igroeping in krijgsgevangenschap SENDMAKING OPROEP Jaargang Woensdag 2 Juni 1943 No. 25513 r het 2e, 3e, 9e en 11e Regiment Infanterie. De plicht tot inlevering van radio-ontvang toestellen. BUITENLAND het algemeen rust h het Oosten. Nederl. Arbeidsdienst. HEMELVAARTSDAG ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND Nieuwe boterbon. VERDUISTEREN EIDSCtm DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN rond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde making van den Wehrmachtsbefehishaber in den Niederlanden ende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige andsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge let dienstplichtig en reserve personeel onder den rang van ifficier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 n 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, roor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ONNEBLOEMSTRAAT. Iet personeel van het 2e regiment infanterie en zijn lorlogsonderdeelen egenen, die geboren zijnin de jaren 1924 tot en met 1915 p 7 Juni 1943; egenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 19^4 p 8 Juni 1943; Iet pe eel van het 3e regiment infanterie en zijn orlogsonderdeelen., egenen, die geboren zijn Jn de jaren 1924 tot en met 1915 op 0 Juni 1943. egenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 1 Juni 1943. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN. et personeel van het 9e regiment infanterie en zijn orlogsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op Juni 1943. egenen, die geboren zijn in de jaren 1914r tot en met 1904 op Juni 1943. let personeel van het 11e regiment infanterie en zijn orlogsonderdeelen egenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op D Juni 1943. egenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 1 Juni 1943. e aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, ibutiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits- en, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende ngers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- heid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij ntie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmel- onen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig t weder aan den werkgever resp. instantie, die de belangen ft, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen noeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen, ederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel- geroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot iing verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de c. q. bij den stationschef, van het station van vertrek, e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- 'tingend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en ïede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer in dan twee normale handkoffers, aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 n „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche tcht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbe- ber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de «ring in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet i op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Officieel wordt medegedeeld: Nadat de laatste dagen een groot aantal gevallen bekend was geworden waarin getracht werd den plicht tot inlevering van ra dio-ontvangtoestellen te ontdui ken, b.v. door den aankoop van oude toestellen, die in plaats van het tot nu toe gebruikte bruik bare toestel zouden worden inge leverd, is thans ingegrepen. De Sicherheitspolizei heeft in ver scheidene gevallen personen kun nen arresteeren, die de beschik king van 13 Mei 1943 hebben overtreden en zij heeft overeen komstige maatregelen tegen hen genomen. De bevolking wordt nogmaals zeer dringend gewaarschuwd, daar het na afloop van den inle veringstermijn toe te passen con trole-systeem iedere overtreding zonder meer aan het licht zal brengen. In dit verband wordt er ook aan herinnerd, dat na af kondiging van de beschikking iederen bezitter van een radio toestel ingevolge art. 1 der be schikking het beschikkingsrecht ontnomen is. Isch weermachtbericht. ipperbevel van de Duitsche cht maakte gisteren be- het Oostelijke front ver- dag met uitzondering van "jke gevechtsactiviteit aan «banbruggehoofd over het kalm. Sterke formaties luchtmacht vielen bolsje- '6 tanks en formaties in- aan in het gebied ten van Krymskaja en be- b met goed succes batte- j|Kn en aanvoersteunpun- 11 den vijand in den cen- noordelijken sector van "lelijke front. De bolsje- ï'erloren gisteren 51 vlieg- Twee eigenvliegtuigen vermist. Middellandsche Zeege- emietigde de luchtmacht meermotorige vijande- 'fêtuigen. lormatie zware Duitsche vliegtuigen bombardeerde «geloopen nacht het ha- van Soussa. uuitsche duikboot boorde op den Atlantischen Oceaan een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 brt. in den grond." ATTLEE OVER DE BRITSCHE VERLIEZEN - Totaal 514.993 man - De plaatsvervangende Engel- sche premier, Attlee, heeft in het Lagerhuis beweerd, dat het Brit- sche rijk tot dusverre in dezen oorlog 514.993 man aan dooden, gewonden, vermisten en gevange nen heeft verloren. De verliezen van Canada bedra gen 10.422 man, die van Australië 53.959 man, die van Nieuw-Zee- land 19.345 man, die van Zuid- Afrika 22.625 man, die van Britsch-Indië met inbegrip van Hongkong en Singapore 101.979 man. De koloniën verloren 30.829 man. Volgens Attlee zouden van de door hem genoemde verliezen 315.948 man gesneuveld of ver mist zijn. Mijnwerkersstaking in de Ver. Staten Naar de Britsche be richtendienst meldt, is een alge- meene mijnwerkersstaking in de Ver. Staten thans in vollen gang. De meeste arbeiders der dagploe- gen zijn niet aan het werk ge gaan. Uit de eerste berichten blijkt, dat in Pennsylvanië West- Virginia, Ohio en Kentucky min stens 350.000 arbeiders staken. (D.N.B.) De commandant van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst deelt mede, dat degenen, die geboren zijn tusschen 30 September 1924 en 1 Januari 1925, voor zoover zij in Januari 1943 niet voor het ver vullen van arbeidsdienstplicht zijn opgeroepen, niet meer voor het vervullen van dien plicht in aanmerking komen. Binnenkort worden de betrokkenen in het bezit gesteld van een beschikking van vrijstelling van den arbeids dienstplicht, welke krachtens art. 4 van het arbeidsdienstplichtbe- sluit op hen rust. Reeds ingediende verzoeken om verlenging van uitstel van op komst worden in verband met het vorenstaande niet in behan deling genomen. Degenen, aan wie uitstel van opkomst is verleend, en die zich dit jaar als student willen laten inschrijven, doch zich niet voor dienstneming bij den N.A.D. heb ben aangemeld, omdat zij er op hebben gerekend per Juli 1943 te worden opgeroepen, moeten zich onverwijld wenden tot het hoofd van stafafdeeling VII, Luyben- straat 4042 te 's-Hertogenbosch met het verzoek alsnog voor op roeping in aanmerking- te komen. Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. WEDERZIJDSCHE LUCHT ACTIE VOORTGEZET. Het Italiaansche weermacht- bericht luidde gisteren als volgt: Duitsche vliegtuigen hebben bommen neergeworpen op de ha ven van Soussa, waardoor uitge strekte branden ontstonden. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen gedaan op Fog- gia, Augusta, Pantelleria, Cag- liari en de provincie. Te Foggia werd aanzienlijke schade aange richt; te Cagliari wordt de scha de nog vastgesteld. De vijand verloor tijdens deze acties 20 vliegtuigen. Negen wer den neergeschoten door Duitsche en Italiaansche jagers boven Sardinië en Sicilië en 11 vlieg tuigen werden vernield door het afweergeschut, n.l. 4 boven Pan telleria, 2 boven Augusta en 5 boven Sardinië. Davies in de Ver. Staten terug. De speciale afgezant van Roose velt naar Stalin, Davies, is, naar de Britsche berichtendienst méldt, met een antwoord van Stalin aan Roosevelt in de Ver. Staten terug. - (D.N.B.) Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlaiylsche gebied (commissaris-generaal z.b.v.) nr. 43/1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet worden hiermede ALLE MANNEN GEBOREN IN 1920 opgeroepen om van 3 Juni af een aanmeldingsformulier In ontvangst te nemen by het voor hun woonplaats geldende arbeidsbureau en dit persoonlijk weer in te leveren, op de hieronder genoemde dagen, bij het arbeidshureau. In Januari* t/m April 1920 geboren personen melden zich aan op Maandag 7 Juni 1943. In Mei t/m Augustus 1920 geboren personen melden zich aan op Dinsdag 8 Juni 1943. In September t/m December 1920 geboren personen melden «ich aan op Woensdag 9 Juni 1943, in den tijd van 917 uur, volgens de door het arbeidsbureau vast» gestelde volgorde en wel bij de voor hen bevoegde afdeeling. De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen bevoegde bijkantoor van het arbeidsbureau. Bij het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distributie stamkaart worden meegebracht. De personen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten in principe persoonlijk verschijnen bij het arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moe ten op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle vereischte inlichtingen verstrekken. Voor zoover tot aanmelding verplichte per sonen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot aanmelding verplichte omtrent den duur van de dienstbe trekking op het formulier door zijn handteekening en eventueel door een afdruk van het firmastempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd. 1)- Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Arbeitsbereich der Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeidsparty in Nederland, derzelver organisaties of aangesloten organisaties. 2)) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux voor de Duitsche Weermacht, de Waffen-S.S., de Duitsche politie en den Reichsarbeitsdienst. 3) De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, dc gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens personen, die werkzaam zijn bij de spoorwegen, de Nederlandsche Posterijen en de Nederlandsche Bank. 4) Leden van de voormalige Nederlandsche Weermacht, voorzoover zy volgens de bekendmaking van den Welirmachtsbefehlshaber in Nederland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen in krijgsgevangenschap. 5) De personen, die reeds volgens IX van de Beschikking Nr. 30/ 1943 betreffende de sluiting van bedrijven tot aanmelding ver plicht zijn. 6) Geestelijken en leden van orden. 7) Personen, die volgens II alinea 2 van de Beschikking Nr. 43/ 1943 vrijgesteld zijn van den aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die handelen in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of trachten haar te ontduiken, dus b.v. hun aanmeldingsplicht niet of niet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste opgaven verstrekken, enz. worden gestraft evenals degenen, die daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. Van Vrijdag 4 Juni tot en met Dinsdag 15 Juni a.s., dus gedu rende een periode van 12 dagen, geeft de bón „boter 23a" rechtop het koopen van 250 gram boter of margarine voor personen van 4 jaar en ouder. Kinderen beneden 4 jaar ontvangen gedurende deze periode 125 gr. boter of marga rine op bon „23b boter". Aannemers moeten zich melden In de Staatscourant van 13 Mei is een prijsvoorschrift versche nen, betrekking hebbende op on dernemers van slooperswerk- zaamheden. Volgens dit voor schrift waren deze ondernemers verplicht zich binnen 14 dagen na genoemden datum te melden. Daar zich tot nu toe slechts eenige aannemers van sloopers- werkzaamheden hebben aange meld, is de termijn in nader overleg verlengd tot 6 Juni a.s. Daarna zal echter wegens over treding van de prijsvoorschriften tot vervolging worden overge gaan. Het onderhavige voorschrift gaf voorts bepalingen omtrent de prijzen, die ten hoogste mogen worden gevraagd, indien de werk zaamheden in regie worden uit gevoerd. Een tweede prijsvoorschrift in hetzelfde nummer van de staats courant legde tenslotte aan on dernemers van slooperswerk- zaamheden met betrekking tot de slooping in het kustgebied de verplichting op hun administra tie van 1 November 1942 af op een bepaalde wijze bij te houden. Het ligt in de bedoeling door een ander prijsvoorschrift, de prijzen vast te stellen, die ten hoogste mogen worden gevraagd, indien de slooperswerkzaamhe- van heden- en morgenavond 22 uur tot morgen- en Vrijdagochtend 5.30 uur 2 Juni: maan op 5.39 u.; onder 21.09 uur. 3 Juni: maan op 6.13 u.; onder 22.09 uur (Nieuwe Maan). den tegen vaste prijzen worden aangenomen. Het verdient aan beveling, dat de ondernemers reeds thans him calculatie her zien en in overeenstemming brengen met de bepalingen van het verschenen prijsvoorschrift. Waardebonnen Winterhulp. - De geldigheidsduur der waarde bonnen Winterhulp Nederland 1942/43 ter waarde van f2.50 en f. 1.die tot 31 Mei bij de ban ken konden worden ingewisseld, is voor onbepaalden tijd verlengd zoodat de inwisseling alsnog op de gewone wijze kan plaats vin den. Rechterlijke macht Benoemd is tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement 's-Gravenhage, nar. K. J. van Douwen, waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in dat arron dissement. De jambon Naar aanleiding van vele vragen deelt men ons nogmaals mede. dat een jambon recht geeft op het koopen van 500 gram jam, stroop of kunst- honing. De inhoud van de ver pakte artikelen is in den regel slechts 450 gram. De winkelier is echter verplicht 500 gram te ver- koopen. Dat kan geschieden door 50 gram los te verkoopen, dan wel van tijd tot tijd een pot van 450 gram zonder bon te wvesaik

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1