BUITENLAND Hoofdzakelijk luchtactïviteït. Italïaansche Weermachtsberichten KÉRK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS Van een vliegveld in het Zuiden van het Oostelijk front start een gevechts groep voor den lO.OOOsten inzet. De commandant klimt, nadat hij zijn valscherm heeft bevestigd, in zijn machine PK Hoffmann-DV-R-P m de vijandelijke misdadigers, zij al len mogen het oog gericht houden op dat deel van ons volk, dat woont in de luchtoorlogsgebieden van het Westen en Noordwesten, wanneer zij dag en nacht onver moeid aan het werk zijn om het uur der vergelding te bespoedigen. Want ééns komt het uur dei- vergelding. Uit dank voor den heden bewezen heldenmoed der bevolking in de luchtoorlogsge bieden zal het na den oorlog een cereplicht zijn van het geheele volk haar steden en huizen schoo ner dan ooit weer op te bouwen. Uit de ruïnes zal dan nieuw leven opbloeien. De minister ging vervolgens in op de activiteit van het Duitsche duikbootwapen in den strijd tegen Engeland en wees er op, dat in den loop van dezen oorlog met inbegrip van de maand Mei 1943 ruim 26,5 miiiioen brt. vijandelijke scheepsruimte door de Duitsche marine en het Iuchtwapen in den grond zijn geboord. Wat dat beteekent kan alleen liij bevatten, die zich voor oogen houdt, dat de Duitsche duikboot oorlog in den eersten wereldoor log' met nauwelijks 12 millioen brt Engeland in de jaren 1917 en '16 aan den rand van den afgrond heeft gebracht. Natuurlijk hebben 4e Engelschen dat eerst na den oorlog toegegeven. Gedurende den oorlog daarentegen vochten zij en de Amerikanen precies zoo als thans met den beweerden omvang' van hun nieuwe schepen en be twijfelden zij onze cijfers betref fende tot zinken gebrachte sche pen. Wat de vijand ook tot stand brengt in den bouw van nieuwe schepen, onze cijfers van tot zin ken gebrachte schepen kan hij daarmede niet inhalen. Wat het aantal arbeidskrachten betreft, dat de basis der oorlogsproductie in het algemeen vormt, ook de Amerikaansche boomen groeien niet in den hemel. Wij hebben alle reden de vijan delijke getallenfantasieën met ge latenheid op te vatten .Het is een natuurlijke zaak in den strijd op de wereldzeeën, dat die met wisselende kansen gevoerd wordt. Op perloden van zeer groote suc cessen volgen geringere, die in verband staan met den stand van onze aanvalswapens aan den Na de officieele opening der ont- Spannings verblijven voor arbeiders te Valkenburg brachten de talrijke autoriteiten o.w. de leider van het Neder landsch Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, een bezoek aan de grotten. Het gezelschap bij de „eeuwige drup" CNF-W. P. Zefilemaktr-Pax m eenen kant en dien van de vij andelijke afweerwapens aan den anderen kant of omgekeerd. Deze strijd wordt daarom niet alleen op de oceanen, in de lucht of op het slagveld, maar ook in de we tenschappelijke instellingen en laboratoria uitgevochten. Iedére nieuwe aapvalstechniek sleept op een zekeren afstand een nieuwe afweertechniek achter zich aan, iedere nieuwe afweertechniek echter is volgens de ervaring weer de oorzaak van een nieuwe aanvalstechniek. Dit is vooral ook waar bij den duikbootoorlog'. De vijand heeft zoo vaak reeds het duikbootgevaar overwonnen verklaard en is vervolgens in kor ten tijd weer overtuigd geworden ,van het krasse tegendeel, zoodat hij eigenlijk alle aanleiding zoü hebben om zeei' voorzichtig te zijn net zijn prognoses. De minister ging vervolgens in op het oostelijk oorlogstooneel en constateerde, dat het front in het Oosten hecht staat. Er gaat wederom een onafgebroken stroom nieuwe wapens en manschappen uit' het vaderland naar het Oosten. De inspanning' van het Duitsche volk in het teeken van den totalen oorlog' is niet vergeefsch geweest. Op een goeden dag zal zij ingezet worden. 'Wanneer en waar, daar over mogen onze vijanden zich het hoofd breken. Wanneer zij erover kletsen, dat het initiatief definitief op ben is overgegaan en de leiding', van Duitschland met angst en schrik er op wacht, waar het zich ont plooien zal, zal de toekomst be- slissen, wie reden heeft voor zulk een angst. Wij wachten af: maar in een anderen zin dan de vijand vermoedt. Men spreekt thans van de in vasie in Europa, alsof dat de meest natuurlijke zaak ter wereld was. De Joden vooral willen invasie. De Engelsche en Amerikaansche sol daten intusschen zullen het bloe dige gelag moeten betalen. Onze weermacht is bereid hen te ont vangen. Duinkerken en Dieppe staan hier als waarschuwende teekens voor een Britsch-Ameri- kaansche invasie-strijdmacht. Göbbels besprak vervolgens de rol van het jodendom in de landen van den tegenstander, neerkomen de op een joodsch streven naai de wereldmacht. Het baat, zoo zeide hij, de coalitie der tegen standers in het geheel niets, wan neer zij thans tracht een uiterlijke aanpassing' harer opvattingen voor te spiegelen, het is voor ons slechts vleiend, dat de sovjets zich onder den druk van onze omvat tende voorlichting gedwongen zien de Komintern, het instrument hunner wereldvernieling, voor den schijn te ontbinden. Maar de Jo den in Londen en Washington jubelen te vroeg, wanneer zij mee- nen daarmede het voor hen zoo gehate nationaal-socialistische voorlichtingsgebouw ten val te brengen. Reeds ziet men in alle landen steeds duidelijker in hoe de joden te werk gaan. Het baat hun in het geheel niet, wanneer zij de parlementen en gerechtshoven mobiliseeren ter bescherming van hun parasitaire bestaan. Het zal niet lang meer duren of de roep om den schuldige aan dit vreese- lijke volkerendrama zal door de geheele wereld gaan. Wij zullen er voor weten te zorgen, dat deze vraag' ook een antwoord ki'ijgt. Vergeleken met het joodsche we- revaar hebben sentimenta- hteiten geen plaats. De geheele uitschakeling van het jodendom uit Europa is geen moreel probleem, maar een pro bleem van de veiligheid van den staat. Laat men eens in het kamp van onze vijanden om zich heen kijken: waar men kijkt, jo den en joden. Joden achter Roo sevelt als zijii hersentrust, joden achter Churchill als zijn inspira toren, joden als ophitsers en op ruiers in de geheele Engelsch- Amerikaansch-bolsjewistische pers, joden in de hoeken van het Kremlin als de werkelijke dra gers van het bolsjewisme. De in ternationale jood is de lijm, die de vijandelijke coalitie bijeen houdt maar hij is niet onover winnelijk. Dr. Göbbels toonde vervolgens het onderscheid in de leiding van Duitschland in beide we reldoorlogen. Hij constateerde, dat de sterke nationale leiding, die Duitschland in den eersten wereldoorlog miste, thans aan wezig is. Bijna geheel Europa, zoo ging de minister voort, werkt in dienst van onze oorlogvoering. Het zal ook eens in het genot komen van de vruchten van on- Duitsche weermachtberichten. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Aan het Oostelijk front verliep de dag, uitgezonderd plaatselijke gevechtsactiviteit, kalm. Een ster ke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen viel in den af- geloopen nacht een belangrijk bolsjewistisch wapenbedrijf aan den middenloop van de Wolga aan. Talrijke bomtreffers in de groote montagehallen en hierop volgende branden over groote op- pervlakteh werden waargenomen. Vanochtend vroeg boorden snelle gevechtsvliegtuigen in de Noordelijke IJszee twee koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 6000 brt. in den grond. Vergezellende jagers schoten vol gens de totdusver ontvangen rap porten 22 bolsjewistische vliegtui gen neer. Een eigen vliegtuig ging verloren. De haveninstallaties van Al giers werden in den nacht van 4 op 5 Juni gebombardeerd. Bij een aanval van vijandelijke jachtvliegtuigen op bewakings- vaartuigen van de Duitsche ma rine voor de Nederlandsche kust schoten deze twee vijandelijke vliegtuigen neer. - Een formatie snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookte gisteren de haven- en fabrieksin- stallaties van de Zuid-Engelsche kuststad Eastbourne. In lien afgeloopen nacht vielen zware gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in West- Midden- en Zuid-Enge- land aan. Van deze operaties keerden twee Duitsche vliegtuigen niet terug. En Zondag: Aan het Oostelijk front verliep de dag, afgezien van levendiger gevechten aan het Koebanbrugge- hoofd, kalm. In het gebied ten zen gemeenschappelijken strijd en ijver. Ons werelddeel zal na de overwinning een machtige continentale gemeenschap vor men, bestaande uit vrije volken, die zich wijden aan den dienst van een gemeenschappelijke groo te zaak. Alleen zoo kan Europa voortleven. In het andere geval zal het in zjjn atomen uiteen vallen en een gemakkelijke buit zijn van de anarchie en daarmede van het bolsjewisme. Dat kan geen wer kelijke Europeaan willen. Thans meer dan ooit is aan het Duit sche volk in dezen oorlog zijn grootste historische kans gegeven De natie zal zich het groote oogenblik waardig toonen. Wij hebben den wereldoorlog vooral verloren omdat ons een groote leidende persoonlijkheid ontbrak. Dezen oorlog zullen wij winnen, omdat die persoonlijkheid er thans is. Wij kunnen niet ver slagen worden, tenzij wij onszelf verslaan. Van deze zelfmoorde- naarsbedoelingen is het Duitsche volk echter thans verder af dan ooit. Moge de vijand den strijd tegen onze zenuwen voortzetten met list. sluwheid en boosaardig heid, niemand zal hem het ge noegen doen week te worden. Hij moet met de wapens aantreden en op dat terrein zullen hem onze soldaten het passende ant woord geven. De minister besloot met de woorden: Aan het einde van dezen strijd Staat onze overwin ning. Onze vijanden willen het niet gelooven, wij zullen het hun bewijzen. De verklaringen van Rijksmi nister Speer werden telkens on derbroken door stormachtige de monstraties van instemming', die de vastbeslotenheid bewezen, ook verder in denzelfden geest voor het strijdende front zijn plicht te vervullen. Spontane demonstra ties van opgewekte geestdrift ve""'°zelden vervolgens de over handiging van de ridderkruisen. Stormachtig begroet en steeds weer onderbroken door levendi ge uitingen van bijval voerde ver volgens Rijksminister dr. Göb bels het woord, wiens rede een meesleepend appèl was tot hoog ste krachtsontplooiing, plichts vervulling en bereidheid zich te geven. Eenstemmig legde de ver gadering de gelofte af, te vech ten tot de overwinning. VROUWEN AAN DEN SLAG ER WORDT ELK EN MORGÉN REIKHALZEND NAAR DE POiT UITGEZIEN CNb-Pax m Noordwesten van Krymskaja sloegen Duitsche en Roemeènsche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen af. In den afgeloopen nacht heeft een sterke formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen opnieuw wapenfabrieken in de stad Gorki aan den middenloop van de Wolga aangevallen. Er ontston den groote branden in de fabrieks installaties Radiorede van Laval - De chef der Fransche regeering, Laval, heeft een radiorede gehouden tot het Fransche volk, waarin hij o.m. nog eens met klem betoogde, dat Frankrijk in vrede moet leven met zijn naburen: Duitschland en Italië, en met deze landen harte lijke betrekkingen vol vertrouwen moet onderhouden. Hij kondigde voorts aan, dat nog in den loop van deze maand een belangrijk aantal afgeloste krijgsgevangenen naar huis zal terugkeeren. Een Spaansche nota. - Het Spaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft Zaterdag in het Santa Cruz paleis een offi cieuze nota uitgegeven inzake het Spaansche standpunt met betrek king tot de luchtbombardementen op de burgerbevolking, waarin Spanje energiek protesteert tegen de Angelsaksische geruchten, dat het slechts in het belang van Duitschland handelt. De nota stelt tot humaniseering van den luchtoorlog o.a. voor: de oorlogvoerende mogendheden moe ten de 'gebieden, waarin zich geen, of slechts onbeteekenende militaire objecten bevinden, wederzijds van luchtaanvallen verschoond laten blijven en tot ,niet te bombar deeren zones' verklaren. Om deze maatregelen te garandeeren stelt de nota de vorming van een per manente neutrale commissie voor, die in samenwerking met de ver tegenwoordigers der oorlogvoeren de mogendheden een passende controle moet uitoefenen. (D.N.B.) De mijnwerkersstaking in de Ver. Staten -"De staking in de kolenmijnen in Amerika is voor- loopig afgeloopen. Er is een gods vrede afgekondigd en Lewis heeft de mijnwerkers geadviseerd het werk te hervatten. De bond van mijnwerkers heeft medegedeeld, dat het bevel tot het hervatten van den arbeid op 7 Juni geldt tot 20 Juni. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche mijnwerkersstaking een verlies van 10 millioen ton kolen veroorzaakt. Voorts wordt gemeld, dat het Congres een wetsontwerp heeft aangenomen, volgens hetwelk Lewis, indien hij in de komende dagen niet met de regeering sa menwerkt, gearresteerd kan wor den en alle personen, die voor stakingen verantwoordelijk zijn, voortaan moeten worden gestraft. (D.N.B.) Geallieerde ballons boven De nemarken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is boven verschillende deelen van Dene marken een aantal geallieerde ballons verschenen, waaraan blik ken reservoirs met een gedeelte lijk in flesschen zittende rubber- fosfor oplossing bevestigd waren. Deze flesschen werden automa tisch uit de reservoirs losgemaakt en een aantal daarvan, die op den grond in brand geraakt wa ren, werd Zondagochtend door militairen onschadelijk gemaakt. Een Deensch soldaat werd daarbij licht gewond. (D.N.B.) Het Italiaaansche weermachts- bericht van Zaterdag deelde mede De luchtmacht der Spil heeft in den afgeloopen nacht de haven van Algiers gebombardeerd. Bo ven Pantellaria werden tijdens hevige luchtaanvallen vier vlieg tuigen door de artillerie vernie tigd. Twee vijandelijke luchtaan vallen veroorzaakte schade en slachtoffers in de omgeving van Tarente. Een Liberator werd door het afweergeschut neergeschoten. Batterijen luchtdoelgeschut kwa men in actie tegen een vijandelij ke formatie, die boven het gebied van de provincie Trapani vloog en schoten door nauwkeurig schieten vier vliegtuigen omlaag. Een an der tweemotorig vliegtuig stortte in zee bij het eiland Favignana na een gevecht met onze jagers. Bo ven Malta schoten Duitsche ja gers een Spitfire neer. En Zondag: Vlootstrijdkrachten hebben het eiland Pantellaria beschoten, dat ook door de vijandelijke lucht macht herhaaldelijk en hevig ge bombardeerd werd. Vijandelijke luchtaanvallen op La Spezia en plaatsen in de provincie Cagliari eischten eenige slachtoffers en veroorzaakten beperkte schade. In den loop van den dag werden 10 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, en wel 3 door jagers en een door het afweergeschut boven Sardinië, een door jagers en drie door het afweergeschut boven Pantellaria, één door jagers en één door het afweergeschut boven La Spezia. Tijdens een luchtaan val op onze eilanden in de Egeï- sche Zee viel een vijandelijk vliegtuig, door het afweergeschut getroffen, brandend in zee. PREDIKBEURT. WaiUlinxveen Rem Kerk: Dinsdag nam. 7 uur. ds. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Harlingen (toez.). ds. B. E. van Buuren. te Hoornsterzwaag. Te Jutphaas ds. H. W. C. Hanse laar te Rijperkerk. Te Westzaan, cand. L S. Blom, hulpprediker al daar Viertal Te Almelo (vaca ture ds. de Geus), ds. H. M. J. van Duyne te Ieino, ds. J. van Kuiken te Amstelveen, dr. K. E. H. Oppen- Duyne te Heino, ds. J. v Kuiken S. W. de Vries te Rinsumageest Benoemd tot hulpprediker te Ol- denzaal, cand. S. Postma te Utrecht GEREF. KERKEN Tweetal, Te Delfzijl ds. G. van Dooien te We- zep en ds. J. Koppe te Ommen Beroepen. Te Nijkerk. ds. J. van Bruggen te Wormerveer Chr. GEREF. KERK Beroepen. Te Zwijndrecht. ds. N de Jong te 's-Gravenhage. N'ed. Ilerv. Kerk Beroepen te Kampen (vao. ds, Wesseldiik)' ds. W. Glashouwer te Muiderberg, te Willemstad ds. A. J, Bronkhorst te Wijk aan Zee, te Kampen (vac. ds. Willemse) (toez.) ds. H. A. Jelle- ma te Hattem. te Niiverdal ds. W. Glashouwer te Muiderberg. te St. Michielsgestel cand. W. van Hassel. hulpprediker te Utrecht. Aangenomen naar Rotterdam (vao. wijlen ds. Rutgers) ds. J. C. J. Dijkstra te Meppel. Bedankt voor Huizen (N.H., toez.) ds W. Vroegindewey te Hoo- geveen. Clir. Geref. Kerk Beroepen te Zaandam ds. M. Baan te Bussum. Brand in lijmfabriek te Dongen De lijmfabriek der N.V. C. van Trgmmelen, Hooge Ham te Don gen, is gedeeltelijk door brand verwoest. De oorspronkelijke ge bouwen, waar zich de voorraden lijm bevonden alsmede o.m. de wasscherij, de drogerij en verschil lende machines gingen daarbij geheel verloren. Door kordaat optreden der Dongensche en Oosterhoutsche brandweercorpsen konden de ma chinekamer, het ketelhuis en vele i, voor de productie belangrijke i machinerieën in het nieuwe fa- brieksgedeelte gespaard blijven. Volgens deskundig onderzoek is de brand ontstaan door kortslui- ting tengevolge van een foutieven f stand van den schakelaar van een jj motor. De schade, geraamd op twee ton, wordt door verzekering gedekt. Door een autobus overreden l Op den Schiedamsche singel te Rotterdam is de 38-jarige W. r Stam uit Schiedam, toen hij op een rijdende autobus wilde sprin- J gen, gevallen en overreden. De man werd zeer zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht j waar hij later is overleden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2