Terugroeping in krijgsgevangenschap Nederlandsche Landwacht aangetreden BEKENDMAKING Jaargang Dinsdag 1 Juni 1943 No. 25512 diging van het Ierland tegen het amerikanisme. bede van den jkscommissaris. Voor de Jagers en het le Regiment Infanterie. Belangrijk voor de in Sept. t/m. Dec. 1924 geboren mannen. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN nsluiting op ons verslag leren laten wij. nog den ;n tekst volgen van de in sch door den Rijkscom- Mussert en S.S. Grup- ér Rauter gehouden re gen by de beëediging van sppen van de Nederland- ndwacht. ommissaris, rijksminister iyss-Inquart, sprak als en van de Nederlandsche dwacht. :Dt den eed van trouw op Hitier afgelegd er. met d van trouw hebt ge te en gele :e en een beiijae- ;elegd, een belofte van an onzen Führer en zijn het werk van wereldge- ondige beteekenis, dat iropa een nieuwe orde en Germaansche volken van een lotsgemeenschap van ed, de eer en de toekomst ïekenen. lolitieke soldaten, die gij deze eed van trouw tege- n belofte van trouw aan ensvorm en de levensge- lap die onze Führer ons, en van Germaanschen egeven heeft in het na- socialisme, -als ster die weg wijst naar onze toe- Ge hebt dit, uw besluit, ligd met de gelofte van van dapperheid en van lamheid tot in den dood. n mij bewust, dat dit be er u, Nederlanders, groot ant gij staat niet, zooals uitsche volk, reeds sinds neraties voor de twijfel- waarde van de Europee orde. Deze liberalistische niet het volksche en de van het bloed op den nd stelt. Gij hebt niet al aringen opgedaan, die het volk sinds twee gene- ;eleerd hebben, dat 't deze aoet overwinnen. Gy zyt sinds de Meidagen 1940 e beslissing gesteld en ge In volle bereidwilligheid n te zetten de groote be- genomen. icn van de Nederlandsche icht! Deze beslissing is raardelijk, want op een ik, waarin het leven van ïtinent een nieuwen vorm en waarin de weg, dien de iheid zal gaan, voor wordt vastgelegd, kan et meer met een compro- ot zijn doel komen. Men iet aan het oude hangen nieuwe willen, want dat int, dat men het oude niet en het nieuwe niet vindt, te dappere en onbevrees- teidwilligheid om u te ge- uw klaar besluit zijn het, un u, Nederlanders, de en de zekerheid van de teling van uw volksche m, die in uw bloed gele- in, geven zullen. Oen van de Nederlandsche acht! Met dezen eed zijn we 'den geworden. Ik noem u mijn kameraden en nu fervaardig besloten hebt "saren weg te gaan, hebt Oenschelijk opzicht ietsge- 0 namelijk een onverbreek kameraadschap, een kame- oap van het strijdende na- socialisme. Heden zyn wij Tan wil geworden en van af zyn we één in de thing. Kameraden, van nu 1 verbindt ons een onver re band, de trouw aan führer en het geloof aan gemeenschappelijke over 's. Heil den Führer, REDE VAN DEN LEIDER. De Leider van het Nederland sche Volk. Mussert, sprak als volgt: Mijne kameraden, hou zee! Het is vandaag, 30 Mei van het jaar 1943, voor ons allen een bij zondere dag. Gij zult worden be- ëedigd als de eerste leden van de Nederlandsche Landwacht, die tot taak heeft mede te helpen aan de verdediging van ons va derland, Drie jaar geleden, van 10 tot 14 Mei 1940 werd hier op Nederlandschen bodem gevoch ten tusschen Duitsche en Neder landsche soldaten, hetgeen wij slechts kunnen zien als een broe deroorlog. Onze vaste overtuiging is, dat de Duitsche troepen hier niet binnengekomen zijn als vij and, maar dat zij hier komen moesten omdat de Europeesche levensruimte en daarmede de Germaansche levensruimte moest worden verdedigd tegen aanval len van buiten. Het ware den Führer zeer lief geweest, als hier een Nederlandsch leger had ge staan, dat in staat en bereid was geweest, de Nederlandsche kust te verdedigen. Het heeft niet zoo mogen zijn. Het heeft aan ons en u, mijn trouwe kameraden, niet gelegen. Het heeft ook aan mij niet gelegen. Het heeft niet zoo mogen zyn. Wij Nederlandsche nationaal- socialisten hebben beloofd, dat een Mei 1940 zich nooit meer herhalen zal, maar dat hier zal komen een groote broederschap van volk tot volk. Hoever "af dat moge schijnen, toch zal dat moe ten komen. De regeering is gevlucht en zy heeft ons hier achtergelaten. Zij zei: „wij zijn gegaan, omdat het Indische imperium moet worden behouden." Maar wat nebben zij gedaan? By de eerste gelegen heid hebben zij den oorlog aan Japan verklaard en Indië is ver loren gegaan. Hier konden zij niets meer doen, maar zij hebben niet ge zegd: „wij zijn weggegaan en de verantwoordelijkheid ligt nu bij hen, die gebleven zijn", nee. zy wilden van daar uit de verant woordelijkheid blyven dragen. Zij deden dat door de radio. Nu is het volk daarvan wederom de dupe en nu worden de radiotoe stellen in beslag genomen. Zoo is het altijd. Het volk werd weer de dupe. Zij hebben ons volk tot een dieptepunt gebracht Niet zij echter maar wij zijn ver antwoordelijk voor de toekomst van Nederland. Wij voelen ons verantwoordelijk en wy zullen ons volk weer inschakelen in een beter en sterker Europa, in broe derschap met alle Germaansche volkeren. Wij zullen sterk zyn met elkander. Het oude devies zal herleven „eendracht maakt macht". Wij zullen weer krijgen eendracht onder de volkeren en samenwerking met de volkeren. Onze taak is het inzicht by te brengen aan het volk, dat Euro pa zich heeft te verdedigen te gen het bolsjewisme en tegen het Amerikanisme. Het bolsjewisme tracht Europa in het Oosten te vernietigen. Engeland en Ameri ka, die ons in den rug aanvallen, probeer en dit in het Westen en het Zuiden. Wanneer deze be dreiging zal zijn afgewend en het bolsjewistendom in het Oosten en Ten vervolge op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde Bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, wordn bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het regiment jagers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkeljjken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het eerste regiment infanterie en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkeiijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazerne te Assen en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943. Degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of by de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en by de aanmel ding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel ding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c. q. by den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlyke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbe fehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelyke pogingen steunen. het Amerikanisme in het Zuiden en het Westen zullen hebben ge leerd, dat Europa onaantastbaar is, zal de vrede wederkomen. Dan zal de opbouw weer mogelijk zyn. Wij gelooven, dat dit zoo zal komen. Als alle volkeren zoo eens gezind staan, als gij hier staat, dan is de oorlog spoedig ten einde. Tegen het bolsjewisme hebben Nederlandsche soldaten gevochten in de Standarte Westland, het Legioen en de N.S.K.K. Neder landsche mannen waren in Sta lingrad, Nederlandsche mannen waren in Tunesië, wel niet zoo veel als wij zouden wenschen, maar zij waren er dan toch bij. En nu zijn velen van nei. gekomen als verlofgangers, gij zult ze zien, wanneer gij straks thuis komt. De verlofgangers zijn met honderden naar binnengestroomd en hun vaderlandsliefde is gesterkt door hetgeen zij buiten hebben ondervonden. Zy hebben meer dan ooit begreper het woord, dat ook de Führer in zijn boek „Mijn kamp" heeft neergelegd: „Jeder wahrhaftige nationalsozialist hat nur eine Doktrin, Volk und Vater- land!" Dat is ook onze leus en daaronder staan wij bijna 12 jaar. Zij hebben trouw en dapper mee gevochten om behalve de Ger maansche volkeren ook het eigen vaderland te verdedigen. Zij heb ben hun plicht gedaan en honder den zijn er gebleven. Gij staat hier niet tegen het bolsjewisme. Gij hebt u hier in gezet om uw vaderland mede te helpen verdedigen tegen het Ame rikanisme, wanneer het zou mo gen pröbeeren om hier vasten voet aan wal te krijgen. Wij weten niet, of dit zal gebeuren, maar wan neer het zal gebeuren, zult gij daar staan, dapper en trouw en eerlijk, zooals van ons verwacht wordt. Vele moeilijkheden zult gij heb ben gehad. Men zal u voor de voeten hebben geworpen: „waar om staat gij hier in uniform en honderdduizenden anderen niet?" Gij zijt echter vrijwillig gegaan en dat strekt u tot eer. Gij hebt niet gevraagd of ook anderen wel gaan, gij hebt u gemeld, gij wilt uw plicht doen. Maar om uw plicht te kunnen doen, moet gij de vakkennis er voor hebben en dan danken wij onzen Duitschen kameraden, dat zij ons willen leeren goede soldaten te zijn. Ik hoop en vertrouw, dat gij goede militairen zult wezen, zooals onze legionnaü-s en man nen van de Standarte Westland en de N.S.K.K. Nu ben ik tot u gekomen we gens de eedsaflegging, die nu gaat plaats vinden. Het beginsel daar van is, dat er een gezamenlijke verdediging zal zijn van de Ger maansche levensruimte. Dit is de eenig juiste opvatting en de eenige mogelijkheid, of ieder afzonderlijk zou op den duur vernietigd wor den. Wanneer wij alle Germaan sche volkeren samen nemen, is de hoeveelheid vergeleken bij de we reldbevolking niet groot, maar wat wij aan kwantiteit te kort komen, zal door kwaliteit vergoed moeten worden. Dit beginsel van de ge zamenlijke verdediging van de Germaansche levensruimte eischt, dat er is één macht, één groote weermacht van alle Germaansche volkeren. Wij zijn nog niet zoo ver, wij staan nog maar aan het begin, maar het zal eens zoover komen. Dat er bij die verdediging een eenhoofdige leiding noodig is, nie mand zal het kunnen of willen ontkennen. Deze leiding is dan bij den man, die de verantwoordelijk heid heeft voor het zijn of niet zijn van Europa in de naaste toe komst. De verantwoordelijkheid is bij Adolf Hitler. Met hem staan of vallen alle Germaansche vol keren. Het was mij een eer tegenover hem te staan, van man tot man, en in December 1941 op hem Adolf Hitler als Germaansch Führer den eed van trouw af te leggen, wetende dat hij nooit iets van mij zal vergen, dat in strijd is met de eer, de waardigheid of de belangen van het Nederland sche volk. Dit geschiedde tusschen den man, die Germaansch Führer is in het moeilijkste tijdperk van de laatste 100 jaar en mij, Leider „Morgen, om 2 Juni 1943, .moeten zich alle in de „maanden Sept. t/m. Dec. „van het Jaar 1924 geboren „mannen overeenkomstig „den op 28 en 29 Mei j.l. in „dit blad gepubliceerden op. „roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp. het be voegde bijkantoor van 9-17 „uur persoonlijk aanmelden, „waarbij zij het ingevulde „aanmeldingsformulier en „de andere identiteitspapie ren en gegevens moeten „medebrengen. De distribu- „tiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot „aanmelding verplichte per- „sonen gedurende den tijd „dien zij hiervoor noodig „hebben van werk vry te „stellen en het salaris, resp. „loon door te betalen. Aan- „meldingsplichtigen en werk gevers maken zich straf baar wanneer zij handelen „in strijd met de bepalingen „der verordening of trach- „ten deze te ontduiken. van hedenavond 22.00 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan kwam heden op te 5.11 uur en ging onder te 20.04 u. van de Beweging en erkend als Leider van het Nederlandsche volk. Deze trouw kan en zal nooit verbroken worden. En nu wordt er van u, mijne kameraden, gevraagd ook een eed van trouw op den Führer af te leggen. Ik weet, dat er onder u hier staan, die ook een eed van trouw gezworen hebben aan mij als Leider van de Beweging. Ook staan er onder u die nog niet de gelegenheid daartoe gehad heb ben. Er staat u niets in den weg den eed van trouw, die nu van u gevraagd wordt, te zweren. Zij vullen elkander aan. Gij zweert nu een eed van trouw en dapper heid als soldaat en als zoodanig wordt van u gevraagd, dat gij zult zweren: „Als lid van de Land wacht Nederland zweer ik u, Adolf Hitler, Germaansch Führer, trouw en dapperheid" en daarbij komt dan de belofte van gehoor zaamheid als soldaat, want geen weermacht en geen onderdeel van de weermacht is te leiden, wanneer er niet is discipline en gehoorzaamheid, en die belofte is: „Ik beloof u en den door u aan gewezen Leider gehoorzaamheid tot in den dood. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." toespraak rauter. Ten slotte sprak SS-Gruppen- führer Rauter. Mijnheer de Rijksminister! Lei der! Kameraden van de Land wacht! Enkele maanden geleden werd in uw eigen rijen de wensch ge uit om een territoriale landver- dedigingsorganisatie in het kader der Waffen-SS op te richten en te vormen, die onder den ge- meenschappelijken Führer Adolf Hitler opgesteld zou worden. Na overleg met den Rijkscommissa ris en in overeenstemming met den Leider heb ik den Reichs- führer-SS een voorstel gedaan, die mij bevel gaf een Landwacht Nederland op te stellen in het kader der Waffen-SS. Wel staat in de verordening over de Land wacht Nederland, dat zij gebruikt kan worden zoowel voor verdedi ging van het land naar buiten als naar binnen, ik heb echter welbewust den Reichsführer-SS. verzocht de Landwacht op te stel len in het kader der Waffen-SS, omdat ik van meening was. dab de Landwacht, indien eenigszins mogelijk, niet moet worden ge bruikt voor binnenlandsch poli tiek optreden. Enkele dagen geleden heeft Ra dio Oranje door den aether de be wering gelanceerd, dat Ni da

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1