kan daarbij de on- kruidplanten stuk voor stuk even onder de oppervlakte afsteken met een oud mes. Op donkere paden of op steen achtige pleinen kan met chemi sche middelen gewerkt worden. Hiervoor gebruiken we natrium- chloraat. Dit is een wit zout en in den handel verkrygbaar. Het lost gemakkelyk in water op. Men gebruikt 16 gram per liter water en deze hoeveelheid is genoeg voor het begieten van 1 vierk. M. grond. Men doe dit het liefst by regenachtig weer, dan trekt alles beter in den bodem. Na enkele dagen wordt het sterkste onkruid geel en sterft af. Éénmaal behan delen is voor een vol seizoen ge noeg. Men houde rekening met eventueel bijstaande boomen, struiken of planten, waar men een halve meter vandaan blyft met dit vergif. Wij gebruiken het jaar lijks met succes op de hoofdpaden en schoffelen alleen de kanten een weinig bij. Maar ook dit is daarna niet meer noodig. De teelt en behandeling van tabak. Om bruikbare tabak te kweeken heefct men speciale soorten noo dig. De bekende siertabak, welke voor blad of bloem wordt ge kweekt, is voor rooken niet ge schikt. Goede soorten zyn in den handel verkrygbaar. Tabak wordt warm gezaaid, meestal in Maart in kas of bak en van half Mei af buiten geplant op normaal gemes- ten grond. Afstand van de plan ten onderling is 60 a 70 c.M. Op vele plaatsen worden jonge plan ten aangeboden. Bij de opkweek, welke heel eenvoudig is, houde men geregeld de bloemen weg. Wanneer in Augustus de onderste volwassen bladeren bruine vlek ken vertoonen snijde men deze af en rijgt ze aan een touw en hangt ze op een droge luchtige, be schaduwde plaats te drogen. Het blad moet hierby groenachtig bruin blijven en taai, dus vouw- baar, niet broos. Voldoende droog zijnde dient te worden gefermen teerd. Dit is in ons klimaat de moeilykste klip. Men kan zijn ge droogde bladeren by firma's laten fermenteeren; men lette in het najaar op advertenties dienaan gaande. Liefhebbers hebben het op verschillende manieren gepro beerd, byv. in hooi, gras, boom bladeren, enz. De mooiste resul taten zagen we by het op elkaar leggen van een flinken stapel bladeren, welke zonder meer in een doos werden gepakt en daar na gedurende een 10-tal dagen by de kachel werden gezet. Daarna werden de nerven uitgesneden en het bladmoes met een scherpe schaar fijn geknipt. Het op deze eenvoudige manier verkregen product werd doormenig enthou siast rooker als zeer bruikbaar aangewend. In tram of trein: sta Uw zitplaats af aan houd sters van voorrangs- kaarten van den Neder - landschen Volksdienst. BINNENLAND „Beschimmelde klachten" Max Blokzijl spreekt hedenavond om kwart voor zeven via den zender Hilversum n over „Be schimmelde klachten". BUITENLAND Nieuwe regeering in Argentinië De militaire staatsgreep in Ar gentinië is geheel geslaagd. Er is een nieuw bewind gevormd on der generaal Rawson als presi dent. De uitgeweken leden der vorige regeering zyn teruggekeerd en zijn afgetreden, ook president Castillo. STADSNIEUWS Leidsche Spaarbank - Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Mei j.l. ingelegd f. 473.565,83 en terugbetaald f.221.992,97; ingeschreven zijn 188 nieuwe inleggers, terwyl 68 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 18.149 inleggers, hieronder begrepen 1155 deelne mers aan den Afhaaldienst. be droeg einde Mei 1943 f7.249.233,09. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 16.340,75 ontvangen in 5070 posten. 74 spaarbusjes werden ter ledi ging aangeboden met een ge- zamenlijken inhoud van f1035,34. Op de scholen werd f. 678,47% gespaard. Gevonden voorwerpen. - Ge vonden voorwerpen in de maand Mei: Portemonnaie's met inhoud, 3 brillen, autoped, driewielig fietsje, zilveren armband, dames vulpen, zilveren vulpotlood, scha kel armband goud of doublé, etui met rozenkrans, kinderschoentje, gymschoen, 1 paar kinderschoe nen, hooivork, wollen kous, bont je, paardenhalster, heeren- en dameshandschoenen, damesshawl oude actentasch met inhoud, wollen damestrui, roeispaan, zak kunstmest, lipsleutel No. 1660, ringen met sleutels, pakje met inhoud boodschappentasch, wind jack, ceintuur, schipperspet, ko ralen collier met gouden slot, bankbiljet, 2 zilverbonnen, 1 lou pe, (4 boeken en teekendoos), Duitsch boekje, heerenpolshorlo ge, duimstok. Gevonden in de stadstram heeren- en dameshandschoenen, damesparapluie. actetasch met inhoud, koffer. Inlichtingen te bekomen op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur aan het Politie posthuis, Steenstraat alhier. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. De Gerei. Zangver. „Soli Deo Gloria" en het Kinderkoor „Klein Soil Deo Gloria" gaven een uitvoe ring in de Gerei. Kerk. De num mers werden goed gezongen vooral het hooldnummer „De Kosmos" (Ps. 104); ook de kleintjes weer den zich dapper. De directeur, de heer Verdoorn uit Leiden mag met succes op deze uitvoering terugzien De pianobegeleiding berustte bij den heer v. d. Molen. Ds. Haspers verrichtte de opening en sluiting. ZOETERMEER. Aan het postkantoor alhier werd gedurende Mei ingelegd 1 11574.20 en terugbetaald 17798.57. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: JordaanJannink. d. Haaksbergen; Mensenkamp— Groenveld, d. A'dam; Engwirda v. Alfen, z. Tilburg; Simor.— Wyers, z. den Bosch; Rood Smorenberg, z. Alkmaar; v.Kas- se v. Heiningen, d. R'dam. Gehuwd: J. A. v. Heel en M. A. Marees, Gouda; D. Dunlop en M. W. J. v. Geuns, Den Haag; W. v. Eiiok en D. v. d. Leeuw. Voorburg. Overleden: G. C. Slicherde Vries, v. 61 j. A'dam; J. J. H. Lambermon, m. 76 j. A'dam; W. A v. Syllv. Ommeren, v. 81 j. Tiel; W. A. Weller, m. 58 j. A'dam; S. v. d. Meijden, m. 57 j. Hilversum; W. EmousSteur v. 56 j„ A'dam; G. v. Duijvendijk, m. 49 j. Lekkerkerk. 3—2

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 7