DUITSCHE BEWAPENING OP RECORD-HOOGTE Toespraken van ministers Göbbels en Speer BEKENDMAKING 84ste Jaargang Maandag 7 Juni 1943 No. 25516 Rede van Speer. Rede van dr. Göbbels EERSTE BLAD Belangrijk voor de in Mei t/m. Aug. 1920 geboren mannen. VERDUISTEREN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor vele duizenden uit alle lagen van het Duitsche volk, on der wie vooral arbeiders uit de bewapeningsindustrie, hebben rijksminister dr. Göbbels en rijksminister Speer verslag uit gebracht over den huidigen stand van de Duitsche bewapening en een inzicht gegeven in houding en inspanningen van het Duit sche volk tot bevechting van de eindoverwinning in den groot- sten en hardsten oorlog der ge schiedenis. Rijksminister Speer wees er allereerst op, dat de Duitsche be wapeningsindustrie „iets buiten gewoons en geweldigs" heeft ge presteerd, De Duitsche bewape ning, zoo ging hij voort, is van jaar tot jaar gestegen en heeft in Mei 1943 op alle gebieden een recordhoogte bereikt. Het is de historische verdiensté van rijks maarschalk Göring ons door het vierjarenplan de grondslagen te hebben verzekerd tot instand houding en opvoering van de Duitsche bewapenings-industrie. Spr. wees er op, dat het succes van de opvoering der bewape ningsproductie daarom zoo ver rassend was, omdat de belang rijke productiebedrijven hun nieuwe fabricagemethoden zonder voorbehoud onder elkaar uitwis selen. De minister noemde als lei dende figuren van de bewape ningsindustrie Pleiger, die de ge heele kolenindustrie leidt. Krauch, die den chemischen sector in voor den oorlog beslissenden omvang heeft uitgebreid, Roechling, die door zijn groote ervaringen de productie van ijzer op record hoogte heeft gebracht, Rohland, die de pantserfabricage opvoer de, Werner, die de vliegtuigmo toren op een ongedacht hoogte punt heeft gebracht, Frydag en Heyne, die de vliegtuiguitrusting hebben verveelvoudigd, Geilenberg die de munitie op dictatoriale wijze lefdt Tix, die de wapenver- vaardiging verveelvoudigde, De- genkolb, die de locomotiefproduc tie aanzienlijk opvoerde, Porsche, die voor de ontwikkeling van de pantsers, Mueller, die voor die van het geschut en andere wapens. Wolff, die voor de ontwikkeling van de munitie de verantwoor delijkheid draagt en verder zijn nauwste medewerkers Sauer en Schieber. Minister Speer vervolgde: thans kunnen wij met trots vaststellen, dat wij niet alleen voldaan heb ben aan den eisch van den Fiihrer in Februari van het vorig jaar ge steld, tot opvoering van de bewa pening, doch ten deele dien eisch aanzienlijk hebben overtroffen. Hij wees op de prestaties en de houding van den Duitschen arbei der bij het herstellen van schade aangericht door vliegtuigaanval- len en legde er den nadruk op, dat juist in de laatste maanden on danks de vliegtuigaanvallen op alle gebieden der bewapening geen inzinking, doch een gestadig stij gen der productie valt waar te hemen. Nadat Speer gesproken had over de gewaarborgde grondstofpositie voor de bewapeningsindustrie, Vooral wat betreft steenkool, ijzer en staal, sprak hij over de energie bronnen, waarbij hij mededeelde, dat in dit jaar een groot aantal door waterkracht gedreven elec- hiciteitsfabrieken van grooten om vang in bedrijf genomen is en in hog grooter aantal het komende laar ter beschikking zal staan. Vastgesteld kan worden, dat de tijdelijke beschadiging van twee stuwdammen ons, wat betreft de energieverzorging niet heeft ge troffen. De gedecentraliseerde or ganisatie van onze energie-opwek king heeft het zonder moeilijk heden mogelijk gemaakt nog den zelfden dag de bewapeningsin dustrie de weggevallen hoeveelhe den stroom weer ter beschikking te stellen. Ook de verwachting van den vijand, dat de watervoor ziening van het Roergebied voor langen tijd gestoord zou zijn, is niet in vervulling gegaan. De minister gaf daarna de vol gende bijzonderheden omtrent de Duitsche inspanning op het gebied der bewapening: 1) De munitie: alleen in Mei 1943 werd 6.3 maal zooveel ton ge produceerd als het maandgemid- delde in 1941, Dit resultaat werd bereikt met slechts 50 meer arbeidskrachten; 132 meer ruw staal, 57 minder koper en slechts 2 meer aluminium. De productie van pantserdoorborende munitie van 5 centimeter en meer werd van 1941 tot op heden met 1000 vergroot, die voor lichte veldhouwitsers met 1300 en voor zware kalibers met 400 De maandelijksche productie van steel- en eihandgranaten werd van 100 op 410 gebracht, die van mijnen op 1900 2). De wapens: de productie van alle geschut van een kaliber van 3.7 cm. en hooger werd te genover het maandgemiddelde van het jaar 1941 in Mei tot 400 pet. verhoogd. De vervaardiging van karabijnen werd de laatste vier maanden met de helft ver groot. Bij de snelschietende ma chinegeweren van het type mg 42 werd een bijzonder schitteren de prestatie bereikt. De vervaar diging van lichte veld-houwitsers kon sedert 1941 verviervoudigd worden. De productie van zware en zwaarste luchtdoelartillerie werd sedert 1941 met 315 procent vergroot. De productie van onze zware pantserafweerkanonnen, die op ondubbelzinnige wijze su perieur aan die van den vijand zijn, werd in het jaar 1942 bijna verdubbeld en heeft sedert Fe bruari van dit jaar alleen een stijging tot 220% te zien gegeven Het aantal maandelijks vervaar digde stukken pantser afweerge schut is van 1941 tot op heden met 600% gestegen. 3). Het pantserwapen: het to tale aantal van alle vervaardig de pantsers werd verveelvoudigd Daarbij bedraagt de toeneming der productie van lichte pantsers vroeger pantsers 1, 2 en 3 slechts ongeveer 20% van het maande lijksche gemiddelde van het jaar 1941. Om begrijpelijke redenen werd het meeste belang gehecht aan de opvoering 'van zware pantsers, van stormgeschut, van den pantser 4 en van den tijger. Daar zijn juist de laatste maan den resultaten bereikt, die ver liggen boven datgene, wat wij van de bewapening konden hopen. Alleen de toeneming van de maandelijksche productie aan zware pantsers van Februari dit jaar tot aan Mei bedraagt 200% De bewapening van de lucht macht staat niet ten achter bij het succes der bewapening van het leger. Hier werden het afge- loopen jaar talrijke nieuwe types ontwikkeld en reeds volledig in productie gebracht. Desondanks was in Mei van dit jaar het aantal der geproduceerde vlieg tuigen een veelvoud boven het ge middelde van 1941. Daar echter het noemen van afzonderlijke getal len den vijand een voortijdig in zicht in de groote vorderingen op dit gebied zou kunnen geven moet hoe groot de successen hier ook zijn voorloopig afge zien worden van het bekend ma ken daarvan. Speer deelde mede, dat de Fiihrer uit erkenning van de reusachtige prestatie in de Duitsche bewa peningsindustrie negen arbeiders en vooraanstaande persoonlijkhe den der Duitsche bewapening het ridderkruis van het kruis voor oorlogsverdienste heeft verleend. Vervolgens ging hij in op den Duitschen uitvindersgeest, die in de wereld reeds altijd vooraan staand is geweest, die nieuwe we gen zoekt, vindt en ook gevonden heeft. Wanneer menigmaal - zoo zeide hij - de een of andere uit vinding door ons aan openbaar heid prijs wordt gegeven, dan ge schiedt dit slechts op een tijd stip, waarop ook het buitenland reeds op de hoogte is van dit nieuwe wapen dooi het succesvol gebruik daarvan. Dit geschiedt op een oogenblik, waarop dit wapen reeds weer door een beter is achterhaald. Miinster Speer besprak vervol gens het eigen karakter van de Duitsche bewapeningsindustrie, dat gelegen is in de verdeeling dezer industrie in tallooze groote middelgroote, kleine en zeer kleine fabrieken en zeide: „Wij zijn door deze verdeeling tamelijk on- van volk en vaderland, de bedrij ven uit de straat op en weigerden door munitiestakingen hun kame raden aan het front wapens toe te voeren. Thans daaren tegen ken nen alle Duitsche bewapeningsar beiders slechts één leuze: wapens voor het front, de beste wapens in handen van de beste soldaten, op» dat zij voor ons geheele volk de overwinning kunnen bevechten en veilig stellen. De crisis van den winter is ten einde. Wanneer wij den toe stand in de achter ons liggende grijze maanden vaak met verbe ten grimmigheid onderzoekend onder de oogen zagen, hebben wij toch nooit berust in de slagen van het noodlot. Integendeel, met een weergalooze krachtsinspanning hebben leiding en volk zich daar tegen verzet. De zenuwcampagne van den te genstander maakt geen indruk op ons. Eenmaal is het Duitsche volk, in November 1918, het slachtoffer geworden van de huichelachtige beloften van zijn vijanden. De harde les, die ons voor dit mo- reele falen door de geschiedenis gegeven is, is volkomen voldoende voor ons. Zulk een tragedie zal zich nooit herhalen. Wij weten ditmaal, waarom het gaat en heb ben bovendien alle vuistpanden in handen voor een waarlijk beslis sende overwinning. Die kan men ons niet met leugens en beloften uit de hand wringen. Dat zou alleen door geweld mo gelijk zijn. Maar tegenover geweld plaatsen wij tegengeweld. Bij ons zijn er geen arbeiders meer, die het voornemen tot staken hebben, maar vooral geen joodsche ophit sers meer, die hen daartoe kun nen verleiden. Er bestaat in Duitschland geen groep die bereid zou zijn den vij- In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht in krijgs gevangenschap teruggebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mij ter aanmelding opgeroepen personen bjj niet-aanmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het volgende Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche mili taire strafwetboek de zwaarste straffen staan. Der Wehrmachtsbefehlshabcr in den Niederlanden, Fr. CHRISTIANSEN, General der Flieger. gevoelig voor luchtaanvallen op onze industrie. Wij hebben elke productie in vele afzonderlijke fabrieken moeten verdeelen. daar de structuur van onze industrie dit vereischte. De grootste moei lijkheid, die daardoor in het be gin voor een grootscheepsche productie ontstond, werd aldus thans tot een beslissend voordeel. Voor die massafabricaties echter, die op langen termijn onveran derlijk blijven, zijn nieuwe mam- moethfabrieken ontstaan. Ten slotte wees de minister er op, dat tot aan het volgend voorjaar de maandelijksche productie weder om belangrijk opgevoerd wordt. Wij zullen, zoo zeide hij, het front nieuwe wapens, nieuwe pantsers, vliegtuigen en duikbooten in een aantal ter beschikking stellen, dat het onzen soldaat met zijn persoonlijke, onovertrefbare su perioriteit als strijder tegen onze vijanden mogelijk maakt dezen strijd niet slechts te doorstaan, doch definitief te overwinnen. Rijksminister dr. Goebbels ging in zijn groote in het sportpalast uitgesproken redevoering ter in leiding op de bewering van de vij anden der Spil in, volgens welke de toestand van Duitschland thans gelijkt op die van 1917 en 1918. Ik behoef, zoo zeide de mi nister, slechts te wijzen naar één fundamenteel onderscheid. In de genoemde jaren liepen vele vrou wen en mannen, verleid door joodsch-marxistischf vijanden Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. „Morgen, op 8 Juni 1943, moeten zich alle in de „maanden Mei t/m. Aug „van het jaar 1920 geboren .mannen overeenkomstig „den op 2 en 4 dezer in .dit blaa gepuöliceerden op- .roep op het bevoegde Ar beidsbureau resp het be- voegde bijkantoor van 9-17 .uur persoonlijk aanmelden, „waarbij zü het ingevulde ..aanmeldingsformulier en „de andere identiteitspapie- „ren en gegevens moeten „medebrengen De distribu- „tiestamkaart moet mede gebracht worden De werk- „gevers zijn verplicht de tot .aanmelding verplichte per- „sonen gedurende den tijd „dien zij hiervoor noodig .hebben van werk vrij te .stellen en het salaris resp. „loon door te betalen Aan- .meldingsplichtigen en werk- „gevers maken zich straf baar wanneer zij handelen .in strijd met de bepalingen der verordening of trach ten deze te ontduiken and in de hand te werken. Op de nationaal-socialistische houding van het Duitsche volk stuiten alle vijandelijke verleidingspogingen af. Zij geeft ons de kracht ook de eeuwige begeleidende verschijnse len van iederen oorlog, tegensla gen, schikkingen van het noodlot, verhoogde zware offers, enz., ge duldig en met verbeten trots te verdragen. Daarom spreken wij ook niet van vrede, maar strijden wjj daar voor. Wij richten ons er in onze maatregelen op in, dat wij den oorlog onder alle omstandigheden zoolang kunnen volhouden, tot de vijand ter aarde zinkt. Dat is de onwrikbare basis en doelstelling van onze geheele oorlogvoering. Onder geen omstandigheden zul len wij den een of anderen toe stand zich laten ontwikkelen, die ons niet in staat zou stellen het beslissende laatste kwartier op adem te blijven. Zoo is b.v. onze voedingspolitiek op langen termijn ingesteld. Zij gaat zuinig om met de voorraden. Haar hoogste wet is onder alle omstandigheden uitgegeven kaar ten ook te honoreeren en in geen geval en nooit een toestand op te roepen, die het ons om voedings redenen van ons volk niet meer zou veroorloven den oorlog tot de overwinning voort te zetten. De minister besprak vervolgens nader de offers, die de bevolking moet brengen en tengevolge van de luchtterreur van den tegen stander. Onze vijanden, zoo zeide hij. vallen hen met brutaal ry- van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan ging heden onder te 0.33 uur en kwam op te 9.26 uur. nisme aan in hun have, goed en leven, ten einde daarmede hun oorlogsmoreel murw te maken. Dat geven -zij ook openlijk tde. V/at zij daarbij aan Duitsche cul tuurwaarden vernietigen zal hun eeuwig te schande strekken. Zij voeren oorlog tegen de houding van ons volk en doen nog nau welijks moeite deze infame bloed- terreur een humaan manteltje om te hangen. Wij Duitschers van heden echter behooren niet tot het soort mensehen, dat bij een vijand, die het voorzien heeft op onze vernietiging, bedelen om ont zien te worden. Wij weten dat er tegen de Britsch-Amerikaansche bommenterreur slechts één doel treffend middel is: contraterreur*. Het geheele Duitsche volk is thans slechts bezield door de eenige ge dachte gelijk met gelijk vergelden. Het is verre van ons te pochen of te dreigèn. Wij leggen slechts iedere Engelsche stem van heden vast, die in den bommenoorlog tegen Duitsche vrouwen, grijsaards en kinderen een volstrekt humaan of zelfs Christelijk middel ziet ter overwinning van het Duitsche volk. Dit zal ons eenmaal een welkome motiveering geven voor ons antwoord op deze schurken- streken Het Britsche volk heeft geen aanleiding tot triomfantelijke ge voelens. Het zal de rekening moe ten betalen, die zijn verantwoor delijke mannen in opdracht van hun joodsche ophitsers en op ruiers openen, door hun bloed schuld. Tot zoolang moeten wij trachten gereed te komen met de vaak zeer harde gevolgen van de Britsch-Amerikaansche luchtter reur. In stijgende mate worden thans weer aanvallen gedaan op Enge land door het Duitsche lucht- wapen. De aantallen neergeschoten toestellen der R.A.F. zijn geste gen in een mate, welke slechts het begin zal zijn. Ieder geleerde en natuuronderzoeker, die in onze laboratoria den strijd voert tegen de vijandelijke oorlogstechniek, iedere arbeider en ingenieur, die bouwt aan ons nieuwe bombar dementswapen, iedere jonge piloot, die van 's ochtends tot 's avonds laat oefent om eens ingezet te worden voor den tegensla® tegea

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1